רום (מסע בין כוכבים)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
רום
רום, מתוך "מסע בין כוכבים: חלל עמוק 9"
רום, מתוך "מסע בין כוכבים: חלל עמוק 9"
רום, מתוך "מסע בין כוכבים: חלל עמוק 9"
תוכנית טלוויזיה "מסע בין כוכבים: חלל עמוק 9"
הופעה ראשונה Emissary[1]
הופעה אחרונה עונה 7 של "מסע בין כוכבים: חלל עמוק 9"
מספר הופעות 36 פרקים בסדרה "מסע בין כוכבים: חלל עמוק 9"
גילום הדמות מקס גרודנצ'יק
מידע
גזע פרנגי
מין זכר
מקצוע לשעבר: סמנכ"ל מדיניות ולקוחות (בבר של קווארק)
לשעבר: מהנדס תחזוקה (בחלל עמוק 9, כפוף לצ'יף או'בריאן)
הנגוס הגדול (לאחר פרישתו של זק)
שיוך פרנגי
אזרחות פרנגית
מקום מגורים חלל עמוק 9 עריכת הנתון בוויקינתונים
דמויות קשורות
משפחה קווארק - אחיו הגדול
נוג - בנו
אישקה - אימו
קלדאר - אביו
ליטה - אשתו
זק - בן-זוגה של אימו
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

רוםאנגלית: Rom) הוא דמות בדיונית ביקום הבדיוני של זיכיון "מסע בין כוכבים", המופיע בסדרת הטלוויזיה "מסע בין כוכבים: חלל עמוק 9". רום הוא פרנגי, בנם של קלדאר ואישקה. הוא אחיו הקטן של קווארק ואביו של נוג. את הדמות מגלם השחקן האמריקאי מקס גרודנצ'יק.

ביוגרפיה של הדמות[עריכת קוד מקור | עריכה]

רום, אשר נולד בסביבות שנת 2335, איננו בעל החוש העסקי הטיפוסי המזוהה בדרך כלל עם הפרנגי. יש לו כישרון לתיקון דברים, אך עד לשנת 2372 הוא עובד באופן בלעדי כמלצר וכמחסנאי בעסק של אחיו קווארק - בר על תחנת החלל חלל עמוק 9[1]. לעיתים קרובות רום מוצג כחסר ביטחון, דבר הנגרם במידה רבה ממנהגו של אחיו לזלזל בו. עם זאת, ישנן ראיות המצביעות לכך שקווארק מנסה להגן על רום מכישלון בלתי נמנע, על ידי מניעה ממנו להקים עסק עצמאי משל עצמו. למרות זאת, אחרי ארבע שנים שחיו על התחנה בין אזרחי הפדרציה ובאג'ור, ואולי בהשראת קבלתו של בנו נוג לאקדמיה של צי הכוכבים, רום מתפטר מעבודתו בבר, לטובת תפקיד של מהנדס תחזוקה בצוות הבאג'ורני.

אודו תיאר את רום כ"אידיוט, אשר לא יכול לתקן קש אם היה כפוף". כפי שמתברר, כישוריו החברתיים של רום עומדים ביחס הפוך לכישרון העצום שלו כמהנדס, אשר לו תפקיד חשוב בהשתתפותה של תחנת החלל במלחמה בדומיניון. בשנת 2373, רום מעצב מוקש בעל יכולת לשכפל את עצמו, על מנת ליצור שדה מוקשים אשר יחסום את הגישה אל חור התולעת וימנע מתגבורת של הדומיניון להגיע אל רביע אלפא במשך מספר רב של חודשים.

רעייתו הראשונה, פרינדורה, היא אם-בנו נוג. היא נשארה מאחור על כוכב הבית של הפרנגים, כאשר רום הגיע לחלל עמוק 9. הנישואים ביניהם התמוססו, ובסופו של דבר - רום התחתן עם ליטה, נערת דאבו באג'ורנית המועסקת בבר של קווארק.

במהלך שבע שנותיו על חלל עמוק 9, רום עבר שינוי מרחיק לכת באישיותו, הן כקולגה, הן כהורה והן בכל היבט אחר של חייו הפרטיים והמקצועיים. הוא הוכיח את עצמו כבעל ערך, במספר הזדמנויות, בעזרתו לבני-עמו להתמודד עם נושאים חשובים שעומדים בפני החברה שלהם. בשנת 2375, הנגוס הגדול זק מינה את רום להיות יורשו, כנגוס הגדול הבא, ובכך הוא הפך למנהיג העם הפרנגי והכלכלה הפרנגית.

נטיות הפוליטיות של רום, לעיתים קרובות, רמזו על היותו שמאלני-ליברלי, בניגוד לאחיו השמרן: הוא מקים את איגוד עובדי הבר של קווארק[2], ומביע את הערצתו לאחד מאבותיו של מיילס או'בריאן - מנהיג האיגודים המקצועיים בארצות הברית בראשית המאה ה-20 - שון אלויסיויס או'בריאן.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ 1 2 בפרק הבכורה "Emissary" מופיעה דמות של פרנגי המגולמת על ידי השחקן מקס גרודנצ'יק, אולם שמה של הדמות לא נאמר; כמו כן, בפרק זה לא ידוע על קשר משפחתי בין דמות זו לבין דמויותיהם של קווארק או של נוג. ברשימת הקרדיטים של אותו פרק, במקום שמה של הדמות רשום: "Ferengi Pit Boss".
  2. ^ הפרק "Bar Association" של "מסע בין כוכבים: חלל עמוק 9".