ריה והדרקון האחרון

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
ריה והדרקון האחרון
Raya and the Last Dragon
כרזת הסרט בישראל
כרזת הסרט בישראל
בימוי דון הול
קרלוס לופז אסטרדה
הופק בידי אסנת שורר
פיטר דל וצ'ו
תסריט אדל לים
עריכה פבין ראוולי עריכת הנתון בוויקינתונים
מדבבים קלי מארי טראן
אקוופינה
ג'מה צ'אן
דניאל דיי קים
סנדרה או
בנדיקט וונג
אייזק וואנג
תאליה טראן
אלן טודיק
לוסיל סונג
פאטי האריסון
רוס באטלר
מדבבים בעברית מאיה לבני
כנרת לימוני
אילנית גרשון
אדם זילברמן
אמנון וולף
גלעד קלטר
מונה מור
נורית בנאי קורן
צביקה פורמן
תמי ברק
גדי לוי
נויה דואני[1]
אורי זלצמן
מוזיקה ג'יימס ניוטון הווארד עריכת הנתון בוויקינתונים
צילום רוב דרסל, אדולף לוסינסקי עריכת הנתון בוויקינתונים
אנימטור Amy Lawson Smeed, Nathan Engelhardt, Anthony DeRosa, Darrin Butters, Doug Bennett עריכת הנתון בוויקינתונים
מדינה ארצות הברית עריכת הנתון בוויקינתונים
חברת הפקה אולפני ההנפשה של וולט דיסני
חברה מפיצה סרטי אולפני וולט דיסני
שיטת הפצה וידאו על פי דרישה, הפצה לאולמות הקולנוע עריכת הנתון בוויקינתונים
הקרנת בכורה אינדונזיהאינדונזיה הולנדהולנד רוסיהרוסיה 3 במרץ 2021
ארצות הבריתארצות הברית 5 במרץ 2021
ישראלישראל3 ביוני 2021
משך הקרנה 107 דק' עריכת הנתון בוויקינתונים
שפת הסרט אנגלית עריכת הנתון בוויקינתונים
סוגה סרט הנפשה ממוחשבת, סרט פנטזיה, סרט הרפתקאות, סרט קומדיה עריכת הנתון בוויקינתונים
תקציב 100 מיליון דולר
הכנסות 130.2 מיליון דולר
הכנסות באתר מוג'ו rayaandthelastdragon
האתר הרשמי
דף הסרט ב־IMDb
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

ריה והדרקון האחרוןאנגלית: Raya and the Last Dragon) הוא שמו של הסרט ה-59 בסדרת סרטי האנימציה הקלאסיים של אולפני ההנפשה של וולט דיסני. עלילתו מבוססת על מיתולוגיית הדרקונים הסינית. במקור, הסרט אמור לצאת לאקרנים ב-25 בנובמבר 2020, אולם בעקבות התפרצות נגיף קורונה-ווהאן הסרט נדחה ל-5 במרץ 2021 והופץ בקולנוע ובדיסני+.[2][3]

הסרט היה מועמד לפרס אוסקר לסרט המונפש הטוב ביותר בטקס פרסי אוסקר ה-94 ולפרס אנני לסרט הטוב ביותר בטקס פרסי אנני ה-49.

תקציר העלילה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ארץ קומנדרה המשגשגת נהרסה על ידי הדראון, רוחות רעות שהופכות אנשים ודרקונים לאבן. סיסו, הדרקונית האחרונה, מרכזת את הקסם שלה לאבן חן ומגרשת את הדראון, ומחייה את אנשיו של קומנדרה אך לא את הדרקונים. מאבק כוחות על אבן החן מחלק את אנשיה של קומנדרה לחמישה שבטים הנקראים ניב, לב, עמוד שדרה, טופר וזנב, אשר נקראים על שם מיקומם לאורך נהר בצורת דרקון.

