ריאו

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
Gnome-edit-clear.svg
ערך זה זקוק לעריכה: הסיבה לכך היא: מדובר בדגמים שונים של משאיות שונות שיוצרו על ידי חברות שונות. רצוי לפצל על פי הדגם.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.
משאית M35

ריאו (REO Motor Car Company) היא חברה אמריקנית ליצור כלי רכב מסוגים שונים. השם ריאו מקובל בצה"ל לסדרה של משאיות צבאיות.

משאית הריאו יוצרה בכמויות גדולות במספר משפחות עיקריות: ה-M35/34 (משאית 2.5 טון), ה-M44 (משאית 2.5 טון משופרת), ה-M39, ה-M809 וה-M939 (כולן משאיות 5 טון), שכללית דומות מאוד בתצורה חיצונית וכולן בעלות הנעה 6*6. אלא שמשאיות ה-5 טון גדולות בהרבה ממשאיות ה-2.5 טון. נתוני המשקל מתייחסים למטען שהמשאית יכולה לשאת בסיפון האחורי, ולא למשקל הכלי עצמו או ליכולת הגרירה שלו, הנעים סביב ה-10 טון.

המשפחות יוצרו לאורך השנים על ידי מגוון יצרנים (ריאו, וייט, קייזר, AM General), במגוון גדול של דגמים, עם מגוון מנועים (מנוע בנזין של ריאו עצמה, משולבים של קונטיננטל AG, אבל בעיקר מנועי דיזל מתוצרת קמניס בנפח 8.3 ליטר), תיבות הילוכים (ידניים או אוטומטיים), אורכי בסיסי גלגלים (קצר, רגיל, ארוך וכו'), אורכי סיפון מטען (רגיל, ארוך), מספר צמיגים על הסרנים האחוריים (בודד או כפול), סוגי תאי נהג (פתוח, סגור, כפול וכו'), סוגי דיגום ומתקון (ארגזי כלים, מטפים, גלגלים רזרבים וכו'), איבזורים שונים (מנופים, ווי גרירה, כננות וכו').

משאיות ה-2.5 טון יוצרו בין 1955 ואמצע שנות ה-70, ה-M39 יוצרה גם כן עד לאמצע שנות השבעים, ה-M809 עד לאמצע שנות ה-80, וה-M939 מיוצרת עד היום (2009). הריאו מתוכננת לצאת מצהל עד שנת 2018 בה היא תוחלף במשאית האושקוש.