רפי יעקובי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
רפי יעקובי

רפי יעקובי (נולד בשנת 1941), הוא יועץ וסופר ישראלי. מפתח שיטת התערבות לפיתוח אישי בשם "בית ספר לידידות". בעבר הוכשר כפסיכולוג, אך רישיונו נשלל ב-2018.[1]

בעקבות עיסוקו כמטפל ופעילותו במוסדות חינוך ושיקום, הסיק יעקובי כי המתכונת הטיפולית המסורתית, שעיקרה אבחון וטיפול בבעיות ובתסמינים, אינה מקדמת את לקוחותיו. לכן הגה ופיתח שיטת התערבות המכוונת לפיתוח יכולת אישית ליצירת שינוי, לה קרא "בית ספר לידידות".

בנובמבר 2018, נשלל רישיונו של יעקובי לאחר שהציע למטופלות לקיים יחסי מין עם זרים ולבגוד בבן הזוג, חילק טיפים כיצד להשיג "שוגר דדי", ושיעורי בית שנתן כללו תנוחות מיניות. הפרשיה התפרסמה בעקבות תחקיר שנערך על ידי המוסף "24 שעות" של העיתון "ידיעות אחרונות".[2][3] בשימוע שנערך ליעקובי בוועדת הרישום בפנקס הפסיכולוגים, הוא הפקיד מרצונו את תעודת הפסיכולוג; ביטול רישומו כפסיכולוג הביא להפסקת התהליכים המשמעתיים נגדו.

ביוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

Gnome-edit-clear.svg
ערך זה זקוק לעריכה: הסיבה לכך היא: נחוצה קריאה ביקורתית של התוספת.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.

רפי יעקובי הוא פסיכולוג בהכשרתו, שבעקבות עבודתו במוסדות פסיכיאטרים ועם מטופלים רבים, פיתח גישה אחרת ושונה מהפסיכולוגיה המסורתית לטיפול הנקראת "בית ספר לידידות". על שיטתו זו כתב חמישה ספרים רבי מכר, המכילים את ניסיונו בטיפול בנושאי זוגיות, הורות, זהות מקצועית ואישית, טיפול בהפרעות שונות ועוד. הנחת היסוד שלו היא, שהתייחסות של המטופל ליכולות שלו, הרחבת היכולת בתחומים שונים, ראיית הזולת, וראיית המציאות, הם מחוללי השינוי החיובי בחייו של המטופל, המוביל גם לשינויי בתחושות וברגשות.

לשיטתו של רפי, הטיפול הפסיכולוגי שבו הפרט מדבר על עצמו, על מה הוא מרגיש וממה זה נובע, אינו מועיל לעשיית שינוי שיגרום לרווחתו של המטופל. כלומר שיחות של המטופל על רגשותיו, מחשבותיו, פחדיו, ההיסטוריה שלו, והתובנות שלו, גורמות למטופל להתייחס לעצמו באופן אגוצנטרי ולא גורמות לו לשנות דפוסי התנהגות. בכך מתנגד רפי להנחה הפסיכולוגית הרואה בדיבור כזה ובתובנות שלו בסיס לטיפול הפסיכולוגי.

במקום בילוי מדשדש בסימפטומים יעקובי ממליץ לעקוף אותם ולבצע שיעורי בית המקדמים יכולות. מי שעושה אותם מגלה שהסימפטומים נעלמו מבלי שהיה צריך לטפל בהם.

לטענת רפי הרגשות שלנו מותאמים ליכולות המצויות בנו. והם מתקיימים כהרגל קבוע ומבוסס על מה שכבר טמון בנו מזמן ולא אמורים להשתנות סתם כך מעצמם. לעומת זאת כאשר משנים את היכולות, ההרגשה משתנה בעקבותיהם. למשל, אם מישהו פוחד מן המים, שום דיבורים והסברים לא ישנו את ההרגשה הזו. מאידך, כמה שעורי שחיה, באופן הדרגתי, יאפשרו לאדם להתיידד עם המים וגם ליהנות ללא פחד, ואז גם הרגשתו תשתנה.

