רומן רומנטי על טבעי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

רומן על טבעי הוא תת-ז'אנר של רומן רומנטי וספרות ספקולטיבית כאחד. רומן על טבעי מתמקד באהבה רומנטית וכולל אלמנטים שמעבר לטווח ההבנה האנושית. הוא משלב יחד נושאים מהז'אנרים הבדיוניים הספקולטיביים של פנטזיה, מדע בדיוני ואימה. סימני היכר נפוצים של הז'אנר הם מערכות יחסים רומנטיות בין בני אדם לערפדים, רוחות רפאים, אנשי זאב, וישויות אחרות. מצבים נפוצים בז'אנר הם מסעות בזמן (עבר, הווה ועתיד), צייד ישויות על טבעיות, בתים רדופים או גילגול נשמות.

מעבר לסימני ההיכר הנפוצים, הז'אנר יכול לכלול גם דמויות עם יכולות מדיום, כמו טלקנזיס או טלפתיה.

הז'אנר הוא אחד הטרנדים הלוהטים בשנים האחרונות בז'אנר הרומן הרומנטי, דוגמאות לסופרים שהשפיעו על הז'אנר: סטפני מאייר, מחברת סדרת הדמדומים, מגי סטיווטר, מחברת סדרת הזאבים של גרייס, שרלין האריס, מחברת סדרת תעלומות הערפדים הדרומיים שהפכה לסדרת הטלוויזיה המצליחה, "דם אמיתי".

מאפיינים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הדמויות הראשיות כוללות בני אדם ויצורים על טבעיים, הקיום העל טבעי יכול להיות מלא או באופן חלקי. הוא כולל המון סוגים, אך לא מוגבל על ידי היצורים הנפוצים, כמו: אלים, פיות, מלאכים, מכשפות, שדים משני צורה, ערפדים, אנשי זאב, רוחות רפאים, קוסמים, זומבים, דרקונים, ציידי שדים, אלפים, בנות או בני ים.

האדם הרגיל ברומן רומנטי על טבעי יכול לקבל נגיעה בעולם העל טבעי, כמו דמות אנושית שיכולה לראות רוחות רפאים. לעיתים קרובות, כשמדובר ברומן רומנטי על טבעי שנכתב לבני הנוער, מעורב משולש אהבה, בין אם הגלגל השלישי הוא אדם רגיל או ישות על טבעית.

קו העלילה[עריכת קוד מקור | עריכה]

עלילות של רומנים על טבעיים עוסקות בראש ובראשונה באהבה, אך לעיתים קרובות אחד הצדדים במערכת היחסים מכניס סכנה כלשהי או ממלא תפקיד חשוב בתעלומה מסוכנת, במצב הזה הדמויות הראשיות מנסות להתגבר לבד על הסכנה או בעזרת אינטרס האהבה. באופן מסורתי, הקווים בין הדמויות הטובות והרעות מוגדרות היטב ברומנים על-טבעיים, לגיבור או לגיבורה יש תכונות גבורה בולטים שעוזרים להם בקו העלילה (לדוגמה אדוארד קאלן, בסדרת הדמדומים, יכל לקרוא מחשבות של בני אדם). רומן על טבעי יכול להתקיים בעבר, בהווה ובעתיד (רומן שמתרכז במסע בזמן). רומן על טבעי יכול להיות קליל, מצחיק וכיפי לקריאה ויכול לנוע גם לכיוון האפל, רומן מפחיד עם דגש על החלק העל טבעי של הספר.

המשיכה ברומן העל טבעי טמונה לא רק ברומנטיקה עצמה, אלא בנסיבות סביב הרומנטיקה. זה יכולה להיות האפשרות בה אסור לשני אנשים להיות ביחד, אך כנגד כל הסיכויים, הם מצליחים לגרום לזה לעבוד או האפשרות בה האהבה יכולה להרוג את אחד מהשני הצדדים ברומן אך לבסוף, הרומן מסתיים בכך שהאהבה חזקה ואמיתית יותר מכל ומצליחה לנצח את כל האסונות שפקדו את זוג הדמויות.

דוגמאות[עריכת קוד מקור | עריכה]

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]