ריכרד תומאלה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
ריכרד תומאלה

ריכרד תומאלהגרמנית: Richard Thomalla;‏ 23 באוקטובר 190312 במאי 1945) היה קצין אס אס בגרמניה הנאצית. כמהנדס אזרחי היה מראשי תוכנית לובלין בפולין הכבושה. תומאלה הוא מן האחראים הראשיים להקמת מחנות המוות בלז'ץ, סוביבור וטרבלינקה בעת השואה.[1]

מבצע ריינהרד[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – מבצע ריינהרד

תומאלה נולד באננהוף בשלזיה עילית של האימפריה הגרמנית. בשנת 1932 הצטרף למפלגה הנאצית כחבר מספר 1,238,872 ולאס אס כחבר מספר 41,206.

מחנה המוות הראשון שהוקם תחת פיקוחו היה מחנה בלז'ץ. הקמת המחנה החלה ב-1 בנובמבר 1941 והסתיימה במרץ 1942, אז החל לפקח על הקמת מחנה סוביבור. הפועלים שהקימו את המחנות היו אסירים שנלקחו מכפרים ומערים סביב שטחי המחנות. תומאלה קיבל את הפיקוד על הזונדרקומנדו בסוביבור, חיילי יחידה זו מנו כ-80 אסירים יהודים מן הגטאות סביב המחנה שהובאו למחנה לצורך עבודת פרך. כיתה של 10 אוקראינים שאומנו במחנה טרווניקי הוכנסו למחנה כדי לפקח על האסירים היהודים. עם השלמת בניית המחנה כל היהודים בזונדרקומנדו חוסלו והפיקוד על המחנה הועבר מידיו של תומאלה לידי פרנץ שטנגל מאפריל 1942. תומאלה המשיך לפקח ולהקים את מחנה המוות טרבלינקה שהיה העתק כמעט מושלם של סוביבור.

איש האס אס ארווין למברט, שלקח חלק בתוכנית T4 - אותנסיה והיה אחראי על תאי הגזים שהותקנו בטרבלינקה העיד על תומאלה:

אני והנגס - אנשי אותנסיה - הגענו לטרבלינקה ברכב. אס-אס האופטשטרומפיהרר ריכרד תומאלה היה מפקד המחנה. מחנה טרבלינקה היה עדיין בשלבי הקמה. תומאלה נכח בטרבלינקה במשך כארבעה עד שמונה שבועות. צוותתי לאחד מצוותי הבנייה שם. תומאלה נכח שם לזמן קצר ופיקח על עבודות הבנייה של מחנה ההשמדה. באותו זמן שום פעולות חיסול לא התרחשו במחנה. אז הגיע ד"ר אירמפריד אברל לפקד על המחנה. תחת פיקודו - אקציית ההשמדה של היהודים החלה.

בין יולי 1942 עד אוקטובר 1943, קרוב ל-850,000 איש נרצחו בטרבלינקה. לפי הדיווחים, תומאלה חוסל על ידי הנ.ק.ו.ד. (משטרת ברית המועצות) בצ'כיה ב-12 במאי 1945.[2]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא ריכרד תומאלה בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]