ריקודים סלאביים

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
עמוד השער לסדרה הראשונה של הריקודים הסלובניים עם הקדשה של דבוז'אק

הריקודים הסלאביים הם סט של 16 נעימות ריקודים שהולחנו על ידי אנטונין דבוז'אק ב-1878 (אופוס 46) וב-1886 (אופוס 72). הלחנים נכתבו במקור עבור פסנתר בארבע ידיים, הריקודים הסלאבים הושפעו מהריקודים הונגריים של יוהנס ברהמס וכן ממאפיינים לאומיים סלאבים, ותוזמרו לתזמורת לבקשת המוציא לאור של דבוז'אק זמן קצר לאחר ההלחנה. הריקודים התקבלו היטב בזמן פרסומם וגם היום הם נחשבים לאחת היצירות המפורסמות ביותר של המלחין.
ביצוע מלא של כל אחד מהחלקים נמשך כ-40 דקות.

הלחנה[עריכת קוד מקור | עריכה]

לפני פרסום הריקודים הסלאביים (אופוס 46), דבוז'אק היה מלחין די לא ידוע. בשל כך הוא הגיש מועמדות למלגה (Austrian State Music Prize) כדי לממן את עבודת ההלחנה שלו. אחרי זכייתו במלגה שלוש פעמים במשך ארבע שנים (1874, 1876-77), הפנה ברהמס (אחד מחברי וועדת המלגה) את דבוז'אק למוציא לאור שלו. היצירה הראשונה שפורמסמה הייתה הדואטים המוראבים, שזכה להצלחה עולמית. מעודד מההצלחה ביקש המוציא לאור מדבוז'אק כי ילחין משהו בעל אופי ריקודי יותר.

במהלך ההלחנה נעזר דבוז'אק בריקודים הונגריים של בראמס והם שימשו לו כמודל. למרות זאת ישנם מספר הבדלים בין שתי היצירות. לדוגמה, בראמס השתמש בלחנים עממים הונגריים נפוצים ודבוז'אק לעומתו השתמש רק במאפיינים המקצביים של לחנים עממיים סלאביים, המנגינה חוברה כולה בידי דבוזאק. המוציא לאור התרשם מהמוזיקה שחיבר דבוז'אק (במקור לפסנתר בארבע ידיים), וביקש ממנו לתזמר גרסה לתזמורת של היצירה. שתי הגרסאות פורסמו באותה שנה, והמוניטין העולמי של דבוז'אק בוסס. ההצלחה הכבירה של אופוס 46 הוביל את המוציא לאור לבקש ב-1886 מדבוז'אק כי ילחין סט נוסף של ריקודים סלאביים. דבוז'אק נענה לבקשה והלחין את אופוס 72 במתכונת דומה.

אינסטרומנטציה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הרכב הכלים לריקודים הסלובנים כולל (בשינוים קטנים בכל חלק):

כלי נשיפה מעץ: פיקולו, 2 חלילים, 2 אבובים, 2 קלרניתות ו2 בסונים.

כלי נשיפה ממתכת: 4 קרנות יער, 2 חצוצרות ו3 טרומבונים.

כלי הקשה: תוף דוד, מצילתיים, תוף בס ומשולש.

כלי קשת: כינור ראשון, כינור שני, ויולות, צ'לים וקונטרבסים.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]