רפורמה ביהדות

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Gnome-colors-emblem-development-2.svg הערך נמצא בשלבי עבודה: כדי למנוע התנגשויות עריכה ועבודה כפולה אתם מתבקשים שלא לערוך ערך זה בטרם תוסר הודעה זו, אלא אם כן תיאמתם זאת עם מניחי התבנית.
אם הדף לא נערך במשך שבוע ניתן להסיר את התבנית ולערוך אותו, אך רצוי לתת קודם תזכורת בדף שיחת הכותבים.
Gnome-colors-edit-find-replace.svg יש לשכתב ערך זה. הסיבה לכך היא: מערבב בין מושגים לא קשורים, מתעלם מהעיקר.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.
ההיכל החדש בהמבורג, שתכנונו החל ב-1841 ונחנך ב-1844 והיה הסיבה המיידית לריב ההיכל Israelitischer Tempel Poolstraße, Hamburg, Germany, 1844
מראה מבפנים של ההיכל בהמבורג, על פי ליטוגרפיה מ-1844

הרפורמה ביהדות היא תהליך שהחל בקרב חלק מיהודי אירופה, בסוף המאה ה-18 ובמחצית הראשונה של המאה ה-19, לאחר המהפכה הצרפתית, בתגובה לראשית האמנציפציה וכהמשך לתנועת ההשכלה היהודית ולחילון. תהליך זה כלל רפורמות במנהגים, בארגון הקהילתי, ביחסי היהודים עם הסביבה הלא יהודית, בהשתתפות היהודים בחיים הפוליטיים של המדינות בקרבן חיו ובהמשך גם בפולחן היהודי.

תהליכי הרפורמה שינו מאוד את פני החברה היהודית באירופה, הצמיחו תנועות פוליטיות דוגמת הבונד והציונות, תנועות דתיות דוגמת התנועה הרפורמית, הזרם האורתודוקסי והיהדות הקונסרבטיבית, התקדמות של יהודים רבים בתחומי המדע, האמנות, הספורט, המסחר, הטכנולוגיה והשתתפות רבתית של יהודים בתנועות פוליטיות אוניברסליות.

הרקע הכללי להופעת הרפורמה ביהדות[עריכת קוד מקור | עריכה]

הרפורמה הייתה, במידה רבה, תוצאה של תנועת ההשכלה היהודית, שרוב מייסדיה היו שומרי מצוות, אשר חשבו ששמירת מצוות הדת אינה מנוגדת לדרישה לאמנסיפציה ולהשתלבות בחברה הסובבת אותם. חלק מממשיכיהם היו קיצוניים יותר ברעיונותיהם וביקשו לבטל את אותן המצוות המנוגדות לעידן האורות והמהוות סלע מחלוקת עם העמים האחרים לדוגמה: כל נדרי ששימשה תירוץ לאילוץ היהודים להישבע שבועת היהודים בבתי המשפט.

במחשבה הפילוסופית השלטת במערב ומרכז אירופה בסוף המאה ה-18 ותחילת המאה ה-19 הייתה השפעה גדולה מאוד ל"אתיקה" של ברוך שפינוזה, וגם היחס ליהודים נגזר במידה רבה מתורתו הפילוסופית, תורה שנדחתה על ידי היהודים. חשיבתו של שפינוזה ותפיסתו את מהות האלוהות והיהדות השפיעו ישירות על תורותיהם של גוטהולד אפרים לסינג (חברו ובן שיחו של המשכיל היהודי משה מנדלסון) ושל עמנואל קאנט.

