רוב מוריס

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Gnome-edit-clear.svg ערך זה זקוק לעריכה: הסיבה לכך היא: דרושה ויקיזציה, ובעיקר חסרים קישורים פנימיים ונדרש תרגום שמות לעברית.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.
רוב מוריס

רוב מוריס (אנגלית: Rob Morris; ‏31 באוגוסט 1818 - 31 ביולי 1888) היה בונה חופשי, משורר וסופר בארצות הברית של אמצע המאה ה-19.

שמו של מוריס נקשר בבניה החופשית הארץ ישראלית כמי שהקים את הלשכה הראשונה של הבונים החופשיים בארץ ישראל. אולם, במרחב המסוני הוא נודע בעיקר כמייסד מסדר ה"איסטרן סטאר" שיועד לנשים, קרובות משפחה של בונים חופשיים. מוריס זכה לתואר משורר החצר של הבנייה החופשית, תואר כבוד שניתן לפניו רק לרוברט ברנס. מוריס למד משפטים ופילוסופיה והרבה ללמוד בתנ"ך.

ביוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

מוריס נולד בשם רוברט ויליאמס פקהאם. הדעות לגבי מקום הולדתו המדויק חלוקות: כנראה שנולד במהלך חופשת הוריו בבוסטון, אולם ילדותו המוקדמת עברה עליו בניו-יורק. בשנת 1825 מת אביו. מוריס נאסף לביתו של ג'ון מוריס שבמערב מדינת ניו יורק, שם אימץ לעצמו את שם משפחתו המאמצת. בתקופות מאוחרות יותר, על מנת למתג את עצמו, ובמיוחד כדי להימנע מבלבול עם רוברט מוריס שהיה מהפכן אמריקני נודע, קיצר את שמו ל"רוב" (ללא נקודה) ודרש שיעשה שימוש לגביו בשם זה בלבד.

ב-1841 עבר מוריס לדרום ארצות הברית שם מונה לנשיא אקדמיית דה-סוטו (DeSoto Academy). באותה השנה פגש מוריס את שרלוט מנדנול ונשא אותה לאישה. בנם הראשון מת בהיותו בן שישה חודשים כשנתיים לאחר מכן נולד בנו השני ג'ון אנסון וב-1845 בתו השנייה Charlotte Fales. ב-1845 מוריס מונה לנשיא האקדמיה Mt. Sylvan שליד אוקספורד מיסיסיפי (Mt. Sylvan Academy near Oxford, Mississippi). בהיותו בן 28, ב-5 במרץ 1846 "ראה מוריס את האור המסוני לראשונה" והתקבל לבנייה החופשית בלשכת גאת'רייט מס' 33 באוקספורד מיסיסיפי. מוריס נעשה רב בונה (הדרגה השלישית בבניה החופשית) באותה השנה. ב-1847 נולד לו בן נוסף בשם אלפרד ויליאם. באותה השנה עברה המשפחה להתגורר ליד הורי אשתו של מוריס בג'רמנטאון שבטנסי (Germantown, Tennessee) מוריס מסיים את חובתיו כמנהל והצטרף אליהם. ב-1849 נולד לזוג ילד נוסף בשם רוברט. באותן שנים נדד בעיירות שבסביבה והתפרנס כמטיף לעת מצוא בכנסיות שם גם לן. הוא פעיל מאוד בזירה המסונית ומתקדם בסולם הדרגות. ב-1850 קיבל את דרגת הקשת המלכותית בנוסח היורקי בלשכת לקסינגטון שבג'קסון, מיסיסיפי (Jackson, Mississippi). כמו כן קיבל את דרגת האיברים הטמפלרים. בשנים אלו נהיה ער לרצונן של הנשים לחוות את הבנייה החופשית ועקב האיסור על קבלתן המציא דרגות ומסדר בשם "איסטרן סטאר" המבוסס על דמויות מופת נשיות מהתנך והעניק את הדרגות לנשים בסביבה בה הטיף ופעל. ב-1851 הוא אף הציע את הדרגות במכתב לאשתו שב-1852 יולדת בת נוספת בשם Sarah Mendenall.

