רות מושכל

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
רות מושכל
אל"ם רות מושכל
אל"ם רות מושכל
לידה 1935
חיפה, פלשתינה (א"י)
פטירה 11 ביוני 2015 (בגיל 80 בערך)
תל אביב, ישראל
כינוי רותי
השתייכות Badge of the Israel Defense Forces.new.svg  צבא הגנה לישראל
תקופת הפעילות 19551975 (כ־20 שנה)
דרגה אלוף-משנה  אלוף-משנה
תפקידים בשירות
פעולות ומבצעים
מלחמת סיני  מלחמת סיני
מלחמת ששת הימים  מלחמת ששת הימים
מלחמת ההתשה  מלחמת ההתשה
מלחמת יום הכיפורים  מלחמת יום הכיפורים
תפקידים אזרחיים
חברת מועצת העיר חולון
הנצחה
לוח זיכרון באתר גבעת התחמושת

רות (רותי) מושכל (193511 ביוני 2015) הייתה קצינת ח"ן ראשית של צה"ל בין השנים 19731975, בדרגת אלוף-משנה, כולל במלחמת יום הכיפורים.

ביוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

קריאת כיכר על שם רות מושכל ז"ל בשכונת רמת חן בחיפה

רות מושכל (לבית חדש) נולדה והתחנכה בחיפה ליעקב ולרחל, נצר למשפחת סלונים ודור שמיני בישראל. מושכל למדה בבית הספר בית חינוך א' בחיפה, ובמהלך לימודיה התיכוניים שימשה גם מדריכה בתנועת הנוער המחנות העולים. עם סיום לימודיה בבית המדרש למורות וגננות בחיפה, התגייסה לצה"ל בשנת 1955. לאחר השירות הצבאי, שכלל שנה בקבע בפיקוד צפון, למדה חינוך וספרות עברית באוניברסיטה העברית בירושלים. בשנת 1961 התגייסה שוב לצה”ל בדרגת סרן, וכיהנה בתפקידי קצינת ח”ן שונים בפיקוד המרכז, לרבות קצינת ח"ן ביחידה, קצינת ח"ן מרחבית, עוזרת לקצינת ח"ן ראשית. בשנת 1969 מונתה לקצינת ח”ן פיקודית בפיקוד המרכז, בדרגת סגן אלוף.

ביוני 1973 מונתה על ידי הרמטכ"ל דוד אלעזר (דדו) לתפקיד קצינת ח"ן ראשית בדרגת אלוף-משנה. והחליפה בתפקיד זה את אל"ם דבורה תומר.[1] רות מושכל פיקדה על חיל הנשים בימי מלחמת יום הכיפורים, במסגרתה התמודדו חיילות צה"ל עם אתגרים שטרם היו כמותם. במהלך המלחמה פשטו שמועות על נפילת חיילות ישראליות בשבי המצרי והסורי. הדבר עורר דאגה רבתי. רות הופיעה בפני התקשורת המקומית והעולמית והודיעה חד-משמעית: אין חיילות נעדרות או שבויות.

לאור חלקן המשמעותי של החיילות בהגנה על הארץ היא פעלה כדי להסיר חסמים שמנעו מנשים למצות את הפוטנציאל שלהן במהלך השירות הצבאי. לצד ניסיונותיה לקדם חיילות לתפקידים הראויים להן פעלה גם לגיוסן של בנות משכבות חלשות ושילובן בצבא.

בשנת 1975 סיימה את תפקידה ופרשה מצה"ל. לאחר פרישתה, השלימה תואר שני בחינוך באוניברסיטת בר-אילן. בהמשך כיהנה כחברת מועצת העיר חולון. בנוסף, שימשה בתפקידים שונים בארגונים של ידידי ישראל בארצות הברית.

מושכל נפטרה בשנת 2015 לאחר התמודדות עם מחלה ממושכת. בצה"ל נקראה בשם ה"פורמלי" רות, אף ששמה הרשמי בתעודת הלידה, אותו העניקו הוריה, היה רותי. מושכל הותירה אחריה בעל, צבי מושכל, ששימש בתפקידים רבים בתחום הפיננסי, ביניהם הגזבר הארצי במשביר המרכזי ושליח בנק הפועלים בארצות הברית, ומקים הסניף בעיר פילדלפיה; בת ושני בנים. נכדה עמוס עצמון, אשר נפצע קשה במהלך מבצע צוק איתן, נישא לבתה של אילנה דיין[2].

בשנת 2020 נחנכה בשכונת רמת-חן בעיר חיפה כיכר על שמה.[3]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ נעמי בו-גור, חילופי גברות בצה"ל, דבר, 25 ביוני 1973
  2. ^ צחי קומה, חתונה, עובדה, באתר ידיעות אחרונות, 22 במאי 2018
  3. ^ יעל הורוביץ, כיכר להנצחת אל"מ רות מושכל נחנכה בחיפה, באתר "חי פה", 18 בדצמבר 2020