משה מנדלסון גרס שמצוות התורה אינן אלא חוקי המדינה היהודית הקדומה, שהועתקו אל קהילות הגולה. מכאן החלה התלבטותם של יהודים משכילים לגבי הנאמנות לחוקי מדינה קדומה, שאבדה, לעומת חוקי המדינות בהן חיו בהווה. שאול אשר, מחבר המסה לוויתן גרס שאת החוקה היהודית אפשר לשנות ביוזמה אנושית וקרא ל"רפורמציה" בתוך היהדות, רפורמציה שכתוצאה ממנה החוקה תהפוך לאמונה שתיתן למאמיניה סיפוק רוחני, תמורת חיובם להאמין באלוהים, מבלי להגביל את חופש הרצון.[1]

האמנציפציה העניקה ליהודים זכויות שוות ליתר האזרחים, אך לקחה מהם את האוטונומיה, שאיפיינה את הקהילות היהודיות.

המצדדים ברפורמה בחינוך היהודי, כדי שהיהודים יוכלו ליהנות מהידע של עידן הנאורות, לא הסתפקו בהוספת לימודים כלליים ללימודי היהדות המסורתיים, אלא ביקשו שגם לימודי היהדות יתנהלו על פי ספרי לימוד מסודרים, ספרים בהם יופרדו עיקרי האמונה מהמנהגים ומהאמונות הטפלות, כדי שהילדים יבחינו בנקל במה שחשוב יותר.

רפורמציה מסוימת הייתה גם מנת חלקם של זרמים שלא ראו עצמם רפורמיים, אלא אורתודוקסים, כמו הנאו-אורתודוקסיה. זו, מבית מדרשו של רש"ר הירש, מבדילה בין "מנהג" ובין "מצווה" - מנהגים אפשר לשנות, אך מצוות לא. לפי תפיסתו של הירש ההלכה קדושה וניתנה משמיים כשהיא שלמה, לכן אין להכניס בה שום שינוי, ובזה מתבדלת הנאו-אורתודוקסיה מהגישות הרפורמיות הפחות שמרניות, אפילו מהקונסרבטיבים המוכנים להתאים את ההלכה לרוח הזמן.[2]

לפני המהפכה הצרפתית המצב האזרחי הטוב ביותר היה של יהודי אוסטריה, שהשלטון העניק להם בהדרגה שוויון זכויות, אך גם קיצץ להם את האוטונומיה הקהילתית. בשנת 1772, בתקופת שלטונה של מריה תרזה, סופח לאוסטריה חבל גליציה כחלק מחלוקת פולין הראשונה. עקב זאת נוספו לאוסטריה יהודים רבים והקיסרית החלה בחקיקה מהירה על מנת להסדיר את זכויותיהם וביטלה את האוטונומיה היהודית על מנת לרכז את השלטון על היהודים בידה. למרות שהקיסרית נודעה בשנאתה ליהודים, עבדו בחצרה יהודים רבים. הקיסרית חייבה את היהודים ללמוד בבתי הספר היסודיים הכלליים, ובנוסף לכך התירה להם ללמוד באוניברסיטאות. בתי ספר יהודיים עוד לא היו קיימים.

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – כתב הסובלנות

לאחר מות מריה תרזה ב-1780 מונה בנה, יוזף השני לקיסר והחל בפעילות לשילוב היהודים בחברה הכללית. הקיסר קבע כי עליהם להתגייס לצבא, והקים עבורם בתי ספר ממשלתיים. בשנת 1782 העניק ליהודים את כתב הסובלנות, ובו ביטל הגבלות שונות שהיו על היהודים, כגון ההגבלה על היתר למגורים אך ורק במקומות שהוקצו לכך וההגבלה על עבודה במקצועות מסוימים בלבד, הותר להם להקים בתי חרושת, לשכור משרתים נוצריים וללמוד במוסדות להשכלה גבוהה, אך כל זאת בתנאי שעל היהודים תהיה חובה ללמוד בבתי ספר, יהיה עליהם להשתמש בגרמנית בלבד במסמכים רשמיים, ולא בעברית וביידיש, יהיה איסור על גביות מס פנימיות, יצומצמו זכויות המשפט העצמי של הקהילה, ומי שלא יסיים את לימודיו לא יוכל להינשא לפני גיל 25. הקיסר גם דרש מהיהודים להקים בתי ספר יהודיים לילדיהם, אך הם התנגדו משום שהלה אסר עליהם להתארגן בקהילה ולבנות מוסדות ציבור אחרים. בעקבות התנגדויות שונות, הן מהצד היהודי שהתנגד לתנאים הרבים, והן מחלק מהצד הנוצרי שהתנגד לזכויות הרבות, הצו לא בוצע במלואו.

