רע"מ-תע"ל

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
רע"מ-תע"ל
מנהיגים אברהים צרצור, אחמד טיבי
תקופת הפעילות ?–2015
אפיון איחוד מפלגות ערביות
אידאולוגיות לאומיות ערבית, אנטי ציונות, פאן-ערביות,
כנסות 17, 18, 19
אותיות עם
שיא כוחה 4
נוצרה מתוך רע"ם, תע"ל, מד"ע
התמזגה לתוך הרשימה המשותפת (רע"ם ותע"ל)
הרשימה הערבית (מד"ע)
אחמד טיבי, נציג תע"ל

רע"מ-תע"ל הייתה רשימה משותפת למפלגות רע"ם, מד"ע ותע"ל בהנהגת השייח אברהים צרצור, שהוקמה לקראת הבחירות לכנסת ה-17 והתמודדה בהצלחה גם בבחירות לכנסת ה-18. לקראת הבחירות לכנסת ה-19 שינתה את שמה לרע"מ-תע"ל-מד"ע והיא מוכרת בציבור הערבי גם בשמות "המאוחדת", ו"הערבית". לקראת הבחירות לכנסת העשרים, התאחדו רע"ם ותע"ל עם חד"ש ובל"ד לגוש מפלגות בשם "הרשימה המשותפת" שזכתה להצלחה ואילו מד"ע הקימה יחד עם המפלגה הלאומית הערבית את מפלגת "הרשימה הערבית" שלא עברה את אחוז החסימה.

עקרונות הרשימה[עריכת קוד מקור | עריכה]

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הרשימה הערבית המאוחדת הוקמה לקראת הבחירות לכנסת הארבע עשרה והתמודדה בהן ברשימה משותפת עם אישים מהתנועה האסלאמית בישראל ועם המפלגה הדמוקרטית הערבית גם בבחירות לכנסת החמש-עשרה והשש-עשרה. לקראת הבחירות לכנסת השבע-עשרה התאחדה המפלגה עם התנועה הערבית להתחדשות (תע"ל) שבראשותו של אחמד טיבי, בעוד שבראש הרשימה המאוחדת עומד אברהים צרצור.

ב-15 בפברואר 2006 דווח בחדשות כי צרצור הצהיר במסיבת עיתונאים על תמיכה בחמאס ובאיראן ואמר ש"אנו מאמינים באסלאם, אנו מאמינים במשטר החליפות ואיננו תומכים בהפרדת הדת מהפוליטיקה" תוך ששלל את הציונות.[1] בעקבות דברים אלה עתרו בליכוד ובהאיחוד הלאומי-מפד"ל לפסול את הרשימה ומאחר והיא שוללת את אופייה יהודי והדמוקרטי של מדינת ישראל.[2] למחרת הדיווח התראיין צרצור לתוכנית "לונדון את קירשנבאום" בערוץ ישראל 10, הכחיש את ההאשמות וטען כי הדברים לא נאמרו. ב-28 בפברואר דחתה ועדת הבחירות המרכזית את הדרישה לפסלם, ברוב שהסתמך על חברי מפלגת קדימה, שינוי, העבודה, מרצ, חד"ש, בל"ד והרשימה עצמה.[3]

ב-12 בינואר 2009 קבעה ועדת הבחירות המרכזית שהרשימה תיפסל מהתמודדות לכנסת במסגרת הבחירות לכנסת השמונה עשרה, אולם בית המשפט העליון ביטל את הפסילה ואפשר את השתתפות הרשימה בבחירות.

בשלהי כהונת הכנסת השמונה עשרה ולקראת הבחירות לכנסת התשע עשרה פרש נציג המפלגה א-סאנע מן הסיעה המשותפת רע"מ-תע"ל והקים את סיעת מד"ע מחדש, אולם בהמשך התרצה וחזר להתמודד לכנסת במסגרת המפלגה המאוחדת. ברשימה המשותפת של רע"ם-תע"ל-מד"ע בבחירות לכנסת התשע עשרה הוצב נציג מד"ע, א-סאנע, במקום החמישי. הרשימה קיבלה ארבעה מנדטים ולמד"ע לא נותר נציג בכנסת.

נציגי הרשימה בכנסת[עריכת קוד מקור | עריכה]

ח"כים בסיעה בכנסות שבהן פעלה
כנסת חברי כנסת הערות
הכנסת ה-17 (2006) 4 מנדטים: רשימת מועמדים מלאה ראו כאן.
הכנסת ה-18 (2009) 4 מנדטים: *בשלהי כהונת הכנסת פרש א-סאנע מן הסיעה והקים את סיעת מד"ע רשימת מועמדים מלאה ראו כאן
הכנסת ה-19 (2013) 4 מנדטים: רשימת מועמדים מלאה ראו כאן.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

רע"מ-תע"ל - תבניות ניווט