חמש מאות שנה מאוחר יותר, המפקד בנג'ה משבט הלב, שומר על אבן החן הדרקון, מאמן את בתו ריה להגן על אבן החן. מתוך אמונה נחרצת שניתן לאחד מחדש את קומנדרה, בנג'ה עורך סעודה למנהיגים של כל חמשת השבטים. במהלך המשתה, ריה מתיידדת עם נמארי, בתה של הצ'יף ויראנה משבט הניב, שנותנת לריה תליון דרקון ומספרת לה על אגדה שאומרת שהדרקונית סיסו עדיין קיימת וניתן לזמן אותה. כשהיא סומכת על נמארי, ריה מראה לה את מיקומה של אבן החן. נמארי בוגדת בריה כחלק ממזימה לעזור לשבט הניב לגנוב את החן. מתריעים על המתקפה, בנג'ה ושאר השבטים מגיעים ומתחילים להילחם על אבן החן, שמתפרקת לחמישה חלקים בהתכתשות. חברי כל שבט גונבים חתיכה מאבן החן, והדרואונים מתעוררים, עוקפים את הלב ואנשיו ומתפשטים על פני שאר קומנדרה. בנג'ה מבחין בסלידה של הדראון ממים, ומציל את ריה בכך שהוא זורק אותה לנהר לפני שהוא הופך בעצמו לאבן.

במשך שש השנים הבאות, ריה מטיילת ברחבי קומנדרה ומחפשת את סיסו כדי שתיצור אבן חן נוספת ותגרש את הדראון פעם נוספת. היא מצליחה לזמן את סיסו לספינה טרופה בזנב שם סיסו מודה שהיא לא יצרה את אבן החן, אלא הניפה אותה בשם ארבעת אחיה, כשכל אחד מהם תרם את הקסם שלו לאבן חן. ריה וסיסו מחליטות לקחת בחזרה את ארבעת החלקים הגנובים של אבן החן, להרכיב אותה מחדש ולהשתמש בה כדי לגרש את הדראון ולשחזר את אביה של ריה והאחרים שהתאבנו.

ריה וסיסו מטיילות בין השבטים, מחזירות לעצמן חלקים מאבן החן ומכירות חברים חדשים: הילד המסעדן בון משבט הזנב, התינוקת האמנית ליטל נוי משבט הטופר, והלוחם טונג משבט עמוד השדרה, כולם איבדו את יקיריהם ל"דראון". נמארי רודפת אחרי ריה, בתקווה להשיג את רסיסי החן עבור שבט הניב. כל רסיס אבן חן שהם רוכשים מברך את סיסו בכוחות הקסם של אחד מאחיה. ריה, שלא סומכת לגמרי על בני הלוויה החדשים, מתעקשת שסיסו תישאר מחופשת לאדם, אבל סיסו חושפת את עצמה כדי להציל את ריה מנמארי בשבט עמוד השדרה.

בשבט הטופר, סיסו משכנעת את ריה להציע ברית לנמארי במקום לגנוב את החלק האחרון של אבן החן. כמחווה של אמון, ריה מחזירה את התליון שנתנה לה נמארי לפני שנים. נמארי, שנקרעה בין אחריותה לשבט הניב לבין רצונה לעזור להביס את הדראון, מאיימת עליהם בקשת. סיסו מנסה להרגיע את נמארי אך ריה תוקפת עם החרב שלה, וגורמת לקשת של נמארי לירות ולהרוג את סיסו.

