רכיבת טריאל

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
רוכב טריאל בתחרות

רכיבת טריאל (מאנגלית: trial riding או observed trials) היא רכיבה טכנית על אופניים עם רמת שליטה מהגבוהות בענף. בתחרויות מסוג זה נדרש הרוכב לעבור סדרת מכשולים מבלי להוריד את הרגל מאופניו. רכיבה זו התחילה מרכיבת טריאל על אופנועים, בשנות ה-80 בקטלוניה, ספרד על ידי אוט פי (אנ') אלוף עולמי בטריאל אופנועים. אביו של אוט רצה ללמדו טריאל אופנועים (אנ') על אופניים בגלל משקלו הכבד של האופנוע וכך הומצא סגנון אופניים חדש.

רכיבת טריאל בסגנון סטריט (הסגנון האורבני יותר)

רכיבת טריאל היא מבחן השליטה האולטימטיבי לאופניים. בתחרויות אלו נדרש הרוכב לצלוח מכשולים טבעיים ו/או מלאכותיים. יחסית לשאר ענף האופניים סצנת הטריאל קטנה יחסית אך עדיין בסבב ה-UCI הבינלאומי. רוב רוכבי הטריאל התחרותיים מגיעים מאירופה שם הסצנה חזקה מאוד. טכניקות שמקורן בטריאל, יכולות להתבצע על כל אופניים, כגון: באני הופ (מאנגלית:bany hop) טרק סטנד (מאנגלית:trackstand) שזו טכניקה של איזון האופניים על ידי שימוש בבלמים ובאיזון של הרגליים הפדלים - התוצאה היא עמידה במקום ללא הורדת רגל אל הקרקע.

אופני טריאל מאופיינים בבלמים עוצמתיים, כידון רחב, חלקים קלים, הילוך אחד (קל), צמיגים בעלי לחץ אוויר נמוך וללא אוכף הילוכים או בולמי זעזועים.

חוקי הטריאל התחרותי[עריכת קוד מקור | עריכה]

העיקרון הכללי בטריאל תחרותי הוא רכיבה של מספר מקטעים (לרוב 2 סבבים של 10 מקטעים או 3 סבבים של 7 מקטעים), המנצח בתחרות הוא הרוכב בעל מספר הנקודות הנמוך ביותר בסוף התחרות.

מספר הנקודות המקסימלי היכול להתקבל מידי סיבוב הוא 5, התוצאה הנמוכה (והטובה ביותר) היא 0 או "קלין" -(נקי).

הדרך הנפוצה ביותר לקבל נקודות היא על ידי כך שמורידים את הרגל מהאופניים במהלך המקטע. בגלל הסיבה הזאת נקודות נקראות לרוב בשם 'טפיחות'.

מספר חוקים מכתיבים את מספר הנקודות המצטבר מידי סיבוב, למשל, הורדה של יד או שתי הרגליים מהאופניים תמנה כחמש נקודות. חריגה מהזמן הניתן במקטע תצבור נקודה מידי חמש עשרה שניות.

סטריט טריאל[עריכת קוד מקור | עריכה]

סטריט טריאל, (מאנגלית: street trials) או פריסטייל בייק טריאל ( מאנגלית: freestyle bike trial), הוא טריאל בסגנון אורבני המבוצע בצורה לא תחרותית בשימוש עם אלמנטים עירוניים. הרכיבה דורשת שליטה גבוהה במיומנויות הטריאל כגון שיווי משקל וכדומה.

רוכב הסטריט טריאל המפורסם ביותר הוא דני מקסקיל (Danny MacAskill), שעשה מספר פרסומות עבור רד בול וגו-פרו.

בנוסף, דני מקסקיל הקים קבוצה בשנת 2014 הנקראת drop&roll (בתרגום חופשי: פול והתגלגל) המעלה מופעי טריאל עם רוכבי טריאל גדולים (דוגמת פאביו וויבמר) ברחבי אירופה.

הטריאל בישראל[עריכת קוד מקור | עריכה]

כיום, ישנה פעילות מועטת בנושא הטריאל בשל חוסר הפופולריות שלו בקרב הישראלים. אמנם ישנו לפחות ישראלי אחד שפועל למען לימוד הטריאל בישראל (''תום טריאל בר").

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא רכיבת טריאל בוויקישיתוף