ב-1852 עברה משפחתו לבית חדש בלודג'טון פולטון שבקנטאקי. כחצי מייל מבית המשפחה עמדה כנסייה שנקראה Union. בכנסייה זו הטיף מוריס שבוע אחר שבוע למרות שלא מונה למטיף במקום באופן רשמי. בקומה השנייה של אותה כנסייה מוריס אירגן לשכה של בונים חופשים ואף הקים את הסניף הראשון של האיסטרן סטאר שנקראה בשם טוהר מס' 1 (Purity Chapter No.1). בשנה זו כתב מוריס את שירו המפורסם "level and the square The" (הפלס והאנך). הוא גם ערך עיתון בשם "קול הבנייה החופשית" (The Voice of Freemasonry). באותה התקופה שייט בסביבה בסירה, כתב מאמרים והוציא לאור מספר ספרים.

ב-1854 מוריס הגיע לניו יורק ומקבל את הדרגה ה-19 בנוסח ממפיס ובנוסף את הדרגה ה-32 בנוסח הסקוטי. ב-1855 נולדת לו בת נוספת Ruth Electa. ב-1855 הוא מוציא לאור את הריטואל הראשון של האיסטרן סטאר בדפוס. ונולדת לו בת נוספת ב-1857 Ella Wilson ועוד ילד שמת בלידה. בשנה זו הוא מתמנה כ-Past Grand Master בקנטאקי ובכך נהיה מראשי הבונים החופשיים במדינה. הוא אף מקבל את דרגת מסדר מחנה הטמפלרים האנגלים בקנדה (The Encampment Order of English Templary) ותואר כבוד Past Deputy Grant Master סגן נשיא גדול כבוד לשעבר מהלשכה הגדולה בקנדה. תואר שהחשיב אותו מאוד.

ב-1860 מוריס מקבל מינוי כפרופסור להיסטוריה מודרנית ועתיקה בקולג' המסוני בלהגראנג' קנטאקי The) Masonic College in La Grange, Kentucky) הוא זוכה להערכה רבה הן מצד התמידים והן מצד ההנהלה והמורים. באותה השנה נשרף ביתו, כנראה על ידי לוחמי גרילה, בשל תמיכתו במדינות האיחוד. מוריס מעולם לא החזיק עבדים והיה מיודד עם משפחות שחורים רבות. בשריפה זו אבדו רבים מספריו המסונים, המדליות ואותות הכבוד הרבים שקיבל.

ב-1862 עברה המשפחה לביתה החדש המשמש כיום כאתר הנצחה למוריס המוחזק בידי האיסטרן סטאר ומשמש גם כמוקד עליה שנתי לרגל לחברות המסדר. ב-1868 מממש מוריס את אחת מתשוקותיו הגדולות, לבקר בארץ הקודש מקום הולדתו של ישו. ובפברואר אותה שנה הוא מפליג לאזור. באוגוסט אותה שנה הוא חוזר לאזור ומבקר בדמשק יפו וירושלים. ב-1878 הוא מבקר בשנית ומפרסם מספר ספרים נוספים על הבנייה החופשית.

