רצח רעיה גולן

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
יד לרעיה גולן בצומת יתיר

רצח החיילת רעיה גולן התרחש בישראל בשנת 1964 וגרר אחריו הדים תקשורתיים, ציבוריים ופוליטיים.

רעיה גולן הייתה חיילת בת קיבוץ עין המפרץ אשר שירתה בבסיס צבאי בנגב. ב-10 בינואר 1964 ביקשה לבקר את חברתה שהתגוררה בערד שאך זה נוסדה[1]. היא הגיעה לבאר שבע ומשם עלתה לטרמפ עד למושב עומר. הנהג שהסיע אותה הספיק לראות אותה עולה על ג'יפ ומאז נעלמו עקבותיה[2]. המשטרה פתחה בחיפושים ואף הטילה עוצר על כאלף בדואים בנגב[3]. לאור תיאור הג'יפ נמצא כי שוכר הרכב היה בדואי. חוקרי המשטרה הגיעו לאוהלו של עג'עוג' מוחמד אל-סייד משבט אבו רקייק, ולאחר שהתכבדו בקפה ביקשו ממנו עזרה בחיפוש אחר הנעדרת. אל-סייד סיפר לחוקרים כי כשעבר ליד בור מים הבחין בתיק. הוא הוביל את החוקרים לבור המים ולאחר שאיבת חלק מהמים נתגלתה גופתה של גולן כשחבל כרוך לצווארה. הבדיקה הפתולוגית הראתה כי גולן נרצחה בחניקה. לא נתגלו סימני אונס, אך ההשערה הייתה שהרצח אירע תוך ניסיון תקיפה. מעילה של גולן נתגלה באוהל של אל-סייד.

בעקבות מציאת הגופה הודח מתפקידו שייח' של שבט בדואי שהתגורר בקרבת הבור בו נמצאה הגופה, בטענה שלא סייע למשטרה. ההדחה עלתה לדיון בכנסת מכיוון שהשייח' המודח היה חבר מפ"ם[4].

אל-סייד הואשם ברצח לפני בית המשפט המחוזי בירושלים ולאחר ניהול משפט הורשע ונידון למאסר עולם, באוקטובר 1964[5][6]. במרץ 1965 נדחה ערעורו על ההרשעה על ידי בית המשפט העליון[7]. בהמשך הומתק דינו של אל-סייד, על ידי נשיא המדינה, והוא שוחרר ממאסרו בינואר 1982[8].

גולן נקברה בקיבוץ עין המפרץ, שם הוקמה אנדרטה לזכרה. אנדרטה נוספת הוקמה סמוך למקום הרצח בצומת יתיר (על כביש 31, ממזרח לצומת שוקת). גם באנדרטה זו וגם באתר הזיכרון של משרד הביטחון לא מוזכרת העובדה כי היא נרצחה. בשנת 2013, האנדרטה בכביש 31 הושחתה ונופצה, ועם הזמן הועלמה כליל. בשנת 2018, לאחר בניית מחלף חדש בצומת, האנדרטה הוקמה מחדש.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]