ריטיינר

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

ריטיינראנגלית: Retainer agreement) הוא מונח המתאר תשלום שכר חודשי קבוע, ללא העסקה קבועה ויחסי עובד-מעביד מוחלטים. הסכם ריטיינר הוא חוזה עבודה של מתן שירות לפרויקט, המקבל את שכרו ביותר מתשלום חד פעמי, אלא בתשלום חוזר, מדי חודש בחודשו עד גמר הפרויקט. ייחודו של הסכם ריטיינר בכך שהמעסיק משלם מראש לעבודה המוגדרת בינתיים באופן כללי בלבד, והיא תפורט ותבוצע בהמשך.

ההבדל בין פרילאנס לריטיינר[עריכת קוד מקור | עריכה]

מקובל מאד לקבוע מראש עלות שכר שעה, אבל לא לקבוע מראש בדיוק מהן השעות הספציפיות הקצובות כך שרק לאחר ביצוע שעות העבודה בפועל מגיש בעל המקצוע נותן השירות חשבונית עם מספר השעות בפועל שהקדיש לעבודתו, ואלה מחושבות לפי הסיכום מראש של עלות שעת עבודה אחת כפול מספר השעות שעבד בפועל (זהו הסכם של "פרילאנס"). ואולם במקרה של הסכם הריטיינר, ישנה הבחנה בין התשלום החודשי הקצוב שנקבע מראש, ותשלום זה חל בין אם השלים נותן השירות את כל השעות שתוכננו עבורו מראש ובין אם לאו, לבין תשלום נוסף על שעות עודפות החורגות מהתפקיד המשוער הקבוע שנקצב לו מראש בהסכם הריטיינר. באופן זה מבטיח לעצמו נותן השירות שנשכר למלאכה, תשלום חודשי מובטח וקבוע, ולצידו יוכל עדיין להגיש חשבוניות גם על שעות עבודה עודפות ומיוחדות החורגות מהתחשיב החודשי הקבוע שסוכם עליו מראש בהסכם הריטיינר.

מקצועות בהם שכיח ריטיינר[עריכת קוד מקור | עריכה]

כך למשל מקובל לשלם שכר ריטיינר עבור שירותיו של יועץ או עורך דין, מתוך כוונה שהלה יספק את שירותיו עד לגמר הפרויקט או גמר הטיפול בתביעה המשפטית. במובן זה, ייתכן גם ריטיינר חד-פעמי, המשולם מראש. ריטיינר נפוץ מאוד גם בתחום השירותים החשבונאיים (כגון שירותי ראיית חשבון והנהלת חשבונות) ושירותים עסקיים אחרים.

חוזה ריטיינר כמקור סמכות[עריכת קוד מקור | עריכה]

בעבודתו של עורך דין, הסכם ריטיינר מהווה את הבסיס לסמכותו לטפל בתיק. הסכם ריטיינר מגביל את סמכותו, היות שזו אינה לכל נושא ולכל זמן. על כן זהו הסכם ספציפי מוגבל בטבעו, למשל רק למשך זמן התביעה מוסמך עורך הדין בידי הלקוח לשמש שליח או לייצג את הלקוח. סמכות מסוג כזה יכולה להיות מפורשת, משתמעת, גלויה מאליה או שכיחה בשל השימוש השגור של עורך הדין בסמכות זו בהתאם להוראות הלקוח שלו.


P Economy.png ערך זה הוא קצרמר בנושא כלכלה ובנושא חוק ומשפט. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.