ריאד מרוקאי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
מזרקה בסגנון מרוקאי בחצר של ריאד מרוקאי
בריכת שחייה בריאד מרוקאי
מזרקות ריאד עם עלי פרחים לבישום

ריאד מרוקאיערבית מרוקאית رياض - "ריאץ'" בתעתיק מדויק - פירושו: "גן". נקרא גם: "ראודה" روض) הוא סוג של חצר פנימית (לעתים גם ללא גג לצורך כניסת אור ואיוורור) עם גינה הכוללת מזרקה, מעיין, או מפל מים, לעתים יכלול גם בריכת שחיה. זהו פרט באדריכלות המרוקאית המצוי בבתים פרטיים או בארמונות ברחבי מרוקו.

הריאד מוקפת בדרך כלל קשתות, כאשר מעליה מצוי לעתים קרובות פתח איוורור ובמרכזה מצויים לעתים מזרקה שלעתים גם כוללת "עלי פרחים" בתוכה או בריכה המשמשת בתור בריכת שחייה או בריכה להשקיית גינות הכוללת לעתים גם עששיות מרוקאיות בתור תאורה. חצר טיפוסית מרוקאית כוללת גם גינה או צמחייה סביב לבריכה או למזרקה. לעתים קרובות המזרקה משמשת גם בתור מפל עבור הבריכה.

במרוקו ריאד משמש בתור תחליף לסלון או פינת אוכל והוא משמש את האורחים הבאים להתארח. ישנם גם בניינים עם קומות שלהם יש חצר טיפוסית של ריאד המשמשת עבור כל הבניין.

עבור המטיילים או התיירים המבקרים במרוקו גם בתי מלון או בתי הארחה מכונים לפעמים בשם: "ריאד".

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

כאשר המוסלמים כבשו את העיר הרומית העתיקה של ווליביליס והשתמשו בחלק מחורבותיה לבנייה כגון: "שער מנסור" במקנס היא נתנה את הרעיון של הריאד בתקופת השושלת האידריסית.

לאחר מכן בתקופה מאוחרת בתקופת שושלת המורביטון כאשר המוסלמים כבשו את ספרד במאה ה-11 נשלחו אמנים מוסלמים, נוצרים ויהודים מספרד למרוקו כדי להתחיל לשפץ ערים הרוסות, האדריכלות האנדלוסית הספרדית (כגון: העיצוב של "ארמון אלהמברה") שהיא כללה חצר פנימית עם גינה ועם מזרקות סיפקה את הרעיון להקמת רעיון מקביל במרוקו של חצרות ריאד.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

אומנות הריאד המרוקאי באתר "Metropolismag"