לאחר מותו של יוזף ב 1790 ירש אותו אחיו הצעיר לאופולד השני. לאחר שנתיים עבר השלטון לבנו של לאופולד, פרנץ השני, שהמשיך במגמת שילוב היהודים בחברה הכללית, אך היה מתון יותר מדודו. ב 1812 נפתח בווינה בית ספר של יום ראשון יהודי. בתקופה זו ועד תחילת שלטונו של פרנץ יוזף ב 1848. באותה תקופה חלו על היהודים מספר הגבלות, כמו חיוב ללמוד בבתי ספר נוצרים ולהתפלל בגרמנית.

נפוליאון והיהודים[עריכת קוד מקור | עריכה]

מושב הסנהדרין של פריז. בראש האספה ישב הרב יוסף דוד זינצהיים
נפוליאון מאפשר מחדש את קיום הדת היהודית, 30 במאי 1806
Postscript-viewer-shaded.png ערכים מורחבים – נפוליאון והיהודים, הסנהדרין של פריז

המהפכה הצרפתית הביאה את הקץ על האפליה בין אנשים בשל אמונתם או מוצאם. הצהרת זכויות האדם והאזרח משנת 1789 הבטיחה חופש דת וחופש פולחן. רוב מדינות אירופה נקטו באותה תקופה בגישה שהגבילה את זכויות בני המיעוטים ובמיוחד זכויות היהודים, שנתפסו כגורם זר, הן מבחינה אתנית והן מבחינה דתית. המהפכה הצרפתית כללה את היהודים בעקרונותיה לשוויון וחופש (הייתה מחלוקת שעיכבה את האמנציפציה של יהודי אלזס) ובכך פתחה בפניהם את כל האפשרויות שהיו פתוחות לפני יתר אזרחי צרפת.

ב-1806 התלוננו אנטישמים על משלח ידם של יהודי אלזס: הלוואה בריבית קצוצה, והאשימו את הדת היהודית בכך שהיא מעודדת עושק נוכרים. הפולמוס הביא את נפוליאון לכנס ביולי 1806 בפריז את מנהיגי היהודים על מנת להטיל עליהם לגבש הלכה דתית שתאפשר להולכים בעקבותיה "לתאם את אמונתם עם חובותיהם כצרפתים". דבר זה היה נחוץ, לדעת נפוליאון, כדי להחיות את "רגשות המוסר האזרחי" בקרב היהודים, רגשות אשר "נטמטמו בעטיו של מצב ההשפלה שבו חיו זמן מרובה כל כך, ושאין בדעת הקיסר לקיים אותו או לחדשו".

במהלך המהפכה הצרפתית הוחרם רכוש הכנסייה הקתולית בצרפת ונמכר לכל המרבה במחיר. האיכרים הצרפתים, שרכשו קרקעות כנסייה נזקקו להלוואות מיהודי אלזס, אך בעקבות האינפלציה התקשו לפרוע את חובותיהם ומכאן התפתחו סכסוכים וטענות רבות נגד יהודי אלזס. נפוליאון כינס את הסנהדרין של פריז, כדי למצוא אמתלה לביטול האמנציפציה המלאה של יהודי אלזס ויהודי אלזס, המודעים לכך חרדו לזכויות החדשות וכדי לשמור עליהן חרגו ממנהגם ואפילו התגייסו למשמר הלאומי. חברי הסנהדרין, כדי לא לאבד את הזכויות האזרחיות, גם הם חרגו ממנהגם ונתנו פסיקות, שלא תאמו לגמרי את ההלכה, כדי לא להרגיז את הקיסר.

