רכב אספנות

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
לוחית רישוי ישראלית של רכב אספנות
פורד מודל T

רכב אספנות הוא רכב שגילו עולה על הגיל שבו בדרך כלל מופסק השימוש של כלי רכב מסוגו, ונשמר למטרות אספנות. במדינות שונות ישנן הגדרות שונות לפרטים המדויקים המגדירים רכב כ"רכב אספנות".

בישראל[עריכת קוד מקור | עריכה]

בישראל, מוגדר רכב אספנות ככלי רכב שחלפו למעלה משלושים שנים משנת ייצורו, שנרשם ככזה במשרד התחבורה ושהינו אופנוע, מכונית, אוטובוס או משאית שמשקלה אינו עולה על 12 טון[1]. לאחרונה הותר רישום רכב אספנות גם לכלי רכב המוגדר כ"רכב חילוץ" (אמבולנסים, כבאיות וכדומה). [דרוש מקור]

בישראל זוכה רכב במעמד אספנות למספר הטבות המקלות על שימור הרכב כפריט אספני: העברת בעלות גם ללא רישיון רכב תקף, הנחה בסך 75% בביטוח החובה, ביצוע מבחן רישוי שנתי (טסט) אחד בהשוואה לשני מבחנים לרכב מיושן, ופטור מבדיקת מעבדה מוסמכת במידה ורישיונו לא בתוקף בתקופה העולה על 24 חודשים, בנוסף, רכב אספנות הרשום על שמו של נכה יכול להשתמש בהטבות של הנכה אפילו שלא הנכה משתמש ברכב. מנגד, רכב אספנות אינו רשאי לנוע בדרכים בין השעות 7-9 בבוקר בימי חול.

בישראל רשומים כיום אלפי כלי רכב בקטגורית "רכב אספנות"[2], חלקם מיובאים כרכבי אספנות וחלקם השתמרו לאחר שימוש בישראל. כמו כן בישראל מספר מועדוני אספנות רכב כאשר המוביל והגדול הוא מועדון החמש המאוגד במסגרת עמותה רשומה ובו יותר מ-800 חברים. המועדון גם מוציא לאור את האבטומוביל - בטאון העוסק ברכבי אספנות.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא רכב אספנות בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ רכב אספנות לפי אתר משרד הרישוי
  2. ^ אתר משרד הרישוי, ה-6 בפברואר 2011