רמות מנשה (קיבוץ)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
רמות מנשה
חדר האוכל של קיבוץ רמת מנשה ב-2008
חדר האוכל של הקיבוץ, 2008
מחוז הצפון
מועצה אזורית מגידו
גובה ממוצע[1] ‎180 מטר
תאריך ייסוד 1948
תנועה מיישבת התנועה הקיבוצית
סוג יישוב קיבוץ
נתוני אוכלוסייה לפי הלמ"ס לסוף 2019[1]
  - אוכלוסייה 1,159 תושבים
    - שינוי בגודל האוכלוסייה 1.3% בשנה עד סוף 2019
רמות מנשה
פינת הנצחה ותצפית ליד הכניסה לקיבוץ רמות מנשה, על שם נילי קאפמן, שהייתה מורה מוערכת בקיבוץ הזה

רָמוֹת מְנַשֶּׁה הוא קיבוץ מזרם הקיבוץ הארצי השוכן באזור הגאוגרפי שנקרא רמות מנשה, בתחום השיפוט של המועצה האזורית מגידו.

שמו של היישוב נגזר ממיקומו באזור נחלת שבט מנשה מתקופת המקרא.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

רמות מנשה הוקם ביולי 1948, במהלך מלחמת העצמאות, כיישוב משלט.

תהליך העלייה לקרקע היה הדרגתי, שכן תחילה ישב הקיבוץ על משלט סמוך ורק כעבור זמן עבר למקומו הנוכחי.

מייסדי הקיבוץ היו חברי השומר הצעיר מפולין - יוצאי השואה ומשארית הפליטה. הקבוצה עלתה דרך איטליה בעלייה ב' והגיעו לארץ ישראל ב-18 במאי 1946. בארץ נקלטו כגרעין הכשרה בקיבוצים עין השופט ודליה, ועלו לקרקע כקיבוץ ב-29 ביולי 1948. מספר החברים באותו יום היה 64. העבודות הראשונות כללו סיקול, ייעור, עבודות חוץ ופיטרול באזור. תנאי הקיום היו קשים: מגורים באוהלים, בצריפים, בלי מים ובלי חשמל. בנובמבר 1948 אומץ השם רמות מנשה. באותה שנה הצטרפו עוד שתי קבוצות.

בשנת 1950 התאחד קיבוץ רמות מנשה עם גרעין "קידמה" של יוצאי אורוגוואי וצ'ילה. הגרעין מנה 95 חברים. האיחוד עלה יפה, ומכאן התחילה ההתפתחות לקראת קיבוץ גדול, קולט ויציב. בשנת 1955 הגיעו עוד 23 חברים מאורוגוואי וב-1962 הצטרפו חברי קבוצת חברת נוער "עשת" - סך הכול 31 חברים. במשך השנים הצטרפו קבוצות וחברות נוער נוספות וב-1968 הגיע גרעין "מרדכי אנילביץ'" מאורוגוואי ובו כ-30 חברים. ב-1972 התחילו להיקלט ראשוני בני הקיבוץ. מאז ועד היום הקיבוץ גדל הודות הצטרפותם לחברות של בודדים ושל משפחות מישראל ומשאר העולם (ארגנטינה, ברזיל, אורוגוואי, ועוד).

בעקבות תהליך ההפרטה שהחל לפני כמה שנים, גרים בקיבוץ גם שוכרי דירות. הקיבוץ הקים לידו שכונת הרחבה קהילתית ובה 138 משפחות של תושבים שאינם חברי הקיבוץ.

גברי ברגיל, שהיה מזכ"ל שלום עכשיו ומזכיר הקיבוץ הארצי והתנועה הקיבוצית הוא בן וחבר הקיבוץ.

כלכלה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בתחילת דרכו של הקיבוץ התבססה כלכלתו בעיקר על ענפי החקלאות: פלחה, מטע, כותנה, רפת וצאן. בשנת 1954 נכנס הקיבוץ כשותף במפעל "ארד" למדי מים (בשותפות עם קיבוץ דליה) ולצידו "ארם" - מפעל שירות לתיקוני מודדי מים מתוצרת "ארד"[2].

בשנות ה-80 נקלע הקיבוץ למצוקה כלכלית ממנה התקשה להיחלץ. רק בסוף שנות ה-90 חל שינוי לטובה. ענפים מפסידים נסגרו: הצאן חוסל סופית, מתקני הלול נמסרו ליזמים פרטיים; הקיבוץ הקים מפעל למוצרים כימיים, אך בגלל בעיות של חוסר הון נאלץ למכרו למשקיעים אחרים. נוסף על כך, מועדון הלילה "הטרמינל", זכה להצלחה רבה והביא לעלייה נכבדת ברמת ההכנסות של הקיבוץ.

פריחת התורמוסים באביב

לקראת סוף שנות ה-90, לאחר דיונים ממושכים, החליטו חברי הקיבוץ על שינוי יסודי באורחות החיים: במקום התקציב השוויוני הונהג שכר דיפרנציאלי והעזרה ההדדית הושתתה על מודל הקרוי רשת ביטחון. לאחר החתימה על הסדר הבנקים השתפר מצבו של הקיבוץ לבלי הכר.

ספורט[עריכת קוד מקור | עריכה]

לקיבוץ קבוצת כדורגל, הפועל אייל רמות מנשה מגידו (על שמו של אייל שפירא בן המקום), המייצגת את כלל המועצה האזורית מגידו ומשחקת במסגרת ליגה ב' (מחוז צפון ב'). מגרשה נמצא בתחומי הקיבוץ.

את הקבוצה מאמן חבר הקיבוץ שלמה לירן כבר יותר מ-30 שנה ובסגל הקבוצה כיום משחקים ארבעה מבני הקיבוץ.

  • המגרש מכונה על ידי בני הקיבוץ "אצטדיון האקליפטוס" בשל העצים המכתרים את המגרש. ב-2011 נבנה יציע לאוהדי הקבוצה וב-2015 הושלמה עבודת קירוי עם גג חדש.
  • קפטן הקבוצה, נכון לשנת 2017, הוא שגיא חייט שחזר ב-2016 לאחר כ-5 שנים בהן שיחק בקבוצות מהליגה הלאומית.
  • הישג השיא של הקבוצה היה בשנת 2009/10, כאשר העפילה הקבוצה לראשונה בתולדותיה לליגה א' ובתום עונה אחת ירדה לליגה ב' צפון בה היא משחקת עד היום.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ 1 2 אוכלוסייה לפי טבלת יישובים באתר הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, נכון לסוף שנת 2019, אוכלוסייה במועצות אזוריות לפי טבלת רשויות מקומיות של למ"ס נכון לסוף 2018
  2. ^ "ארד"-דליה - מפעל לייצור מדי־מים, על המשמר, 24 באפריל 1956