לדלג לתוכן

משרד הקסמים

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
(הופנה מהדף רופוס סקרימג'ר)
מזרקת משרד הקסמים

משרד הקסמים הוא מוסד בדיוני המתואר בספרי הארי פוטר מאת ג'יי קיי רולינג, והוא הגוף המשמש כממשלת הקוסמים של בריטניה. בראשות משרד הקסמים עומד שר הקסמים.

שנת הקמת המשרד אינה ידועה, אך על פי המתואר בספר "חיות הפלא והיכן למצוא אותן", במאה ה-14 הוקם גוף שנקרא "מועצת הקסמים", והוא שינה את שמו ל"משרד הקסמים" במאה ה-18.

משרד הקסמים מוזכר לראשונה בהארי פוטר ואבן החכמים ולוקח חלק נכבד בעלילה החל מהספר החמישי. במבנה הנרטיבי של הספרים, מתואר המשרד כמושחת, לא כשיר או שניהם, כשפקידים גבוהים שלו עיוורים לאירועים ולסכנות. לעיתים אף שם לב המשרד כי דבר אינו כשורה, אך על מנת שלא לאבד את שלטונו, הוא מונע את הפצת המידע. כך לדוגמה, דולורס אמברידג' מונתה למשרת המפקחת העליונה על הוגוורטס, על מנת למנוע את הידיעה על כך שוולדמורט חזר לחיים. המשרד מגיע לשיא של שחיתות לפני שוולדמורט משתלט עליו בפועל. בסוף הספר האחרון, לאחר מותו של וולדמורט, קינגסלי שאקלבולט מתמנה לתפקיד שר הקסמים הזמני ומשנה אותו לטובה. 20 שנה מאוחר יותר, לפי הארי פוטר והילד המקולל מתמנה הרמיוני גריינג'ר לתפקיד שרת הקסמים. תפקידו העיקרי של המשרד הוא להסתיר את קיומה של קהילת הקוסמים הבריטית מעיני המוגלגים, בנוסף לאכיפת חוקי הקסם. המטה הראשי של המשרד שוכן מתחת לקרקע במרכז לונדון, וניתן להגיע אליו בהתעתקות, ברשת הפלו ובאמצעות כניסת מבקרים. המחלקה הסודית ביותר במשרד הקסמים היא מחלקת המסתורין, ובסוף הספר החמישי מתרחש בה קרב בין הארי וחבריו לבין אוכלי המוות. באמצע הקרב מצטרפים אליהם חמישה מחברי מסדר עוף החול, אך בסוף הקרב מצליחה בלטריקס לסטריינג' לרצוח את בן-דודה סיריוס בלק.

הרכב ועמדה[עריכת קוד מקור | עריכה]

מבנה המשרד[עריכת קוד מקור | עריכה]

למשרד הקסמים יש שתי כניסות: כניסת מבקרים וכניסת עובדים. כדי להיכנס למשרד הקסמים מכניסת המבקרים נכנסים לתא טלפון במרכז לונדון שהופך למעלית שיורדת למשרד. כדי להיכנס מכניסת העובדים יש בסמטה במרכז לונדון חדר שירותים. על העובדים במשרד להיכנס לתוך האסלה ולהוריד את עצמם במים. העובדים גולשים בתעלה קצרה ולאחר מכן יוצאים מאחת האחים בקומת הכניסה של משרד הקסמים.

במשרד הקסמים יש שבע קומות:

בקומה הראשונה נמצאת לשכת שר הקסמים והסגל התומך (סגן השר, והצמרת).

בקומה השנייה נמצאות המחלקה לאכיפת חוקי הקסם. הלשכה למניעת שימוש לרעה בחפצי מוגלגים, מטה ההילאים ושירותי הרישום לקסמהדרין.

בקומה השלישית נמצאות המחלקה לתאונות ואסונות קסם, הצוות לטיפול במעשי קסם בלתי מכוונים, מטה המשכיחים והוועדה לתירוצים ראויים.

בקומה הרביעית נמצאות המחלקה לרישוי ופיקוח על חיות פלא, אגף החיות, אגף הישויות ואגף הרוחות. לשכת הקישור עם הגובלינים, המחלקה לרישום אנימגאים ומרכז הייעוץ לנפגעי מזיקים.

בקומה החמישית נמצאות המחלקה לשיתוף פעולה בינלאומי בקסמים, גוף תקנות הסחר הבינלאומי בקסמים, לשכת חוק הקסם הבינלאומי וקונפדרציית הקוסמים הבינלאומית, נציגות בריטניה.

בקומה השישית נמצאות מחלקת התחבורה הקסומה, רשות רשת הפלו, האחראי על תקנים למטאטאים, לשכת מפתחות המעבר והמרכז לרישוי התעצמות.

