ריכרד זורגה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
ריכרד זורגה

רִיכַרְד זוֹרְגֶהגרמנית: Richard Sorge;‏ 4 באוקטובר 1895 - 7 בנובמבר 1944), מגדולי המרגלים במלחמת העולם השנייה.

ביוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

שנותיו המוקדמות[עריכת קוד מקור | עריכה]

ריכרד זורגה נולד בשנת 1895 בעיר בקו שבאזרבייג'ן (שהייתה אז בתחומי רוסיה הצארית), לאב שהיה מהנדס מכרות גרמני ולאם רוסית. בשנת 1898 עקרה המשפחה לגרמניה. זורגה שירת ביחידת תותחנים בצבא הגרמני במלחמת העולם הראשונה. בשנת 1916 נפצע ברגליו בקרב בחזית המערבית, עוטר בצלב הברזל ושוחרר מן השירות. במשך יתר תקופת המלחמה למד זורגה כלכלה באוניברסיטאות של ברלין, קיל והמבורג וקיבל תואר דוקטור במדעי המדינה.

בעת היותו סטודנט הצטרף זורגה למפלגה הקומוניסטית של גרמניה. עקב דעותיו הפוליטיות סולק לאחר המלחמה משתי משרות הוראה ועקר לברית המועצות, שם הפך להיות לפעיל של הקומינטרן (הארגון העולמי של המפלגות הקומוניסטיות במדינות שמחוץ לברית המועצות).

כעיתונאי וככתב חוץ[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 1921 חזר זורגה לגרמניה, עבד כעיתונאי ובה בעת אסף מידע עבור הקומינטרן. בשנת 1924 שב למוסקבה והצטרף למחלקה לקשרים בינלאומיים של הקומינטרן.

בשנת 1930 הצטרף זורגה למודיעין הצבאי של ברית המועצות (ה-GRU) ונשלח לשנחאי שבסין לארגן בה רשת ריגול, כשבאופן רשמי שימש ככתב של עיתון גרמני, ה"פרנקפורטר צייטונג".

בשנת 1932 חזר זורגה למוסקבה ונשלח לברלין, כשמשימתו ליצור קשרים לצורך מינויו לכתב חוץ ביפן. ב-6 בספטמבר 1933 הגיע ליפן כעיתונאי. ביפן בנה רשת ריגול, יצר קשרים עם פוליטיקאים יפנים וחבר לעיתונאי יפני בשם אוזקי הוזומי, אותו הכיר עוד בזמנו בסין, אשר היו לו קשרים עם ראש ממשלת יפן. הוזומי הפך לחבר ברשת של זורגה והעביר לו מידע מסווג וצילומי מסמכים חשאיים. באותה שנה הצטרף זורגה למפלגה הנאצית. כגרמני נאצי צורף זורגה לצוותו של שגריר גרמניה ביפן אויגן אוט. השגריר נתן בו אמון, הפך אותו לאיש סודו וחשף בפניו מידע חסוי.

המידע הפנימי שהעביר זורגה למוסקבה במשך תקופתו ביפן היה מידע אסטרטגי רב ערך.

מלחמת העולם השנייה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ערכו הפך לחיוני עם פרוץ מלחמת העולם השנייה ובעיקר עם הצטרפות יפן, ב-27 בספטמבר 1940, לברית מדינות הציר, כבעלת ברית לגרמניה ולאיטליה. לשיאה הגיעה תרומתו לברית המועצות עם פלישת הנאצים לברית המועצות ב-22 ביוני 1941 במבצע ברברוסה. בהתקרב מועד הפלישה דיווח זורגה למוסקבה כי 170 אוגדות גרמניות עומדות לתקוף את ברית המועצות כשציר ההתקפה העיקרי יהיה לכיוון מוסקבה, אולם ההתרעה, כמו התרעות אחרות שהועברו לסטלין לא הביאו אותו לנקוט פעולות הכנה נדרשות.

המידע הקריטי ביותר שהעביר זורגה למוסקבה, אשר שינה את פני המערכה, הגיע ממנו באוגוסט 1941, כאשר דיווח למוסקבה כי היפנים מעדיפים לערוך את ההתקפה שלהם בכיוון דרום, באוקיינוס השקט ובדרום מזרח אסיה, ולא לבצע מתקפה על ברית המועצות מכיוון מזרח ממנצ'וריה. על סמך מידע זה, העביר סטלין עתודות של אוגדות מסיביר וממזרח ברית המועצות לאזור מוסקבה, דבר שהכריע לבסוף את הקרב על מוסקבה ומנע את כיבושה בידי הצבא הגרמני. הייתה זו נקודת מפנה גורלית במלחמה; בפעם הראשונה, לאחר למעלה משנתיים של ניצחונות צבאיים בלתי פוסקים, נסוגו צבאות היטלר מפני כוח אויב. הגנרל הגרמני פרנץ הלדר כתב כי בקרב על מוסקבה "האגדה בדבר הצבא הגרמני הבלתי מנוצח נהרסה".

סופו: מאסר והוצאתו להורג[עריכת קוד מקור | עריכה]

ב-7 בנובמבר 1941 הצליח הריגול הנגדי היפני לחשוף את רשת הריגול של זורגה והוא נאסר. מאז מאסרו ובמשך יתר ימי המלחמה נשאר זורגה במאסר, ולבסוף, לאחר שהסובייטים סירבו שלוש פעמים להחליפו, בטענה כי אינו מוכר להם, הוציאו היפנים את ריכרד זורגה להורג בתלייה ב-7 בנובמבר 1944.

מורשתו[עריכת קוד מקור | עריכה]

עשרים שנה לאחר מותו הוכרז זורגה על ידי הסובייטים כגיבור ברית המועצות והוענקה לו דרגת קולונל בצבא האדום ואף הוצא בול דואר לזכרו.

בשנת 1961 הוקרן בעולם ובישראל סרט קולנוע דוקומנטרי-דרמטי, שהופק בצרפת בשיתוף עם מערב גרמניה ויפן, בשם "מי אתה מר זורגה" (Qui êtes-vous Monsieur Sorge) שהעלה את סיפור חייו ומותו של ריכרד זורגה.‏[1]

בשנת 2003 הופק ביפן סרט קולנוע בשם "זורגה המרגל" (Spy Sorge) שהביא אף הוא את סיפורו, שישה עשורים לאחר התרחשותו.‏[2] הסרט הוצג בארצות הברית וזכה להצלחה בביקורת.

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ "מי אתה מר זורגה", במסד הנתונים הקולנועיים IMDb (באנגלית)
  2. ^ "זורגה המרגל", במסד הנתונים הקולנועיים IMDb (באנגלית)