רום לאנדרואיד

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

רום לאנדרואיד הוא גרסה חלופית למערכת ההפעלה המקורית שבאה עם סמארטפון כלשהו מסוג אנדרואיד, ומטרתה להוות חלופה עבורו (מכמה בחינות: עדכניות, תאימות למכשיר או מראה/עיצוב). קיימים רומים רבים (חלקם של קבוצות פיתוח וחלקם מתוצרת מפתחים עצמאים). העיקריים שבהם יפורטו להלן. פיתוח הרומים לאנדרואיד החל עם יציאת המכשיר Dream מתוצרת HTC, ששיווקו החל בספטמבר 2008. במכשיר זה גילו לראשונה כי ניתן להחליף את מערכת ההפעלה.

Cyanogenmod (וממשיכו Lineage OS)[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – LineageOS

עבור המכשיר HTC Dream פותחו רומים רבים, אך זה של משתמש בשם "JesusFreke" היה הפופולרי במיוחד. כאשר פיתוחו נפסק, המליץ המפתח לעבור לרום של Cyanogen. עם הזמן הוא נהיה יותר ויותר פופולרי, ייצורו הועבר לחברה שהוקמה (ושמה הוא Cyanogen) ופותח למכשירים רבים נוספים[1]. רום זה מתבסס על הגרסאות ה"נקיות" של אנדרואיד (כמו אלו שבמכשירי הנקסוס), ומנסה להידמות להן כמה שיותר (אך כולל גם כמה וכמה תכונות ותוכנות ייחודיות, כגון סייר קבצים). על רום זה מתבססים רומים רבים אחרים. נכון למרץ 2016, הרום שוחרר לעשרות מכשירים[2], וגרסתו האחרונה היא 13. ב-23 בדצמבר 2016 הכריזה Cyanogen כי היא מפסיקה את פיתוח הרום, והנ"ל לא יימשך מאוחר יותר מ-31 בדצמבר בשנת 2016[3].

קהילת הרום, אשר הפעילה פורום במיוחד עבורו, הכריזה בתגובה כי היא תמשיך לפעול בקהילת הקוד הפתוח תחת רום אחר, שיקימו בעצמם, וייקרא Lineage (נקרא גם Lineage OS)[4].

AOKP[עריכת קוד מקור | עריכה]

AOKP (או Android Open Kang Project, משחק מילים של AOSP-Android Open Source Project, או אנדרואיד) הוא רום שמשוחרר למכשירים רבים. המייחד אותו משאר הרומים הם מאפיינים כגון כפתורים מותאמים אישית בסטטוס בר ואפשרות לשנות את צבע נורית החיווי להודעות. גרסת הרום האחרונה ששוחררה מבוססת על קיטקט, כיוון שצוות המפתחים של רום זה משום מה לא שחרר גרסה המבוססת על לוליפופ, אך הוא מתכנן כעת לשחרר גרסה המבוססת על גרסת האנדרואיד החדשה ביותר (נכון למרץ 2016)-מרשמלו.

Paranoid Android (או AOSPA-Android Open Source Paranoid)[עריכת קוד מקור | עריכה]

AOSPA הוא רום המבוסס (בדומה ל-Cyanogenmod) ישירות על הגרסאות הרשמיות של האנדרואיד, שמשוחררות על ידי גוגל, ואינן כוללות תוספות. דוגמאות למאפיינים ייחודיים לרום זה:

  • Imnersive Mode-מצב המאפשר שימוש במכשיר ללא הצגת הסטטוס בר וכפתורי המגע (אם יש כאלו)
  • Hover-העלמת הסטטוס בר בלבד

PAC Rom[עריכת קוד מקור | עריכה]

PAC הוא רום המהווה שילוב של שלושת הרומים Paranoid Android ,AOKP ו-Cyanogenmod (שמו הוא למעשה ראשי תיבות של שלושת רומים אלו), וכן התאמות שונות של מפתחי הרום.

MIUI[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – MIUI
לוגו הרום MIUI

רום סיני שפותח על ידי חברת Xiaomi. שוחרר לראשונה לאחר יציאת אנדרואיד Gingerbread (אנדרואיד 2.3). רום זה ייחודי ממרבית הרומים לאנדרואיד אם לא מכולם בממשק השונה שלו, שדומה יותר לאייפון (כיוון שהוא לא כולל כלל מגירת יישומים).

רום זה ספג בעבר גם תלונות לגבי כך שהחברה, Xiaomi, אספה מידע אודות אנשי הקשר והודעות הטקסט של משתמשי מכשיריה (אשר בעלי גרסה זהה לרום, ולכן בעיה זו קיימת גם ברום),כל עוד הסמארטפון דולק[5].

OmniROM[עריכת קוד מקור | עריכה]

מסך הבית של הרום OmniROM,מבוסס על גרסת אנדרואיד 6.0.1

רום (שתחילתו בגרסה המבוססת על אנדרואיד קיטקט, לאחר יציאת גרסה זו). המבוסס על הגרסה המקורית של גוגל. רום זה מיועד כעיקרון (בגרסתו הרשמית, לפחות בגרסאות האחרונות ששוחררו על ידי צוות מפתחיו) למכשירים מסדרת הנקסוס למיניהם, למכשירים של חברת Oppo הסינית ולמעט מכשירים מתוצרת סוני. ממאפייניו הייחודיים והבולטים ביותר של הרום היא תוכנת העדכון (OTA) המובנית בו הנקראת OpenDelta, וכן אפליקציה מובנית הנקראת OmniSwitch המאפשרת מעבר שונה בין אפליקציות מזה שונה מזה המצוי באנדרואיד בדרך כלל.

AICP-Android Ice Cold Project[עריכת קוד מקור | עריכה]

רום שהיה מבוסס בעבר על AOKP (עד גרסת לוליפופ, אז צוות הרומים של AOKP לא שחרר גרסה של הרום ולכן הוא כיום הוא מבוסס על Cyanogenmod). גרסתו האחרונה של הרום היא 11, והיא מבוססת על גרסת האנדרואיד האחרונה-מרשמלו (6.0.1,נכון למרץ 2016). גם לרום זה יש יישום עדכון גרסה (OTA).

MoKee OpenSource[עריכת קוד מקור | עריכה]

רום סיני המבוסס על הגרסאות הנקיות של גוגל. לכן, ברום זה ישנן כמה וכמה אפליקציות אשר פונות לקהל הסיני, למשל של מנוע החיפוש הסיני באידו. פיתוח רום זה החל ב-12 בדצמבר 2012, וכמו כמה וכמה רומים (דוגמת Cyanogenmod) וכשמו, הוא מאופיין בקוד פתוח. כלומר כל אדם ואדם יכול לבצע שינויים בקוד הרום.

Carbon Rom[עריכת קוד מקור | עריכה]

רום המבוסס על הגרסאות המקוריות של גוגל והנקיות מתוספים כאלו ואחרים שחברות רבות מוסיפות לגרסאות הסמארטפונים שייצרו. לרום זה ישנן כמה וכמה אפשרויות ייחודיות, למשל אפשרות לצביעת הכפתורים הווירטואליים במכשיר (אם יש כאלה) והדלקת הפנס ממסך הנעילה. כיום רום זה תומך במכשירים בודדים בלבד.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]