לדלג לתוכן

רצח מלך פורטוגל ויורשו ב-1908

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
רצח מלך פורטוגל ויורשו ב-1908

באירוע רצח מלך פורטוגל ויורשו שבוצע ב-1 בפברואר 1908 נרצח מלך פורטוגל קרלוש הראשון בן ה-44 ונסיך הכתר לואיש פיליפה בן ה-20 על ידי מתנקשים רפובליקנים אשר לא היו מרוצים מהמדיניות של המלך ומהמצב הכללי בפורטוגל.

ההתנקשות[עריכת קוד מקור | עריכה]

ב-1 בפברואר 1908 חזרה משפחת המלוכה לליסבון מחופשה בארמון וילה ויסוסה שבמרכז פורטוגל. לאחר שחצו את נהר הטאגו באמצעות ספינת קיטור, הם נסעו בכירכרה פתוחה לעבר הארמון בליסבון. על פי הנוהג הרגיל הייתה המרכבה מלווה באנשי המשמר המלכותי, אשר היו חמושים וקצין פרשים רכוב. כאשר הכירכרה המלכותית חצתה את כיכר Terreiro do Paço, החלו שני המתנקשים אלפרדו קוסטה ומנואל בויסה לירות לעבר משפחת המלוכה. בויסה, שהיה בעבר צלף בצבא, ירה באמצעות רובה קרבין, שהוסתר מתחת למעיל שלבש, ממרחק של כ-8 מטרים. הירייה פגעה בצווארו של קרלוס הראשון והוא מת באופן מיידי. המתנקש השני קפץ על מדרגת הכירכרה, וירה גם הוא על גופתו של המלך. המלכה אמליה שלא נפגעה, ניסתה להגן על ילדיה, תוך שהיא צורחת בקול רם, והודפת את המתנקש באמצעות זר פרחים.

בעקבות כן, הפנו המתנקשים את תשומת לבם אל נסיך הכתר לואיש פיליפה אשר עמד לירות על התוקפים באמצעות אקדח מוסתר, אך הם הספיקו גם לירות בו ופגעו בחזהו. הנסיך הצליח לירות ארבע יריות לעבר התוקף אשר נפל מן הכירכרה. עם זאת, כאשר לואיש פיליפה נעמד, הוא הפך גלוי יותר לתוקף שהחזיק ברובה הקרבין אשר פגע בראשו וגרם בעקבות כך למותו המיידי. הנסיך מנואל נפצע בזרועו. בויסה הספיק לירות עוד שתי יריות, ופצע קצין וחייל שהתקרבו אליו. שני המתנקשים נרצחו על ידי אנשי המשמר המלכותי שגם הרגו בהמולה עובר אורח חף מפשע.

אחרית דבר[עריכת קוד מקור | עריכה]

כמה ימים לאחר ההתנקשות הוכתר הנסיך מנואל כמלך פורטוגל. ההתנקשות גרמה לזעזוע גדול בפורטוגל ובשאר אירופה. עם זאת, לאחר הפיגוע הפכה המפלגה הרפובליקנית לפופולרית מאוד, וב-5 באוקטובר 1910 הצליחה המפלגה לבצע הפיכה רחבת היקף, שגרמה להחלפת המונרכיה ברפובליקה. המלך הצעיר מנואל השני, אשר נפצע בהתנקשות אך שרד, נמלט לבריטניה במהלך ההפיכה של 1910.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]