רוברט רוז'דסטבנסקי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
רוברט רוז'דסטבנסקי בשנת 1969

רוברט רוז'דסטבנסקירוסית: Роберт Рождественский; ‏ 20 ביוני 1932, מחוז אלטאי - 19 באוגוסט 1994, מוסקבה) היה משורר רוסי וסובייטי.

ביוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

רוברט רוז'דסטבנסקי נולד בכפר במחוז אלטאי. אביו סטניסלב פטקביץ' היה ממוצא פולני ועבד בג.פ.או. כאשר רוברט היה בן 5 הוריו התגרשו. בשנת 1941 אביו התגייס ונהרג בשלבים האחרונים של מלחמת העולם השנייה. אמו של המשורר הייתה רופאה, עם תחילת מלחמת העולם השנייה היא גויסה לצבא האדום ורוברט התגורר אצל סבתה. היא נפטרה בשנת 1943 ורוברט עבר לבית יתומים עד סוף המלחמה. בשנת 1945 אמו התחתנה עם איוואן רוז'דסטבנסקי, רוברט נלקח מבית היתומים וקיבל שם משפחה חדש. תחילה המשפחה התגוררה בקלינינגרד, אחר כך בלנינגרד ובשנת 1948 הם עברו לפטרוזבודסק.

בשנת 1950 רוברט רוז'דסטבנסקי לראשונה פרסם את שיריו בירחון מקומי בפטרוזבודסק. הוא ניסה להתקבל ללימודים למכון לספרות במוסקבה אך נכשל. במשך שנה הוא למד באוניברסיטת פטרוזבודסק ובשנת 1951 מהניסיון השני התקבל ללימודים במוסקבה.

בשנת 1955 התפרסם ספר שיריו של המשורר ובשנת 1956 ספר נוסף. באותה תקופה הוא גם פרסם את הפואמה הראשונה. שיריו זכו לפופולריות רבה בברית המועצות והוא הצליח להוציא לאור מספר ספרים. בשנת 1979 הוא קיבל פרס ברית המועצות על פעילות ספרותית.

במקביל לכתיבת שירים רוז'דסטבנסקי שיתף פעולה עם מלחינים וזמרים רבים. בשנות ה-70 הוא עבד בשיתוף פעולה עדוק עם אלכסנדרה פחמוטובה ומיכאל טריברדייב וזמרים כמו מוסלים מגומאייב ואדיתה פייכה.

בניגוד למשוררים פופולריים אחרים בני דורו כמו יבגני יבטושנקו בלה אחמדולינה ואנדריי ווזנסנסקי, רוז'דסטבנסקי היה לויאלי לשלטון במשך כל תקופת ברית המועצות וקיבל מספר עיטורים על פעילותו הספרותית.

בשנת 1986 רוברט רוז'דסטבנסקי התמנה ליושב ראש הוועדה לחקר ופרסום יצירות של אוסיפ מנדלשטם ופעל רבות לטיהור שמו של המשורר. הוא פעל להוצאה לאור של יצירות מאת מרינה צבטייבה ופעל לפתיחת מוזיאון על שמה במוסקבה. כמו כן בוא היה יושב ראש וועדה להוצאה לאור של יצירות מאת ולדימיר ויסוצקי וערך את ספרו הראשון בהוצאה לאור בשנת 1981.

רוברט רוז'דסטבנסקי נפטר ממחלת לב בשנת 1994 ונטמן ביישוב מגוריו "פרדלקינו". באותה שנה יצאה לאור קובץ שיריו אחרונות של המשורר.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא רוברט רוז'דסטבנסקי בוויקישיתוף