בקומה השביעית נמצאות המחלקה לספורט ומשחקי קוסמים, מטה ליגות הקווידיץ' של אנגליה ואירלנד, מועדון הגוג'ואים הרשמי והלשכה לפטנטים מופרכים.

הקשר עם המוגלגים[עריכת קוד מקור | עריכה]

כאשר ראש ממשלת המוגלגים, שהוא למעשה ראש ממשלת בריטניה מתחלף, ראש הממשלה החדש זוכה לביקור מצד שר הקסמים שמיידע אותו על קיומו של עולם הקוסמים. המשרד שומר על קשר עם ראש ממשלת בריטניה באמצעות דיוקן מכושף התלוי על הקיר במשרד של ראש הממשלה ברחוב דאונינג 10. באם קיימת סכנה בעולם הקוסמים שר הקסמים מדווח על כך לראש ממשלת בריטניה.

מערכת משפט[עריכת קוד מקור | עריכה]

בספרים ובסרטים, הודגשו חוסר העניין של בתי המשפט בהוכחות בעד ונגד החשוד, והסתמכותו על דעות קדומות כדי להכריע במהירות האפשרית[1]. כמו כן, לא כל הנאשמים אף זוכים למשפט וחלקם נשלחים ישירות לכלא, כמו במקרה של סיריוס בלק[2][3]. בספר החמישי מוצג כיצד המשרד גוזר ואוכף חוקים דרקוניים ללא הודעה מוקדמת[1]. המשרד דוגל לאורך כל הספרים בהתנהגות אנוכית, כאשר שר הקסמים חושש למקומו ומעדיף לא להפיץ ולטפל בבעיות חמורות ומסוכנות לציבור הקוסמים. בספר השני לוקח לשר הקסמים, פאדג', זמן רב להגיב לפיגועים בהוגוורטס[4]. בסוף הספר הרביעי ובספר החמישי, פאדג' מסרב להאמין שהלורד וולדמורט קם לתחייה, למרות הראיות המצביעות על כך. המשרד אף פותח בקמפיין לפגיעה באמינותו של הארי פוטר. בסופו של דבר נאלץ המשרד להכיר בדבר ולפעול במהרה. רולינג הצהירה שכאשר הארי, רון והרמיוני החלו לעבוד בעבור המשרד, הם משנים זאת באופן משמעותי, והמשרד הופך למושחת פחות.[5]

מחלקות[עריכת קוד מקור | עריכה]

לשכת שר הקסמים[עריכת קוד מקור | עריכה]

משרדה של דולורס

בלשכה נמצאים משרדו של שר הקסמים, ושלושה משרדים נוספים של הצוות הניהולי:

 • משרד המשנה לשר הקסמים (העוזר הבכיר לשר) - היה משרדה של דולורס אמבירדג' בספר החמישי ובספר השישי. בספר השביעי הפך למשרד לרישום בני-מוגלגים, שגם אותו מנהיגה אמברידג'.
 • משרד היועץ לשר הקסמים - משרדו של קורנליוס פאדג' לאחר שעזב את תפקיד את שר הקסמים.
 • משרד העוזר הזוטר לשר הקסמים - משרדו של פרסי ויזלי[1].

המחלקה לאכיפת חוקי קסם[עריכת קוד מקור | עריכה]

המחלקה לאכיפת חוקי הקסם היא המחלקה האחראית על החקיקה והאכיפה של חוקי הקוסמים. היא ממוקמת בקומה השנייה במשרד הקסמים. היא המחלקה הגדולה ביותר במשרד הקסמים, ומקבילה למשרד הפנים בממשלת בריטניה. לפני הספר הרביעי עמד בראש המחלקה ברטמיוס קראוץ' האב, שמנהיג יד קשה כנגד אוכלי-המוות[3]. במהלך הספר החמישי אנו למדים כי בראשות המחלקה עומדת מכשפה בשם אמיליה בונז, אשר מוחלפת בידי פיוס ת'יקנס לאחר שוולדמורט רוצח אותה[6]. עד מהרה, אחד מעובדי המשרד (ואוכל מוות בהווה), קורבאן יאקסלי, מטיל קללת אימפריוס על ת'יקנס, ובכך עוזר להשתיל חפרפרות בתוככי המחלקה. בספר השביעי ת'יקנס מתמנה לשר הקסמים, ויאקסלי מחליף אותו בתפקיד ראש המחלקה[7]. במהלך אירועי הארי פוטר והילד המקולל הארי פוטר מתמנה לראש המחלקה[8], וכך גם באירועי המשחק הארי פוטר: איחוד הקוסמים. לדברי רולינג, זו המחלקה שאליה מצטרפת הרמיוני גריינג'ר לאחר שהיא מועברת מהמחלקה לרישוי ופיקוח על חיות פלא, שם החלה את הקריירה שלה אחרי הוגוורטס.[5]