הסנהדרין של פריז קבע:

 • שהיהדות היא רק דת ולרב יש תפקיד של מנהיג רוחני בלבד.
 • שהיהודים מכירים בעליונות חוקי המדינה על חוקי הדת.
 • שהיהודים מכירים בשוויון בינם ובין הלא יהודים.

במרץ 1808 פרסם נפוליאון פקודה שהסדירה את המבנה הקהילתי היהודי בצרפת וקבעה כי בכל עיר המונה 2,000 יהודים לפחות, יוקם ועד שיקרא קונסיסטוריה (מועצה דתית קהילתית). על כל הקונסיסטוריות פיקחה הקונסיסטוריה המרכזית של יהודי צרפת, קונסיסטוריה מרכזית שמושבה בפריז. בדרך זו, הצליח השלטון הצרפתי לפקח כמעט על כל היהודים. מרבית יהודי צרפת המירו את זיקתם למולדת ההיסטורית בזיקה ללאומיות הצרפתית ובעוד ברחבי אירופה רעיונות המהפכה הצרפתית גרמו לצמיחת הלאומיות, אצל היהודים היה צהליך הפוך[3].

מסעות הכיבוש של נפוליאון הפיצו את רעיונות המהפכה הצרפתית בנוגע לשוויון בין אזרחים בכל רחבי אירופה. קביעת הסנהדרין של פריז שהיהדות היא רק דת הייתה התשתית ללידת המושג "צרפתי בן דת משה"[4]. הגדרה זו התפשטה למדינות אחרות וחלק מיהודי גרמניה הגדירו עצמם "גרמני בן דת משה", חלק מיהודי הונגריה היו ל"הונגרי בן דת משה", חלק מיהודי רומניה היו ל"רומני בן דת משה" וכך הלאה.

ראשית הרפורמה בפולחן[עריכת קוד מקור | עריכה]

הגב' ברוריה מכמן, מהמסלול לחינוך במכללת אורות ישראל, הגדירה את הרפורמה ביהדות כך:

המונח רפורמה (רה-פורמה) פירושו עיצוב מחדש, והוא משמש ביהדות מאז ראשית המאה התשע עשרה לציון זרם יהודי הדוגל ב"תיקונים" בדת היהודית, כדי "להתאימה" לנורמות הזמן והסביבה, שלא מתוך מחויבות להלכה

רפורמים - מאמר של ברוריה מכמן

פרופ' מיכאל מאיר, בספרו "תנועת הרפורמה ביהדות", מגדיר אותה כך:

בהתחשב בחוסר היכולת להתקבע על אף הגדרה עצמית או רעיון דתי יחידים כדי להחליט מה נכלל בתוך תנועת הרפורמה, גבולותיה חייבים להיוותר לא-ברורים וההחלטה מה למנות כאן שרירותית. במובן הרחב ביותר, ניתן להבין אותה ככל מאמץ שנעשה ליצור יהדות חדשה ושונה מהמסורת המקובלת עקב המפגש עם העולם הלא-יהודי המודרני. לכן הנאו-אורתודוקסיה של רש"ר הירש חייבת לקבל כאן מקום שכן אימצה את המודרניות... יותר מכך, זכריה פרנקל והתנועה הקונסרבטיבית ייכללו, שכן שאפו לרפורמה ביהדות המסורתית, מוגבלת ככל שתהא על ידי נאמנות להלכה. אך האורתודוקסים המודרניים והקונסרבטיבים פיתחו זהויות משלהם. הם נעשו ליריביה של תנועת הרפורמה המאורגנת על אף שחלקו כמה מעקרונותיה. על כן, למרות שהתנועות המסורתיות יותר לא יכולות להיעדר כליל מתולדותיה, הן מופיעות כאן בעיקר כדי לספק ניגוד...

