רצח תומר חזן

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
תומר חזן

רצח תומר חזן הייתה פרשת רצח על רקע לאומני של חייל צה"ל בן 20 מבת ים. גופתו התגלתה סמוך לכפר סינריא ב-20 בספטמבר 2013. הפרשה עוררה עניין תקשורתי עקב העובדה שהרוצח הכיר את חזן היטב והיה מצוי עמו בקשרי ידידות דרך עבודתם המשותפת במסעדה בבת ים.

רקע[עריכת קוד מקור | עריכה]

תומר חזן נולד ב-13 בדצמבר 1992, בנם השלישי של שרה ואריה חזן. נולד בבית החולים "תל השומר", גדל בראשון לציון ובבת-ים. הוא התחנך בית ספר ממלכתי-דתי "ציפורי" ובתיכון חשמונאים במגמת תקשורת. לאחר מכן התגייס לחיל האוויר, גף אבטחת מידע בבסיס פלמחים. במקביל עבד במסעדת "צחי בשרים" אשר ברחוב הרצל בבת-ים. בין העובדים במקום היה גם שוהה בלתי חוקי פלסטיני, נדאל עמאר.

פרשת הרצח[עריכת קוד מקור | עריכה]

ב-20 בספטמבר 2013, לאחר שכנועים חוזרים ונשנים מצידו של נדאל עמאר שיבוא עמו למקום מגוריו, נפגשו חזן ועמאר ונסעו יחד במונית למחסום שערי תקווה. חזן התלווה אליו אל שטח פתוח סמוך לכפר סניריא, בטענה כי מצא שם "מטמון עתיק" ושעמאר זקוק לעזרה כדיי לחפור אותו במלואו וכי חזן "יזכה לנתח מהשלל". שם הושלך חזן לתוך בור מים ועל פי ההערכות נהרג מעוצמת הנפילה.

לעומת זאת לפי פרסום בוואלה! חדשות מה ששכנע להתלוות לעמאר הייתה השתתפות בעסקת סמים. תמורת סיוע זה בהעברת הסמים לישראל עמאר הבטיח לחזן עשרת אלפים שקלים. זאת למרות שחזן מעולם לא היה מעורב בעניינים פליליים. השניים חצו דרך פרצה בגדר, עלו לכלי רכב יחד עם אחיו של נידאל, סאלם, ונסעו למבנה נטוש. סאלם עזב וחזר לאחר שעתיים מחופש לשוטר פלסטיני. הוא אזק את חזן באזיקון, כיסה את עיניו, ובמקביל נידאל ניפץ את מכשיר הסלולרי שלו. חזן הובל אל מטע זיתים סמוך שם נידאל כרך את חגורת אחיו וחנק למוות את חזן. הוא לקח מכיסיו תעודות מזהות לצורך ניהול המשא ומתן על גופתו. הגופה הושארה במטע הזיתים ורק בשעה 22:00 בלילה שבו האחים עמאר למטע והשליכו את הגופה לבור מים סמוך.בשלב זה תכננו להעביר את הגופה לארגון טרור על מנת שהוא יסחור בגופה תמורת שחרור אסירים ובראשם אחיהם והמתכנן הראשי - נור א-דין[1].

בערב, דיווחו הוריו של חזן על היעלמותו. מספר שעות לאחר מכן הגיעו לשב"כ דיווחים אודות אפשרות על אירוע חטיפת חייל. במשטרה ובשב"כ פתחו בחיפושים ולפנות בוקר עצרו את עמאר ואת אחיו. בחקירתו סיפר עמאר כי תכנן לסחור בגופת החייל, בתמורה לשחרור אחיו, נור א-דין, פעיל תנזים המרצה מאסר בכלא הישראלי. עמאר קיבל סיוע משני אחיו, נור ואסלאם, ונגד שלושתם הוגשו כתבי אישום אל בית הדין הצבאי בשומרון בעוון חטיפה ורצח בכוונת תחילה.

נגד בעל מסעדת "צחי בשרים", צחי אנטבי, הוגש כתב אישום בעוון העסקת תושב זר שלא כדין ובעוון הלנת הרוצח בדירתו מעל המסעדה שבבת ים. אנטבי הורשע ונגזרו עליו 6 חודשי עבודות שירות.[2] ימים אחדים לאחר מכן פחית ובה חומר דליק הושלכה לעבר אדנית מחוץ למסעדתו, ככל הנראה כניסיון להצית את הסניף[3].

חודשים לאחר הרצח התגלה כי סאלם העביר דרך תוכנית טלוויזיה פלסטינית מסר חשאי לאחיו הכלוא בישראל, נור א-דין, ובו סיפר כי ההכנות לחטיפה מתקדמות. בפרק בתוכנית "למענכם" ששודר בחודש מאי, עלה סאלם לשידור כדי למסור ד"ש לאחיו, תוך ציון כי "בקרוב העגל יהיה בתוך הכלוב ונחגוג את חירותם של כל האסירים". "עגל" הוא שם הקוד שניתן לחזן. מי שאיתרו את הקטע מהתכנית הם אנשי ארגון "מבט לתקשורת הפלסטינית"[4].

תגובות והנצחה[עריכת קוד מקור | עריכה]

כיכר תומר חזן

הפרשה עוררה בישראל הדים לאור העובדה שעמאר הועסק במסעדה ללא האישורים המתאימים. בעקבות הפרשה התקיימה בבת ים הפגנת זעם שקראה לבעלי עסקים לא להעסיק ערבים ולנקמת מוות.[5] שר הכלכלה והמסחר נפתלי בנט הגיב בחריפות וטען כי הפרטנר הפלסטיני לא השתנה ויש להילחם בו בעוצמה. לעומתו יו"ר האופוזיציה דאז שלי יחימוביץ' קראה לראש הממשלה בנימין נתניהו שלא להיכנע לטרור ולהמשיך את המשא ומתן מול אבו מאזן והעם הפלסטיני.[6]

חזן מונצח בתיכון חשמונאים בבת-ים בו למד. שבוע אחרי משחק קבוצת הכדורגל שאהד, מכבי תל אביב, נפתח בדקת דומייה והנפת שלטים לזכרו ביציע. בשנים לאחר מכן חברי הקבוצה משתתפים בטורנירי קטרגל לזכרו[7][8]. בשנת 2019 הוקמה בעיצוב רענן כספין "כיכר תומר חזן" בגבול בת-ים עם ראשון לציון. הכיכר ממוקמת סמוך לשכונת "פואבלו אספניול" בה התגורר חזן בראשית חייו[9]. חזן מונצח בבית ספרו, במועדון חיילים בבסיס בו שירת, וכן באתר אינטרנט ועמוד פייסבוק ייעודי[10][11].

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]