שירות הרישום לקסמהדרין[עריכת קוד מקור | עריכה]

המחלקה לאכיפת חוקי קסם כוללת בתוכה את שירות הרישום לקסמהדרין. השירות אחראי על הפעולות המשפטיות של הקסמהדרין, כגון שמירת מסמכים משפטיים, קביעת תאריכי שימוע ולוחות זמנים ועל ניהול תהליכים משפטיים בינלאומיים. אלבוס דמבלדור עבד במשך תקופה ארוכה בקסמהדרין, אך אולץ להתפטר בין הספר הרביעי לספר החמישי בשל עמדותיו כנגד משרד הקסמים[1]. בתקופת כהונתו של שר הקסמים פאדג' עבדו במחלקה אמיליה בונז, דולורס אמבירדג' ופרסי ויזלי[9].

מחלקת המסתורין[עריכת קוד מקור | עריכה]

מחלקת המסתורין היא המחלקה הסודית ביותר במשרד. האנשים שעובדים שם נקראים שושואיסטים ולרוב הקוסמים אין מידע על עיסוקם. ישנם 12 חדרים: מביניהם: היכל הנבואה, חדר המוחות, חדר הזמן, חדר האהבה, חדר המוות וחדר החלל. בספר החמישי מתרחש שם קרב על הנבואה של וולדמורט והארי פוטר, שם גם נרצח סיריוס בלק ע'י בת דודתו אוכלת המוות בלטריקס לסטריינג'. מבין האנשים העובדים שם: ברדריק בוד; התאשפז בקדוש מנגו לאחר שהוטלה עליו קללת אמפריוס לא כשורה, מת לאחר שבחג המולד נשלח לו ממקור לא ידוע (כנראה אוכלי מוות) צמח מלכודת השטן שהתחפש לעציץ פרפורח, הצמח חנק אותו כתגובה למגע ידו.

אנשי משרד הקסמים[עריכת קוד מקור | עריכה]