החל מן המחצית השנייה של המאה ה-19, הבדלים עמוקים ניבעו בין הרפורמטורים (במובן הגֶנֶרי של המושג) עצמם, והובילו יותר ויותר לתחושה של מחויבות זרמית, או לפחות סיעתית. כשתנועת הרפורמה הצטללה מבחינה מוסדית ואינטלקטואלית, היא גם הצטמצמה ממגמה רחבה שחבקה את כל מתנגדי הסטטוס קוו הקדם-מודרני לתנועה צרה, מובחנת יותר ששללה לא רק את המנטליות הדתית של הגטו אלא גם את האורתודוקסיה המודרניסטית ששינתה צורה אבל לא תוכן... כך, באמצע המאה, תנועה מעורפלת למודרניזציה דתית הפכה לעמדה של זרם, שהפריד עצמו מן העמדות המסורתיות יחסית שהפכו עתה למתחרותיו.

– מיכאל מאיר, Preface:Considerations of Historiography, בתוך: Response to Modernity: A History .of the Reform Movement in Judaism, עמ' xi, 180.

העדה היהודית הראשונה ששינתה את נוסח התפילה בעידן החדש, הייתה עדת ישורון באמסטרדם, בהנהגת רבם, יצחק גראנבום ובבית הכנסת שלהם הונהגו לראשונה שינויים שונים בתפילה בציבור, בסידרי בית הכנסת ובתכני התפילה, למשל: ביטול תפילת אב הרחמים. שינוי המשטר בהולנד לאחר נפילת נפולאון הביא לאיחוד כפוי של הקהילה היהודית וחיסול עדת ישורון. במקביל, בממלכת וסטפליה, עמד בראש הקונסיסטוריה היהודית של וסטפליה ישראל יעקבסון והוא הנהיג רפורמות שהוטלו על כל הקהילה היהודית של וסטפליה, עד נפילת נפולאון וחיסול ממלכת וסטפליה.

חלוצי הרפורמה בפולחן, דוגמת אהרן חורין, ראו את עצמם כממשיכי המסורת היהודית, שלדעתם הצטיינה תמיד בגמישות ובפתיחות עד להתאבנותה בשלהי ימי הביניים.

הרפורמה במרחב הגרמני[עריכת קוד מקור | עריכה]

נוסח וינה[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – נוסח וינה

נוסח וינה הוא הכינוי שניתן לפשרה שנקבעה בין היהודים המסורתיים ובין שוחרי הרפורמה, בעבודת הקודש של בית הכנסת הגדול של וינה, במחצית הראשונה של המאה ה-19.[5] הפשרה איפשרה קיום קהילתי משותף לרפורמיים ולמסורתיים והועתקה על ידי קהילות רבות.

בבית כנסת זה הוזמן לכהן, כמנהל בית הספר היהודי, הרועה הרוחני והמטיף הרפורמי יצחק נח מנהיימר, כי רשמית אסור היה ליהודים להעסיק רב. כחזן הוזמן סלומון זולצר, שפיתח בווינה סגנון שונה ממה שהיה מקובל עד אז לניהול המוזיקלי של טקס התפילה. הסגנון החדש כלל מקהלה, המלווה את החזן ואת התפילה בקטעים מוזיקליים קבועים. סגנון זה, שהתקבע בבית הכנסת שטאדטטמפל, התפרסם בכל רחבי העולם בכינוי "נוסח וינה" או "מנהג וינה", ועד היום מושפעים בתי הכנסת מסגנון התפילה שהונהג בו.