מותה של סיסו גורם למים להיעלם מתעלת המגן של שבט הניב, מה שמאפשר לדראון לתקוף את הממלכה. ריה הזועמת רודפת אחרי נמארי, שאותה היא מוצאת מתאבלת על ההתאבנות של אמה. ריה ונמארי נלחמות בעוד חבריה של ריה משתמשים באבני החן כדי לפנות את אנשי שבט הניב מהאזור. ריה מביסה ומתכוננת להרוג את נמארי אך עוצרת לאחר שהבינה את תפקידה במותה של סיסו בגלל חוסר יכולתה לסמוך על אחרים. ריה ונמארי הולכות לעזור לאחרים. כשהדראון מרוויח על השבט שלה, ריה זוכרת איך האמון אפשר לסיסו להציל את העולם. היא דוחקת באחרים להתאחד ולהרכיב מחדש את אבן החן, מראה את אמונתה בנמארי על ידי מסירת חתיכת אבן החן שלה ומאפשרת לדראון לקחת אותה. השאר הולכים בעקבותיה ונמארי מרכיבה מחדש את אבן החן לפני שהדראון מאבנים גם אותה. כשאבן החן מורכבת מחדש, הדראון מובסים וכל הקורבנות של הדראון משתחררים מצורתם המאובנת, ובכללם הדרקונים אשר מקימים לתחייה את סיסו. הקבוצה מתאחדת עם יקיריהם האבודים, כולל ריה ואביה, והשבטים מתאספים בלב כדי להתאחד שוב כקומנדרה.

מדבבים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • קלי מארי טראן בתפקיד ריה, לוחמת צעירה שמחפשת אחר הדרקון האחרון.[4][5]
 • אקוופינה בתפקיד סיסו, דרקונית מים, והדרקון האחרון שנותר. מסוגלת לאמץ צורה אנושית של אישה מבוגרת.[4]
 • ג'מה צ'אן בתפקיד נמארי, היריבה של ריה.[6]
 • דניאל דיי קים בתפקיד צ'יף בנג'ה, אביה של ריה.[6]
 • סנדרה או בתפקיד ויראנה, אימה של נמארי.[6]
 • בנדיקט וונג בתפקיד טונג, ענק אדיר.[6]
 • אייזק וואנג בתפקיד בון, ילד יזם בן 10.[6]
 • תאליה טראן בתפקיד ליטל נוי, תינוקת נוכלת.[6]
 • אלן טודיק בתפקיד טוק טוק, חיית המחמד וחברה האמיתי של ריה.[6]
 • לוסיל סונג, פאטי האריסון ורוס באטלר בתפקיד המנהיגים של טאלון, טייל וספיין.[6]

מדבבים בעברית[עריכת קוד מקור | עריכה]

הפקה[עריכת קוד מקור | עריכה]

האתר That Hushtag Show היה הראשון לפרסם את דבר קיומו של הסרט לאחר שמידע לגבי הפקתו דלף מחברת דיסני בחודש מאי 2018. בדיווח הראשוני נמסר כי עם ביטולו של הסרט "ענקי" שאמור היה להיות אדפטציה לסיפור הילדים האנגלי ג'ק ואפון הפלא, החלה דיסני לקדם פרויקט אנימציה חלופי שייקח את מיקומו של "ענקי" בלוח הזמנים של הפקות דיסני. על הסרט הופקדו פול בריגס, מי שהיה אחראי על פיתוח הסיפור בסרטים 6 גיבורים ולשבור את הקרח, לראשונה כבמאי; ודין ולינס, האנימטור של פלונטר שגם עבורו זה תפקיד בימוי ראשון. קיל מארי, שכתב את הסיפור למכוניות ומכוניות 3 אחראי על כתיבת הסיפור המקורי לתסריט. אסנת שורר שהפיקה את הסרט מואנה, הפיקה גם סרט זה. המידע הראשוני לגבי הדמויות הראשיות בסרט היה מוגבל מאוד וכלל שלושה שמות; ג'ן-נין, גיבורת הסרט; בולין, הדמות הגברית הראשית בסרט, בן 900 ודמות מורה עבור ג'ן-נין; קאטסו, עליו לא ידוע דבר.[7]

באוקטובר באותה שנה פורסם באתר Deadline כי אדל לים, מי שכתבה את התסריט לסרט המצליח עשיר בהפתעה, מצטרפת לצוות כתסריטאית.[8]

במהלך חודש אוגוסט 2019, במסגרת אירועי דיסני אקספו (D23), חשפה החברה לראשונה באופן רשמי את עצם קיומו של הסרט ואת שמו, את הסמליל שילווה אותו, את שתי השחקניות הראשיות וכן תמונת קונספט מהסרט.[4]