דולורס אמברידג' (אימלדה סטאונטון)
קורנליוס פאדג' מקדימה (רוברט הארדי), מאחוריו אלבוס דמבלדור (מייקל גאמבון)
 • דולורס ג'יין אמברידג' היא עוזרת בכירה לשר הקסמים קורנליוס פאדג'. היא חצוית דם, אמה מוגלגית ואחיה סקיב, היא לא ראתה אותם יותר מגיל חמש עשרה. הפעם הראשונה בה הופיעה בסדרת הספרים, הייתה במהלך שימועו של הארי כחלק מצוות החוקרים. אמברידג' הגיעה להוגוורטס בתחילת הספר החמישי כמורה להתגוננות מפני כוחות האופל, בהוראת שר הקסמים. כמורה, מנעה מהתלמידים לרכוש ידע מהותי בהגנה מפני כוחות האופל, ולימדה באופן עיוני בלבד. בהמשך מונתה למפקחת עליונה על בית הספר הוגוורטס, ופיקחה על המורים. מדי יום פיקחה על שיעור של אחד ממורי בית הספר וחילקה הערות למורה. חלק מהמורים אף הושעו מתפקידם בעקבות הערותיה. לקראת סוף הספר החמישי אף החליפה כמנהלת את אלבוס דמבלדור. במהלך שהותה בבית הספר הקימה ארגון בשם "פלוגת הפיקוח" שעזר לה לרגל אחר הנעשה בהוגוורטס ולפקח על המתרחש. אמברידג' מתוארת כחסרת לב, מתנשאת, מושחתת, חנפנית, תאבת כוח, וגזענית. בסוף הספר מובלת אמברידג' ליער האסור על ידי תחבולה של הרמיוני, נשבית על ידי הקנטאורים, אך מחולצת מהיער על ידי אלבוס דמבלדור ללא פגע ומובאת למרפאה בבית הספר הוגוורטס. אחרי תקרית זו אמברידג' בורחת מהוגוורטס. היא ממשיכה לעבוד במשרד הקסמים גם לאחר חשיפת מעשיה, ובספר השביעי מקבלת את הסמכות לשפוט בני מוגלגים ולהחליט האם לשלוח אותם לאזקבאן בעוון "גנבת כוחות קסם". המראה של אמברידג' מתואר על ידי כולם כ"קרפדי", היא תמיד שמה סרט קטיפה בשיערה (לרוב בצבע ורוד) ויש לה חיבה רבה לחתולים ותחרה.
 • לודוביץ' (לודו) בגמן היה ראש המחלקה למשחקי ספורט במשרד הקסמים. הופעתו היחידה היא בספר הרביעי. בגמן מכור להימורים, ולאחר גמר גביע העולם בקווידיץ' הוא מפסיד את כל הזהב שלו לגובלינים. כדי לכסות את חובו הוא מהמר שהארי יהיה המנצח היחיד בטורניר הקוסמים המשולש, אך מפסיד פעם נוספת כיוון שהארי וסדריק דיגורי מנצחים ביחד ומסיימים בתיקו. לאחר מכן מוזכר גם בתחילת הספר "קווידיץ' בראי הדורות"
 • רופוס סקרימג'ר היה ראש מחלקת ההילאים שהחליף את קורנליוס פאדג' בתפקיד שר הקסמים. סקרימג'ר מתואר כאדם קשוח שלא מהסס לנקוט באמצעים שנויים במחלוקת כדי להילחם בוולדומרט. לקראת אמצע הספר השביעי הוא נרצח על ידי חבורת קושרים הנשלטת באמצעות קללת אימפריוס.
 • קורנליוס אוסוולד פאדג' מכהן בתפקיד שר הקסמים בין הספר הראשון לספר החמישי. הוא מתואר כבעל מראה עגלגל וכלובש בגדים בצבע ירוק לימון וחובש כובע באולר. פאדג' רוחש חיבה רבה להארי בתחילת הסדרה, אך זו מתחלפת באיבה בסוף הספר הרביעי בגלל חששו שהארי ודמבלדור זוממים להדיחו. בספר החמישי הוא עומד ביחד עם דולורס אמברידג' בראש הקמפיין להכחשת שובו של וולדמורט, אך נאלץ להכיר בכך לאחר שוולדמורט מופיע בהיכל הכניסה של משרד הקסמים. בעקבות חשיפת מחדליו הוא מאולץ להתפטר מתפקידו, ומוחלף על ידי ההילאי לשעבר רופוס סקרימג'ר. ההופעה האחרונה שלו בסדרה היא בהלוויה של דמבלדור בסוף הספר השישי, ולא ידוע מה עלה בגורלו לאחר מכן.
 • ברטמיוס (ברטי) קראוץ' האב היה ראש המחלקה לשיתוף פעולה בין קוסמים במשרד הקסמים. הוא דוגל בצורה קיצונית בשלטון החוק, ולא מהסס להפעיל אמצעים נוקשים ביותר כנגד אלו שלדעתו עלולים לסכן את השלטון. הוא נקט ביד קשה כלפי אוכלי המוות ומשתפי הפעולה שלהם, כולל בנו היחיד אותו שלח לאזקבאן. אשתו הגוססת של קראוץ' משכנעת אותו להוציא את בנם אל מחוץ לאזקבאן, ומאותה עת הוא כלוא בבית המשפחתי תחת גלימת היעלמות. בסופו של דבר הבן מחולץ על ידי וולדמורט, שמטיל על קראוץ' האב את קללת אימפריוס. קראוץ' האב מצליח להשתחרר מהקללה, אך נרצח על ידי בנו כשהיה בדרך להזהיר את דמבלדור מפני הסכנה.
 • ארתור וויזלי עובד בלשכה למניעת שימוש לרעה בחפצי המוגלגים. הוא אביו של רון וויזלי, חברו הטוב של הארי פוטר, ומתלהב מחפצי מוגלגים. הוא מתואר כאדם קירח כמעט לגמרי אך עם שיערות אדומות כשל כל משפחת וויזלי.
 • מפלדה הופקירק עובדת הלשכה למניעת שימוש לרעה בחוקי הקסם. היא מוזכרת פעמים רבות ככותבת רוב המכתבים שהארי קיבל ממשרד הקסמים. בספר השביעי (הארי פוטר ואוצרות המוות) היא מופיעה פעם אחת כשהרמיוני גריינג'ר משתקת אותה ומתחזה אליה בעזרת שיקוי פולימיצי.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא משרד הקסמים בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ 1 2 3 4 הארי פוטר ומסדר עוף החול
 2. ^ הארי פוטר והאסיר מאזקבאן
 3. ^ 1 2 הארי פוטר וגביע האש
 4. ^ הארי פוטר וחדר הסודות
 5. ^ 1 2 "Bloomsbury Live Chat". Accio Quote!. נבדק ב-5 במאי 2017. {{cite web}}: (עזרה)
 6. ^ הארי פוטר והנסיך חצוי הדם
 7. ^ הארי פוטר ואוצרות המוות
 8. ^ הארי פוטר והילד המקולל
 9. ^ Wizengamot, The Harry POTTER Lexicon (באנגלית)