הרפורמה בבריטניה[עריכת קוד מקור | עריכה]

במחצית הראשונה של המאה ה-19, ביהדות בריטניה, שכלל חבריה בשנת 1851 לא עלו על 35,000 נפש, מרביתם מרוכזים בלונדון, התחילה הרפורמה ביהדות. מרבית בני הקהילה לא הקפידו על קיום מצוות ועל פי מפקד, שנערך ב-1850, רק 10% מחברי הקהילה השתתפו בתפילת שחרית. ב-1833 פורסם חיבור בעילום שם (נכתב על ידי אייזק ד'יזראלי, אביו של בנימין ד'יזראלי), אשר טען, שכל מצוות היהדות, הן מעשה ידי אדם, לכן ניתן לתקנן או לבטלן, לפי הצורך. היו בין יהודי בריטניה גם כאלה שהכירו רק בחוקי התנ"ך ודחו מעליהם את התורה שבעל פה.[6]

בשנות העשרים של המאה ה-19, בבית הכנסת הגדול (האשכנזי) של לונדון ובבית הכנסת העתיק (הספרדי והפורטוגזי) נעשו ניסיונות, שלא עלו יפה, להנהיג תיקונים, כגון: הקטנת מספר הברכות של "מי שבירך" לעולה לתורה. בעל ההון יצחק ליאון גולדסמיד איים בעזיבת בית הכנסת הגדול ובהקמת בית כנסת שיתנהל בדומה להיכל בהמבורג. בעקבות סירוב הרוב פתחו הלא מרוצים, שרבים מהם באו מהמשפחה הספרדית מוקאטה ומהמשפחה האשכנזית גולדסמיד (שתי המשפחות היו קשורות גם בקשרי נישואין ובקשרים עסקיים) את "בית כנסת מערב לונדון של יהודים בריטיים", בית כנסת משותף ליהודים אשכנזים וספרדים. בין מנהיגי הקהילה הרפורמית, שקמה סביב בית כנסת זה היו יצחק ליאון גולדסמיד האשכנזי והוריישו מונטפיורי (אחיו של משה מונטפיורי) מהצד הספרדי.

הרפורמה בהונגריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערכים מורחבים – הקרע ביהדות הונגריה, יהדות נאולוגית

ניצנים ראשונים של קריאות לרפורמה הופיעו בממלכת הונגריה בתחילת המאה ה-19, בדמותם של הרב אהרן חורין ותומכיו. בשנות ה-30 וה-40, במקביל להתערות הגוברת של היהודים בחברה הכללית, החלה להתגבש התנועה שתיוודע כנאולוגיה. ראשיה, שהבולט ביניהם היה הרב לאופולד לעף, הזדהו עם עמדותיו של זכריה פרנקל. גישתם הייתה מתונה מחד ואנטי-אורתודוקסית מאידך: הם דחו את רעיונותיהם של אברהם גייגר ושמואל הולדהיים, והתנגדו באותה מידה לרב עזריאל הילדסהיימר. הם נאבקו באורתודוקסים בסוגיות שונות, כמו מבנה בתי-הכנסת ושאלת הקמת סמינר מודרני להכשרת רבנים. בין 1848 ל-1852 פעלה במספר ערים בהונגריה תנועה בראשות אדא הורן שדגלה בשיטתו של הולדהיים, ושמרכזה היה בפשט. היא נאסרה לבסוף על ידי השלטונות.

