רן כסלו

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
תמונה זו מוצגת בוויקיפדיה בשימוש הוגן.
נשמח להחליפה בתמונה חופשית.

רן כסלו (וֶקסלר) (192713 ביוני 2013) היה עיתונאי ועורך ישראלי, ששימש בתפקידי מערכת בכירים בעיתון "הארץ", ובהם עורך משנה של העיתון בשנות ה-80 של המאה ה-20.

התפרסם במיוחד כאשר בתחילת שנות ה-70 פרסם בעיתון "הארץ" סדרת כתבות על הפשע המאורגן בישראל ובהם קבע כי יש בישראל פשע מאורגן בתחומים שונים. בעקבות כתבות אלה קיבל איומים על חייו.

ביוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

כסלו נולד בשנת 1927 בעיר צ'נסטוחובה שבפולין בשם הֶנריק וֶקסלר, בן למשפחה אמידה של ילידי העיר. אמו רבקה לבית ויינרייך[1] הייתה בתו של האדמו"ר מראדומסק.[דרושה הבהרה] אביו משה וקסלר[2] היה בן למשפחה אמידה והיה שותף בבעלות על מפעל לחלקי אופניים. אחיו רוֹמֶק היה בעליו של מפעל לייצור צעצועים. אחותו הגדולה, גֶניה, שהייתה פעילה בפעילויות קומוניסטיות, נשלחה לאחר סיום לימודיה למערב אירופה, מחשש שתיעצר.

במלחמת העולם השנייה נמלטה המשפחה מזרחה והתיישבה בקובל. בקיץ 1940 נשלחה למחנה בסיביר. כעבור שנה וחצי במחנה עברו לאוזבקיסטן. כסלו סיים את לימודיו שם, ופעל כמדריך בתנועת הנוער הקומוניסטית "קומסומול". לאחר שהסתיימה המלחמה שבה המשפחה לעירה, וכסלו עבר ללודז', ללמוד הנדסה במכון הטכנולוגי. בשנת 1949 נישא להלינה פּלוֹטֶק מלודז', ועבר לוורוצלב. הוא החליט שאינו מעוניין לסיים את לימודיו, והחל לעבוד כצנזור בעיתונות הקומוניסטית. בשנת 1951 החל לעבוד בסוכנות הידיעות הפולנית (PAP)(אנ'). לאחר מכן היה לכתב העיתון הוורשאי Życie Warszawy (ז'יצ'יה ורשאווי)(אנ') בשלזיה תחתיתשם העט הנריק ויס),[3] ולבסוף היה עורך העיתון Życie Białostockie בביאליסטוק.

בשנת 1956 התפרסמה בעיתון בוורוצלב כתבה נגד כסלו, שבה נטען כי נהג לרדות בפועלים במפעל של אביו. כעבור מספר ימים פורסמה הכתבה בעיתון הגדול Polityka, וכסלו החליט לעלות לישראל. בסתיו 1956 עלה לישראל במסגרת "עליית גומולקה". תחילה למד באולפן מיוחד לעיתונאים מטעם הסוכנות היהודית בבית שמש. הוא עִברת את שמו לרן כסלו. לאחר עלותו ארצה כתב בעיקר בעיתון בשפה הפולנית Od Nowa (אוד נובה), וב-1958, לאחר ששיפר את ידיעתו בשפה העברית, עבר לכתוב בשבועון העברי "העולם הזה". בשנות ה-60 פנה אליו עורך "הארץ" גרשום שוקן וביקש שיכתוב בעיתונו. כסלו התחיל ככתב לענייני פלילים, וכתב את סדרת התחקירים "האם יש פשע מאורגן בישראל?", שהגיעה לשיאה בפרסומו ב-1971 של מסמך משטרתי שמנה את טוביה אושרי כמנהיג העולם התחתון בישראל.

לאחר מכן היה כתב לענייני מפלגות. בהמשך הפך למזכיר המערכת, ובשנות ה-80 המוקדמות היה עורך המשנה של העיתון. גם לאחר שסיים את תפקיד עורך המשנה המשיך כסלו להיות חבר במערכת העיתון "הארץ" ולכתוב בו מאמרים. בין השאר פרסם בעיתון סדרת מאמרים על ערביי ישראל. במאמריו הביע ביקורת נחרצת כלפי ממשלת ישראל לגבי מדיניותה בשטחים ויחסה למיעוט הערבי.

כיהן בוועדת הצנזורה של ועדת העורכים.[4]

שנתיים לפני מותו לקה בשבץ מוחי. הוא נפטר בביתו בגיל 86, ב-13 ביוני 2013, ונקבר בבית העלמין של רמת השרון ליד צומת מורשה.

הותיר בת, אירית כסלו; בן, יורם כסלו (מפיק קולנוע); בת שרה אהרון (מתגוררת בקנדה) ובן מיכאל (מיקי) כסלו.

פרסומיו[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • "הם ואנחנו – ערבים בישראל", גבעת חביבה: המכון ללמודים ערביים, תשמ"ח 1988. (חוברת מאמרים שפורסמו ב"הארץ" בחודשים אוגוסט–ספטמבר 1987)

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • רעיה נבו, 'מי אתה רן כסלו', אותות 38 (1981), 11–12. (ריאיון)

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ רבקה וקסלר באתר חברה קדישא ת"א–יפו.
  2. ^ משה וקסלר באתר חברה קדישא ת"א–יפו.
  3. ^ יהושע קנז (עורך), ספר הארץ – השנה ה-75, ירושלים: הוצאת שוקן, תשנ"ו 1996, עמ' 129.
  4. ^ המשבר הכלכלי בעיתונים – בדיוני ועדת העורכים, מעריב, 5 במאי 1980.