רקטות ארטילריות קלות של תעש מערכות

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
רקטות ארטילריות קלות של תעש מערכות
רקטת כידון קסום.jpg
ירי רקטת כידון קסום (AccuLAR-160) ממשגר ה-LYNX.
מידע בסיסי
ייעוד ארטילריה
ארץ ייצור ישראלישראל  ישראל
יצרן ישראלישראל התעשייה הצבאית/תעש מערכות
פלטפורמת שיגור משגר נייד כותש/LYNX
מאפיינים כלליים
הנעה דלק מוצק
ממדים
קוטר

122 מילימטר

160 מילימטר
ביצועים
טווח 40 ק"מ
ראש קרב והנחיה
ראש קרבי 20 ק"ג חומר נפץ מרסק
ניווט LAR: אין
AccuLAR:‏ GPS, INS

חברת תעש מערכות פיתחה ומייצרת משפחה של רקטות ארטילריות קלות המשוגרות ממשגר ה"כותש" - LYNX (משגר רקטות) שמוצע כברירת מחדל על גבי משאית שטח. הרקטות נושאות כ-20 ק"ג חומר נפץ מרסק ובעלות טווח של 30–40 ק"מ. הרקטות במשפחה הן:

 • LAR - Light Artillery Rocket, רקטות לא-מונחות
  • LAR-160 - רקטה ארטילרית קלה בקוטר 160 מ"מ לטווח 40 ק"מ
  • LAR-122 - גרסה של ה-LAR בקוטר 122 מ"מ, המותאמת למשגרי 122 מ"מ שנפוצים עדיין במדינות הגוש המזרחי לשעבר
 • AccuLAR - גרסת רקטה מונחית מתקנת מסלול של ה-LAR

המשגר - LYNX[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – LYNX (משגר רקטות)
משגר רקטות LYNX על גבי משאית עם שני מארזי רקטות LAR-160.

LYNXישראל הוא מכנה לעיתים בשם "כותש") הוא משגר רקטות ישראלי תוצרת תעש מערכות, שנועד לשגר את הרקטות הארטילריות שמייצרת החברה, ומורכב (כברירת מחדל) על גבי משאית. המערכת כוללת מרכב משאית, מערכות C4ISTAR ומערכת בקרת אש, מערכת ניווט אינרציאלית ואת המשגר עצמו. המשגר מורכב מצריח הניתן לצידוד, וכולל שני מארזי רקטות ("פודים") הניתנים להחלפה מהירה (טעינה בתוך פחות מ-10 דקות). הרקטות עצמן מאוכסנות בזבילים אטומים על מנת לשמור על הרקטות מפני פגעי הסביבה.

ה-LYNX נועד לשגר את הרקטות הבאות, רובן תוצרת תעש מערכות:

 • 40 x גראד 122 מ"מ - אפשרות שנועדה עבור לקוחות בחו"ל, שכן רקטות הגראד נפוצות מאוד במדינות ברית המועצות לשעבר וצבאות מזרח אירופה.
 • 26 x רקטות LAR-160 - הרקטה הקלה הבסיסית של תעש מערכות.
 • 20 x רקטות ACCULAR - רקטות מדויקות על בסיס ה-LAR.
 • 20 x כידון קסום - רקטה מדויקת של תעש מערכות לטווח 30–40 ק"מ.
 • 8 x אקסטרא 306 מ"מ - רקטה מדויקת תוצרת תעש מערכות לטווח 150 ק"מ.
 • 4 x נץ דורס 370 מ"מ - רקטה מדויקת תוצרת תעש מערכות לטווח 300 ק"מ.

עם זאת, ניתן להתאים את המשגר לשיגור רקטות מדגמים נוספים לפי דרישת הלקוח, כאשר קוטר הרקטות נע מ-122 מ"מ עד ל-370 מ"מ.

כברירת מחדל, המשגר מותקן על גבי משאית בעלת יכולות שטח, לשם עלות נמוכה וחיסכון בעלויות תחזוקה. עם זאת, ניתן להתקין את המשגר על פלטפורמות שונות (כגון על רכב קרבי משוריין זחלי) לפי דרישת הלקוח.

LAR[עריכת קוד מקור | עריכה]

משגר נפרד ורקטה בודדת
משגרי LAR-160 על גבי רכב קרבי משוריין בגרסה הארגנטינאית.