ב-1868, לאחר שהוענקה אמנציפציה מלאה ליהודים, נערך בבירה קונגרס שנועד להקים ארגון ארצי לייצוג הקהילות היהודיות. האורתודוקסים ראו בהצעה זו פתח להשתלטות הנאולוגים עליהם. הם ניסו לשתק את האסיפה באמתלות שונות ולבסוף פרשו ממנה חלקם, לאחר שנדחה אולטימטום שהגישו בדרישה כי השולחן ערוך יהווה בסיס לכל ההחלטות. לאחר מסע לחצים, שוכנעה הממשלה לאפשר להם להקים ועד משלהם. כך קמו בהונגריה שני ארגוני קהילות ארציים ב-1871: "הלשכה היהודית הארצית", שקיבלה את התקנות שחוקקו בקונגרס וכמעט כל הקהילות בשליטת הנאולוגים הצטרפו אליה, ו"הלשכה המרכזית של הקהילות האורתודוקסיות האוטונומיות." כמו כן, היו קהילות ששמרו על עצמאותן, סירבו לחבור לאחד הגופים ונותרו במעמד של "סטטוס קוו." ברחבי הונגריה התפלגו חלק מהקהילות הוותיקות לשתיים ואף לשלוש חדשות שכל אחת מהן בחרה באחד הצדדים. הנאולוגים הקימו את הסמינר הרבני של בודפשט, שהכשיר דורות של רבנים שפעלו בכל מזרח אירופה ומרכזה.

הרפורמות במזרח אירופה[עריכת קוד מקור | עריכה]

נסיונות רפורמה שטחיים מאוד חדרו קמעא למזרח אירופה, אם כי רק לקהילות בערים הגדולות שהיו מתוחכמות יחסית וחשופות לתרבות מערבית. כפי שכתב מיכאל מאיר: "המתקנים המקומיים חיקו את הקהילה המרכזית בהמבורג תחת חכם יצחק ברנייס באותה מידה כמו את ההיכל שם. אין זה מפתיע שהקהילות המזרח-אירופאיות שהכניסו שינויים לא נתפשו כמתקנות (reforming) אלא פשוט כמעתיקות את הסגנון שרווח בכל יהדות גרמניה... המאפיינים המשותפים לקהילות "גרמניות" אלה, כפי שנתקראו, היו אסתטיים: חזן מקצועי, מקהלת נערים, מוזיקה וסדר."[7] בעיר לבוב (למברג) אף הוכתר הרב אברהם כהן, שנחשב שמרן למדי באוסטריה פנימה אך נראה מודרני ומתקדם בגליציה, לרב העיר. הוא מצא את מותו בנסיבות אשר הטילו חשד כבד על רצח מכוון של הרעלה בידי המסורתיים. מערכת המשפט האוסטרו-הונגרית זיכתה את החשודים ברצח.

בתי-כנסת מן הסוג המתואר נפתחו בקהילות גדולות בכל המרחב, דוגמת ביה"כ "ברודי" באודסה ב-1844, בית הכנסת הכוראלי של ריגה ב-1871 ובית הכנסת הכוראלי של בוקרשט ב-1867. ברומניה נפתחו חמישה נוספים עד סוף המאה.[8]

הרפורמות באימפריה הרוסית[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – רב מטעם

ברבע הראשון של המאה ה-19 היהודים שחיו באימפריה הרוסית היו חסרי השכלה כללית, רבים מהם לא ידעו את שפת המקום והסתפקו בידיעת יידיש, מנהגיהם ולבושם היו שונים ממנהגי בני המקום ורמת חייהם הייתה מאוד נמוכה. עם הופעת תנועת ההשכלה היהודית, ההנהגה הדתית של הקהילות היהודיות, שחששה מכך, שרכישת השכלה תוביל להתבוללות, התנגדה לה. יש מי שכתב שהנהגת הקהילות אף נקטה בסנקציות (חרמות, קנסות, קבורת חמור) נגד אותם יהודים שניסו לרכוש השכלה כללית[9]. למרות זאת התחילו יהודים לרכוש השכלה וברצותם לשפר את מצב הקהילות פנו לשלטונות וביקשו שרבניהם יחויבו בהשכלה כללית מינימלית. השלטונות נענו לחלקם, כמו במקרה של יצחק בר לווינזון ובשנת 1835 יצאו צווים להסדרת ענייני הקהילות היהודיות. שיתוף הפעולה בין המשכילים היהודים ובין השלטונות הגבירו את חששות המסורתיים מפני מזימה להוביל את היהודים להמרת דת ואכן היה ביסוס מסוים לחששות אלה, מאחר שבין פקידי השלטון היו כאלה שראו בכך את המטרה הסופית[10][11]

