רוהאן

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

רוהאן היא ממלכה דמיונית הנמצאת בארץ התיכונה, בספריו של ג'ון רונלד רעואל טולקין. אנשי רוהאן, "הרוהירים", ידועים כפרשים מיומנים ואמיצים.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

רוהאן היא ממלכת בני אנוש אשר הוענקה לרוהירים ("אדוני הסוסים") ובראשם מלכם אאורל, על ידי עוצר גונדור קיריון כהכרת תודה על עזרתם בקרב קלברנט, שם הביסו הרוהירים צבא גדול של אנשי פרא שאיימו על צבא גונדור.

אאורל בחר בגבעה מתחת ההרים הלבנים להיות עיר הבירה של רוהאן, שנקראה מאז אדורס. בנו של אאורל, ברגו, בנה באידורס את היכל מדוסלד הידוע בשם "ההיכל הזהוב", וקבע שם את משכנו ומאז כל שליטי רוהאן עשו את מדוסלנד למשכנם.

במלחמת הטבעת, תקף צבאו של הקוסם סארומן את רוהאן, ניצח אותה בשני קרבות אך הובס תבוסה מוחצת בקרב השלישי על מצודת "מצד הקרן". לאחר מכן הוביל מלך רוהאן חלק מפרשיו לעזרת גונדור בקרב על שדות הפלנור נגד צבאו של סאורון.

צבאה של רוהן מורכב בעיקר מפרשים, דבר המהווה יתרון באזורי הספר המישוריים של רוהאן, וסוסיהם נחשבים למשובחים ביותר בכל רחבי הארץ התיכונה.

סמל רוהאן[עריכת קוד מקור | עריכה]

דגל רוהאן

אאורל הצעיר שייסד את הממלכה עיצב גם את סמלה - "סמל רוהן" הוא סוס לבן הרץ במישור עשב ירוק. הסמל מופיע על כל נסיה, מגיניה וקסדותיה של רוהאן. הסמל בסרטו של פיטר ג'קסון שונה ומראה סוס לבן על שמים שחורים ששמש מאירה בהם ללא אור.

רוהאן בסרטי "שר הטבעות"[עריכת קוד מקור | עריכה]

סצינות רוהאן בטרילוגיית שר הטבעות צולמו בהר סנדיי (sunday mt.‎) שבמחוז קנטרברי שם צולמה העיר אדורס, ובאזור מאגר פולבורם שבמחוז אוטגו.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]