ריבית פריים

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

ריבית הפרייםאנגלית: Prime Rate ובקיצור p או פ) היא ריבית בסיסית לתמחור עסקאות כגון הלוואות, גובה הפיקדונות וכן הלאה, שנקבעת בידי הבנקים. הריבית הזו נחשבת כגזירת קופון המתואמת בין הבנקים ונטולת תחרות. ריבית הפריים אינה הריבית האחרונה עליה משלם הלקוח לבנק, אלא לצדה נוספת ריבית על "הסיכון", ה"נקבע" לפי שיעור הלימות הון, שאותו גובה הבנק בהתאם להסכם שנקבע עם הלקוח. ריבית ה"סיכון" נקבעת או על פי ריבית צמודה למדד או על פי ריבית קבועה. למרות זאת, ייתכנו הלוואות בריבית נמוכה מריבית הפריים. לדוגמה, משכנתאות לדיור, מהסוג הצמוד לריבית הפריים, נושאות בדרך כלל ריבית נמוכה מריבית הפריים בשל גובה הסיכון הנמוך.

גובה ריבית הפריים[עריכת קוד מקור | עריכה]

במרבית מדינות העולם נקבעת ריבית הפריים בפועל, כנגזרת של הריבית הנקבעת ידי הבנק המרכזי, דוגמת בנק ישראל או הבנק הפדרלי של ארצות הברית, על בסיס שיעור הריבית שהוא קובע בהלוואותיו לבנקים וגופים פיננסים גדולים אחרים.

ריבית הפריים בישראל[עריכת קוד מקור | עריכה]

עקרונית, כל בנק בישראל קובע את ריבית הפריים עבור עצמו. למרות זאת, הבנקים השונים בישראל תיאמו מחירים לכאורה, והחליטו על אחוז ריבית פריים קבוע (r), מרווח בגובה של 1.5%, מעל לריבית בנק ישראל המוצהרת.

ריבית בנק ישראל היא ריבית הנקבעת בידי מחיר עדיף (אינדיקטיבי) ברמת המאקרו כלכלה, כלומר הריבית שנגבית מבנקים בידי בנק ישראל או בידי בנק אחר. גובה הריבית נקבע על פי אמצע המרווח שבין הריבית שגובה בנק ישראל על הכספים שהוא מלווה לבנקים לבין הריבית שהוא משלם על פיקדונות הבנקים בבנק ישראל. גובה ריבית זו משקף את עלות הכסף בהלוואות חסרות סיכון.

ריבית הפריים היא ריבית הנקבעת בידי מחיר עדיף ברמת המיקרו כלכלה. ריבית הפריים נקבעת על פי אמצע המרווח שבין ריבית בנק ישראל המשלם על פיקדונות לבין הריבית שגובה הבנק בהלוואת לגורמים פרטיים. ריבית הפריים תלויה גם היא בריבית שגובה בנק ישראל על הכספים שהוא מלווה, שכן לעתים הבנק נאלץ להזדקק לנזילות מהבנק המרכזי, ועליו להביא בחשבון את עלות גיוס ההון מבנק ישראל.

פרסום הריבית ושינוי ריבית הפריים בישראל[עריכת קוד מקור | עריכה]

בהיעדר אירועים כלכליים דרסטיים הדורשים התערבות מידית, פרסום הריבית של בנק ישראל מתבצע פעם אחת לחודש, ביום שני האחרון של כל חודש קלנדרי ב-16:00. על סמך ריבית זו נקבע ריבית הפריים שנכנסת לתוקפה אחרי שני ימי עסקים, כלומר, ביום חמישי. עם זאת, מאחר שריבית הפריים תלויה בערכו של ריבית בנק ישראל, היא יכולה להשתנות בהתאם לפרסומים חדשים של בנק ישראל.

ב-24 בנובמבר 2008 הודיע נגיד בנק ישראל, פרופ' סטנלי פישר, כי החל מחודש דצמבר 2008 תעמוד ריבית בנק ישראל על 2.5%, שיעור הריבית הנמוך ביותר בתולדות המדינה באותה עת. כתוצאה מכך עמדה ריבית הפריים על 4%. מאז בוצעו כמה הפחתות נוספות בריבית בנק ישראל, וכתוצאה מכך ירדה ריבית הפריים לשפלים חדשים :


1
2
3
4
5
6
7
8
‎ 1.2009 ‎
‎ 2.2009 ‎
‎ 3.2009 ‎
‎ 4.2009 ‎
‎ 1.2010 ‎
‎ 11.2010 ‎
‎ 4.2011 ‎
‎ 7.2012 ‎
‎ 11.2012 ‎
‎ 17.5.2013 ‎
‎ 27.5.2013 ‎
‎ 23.9.2013 ‎
‎ 24.2.2014 ‎
‎ 28.7.2014 ‎
‎ 25.8.2014 ‎
  •   ריבית בנק ישראל
  •   ריבית פריים


דוגמאות לשימוש בריבית הפריים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • פיקדון בריבית P-3% הוא הפיקדון שקלי, לא צמוד, הנושא בריבית משתנה הנגזרת מריבית הפריים, במרווח של 3 אחוז. לפיכך אם לדוגמה ריבית הפריים בבנקים עומדת על 5.75% במונחים שנתיים, אזי שיעור הריבית השנתי של הפיקדון הוא \ 5.75%-3%=2.75%. אם במהלך תקופת הפיקדון ישתנה שיעור ריבית הפריים, ישתנה בהתאמה גם שיעור הריבית על הפיקדון, באופן יחסי, מהיום בו השתנתה ריבית הפריים. למשל: אם המשקיע מחזיק פיקדון שבועי מתחדש, ובכל יום שישי יש בו תחנת יציאה, אך ריבית הפריים ירדה ב-0.25 נקודות האחוז ביום חמישי - עד יום רביעי תחושב הריבית בפיקדון לפי שיעור הגבוה ב-0.25 האחוז מהריבית שתחושב בפיקדון מיום חמישי ואילך.
  • ריבית על אשראי בגובה P+4% משמעותה כי הבנק יגבה מהלווה ריבית משתנה לפי שיעור ריבית הפריים בתוספת סיכון של 4 האחוז מעליה - במונחים שנתיים. גם כאן, כל שינוי בשיעור ריבית הפריים יגזור אוטומטית שינוי בריבית על האשראי, גם אם טרם הגיע מועד התשלום. אשראי שכזה יכול להיות משיכת יתר בחשבון עובר ושב, הלוואה, אשראי בכרטיס אשראי, וכדומה.
  • ריבית הפריים משפיעה על הלוואות הצמודות לריבית הפריים, ולא על הלוואות הצמודות למדד. כאשר לקוח בנק מצפה שהריבית במשק תעלה, ריבית התוביל לעלייה בריבית הפריים הוא עדיף הלוואות בריבית קבועה ופיקדונות על בסיס ריבית הפריים. לעומת זאת בעת תקופה של ירידות ריבית, ריבית הפריים תרד ולכן יעדיף הלקוח הלוואות בריבית הפריים ופיקדונות בריבית קבועה.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]