השלטונות, יחד עם המשכילים היהודים, ניסו תחילה לשכנע את הציבור היהודי ביתרונות ההשכלה ולשם כך גויס מקס ליליינטל, שיצא, בתחילת שנות הארבעים של המאה ה-19, למסע הרצאות בקהילות היהודיות הגדולות בתחום המושב, אך הוא זכה לקבלות פנים מעורבות עד עוינות ובמינסק נזקק לעזרת המשטרה הרוסית, כדי להיחלץ מידי ההמון היהודי העוין.

בתי המדרש לרבנים[עריכת קוד מקור | עריכה]

היהודים והספורט[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערכים מורחבים – יהודים וספורט

הספורט, שזוהה בתקופה העתיקה עם המשחקים האולימפיים, בהם השתתפו גברים בלבד, שהתחרו בעירום מלא והיו במקורם חלק מפולחן זאוס, נדחה על ידי יהודים דתיים ורק מתיוונים לקחו בו חלק.

בתקופה המודרנית, עם ההתעוררות הלאומית בקרב העם היהודי, במסגרת המאמץ להפיכת העם היהודי המדוכה והמופלה לעם ככל העמים, חיפשו היהודים את דרכם אל הפעילות הגופנית התחרותית, אל הספורט. עם היעלמות אלי יוון מבימת ההיסטוריה, נעלם גם המחסום הדתי שעצר את היהודים בבואם לקחת חלק בפעילויות ספורטיביות.

ב-1898, בבאזל, בקונגרס הציוני השני, קרא מקס נורדאו ליצירתה של יהדות חזקה הבוחרת בחיסון הגוף במקום בהמתתו. הרעין של "יהדות השרירים" המריץ תהליך, שכבר החל, של התארגנות ספורטיבית יהודית.

מועדון הספורט היהודי הראשון הוקם בקונסטנטינופול (כעת איסטנבול), ב-1895, כאשר קבוצה של צעירים יהודים, שרצתה להירשם למועדון ספורט סורבה בגלל יהדות חבריה. מועדון מכבי בקונסטנטינופול זכה להצלחה גדולה ובעקבותיו הוקמו מועדונים יהודים דומים בערים נוספות באירופה, מועדונים שנשאו שמות דוגמת "הכוח", "בר כוכבא", "הגיבור" וכדומה[12].

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ מיכאל מאיר, בין מסורת לקדמה - תולדות תנועת הרפורמה ביהדות, מרכז זלמן שזר לתולדות ישראל, עמ' 34–37.
 2. ^ בין מסורת לקדמה, עמ' 98.
 3. ^ האמנציפציה והלאומיות היהודית באתר הספרייה של מט"ח
 4. ^ היסטוריה ב' - מאפייני הקבוצות השונות בצרפת והקשרים ביניהן
 5. ^ חנה זמר, "אלוהים לא גר שם יותר", עמ' 66.
 6. ^ בין מסורת לקדמה, עמ' 199–200.
 7. ^ Michael Meyer, התפרסם בתוך: Judaism Within Modernity: Essays on Jewish History and Religion, Wayne State University Press, 2001. עמ' 281.
 8. ^ לוסיאן הרשקוביץ, "תנועת התיקונים בדת בקרב יהודי רומניה."
 9. ^ דר' א. י. פריידענבערג, "זכרונות פון א ציוניסטישן סאלדאט", בפרק המסביר מה זה "רב מטעם" (ביידיש)
 10. ^ שמואל אטינגר, "היהודים בצבת ההשכלה" באתר מט"ח
 11. ^ מאת ועד החברה להרבות השכלה בישראל בארץ רוסיה, המליץ, 1 באפריל 1873.
 12. ^ מכבי תנועה עולמית באתר של תנועת מכבי ישראל