רוני לידור

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
פרופ' רוני לידור, נשיא המכללה האקדמית בווינגייט

רוני לידור (נולד בתל אביב ב-1 בפברואר 1960) הוא פרופסור מן המניין, המתמחה בתחום ההתנהגות מוטורית והפסיכולוגיה של הספורט, ומכהן כנשיא המכללה האקדמית בווינגייט מאז שנת 2010. בעבר היה מאמן כדורסל.

קורות חיים אקדמיים[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 1985 סיים תואר ראשון בהוראת חינוך גופני במכללה לחינוך גופני ולספורט ע"ש זינמן במכון וינגייט.

בשנת 1987 סיים תואר שני בלימודי ביצועי אנוש (Human Performance), באוניברסיטת בוסטון, בארצות הברית.

בשנת 1991 סיים תואר שלישי בהתנהגות מוטורית (Motor Behavior) באוניברסיטת פלורידה בגיינסוויל שבארצות הברית. עבודת הדוקטורט שלו עסקה ב-Learning strategies and achieving skilled performance, בהנחיית פרופ' זינגר מאוניברסיטת פלורידה.

משנת 1991, כשחזר לישראל, החל ללמד כמרצה במכללה האקדמית בווינגייט (שנקראה אז המכללה לחינוך גופני ולספורט ע"ש זינמן במכון וינגייט), למקצועות התפתחות מוטורית, למידה מוטורית, מבוא למחקר ופדגוגיה של הספורט במסגרת לימודי התואר הראשון של המכללה.

משנת 1994 החל ללמד גם במסגרת המסלול ללימודי תואר שני במכללה האקדמית בווינגייט, וכן בפקולטה לחינוך באוניברסיטת חיפה נושאים של עיבוד מידע וקבלת החלטות בספורט, למידה מוטורית ושיטות מחקר. בנושאים אלו לימד גם בחוג לחינוך באוניברסיטת תל אביב, כמרצה מן החוץ, בין השנים 1999–2001.

משנת 1996 החל להנחות סטודנטים במסלולים לתואר שני במכללה האקדמית בווינגייט במסלול מדעי החינוך הגופני (MPE), וסטודנטים לתואר שני (MA) ושלישי (PHD) בפקולטה לחינוך באוניברסיטת חיפה. במהלך השנים הנחה בעבודות תיזה מעל 40 סטודנטים לתואר שני, ושמונה סטודנטים בעבודות הדוקטורט שלהם.

מאז שנת 2010 לידור מכהן כנשיא המכללה האקדמית בווינגייט.

במקביל לתפקיד זה, הוא מרצה וחוקר בתחומי למידה מוטורית, התנהגות מוטורית, פסיכולוגיה של הספורט, שיטות מחקר ותהליכי קבלת החלטות בספורט. הוא פרסם כ-120 מאמרים מחקריים, בכתבי עת מדעיים עם שיפוט.

בין השנים 1994 ועד כה הוא כיהן במכללה האקדמית בווינגייט במגוון תפקידים, ביניהם: ראש היחידה למחקר ועיבוד נתונים, ראש ועדת המחקר, ראש המעבדה להתנהגות מטורית, ראש בית-הספר לחינוך, חבר במועצה האקדמית העליונה, חבר בוועדת קידום סגל וחבר בוועדת קבלה של סטודנטים עם צרכים מיוחדים.

לידור היה חבר בקרוב ל-20 ועדות מדעיות של כנסים בינלאומיים, שבשלוש מהן כיהן כיו"ר הוועדה: הקונגרס הבינלאומי ה-2 בהכשרת מורים ב־1996, כנס ICSSPE ב־2011, והכנס ה-23 של The European Fair Play Movement.

בין השנים 2003–2017 כיהן לידור כחבר בוועדת המקצוע העליונה לחינוך גופני בישראל ושימש כיו"ר הוועדה בין השנים 2010–2017.

בנוסף לתפקידיו האקדמיים, כיהן לידור בתפקידים בוועדות מקצועיות, ביניהם: יו"ר הארגון הישראלי לפסיכולוגיה וסוציולוגיה של הספורט וחבר ומזכיר החברה הבינלאומית לפסיכולוגיה של הספורט (International Society of Sport Psychology).

לידור משמש כיום כעורך של שני כתבי עת מדעיים, ובנוסף לכך היה שותף בכתיבה ובעריכה של 24 ספרים באנגלית ובעברית. בין הספרים נכללים מספר ספרי מבוא (textbooks) בתחום ההתפתחות המוטורית, התנהגות מוטורית ולמידה מוטורית, שמהווים ספרי ליבה בקורסים באוניברסיטאות, ביניהם: התפתחות מוטורית בגיל הצעיר; התפתחות, ניתוח איכותי והעשרה של מיומנויות גופניות בסיסיות; התנהגות מוטורית: היבטים פסיכולוגים וסוציולוגיים; מדידה והערכה בחינוך גופני ובספורט; חשיבה וקבלת החלטות בספורט; העבודה הסמינריונית: כתיבה, הנחיה והערכה.

מתגורר בתל אביב, נשוי ואב לשתי בנות ובן.

קריירה ספורטיבית[עריכת קוד מקור | עריכה]

בין השנים 1971–1978 שיחק לידור בקבוצות הנערים והנוער של מכבי תל אביב, וזכה ארבע פעמים באליפות המדינה.

בשנת 1977 זכה במדי תיכון עירוני ה' באליפות בתי הספר במחוז תל אביב.

בין השנים 1977–1985 אימן במחלקות הילדים, הנערים והנוער של מכבי תל אביב, החל מליגת הקט סל. במהלך שנים אלו זכתה קבוצת הנערים של מכבי תל אביב תחת הדרכתו באליפות המדינה.

בשנת 1985 אימן את קבוצת הבוגרים של מכבי דרום, קבוצת הבת של מכבי תל אביב, בליגה הארצית.

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]