רוני ותום: החקירה הראשונה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

רוני ותום-החקירה הראשונה הוא ספר מתח ובלשות לילדים מאת גיורא חמיצר, שיצא לאור ב־2019 על ידי תכלת הוצאה לאור. הספר "רוני ותום-החקירה הראשונה" הוא הספר הראשון שכתב בקריירה שלו גיורא חמיצר, אשר נודע בעיקר כיוצר סדרות נוער. העלילה מתארת את ההיכרות והחקירה הראשונה של שני הילדים רוני ותום שהפכו לצמד הבלשים הטוב ביותר בעיר שלהם ופענחו חקירות שגם המשטרה לא הצליחה לפתור.

תקציר העלילה[עריכת קוד מקור | עריכה]

רוני ותום לומדים יחדיו בבית הספר היסודי "הנשיא" בתל אביב, רוני מופתע לגלות שתום לא הגיעה לבית הספר והולך לכתובת שהמורה נתנה לו. הוא מגלה שתום גרה באוטובוס. מאוחר יותר תום נכנסת עם הכלבה שלה ומוצאת את רוני, היא מספרת לו שהיא גרה לבדה, משום שאביה הבלש נמצא מחוץ לישראל ושהיא לא הגיעה לבית הספר, מכיוון שהיא מאמינה שהיא צריכה ללמוד רק מה שמעניין אותה. למחרת כשרוני ותום היו בבית הספר הם מגלים שהמכונית של המזכירה התפוצצה ושחמישה זוגות אופניים נגנבו. לדעתה של תום הפיצוץ היה הסחת דעת כדי לגנוב את האופניים. רוני מספר זאת למנהלת ולשוטרים, ולאחר מכן תום משכנעת אותו לבוא איתה להקשיב לשוטרים חוקרים את המזכירה.

למרות התנגדות הוריו, רוני ממשיך לחקור את הנושא עם תום, הם הולכים לבדוק את המכונית של המזכירה ומגלים דמות חשודה בבית הספר, אך מצליחים להימנע מכך שתבחין בהם. כשרוני ותום מגיעים למחרת לבית הספר הם מגלים שהקופה של המנהלת נשדדה ושמישהו ריסס גרפיטי בבית הספר. השוטרים מסיקים שאחד התלמידים הוא הפושע, ולוקחים את תום לחקירה. השוטרים חושדים שרוני ותום עשו את הפשעים ביחד, ומשאירים אותם נעולים בחדר בזמן שהם הולכים לדבר עם הורים מודאגים שבאו לבית הספר. בעודם סגורים בחדר המנהלת, הם מצליחים לפצח את התעלומה, הם נזכרים שסגן המנהלת אמר שמישהו מחברת אבטחה הציע את שירותיו לבית ספר לפני כמה ימים והמנהלת סירבה. הם מבינים שהוא כנראה עשה זאת כדי לשכנע אותם שהם זקוקים לשירותיו. בעזרתו של חברם יריב הם מצליחים לברוח וקובעים פגישה עם החשוד. הם מחליטים להקליט אותו מתוודה בפשע ולהסגיר אותו למשטרה. תוכניתם לא מתנהלת כפי שקיוו, ורוני נאלץ להתעמת עם הפושע. רגע לפני שהוא מצליח לחמוק, המשטרה מגיעה ועוצרת אותו. רוני ותום נפגשים עם חבריהם ומשפחתם, מחזירים את הכסף למנהלת ורוני מחליט שהוא עוזר לתום בלימודים מעתה ואילך.

דמויות עיקריות בספר[עריכת קוד מקור | עריכה]

רוני: רוני הוא ילד מסודר מאוד ויש לו עיסוקים רבים, הוא הולך לחוג שחמט, טאקוונדו, קפוארה, כדורגל וחבר בתנועת הנוער הצופים. הוא ילד תחרותי וחשוב לו להצליח בכל תחומי העניין שלו. רוני הוא ילד זהיר שקשוב לחוק ותמיד מציית לסמכות. הוא גר בדירה בתל אביב עם אביו איש העסקים, אמו עורכת דין ויש לו שני אחים קטנים, יהלי ועומרי.

תום: תום היא ילדה מבולגנת ובעלת רצון חופשי שמאמינה שהיא צריכה ללמוד רק מה שהיא רוצה. היא לא אוהבת להישאר במסגרות או להקשיב לסמכות. אמה של תום נפטרה מספר שנים לפני כן, ולכן היא גרה עם אביה הבלש והכלבה שלה פוגי באוטובוס בתל אביב. לפעמים אביה טס למדינות אחרות מטעם העבודה שלו ומשאיר אותה לבדה בלי מי שישגיח עליה.

יריב: יריב הוא חבר של רוני שלומד איתו בבית הספר, אף על פי שיש ביניהם יריבות ולפעמים הם מעליבים אחד את השני, יריב תמיד מוכן לעזור לרוני כשהוא צריך אותו.

אסתר: מנהלת בית הספר "הנשיא", אסתר מסרבת לחדור לפרטיות של התלמידים ולהתקין מצלמות אבטחה. היא מתייחסת אל התלמידים בכבוד.

גרשון: סגן מנהלת בית הספר "הנשיא", אדם עיקש וקשוח שלא מוכן לעבור בשתיקה על פשעים ועברות. הוא מוכן לחדור לפרטיות של התלמידים כדי למנוע אותם.

פיני דותן: שוטר עצלן שממהר להסיק מסקנות, חשוב לו למצוא מישהו להאשים בפשע יותר מאשר לתפוס את הפושע האמיתי.

ביקורות[עריכת קוד מקור | עריכה]

הספר קיבל בעיקר ביקורות חיוביות, המבקרים אומרים שהספר מהנה לקריאה ומאוד מתאים לילדים והם ממליצים עליו, אף על פי שלפעמים הדמויות בסיפור מביעות זלזול בחקירה ובמשטרה וישנו חשש שהדבר יהווה מודל רע עבור קוראים צעירים.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]