ריצ'רד קידסטון לו

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
ריצ'רד קידסטון לו כשר מדינה

ריצ'רד קידסטון לו, ברון קולרייןאנגלית:Richard Kidston Law, 1st Baron Coleraine27 בפברואר 190115 בנובמבר 1980) היה פוליטיקאי שמרן אנגלי. היה חבר בבית הנבחרים הבריטי בין השנים 1931- 1954 והחל משנת 1954 בבית הלורדים. כיהן בין השאר כשר מדינה בשנים 1945-1943 וכשר החינוך לתקופה קצרה ב-1945.

ביוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

רקע משפחתי ולימודיו[עריכת קוד מקור | עריכה]

ריצ'רד לו היה בנו של הפוליטיקאי השמרן אנדרו בונאר לו, לימים ראש ממשלת בריטניה, ושל אשתו אני. המשפחה הייתה בעלת שורשים סוקטיים ואירים. למד בבית הספר שרוסברי ובסנט ג'ון קולג' באוקספורד. בשנת 1931 נבחר לראשונה לחבר בפרלמנט מטעם הול סםות ווסט וכיהן בתפקיד עד שנת 1945.

בימי מלחמת העולם השנייה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 1940 התמנה למזכיר לעיניני כספים במשרד המלחמה הבריטי ולאחר מכן תת-מזכיר לעניינים פרלמנטריים במשרד החוץ עד 1943. נכנסה להיסטוריה התנסחותו במכתב ב-18 במרץ 1943 לשר החוץ הממונה עליו בנוגע למצב היהודים באירופה הכבושה על ידי הנאצים:

Sorry to bother you about the Jews , I know what a bore this is

("צר לי להטריד אותך בעיניין היהודים. אני יודע איזה שעמום זה"), שהפכה ליצוגית להתייחסותו של חלק גדול מדעת הקהל ואנשי השלטון במדינות המערב כלפי גורל היהודים. לאחר מכן היה שר מדינה עד שנת 1945 ושר החינוך בממשלת מעבר של צ'רצ'יל.

אחרי המלחמה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנים 1950-1945 נבחר שוב לבית הנבחרים מטעם דרום קנסינגטון. בשנת 1950 פרסם את ספרו "חזרה מאוטופיה" שבו הביע את אמונתו כי ניסיון להשתמש בכוח הממלכתי על מנת ליצור מעין "אוטופיה" עלי אדמות הוא מועד לכישלון וטומן בו פוטנציאל לעוול, בגלל היותו מושתת על הקרבת עקרון היסוד של החופש והבחירה הפרטית. בתרגום חופשי: "להפנות גב לאוטופיה לראות אותה במערומיה ואת האשליה שיש בה, זאת התחלת התקווה. צריך לאחוז שוב בתחזית של חברה שבה האדם הוא חופשי להיות טוב מפני שיש לו בחירה חופשית. החופש הוא התנאי הראשון למידות הטובות האנושיות והאוטופיה אינה מתיישבת עם החופש. לחזור מהאוטופיה ואז התקווה נולדה מחדש".

ריצ'רד לו נבחר מחדש לפרלמנט בשנת 1951 הפעם מטעם הלטמפרייס. הוא התפטר מהפרלמנט בשנת 1954 כדי להיכנס לבית הלורדים כברון קולריין, מטעם הלטמפרייס אין דה איסט רדינג, מחוז יורק. בשנת 1970 פרסם את "לשמרנים בלבד" שבו מתח בקורת על ההנהגה השמרנית שלדבריו הקריבה את עקרונות ה"טורי" מסיבות אלקטורליות זולות וכדי לחפש בסיס במרכז. ריצ'רד לו היה בראש קבוצת סלסדון במסגרת הסיעה השמרנית

חייו הפרטיים[עריכת קוד מקור | עריכה]

משנת 1929 היה נשוי למרי וירג'יניה, בתו של אברהם פוקס נליס מרוצ'סטר, ניו יורק

הוא נפטר ב-15 בנובמבר 1980 בגיל 79. יורשו כברון היה בנו ג'יימס מרטין בונאר לו.