לדלג לתוכן

רכיבה למרחקים ארוכים

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
דבוקה של רוכבי אופניים למרחקים ארוכים

רכיבה למרחקים ארוכים היא ענף ספורט עממי של רכיבה על אופניים בו המשתתפים נדרשים לעבור מרחקים ארוכים (החל מ-200 ק"מ ועד 1,200 ק"מ ויותר) בתוך מסגרת זמן מוגדרת מראש. זהו אינו ספורט תחרותי, ובדרך כלל אין חשיבות מי הגיע ראשון ובכמה זמן, וכל משתתף שמסיים את המרחק במסגרת הזמן נחשב כמסיים בהצלחה. זמני הגג הם זמני "ברוטו" והרכיבה כולה, גם למרחקים גדולים, נעשית במקצה אחד ארוך, כאשר השעון אינו עוצר אף פעם. הרוכבים יכולים וצריכים, בתוך מסגרת הזמן לרכב באופן חופשי, לנוח כרצונם, לאכול, לישון ואם צריך גם לטפל בתקלות טכניות. בדרך כלל במסגרת המסלול הרוכבים נדרשים לעבור בנקודות בקרה ("קונטרול") כדי להוכיח שהשלימו את המסלול. אירוע רשמי של רכיבה למרחק נקרא "ברווט" (Brevet).

היסטוריה וכללים[עריכת קוד מקור | עריכה]

רכיבה למרחק מתועדת לראשונה בסוף המאה ה-19, אז קבוצת רוכבים יצאה מרומא לנאפולי (כ-230 ק"מ) והצליחה להתחיל ולסיים את הרכיבה לאור יום. בתחילת המאה ה-20 התגבשו כללי הברווט. בתחילה הוגדר שמדובר ברכיבה קבוצתית, כלומר כל הרוכבים נדרשים להתחיל ולסיים יחד, אך בהמשך הכללים שונו, והרכיבה הפכה לחופשית בתוך מסגרת זמן מוגדרת. כמו כן, רוח התחרות היא שהרוכבים צריכים לדאוג לעצמם ולא להסתמך על עזרה מבחוץ. לפיכך, למשל, הרכיבה נעשית על כבישים פתוחים, ללא רכבי ליווי. מותר כמובן להיעזר זה בזה, והעובדה שלא מדובר באירוע תחרותי מעודדת עזרה הדדית בין הרוכבים. קבוצה של רוכבי מרחק הקימה בתחילת המאה ה-20 את ארגון הACP (Audax Club Parisien) שמהווה עד היום את ארגון הגג של רוכבי המרחק בעולם, מפרסם וקובע את כללי התחרות, מנהל את חלוקת המדליות לרוכבים המסיימים בהצלחה ברווטים או סדרות של ברווטים ומארגן את התחרות פריז–ברסט–פריז פעם בארבע שנים - אחת התחרויות המרכזיות בתחום. עם הזמן קמו ארגונים אזוריים במדינות שונות, וגם בישראל מתקיימים ברווטים בשנים האחרונות באופן סדיר.

המרחקים המקובלים לרכיבות ברווט הם: 200 ק"מ (זמן גג של 13.5 שעות) 300 ק"מ (זמן גג של 20 שעות) 400 ק"מ (זמן גג של 27 שעות) 600 ק"מ (זמן גג של 40 שעות) 1,000 ק"מ (זמן גג של 75 שעות) 1,200 ק"מ (זמן גג של 90 שעות)

ישנן רכיבות למרחקים ארוכים יותר.

רוכבים המסיימים סדרה של ברווטים למרחקים 200, 300, 400, 600 ק"מ באותה עונה זוכים לתואר super randonneur יש גם מדליות נוספות לאלה שמצליחים לסיים 5,000 ק"מ בשנה, או מסיימים רכיבות ארוכות מאוד במדינות שונות ועוד.

מסלולים מפורסמים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הברווט המפורסם ביותר הוא פריז–ברסט–פריז הנערך פעם ב-4 שנים, למרחק של 1,200 ק"מ ומשתתפים בו כ-5,000 רוכבים. כבר מספר שנים שרוכבים ישראלים משתתפים ומסיימים בהצלחה רכיבה מפורסמת זו. ברווטים ארוכים נוספים הם London–Edinburgh–London הנערך גם הוא אחת ל-4 שנים למרחק של 1,400 ק"מ. ה-1001 miglia באיטליה (למרחק של 1,600 ק"מ) ורכיבות רבות נוספות. בארץ מתקיימים מספר ברווטים בכל שנה, כולל רכיבות למרחקים של 1,000 ו-1,200 ק"מ אחת לכמה שנים. ולוח הזמנים של הרכיבות ופרטים נוספים על הברווטים בארץ אפשר למצוא כאן