רפי יצר תיאוריה שלמה של הפקת שינויים אותה כינה "בית ספר לידידות"

לפי שיטה זו, כמו בבית ספר, למטופל יש משימות, והוא נמצא בתהליך של למידה. המטופל ממלא את ימות השבוע בתכנים שונים ורלוונטיים לזמן וליכולות של כל אחד, והשינוי מתבטא ביום יום. כשמישהו מתמיד בספורט, למשל, הספורט הופך לחלק מהזהות שלו ומשנה את ההרגשות הקודמים. קידום היכולת תמיד נעשה לגופו של עניין. מי שמתקשה לקרוא לא יקבל מישימות קריאה קשות מידי, ויש להתאים לכל אחד את שעורי הבית שלו. 

טיפול בהתמכרות: למשל, כדי לסלק התמכרות לבילוי שלילי, כמו דיכאון, חייבים לפתח עיסוקים תרבותיים חיוביים שונים, שימלאו את היום של המטופל, ויסלקו התמכרות מזיקה ושלילית על ידי התמכרות ידידותית יותר. למשל, התמכרות לספורט, לברידג', לקריאה, ועוד.

עיקר המאמץ בשיטה זו  הוא לעזור לאנשים לפתח יכולות למידה ושינוי, לטפח בהם כלי בחירה, ולהביא למצב שבו יבחרו מבין העיסוקים השונים את העיסוק המתאים להם ביותר. רפי יעקובי  מתרגל אותם בבחירות קטנות שהולכות וגדלות, עד שנוצרת יכולת לבחור בין ההזדמנויות את המועדפות והידידותיות יותר. כאשר יכולת הבחירה משתכללת, וכאשר מרחיבים את אפשרויות הבחירה, ניתן גם לבחור מקצוע, בן זוג וכל בחירה אחרת. את הבחירה עושה המטופל, בהתאם ליכולות שמצויות בו.

רפי יעקובי טוען שהמהפך בתחושות וברגשות נוצר כאשר המטופל חושב במושגים של יכולות.  "מה אני יכול לעשות עכשיו להטיב עמי. ולא בהתרכזות בבעיות.

רפלקס ההדיפה המגושמת:

המושג "הדיפה מגושמת" קשה להבנה וקבלה בתרבות הפסיכולוגית, כי הוא כמעט הפוך ממה שהאדם מרגיש. לדוגמה, האיש חש שנאה לאשתו. בטיפול הפסיכולוגי ירבה האדם לשוחח על מה מרגיז אותו באשתו ומדוע הוא חש כך. ב"בית הספר לידידות" הוא נחשב למי שהודף את אשתו, כויון שהיכולות שלו להיות שותף שלה הן קטנות. ראשית יברר המטופל עם המטפל אם הוא לא מחמיץ את אשתו, ומה הוא יכול לעשות במציאות כדי לשפר את הזוגיות, כמו: יציאה לסרט, בלויי משותף ומאמץ להתיידד עם אשתו ולהרחיב את היכולת החברית של שניהם. וזאת במקום להתלונן לפני הפסיכולוג.

כלומר, על פי שיטתו של רפי, אם מישהו אוהב משהו, פירושו של דבר שמצויה בו קודם לכן, יכולת לאהוב.

ואם הוא שונא, פירושו של דבר שהוא נחשף לגירוי שאין בו יכולת לשאת אותו, אבל יש ביכולתו ללמוד לשנות את רגשותיו.


הכתבה בידיעות אחרונות והפרובוקציה נגד השיטה:

בספריו רפי פונה לקוראיו באופן ישיר, לפעמים אפילו בוטה, והוא משתמש בהגזמות, וזאת כדי לגרום לאנשים לצאת מדפוס מחשבה שהם רגילים לו. גם כמטפל הוא משתמש בהגזמות, שאינן תקינות פוליטית. זוהי עמדתו המוצהרת של רפי, המתנגד לתקינות הפוליטית, ורואה בה מיסוך של המציאות, ממש כמו טיפול בכפפות של משי. לדעתו, פגישה בין מטפל למטופל אינה אמורה להיות בזבוז זמן ומשאבים כדי "לשפוך את הלב".

גישה זו  עוררה אצל קהילת הפסיכולוגים זעם רב,  ורפי יעקובי יצר לו מתנגדים רבים. בעקבות כך, כתבת של ידיעות אחרונות שהתחזתה ללקוחה יצרה כתבה נגד רפי יעקובי, והוא נתבע על ידי איגוד הפסיכולוגים.

הפרשיה התפרסמה בעקבות תחקיר שנערך על ידי "24 שעות".