האירוע הגדול בחייו של מוריס היה הכתרתו בהיכל המסוני בניו-יורק ב-17 בדצמבר 1884 על ידי אחיו לנוסח הסקוטי כמשורר החצר של הבנייה החופשית בשל השיר שהוזכר קודם אף כי כתב יותר מ-300 שירים. באירוע נכחו מכובדים רבים. תואר זה ניתן קודם לכן רק למשורר רוברט בארנס הסקוטי. לאחר הטקס כתב מוריס חיבור בשם "הודעה מן הקבר" ומסר אותה למזכיר של הלשכה הגדולה של קנטאקי וביקש שתוקרא באסיפה הראשונה לאחר מותו. בין השאר כתב שם: "הם לא מתים אלו המשאירים חותמם על כמה דפים נצחיים, הם עוברים מן העולם, אך עמל ידיהם חי מדור לדור". כשמת מוריס הודעות תנחומים הגיעו מכל קצוות העולם. כאשר החלה ההרשמה להקמת אנדרטה לזכרו התרומה הראשונה הגיעה מלשכת Royal Solomon Lodge מס' 1 שאותה הקים בירושלים. אנדרטת שיש הוקמה לזכרו בבית הקברות בלהגראנג' קנטאקי הנושאת את סמלי המסרים המסונים והאיסטרן סטאר אליהם השתייך. בזמן מותו היה מוריס חבר במועצת זקני הכנסייה הפרסבטירית, חבר לשכת כוח Fortitude מס' 47 בלה גראנג', חבר ההיכל היורקי באמיננס (Eminence) קנטאקי וחבר המפקדה הטמפלרית מס' 1 בלואיוויל (Louisville) קנטאקי.

מוריס הבונה החופשי[עריכת קוד מקור | עריכה]

מוריס הועבר לדרגה השלישית בבניה החופשית בלשכת Oxford מספר 33 שבאוקספורד מיסיסיפי. ב-3 במרץ 1845 (בהיותו בן 27). בזמן זה שימש כמורה באקדמיה Sylvan. הוא קיבל את כל הדרגות של הנוסח היורקי והנוסח הסקוטי בבניה החופשית. מוריס שימש כנשיא גדול של קנטאקי Kentucky בשנים 1858-1859. לזמן מה היה נשיא הקולג' המסוני בלה-גראנג' קנטאקי (Masonic College La Grange, Kentucky) נאמר עליו כי עקב מסעותיו הכיר, באופן אישי, יותר בונים חופשיים מכל אדם אחר. במקביל להיותו נשיא גדול כיהן גם כחבר מועצה בכנסייה פרסבטירית והשהה נשיא של לשכה כפופה אשר טען כי "התנ"ך הינו סוגה טובה של היסטוריה, אבל לא קדוש" אולם, הלשכה הגדולה של קנטאקי ביטלה את ההחלטה.

למרות מעמדו של מוריס, מעגל החברים הרחב שלו, נדיבותו, הליברליות שהפגין ושירותו ארוך השנים לאחוות הבונים החופשיים, הקריירה שלו נגדעה בשל מאמציו לקדם את "משמרי הבנייה הסימבולית" "Conservators of Symbolic Masonry" נושא שהקדיש לו את רוב זמנו במשך 5 שנים מיולי 1860 ועד יוני 1865, הייתה זאת תוכנית שאפתנית מדי להקמת ארגון שיפעל לאיחוד הטקסים השונים בארצות הברית על ידי אימוץ פה אחד של נוסח שמוריס קרא לו Web-Preston Work. התוכנית הייתה גאונית במובנים רבים והראתה שלבי תכנון מדוקדקים, אך היא חסרה אלמנטים של הגיון פשוט וכושר שיפוט טוב ומפליא שמוריס הצליח לשרוד את הכישלון.

שירו הידוע ביותר נקרא "אנו נפגשים על הפלס ונפרדים על ישר-הזווית" ב-1884 הוא הוכתר כמשורר החצר של הבנייה החופשית בטקס בעיר ניו יורק.

