רומה פלק

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
אין תמונה חופשית

רומה פלק (אורן) (נולדה בשנת 1932 בירושלים) היא פרופסור אמריטה לפסיכולוגיה באוניברסיטה העברית בירושלים. מחקריה עוסקים בחשיבה סטטיסטית והסתברותית, שיפוט של מקריות וצירופי מקרים, מושגים מתמטיים של ילדים ופתרון בעיות.

ביוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

פלק למדה בגימנסיה העברית בירושלים. בשנות החמישים המוקדמות למדה מתמטיקה באוניברסיטה העברית ובמקביל הייתה מורה לנערים עולים חדשים במעברת הר-טוב (בית שמש). למדה בשנת הלימודים 1954/5 באוניברסיטת סטוקהולם הסתברות, סטטיסטיקה מתמטית וסטטיסטיקה של ביטוח. עם שובה לארץ עבדה כשנה במחלקה האקטוארית של המוסד לביטוח לאומי ובהמשך במעבדה לסטטיסטיקה באוניברסיטה העברית, ובמכון הדסה לייעוץ מקצועי.

בשנת 1964 קיבלה תואר ב.א. מהאוניברסיטה העברית בפסיכולוגיה וסטטיסטיקה וב-1969 סיימה תואר שני בפסיכולוגיה. בשנת 1975 קיבלה תואר דוקטור מהאוניברסיטה העברית על עבודה שכותרתה "תפיסת מקריות". החלה ללמד באוניברסיטה העברית כעוזרת הוראה בשנת 1957 והתקדמה לאורך השנים לדרגת פרופסור, עד יציאתה לגמלאות ב-1999. היא לימדה במחלקות לפסיכולוגיה, חינוך, עבודה סוציאלית, ועוד. בין השאר לימדה ופיתחה את הקורסים: מבוא לסטטיסטיקה והסתברות; חשיבה סטטיסטית בפסיכולוגיה; פסיכולוגיה של מקריות; התפתחות מושגים מתמטיים אצל ילדים ופתרון בעיות.

היא יצאה לשבתוני מחקר במוסדות שונים, בהם: Decision Research, Eugene, Oregon בין השנים 1979–1980, אוניברסיטת מסצ'וסטס אמהרסט (1990-1991), אוניברסיטת הרווארד (1994-1995).

בשנת 1984 קיבלה עם מיה בר-הלל את פרס הכתיבה של MAA על שם ג'ורג' פוליה על המאמר "Probabilistic Dependence Between Events".‏[1]

נשואה לרפאל פלק, פרופסור לגנטיקה באוניברסיטה העברית, ומתגוררת עמו בירושלים. אם לשניים.

מספריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]