מר יעקובי הדגיש במשפטו כי הודיע מיד לכתבת שאינו פסיכולוג, ושיטתו אינה מתמקדת בדיבור על עצמי, אלא על הזולת.

הכתבת ציטטה המלצות פרובוקטיביות שלטענתה רפי יעץ לה לעשות, כמו למצוא לעצמה "שוגר דדי". להגנתו הסביר מר יעקובי שבכדי לנער מחשבה תקועה הוא משתמש בדוגמאות מוקצנות, שברור שהן הגזמה,  ואף פרובוקציה. וזה בכדי לגרום ללקוחותיו, בדומה למאמנים רבים, לצאת ולפעול במציאות מחוץ הנוחות שלהם.

במשפט נאסר על רפי להביא את לקוחותיו המרוצים כעדים שעשו שינויי לטובה בזכותו בטענה שהוא "ראש כת". בפועל איש מלקוחותיו לא מייצר איתו שום קשר הדומה לכת. אין להם אפילו יום קבוע ושעה קבועה, כמו שנהג בעבר, כשמטופלים היו מגיעים במשך שנים לאותו יום ולאותה שעה בקביעות. בבית הספר לידידות, כל אחד קובע פגישה כשנחוץ לו. ורוב לקוחותיו עורכים שינויי בחייהם, בונים משפחה וזהות מקצועית, וממשיכים הלאה.

בשימוע אל מול סוללת פסיכולוגים, מר יעקובי החליט מרצונו להחזיר את תעודת הפסיכולוג, להפריד עצמו באופן רשמי מקהילה זו ולמנוע עימות איתם. הוא אמר להם שהם שופטים אותו על פי כללי משחק כדורגל שבו אסור לגעת בכדור עם היד, ואילו הוא משחק בכלל כדורסל, וכמובן נוגע בכדור.

ביטול רישומו של מר רפי יעקובי כפסיכולוג הביא להפסקת התהליכים המשמעתיים נגדו.

להלן, הסיכום שלהם.

"הנקבל הפקיד את רישיונו לעיסוק בפסיכולוגיה במשרד הבריאות ורישומו בפנקס הפסיכולוגים בוטל.

ביטול רישומו של מר רפי יעקובי כפסיכולוג הביא להפסקת התהליכים המשמעתיים נגדו."


כיום קולות דומים לקולו של רפי נשמעים בעולם, וגם בארץ. פסיכולוגיה חיובית מגובה במחקרים. רפי יעקובי הקדים אותם בכמה עשרות שנים. והציע לימוד במקום טיפול לשיפור חייו של הלקוח.

"כאשר לא מדחיקים את נוף היכולות ובמיוחד את יכולת הלמידה המופלאה של האדם, יש בידיו כל הדרוש כדי ליצור זהויות צבעוניות ומגוונות, בלי להכביד על אחרים. מאגר היכולות במצבי הצבירה השונים אצל כל אדם, הם המעניקים את המיוחדות האישית שלו"

רפי יעקובי מתוך "בית ספר לידידות".

ספריו[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • בית ספר לידידות, הוצאת ספרית מעריב, 1990
  • הפסיכולוג כידיד, הוצאת ספרית מעריב, 1992
  • ידידות עם ילדים, הוצאת פקר, 1995
  • להיות זוג, הוצאת אריה ניר, מודן 1997
  • שינוי ידידותי, הוצאת אריה ניר, 2003
  • פסיכולוג מחוץ לקופסה, הוצאת טפר, 2021

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ רפאל יעקובי היה רשום בפנקס הפסיכולוגים, אך ללא ציון של תחום התמחות, ולפיכך לא היה רשאי לערוך טיפולים כמו פסיכולוגים מומחים, אך היה רשאי לתת ייעוץ. לאחר כתבת תחקיר שפורסמה בעניינו ב-2018, נשלל רישיונו ושמו לא מופיע כיום בפנקס הפסיכולוגים.
  2. ^ נעם ברקן, כשהפסיכולוג שואל: באיזה מהירות תוכלי לשכב עם אחר?, ידיעות אחרונות, ‏21 בינואר 2016
  3. ^ נעם ברקן, שלל רישיונו של הפסיכולוג שהציע למטופלות סקס עם זרים, ynet, ‏26 בנובמבר 2018
P vip.svg ערך זה הוא קצרמר בנושא אישים. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.