מוריס הגה את הרעיון להקמת מסדר מקביל לבנייה החופשית ואף כתב את הריטואל של מסדר כוכב המזרח Order of the Eastern Star . מסדר נפוץ בארצות הברית שמיועד לנשים שיש להן קשר משפחה עם בונים חופשיים ובו מספר דרגות שבמרכזן דמיות מופת נשיות. אולם, הוא העביר את העבודה הזו לידיו של רוברט מקוי Robert Macoy מניו יורק אשר ארגן את המסדר לסניפים Chapters ודרגות. מוריס כנראה עשה זאת עקב עומס ההכנות לקראת המסע לארץ הקודש. למוריס הייתה ספרייה ובה כ-1200 ספרים אשר רובה הושמדה בשרפה שפרצה במגוריו ב-8 בנובמבר 1861. הספרייה נמכרה במכירה פומבית בעבור 750 דולרים והוחזקה כמשכון בידי הקונה. ב-30 ביוני 1864 הוקמה ה-Cosmopolitan Masonic Library Association במטרה לפדות את הספרייה והיא צלחה במטרתה ואף שיחזרה את מגוריו של מוריס בלה- גראנג'. העמותה הציעה את הספרייה ללשכה הגדולה של ניו יורק אשר החליטה לרכוש אותה ב-6 ביוני 1865, החלטה שיצאה לפועל ב-1870. הכתבים והספרים שמנו כ-900 פריטים היוו את הגרעין למה שהיום הינה הספרייה של הלשכה הגדולה בניו יורק.

המסע לארץ הקודש[עריכת קוד מקור | עריכה]

מוריס ביקר בארץ הקודש פעמיים ב-1868, ובזמן שהותו כאן, קיבל צ'ארטר (מגילת יסוד) מהלשכה הגדולה של קנדה להקמת לשכה בירושלים, אשר אמנם קמה אך לא החזיקה מעמד זמן רב. הייתה זו הפעם הראשונה הידועה לחוקרים שלשכה מסונית נפגשה בארץ הקודש. הפגישה נערכה במערת צידקיהו בירושלים.

מוריס בחייו אזרחיים[עריכת קוד מקור | עריכה]

למוריס היו תארים בפילוסופיה ומשפט וכנראה שימש כמהנדס אזרחי וגאולוג, שירת בצבא לזמן מה אך ברוב זמנו שימש כמורה, תייר, מרצה והקדיש את מרצו לבעבודה בשדה הבנייה החופשית. הוא ביקר בכל אזור בארצות הברית ובכמה אזורים בקנדה. מוריס היה איש עסקים גרוע, פזרן בנוגע לכסף וללא מעצורים בכל מה שנגע למתן צדקה. למוריס ואשתו נולדו 9 ילדים בין השנים 1843 עד 1857 מהם שרדו בנים 3 בנים ו-4 ילדיהם הראשון והאחרון מתו בלידתם או זמן קצר לאחר מכן.

ספריו של מוריס[עריכת קוד מקור | עריכה]

מוריס פרסם מספר ספרים:

  • החיים במשולש Life In The Triangle, Louisville Ky. 1854
  • האורות והצללים של הבנייה החופשית Lights and Shadows of Freemasonry N.Y. 1854 (הסיפור "מוות בסיירה נבאדה" תורגם לעברית על ידי משה שנון.
  • ספריה אוניברסלית מסונית 33 כרכים. Universal Masonic Library N.Y. 1855-56
  • הדפסה מחדש של כמה ספרים מסוניים
קוד החוק המסוני – ספר חשוב מפני שהכיל את רשימת הלנדמרקס הראשונה או השנייה שהכילה 17 פריטים. למרות שהלשכה הגדולה של מינסוטה אימצה רשימה הכוללת 26 לנדמרקסים באותה השנה. Code Of Masonic Low Louisville Ky. 1856
  • מילון הבנייה החופשית Dictionary of Freemasonry 1867, 2nd ed. 1876
  • שיירים ופואמות מסוניות Masonic Odes and Poems La Grange Ky. 1868
  • בנייה חופשית בארץ הקודש Freemasonry In The Holy land. N.Y, 1872
  • ויליאם מורגן ופוליטיקה אנטי מסונית William Morgan and Political Anti Masonry, La Grange Ky., 1883
  • הקדוש המסוני אלי ברוס, שירתה של הבנייה החופשית (פורסם לאחר מותו) The Masonic Martyr-Eli Bruce; Poetry of Masonry N.Y. 1895