LAR-160 (ראשי תיבות של Light Artillery Rocket) היא רקטות ארטילריות בקוטר 160 מ"מ לטווח בינוני-רחוק פרי פיתוחה של תע"ש הישראלית. במקור, ה-LAR-160 נועדה לירי ממשגר רקטות LYNX על גבי משאית, אך ניתן להתקינו גם על פלטפורמות אחרות לפי דרישות הלקוח.

את משגר ה-LAR-160 ניתן להתקין על תובת טנק, רכב קרבי משוריין אחר או משאית, או לגרור אותו ולהשתמש בו באופן עצמאי. מורכב משני מארזים על גבי צריח. הצריח פותח במקור עבור מערכת הנשק "אשל הירדן" בעלת ארבעה זבילים קבועים לרקטות "חביב" בקוטר 290 מ"מ, אשר הוצע לצה"ל אך לא נרכש. כל מארז מכיל בין 13 ל־18 זבילים בהם מוחזקות הרקטות. עד לירי עצמו, כל זביל אטום ושומר על הרקטה מפני פגעי הסביבה. הרקטה עצמה היא רקטת 160 מ"מ בעל ראש קרב (רש"ק) רגיל או פצצת מצרר. לרקטה הבסיסית (סימן 2) טווח מזערי של 12 ק"מ ומרבי של 35 ק"מ, ולרקטה המתקדמת (סימן 4) טווח של עד 45 ק"מ.

מלבד לישראל, הרקטות משווקות למדינות זרות; בין היתר ארגנטינה, צ'ילה וונצואלה.

המערכת הייתה בשימוש מבצעי רחב במלחמת אוסטיה ב-2008 נגד טורי טנקים רוסיים.

AccuLAR[עריכת קוד מקור | עריכה]

AccuLAR-160[עריכת קוד מקור | עריכה]

כידון קסוםאנגלית: AccuLAR-160) היא רקטה ארטילרית מונחית מתוצרת התעשייה הצבאית,

הרקטה בעלת פולסרים (מערכת ניהוג ותיקון סטייה), ומונחית באמצעות מערכת GPS. לרקטה יש טווח מקסימלי של כ-40 קילומטר, ודיוק פגיעה גבוה במיוחד (הסטייה מהמטרה היא עד 10 מטר). קוטרה החיצוני החיצוני של הרקטה עומד על 160 מ"מ (זהו קוטר המנוע, שהוא החלק הגדול ביותר של הרקטה). כידון קסום היא למעשה מונחית, אך למרות זאת היא נחשבת רקטה ולא טיל מפאת היותה והמבנה שלה, לצורכי ארטילריה.

AccuLAR-122[עריכת קוד מקור | עריכה]

גרסה של "כידון קסום" בקוטר 122 מ"מ. הרקטה בעלת פולסרים (מערכת ניהוג ותיקון סטייה), ומונחית באמצעות מערכת GPS. לרקטה יש טווח מקסימלי של כ-40 קילומטר, ודיוק פגיעה גבוה במיוחד (הסטייה מהמטרה היא עד 10 מטר). קוטרה החיצוני החיצוני של הרקטה עומד על 160 מ"מ (זהו קוטר המנוע, שהוא החלק הגדול ביותר של הרקטה). כידון קסום היא למעשה מונחית, אך למרות זאת היא נחשבת רקטה ולא טיל מפאת היותה והמבנה שלה, לצורכי ארטילריה.

תעש מערכות פתחה עבור צה"ל דגם של רקטת של AccuLAR-122 ומארז שיגור תואם, המאפשר את שיגורה ממשגר רקטות M-270 MLRS "המנתץ" שנמצא בשירות חיל התותחנים. בצה"ל נקראת רקטה זו בשם "רומח".

ניסויים ושימוש מבצעי[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנים 2010 ו-2011 התקיימו ניסויים מוצלחים של המערכת, ובהם פגעו הרקטות במטרות בדיוק של מטרים ספורים.[1] בשנת 2012 פורסם כי צה"ל מקים גדוד בחיל התותחנים, שיצויד בנשק זה ויתן מענה ארטילרי לכוחות היבשה בטווחים ארוכים כמו גם סיוע בפגיעה במטרות טרור נקודתיות, משימה שנפלה עד כה בעיקר על כתפי חיל האויר.[2]

במהלך השנים 20142016 נקלטה בצה"ל ה"רומח", גרסה של "כידון קסום" המותאמת לירי ממשגר רקטות M-270 MLRS "המנתץ" שנמצא בשירות חיל התותחנים.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]