סמליל הסרט, כפי שהוצג באירועי דיסני אקספו 2019
תמונת קונספט ראשונה של הסרט, כפי שהוצגה באירועי דיסני אקספו 2019

באוגוסט 2020, הוכרז שדון הול, שביים את הסרט "6 גיבורים", וקרלוס לופז אסטרדה יביימו את הסרט, בנוסף הוכרז שקלי מארי טראן תדבב את ריה במקום קאסי סטיל.[5][9]

ב-26 בינואר 2021, פורסמו שאר המדבבים בסרט ביניהם: ג'מה צ'אן, דניאל דיי קים, סנדרה או, בנדיקט וונג, אייזק וואנג, אלן טודיק, לוסיל סונג, פאטי האריסון ורוס באטלר.[6]

הפצה[עריכת קוד מקור | עריכה]

"ריה והדרקון האחרון" היה עתיד לעלות לאקרנים בארצות הברית ב-25 בנובמבר 2020,[4] אולם עקב התפרצות נגיף הקורונה בעולם, הסרט נדחה ל-12 במרץ 2021.[10] ב-10 בדצמבר 2020 בפרזנטציה של דיסני, הוכרז שתאריך יציאת הסרט הוקדם בשבוע ב-5 במרץ 2021, בנוסף, יצא הסרט לאור בשירות הסטרימינג דיסני+ כתוכן פרימיום ביום ההפצה לקולנוע.[3]

בישראל יצא הסרט לאקרנים ב-3 ביוני 2021.

למרות ש-ריה בצעירותה דמתה מאוד לקורה מ"האגדה של קורה" של ניק NICK ומעריצים חשדו בעיצוב שהועתקה

והיוצרים אמרו שאין קשר לזה.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא ריה והדרקון האחרון בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ נויה דואני, במיזם "אישים" לתיעוד היצירה הישראלית
 2. ^ Fuster, Jeremy (13 באפריל 2020). "Disney Moves 'Soul,' 'Raya and the Last Dragon' Release Dates". TheWrap. נבדק ב-13 באפריל 2020. {{cite news}}: (עזרה)
 3. ^ 1 2 Welcome to the Kingdom of Kumandra. Raya and the Last Dragon is coming to theaters and on #DisneyPlus with Premier Access on March 5, 2021.
 4. ^ 1 2 3 4 "Disney announces Raya and the Last Dragon as next animated film". polygon. נבדק ב-24 באוגוסט 2019. {{cite web}}: (עזרה)
 5. ^ 1 2 Rubin, Rebecca (27 באוגוסט 2020). "Disney's 'Raya and the Last Dragon' Recasts Kelly Marie Tran as Lead". Variety. נבדק ב-27 באוגוסט 2020. {{cite web}}: (עזרה)
 6. ^ 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Yang, Rachel (26 בינואר 2021). "Watch Awkwafina's Sisu in action in new Raya and the Last Dragon trailer". Entertainment Weekly. נבדק ב-26 בינואר 2021. {{cite web}}: (עזרה)
 7. ^ EXCLUSIVE: Disney Animation Studios Gearing Up For DRAGON EMPIRE, ThatHashtagShow, May 24, 2018
 8. ^ Disney Sets ‘Crazy Rich Asians’ Scribe Adele Lim & ‘Moana’ Producer Osnat Shurer For Animated Pic, Andreas Wiseman, Deadline, October 9, 2018
 9. ^ Yang, Rachel (27 באוגוסט 2020). "Get a first look at Disney's Raya and the Last Dragon starring Kelly Marie Tran". Entertainment Weekly. נבדק ב-27 באוגוסט 2020. {{cite news}}: (עזרה)
 10. ^ Fuster, Jeremy (13 באפריל 2020). "Disney Moves 'Soul,' 'Raya and the Last Dragon' Release Dates". TheWrap. נבדק ב-13 באפריל 2020. {{cite news}}: (עזרה)