שאלות ראש הממשלה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
ממשל ופוליטיקה של
הממלכה המאוחדת
סמל הממלכה המאוחדת

שאלות ראש הממשלהאנגלית: Prime Minister's Questions) או בשם הרשמי "שאלות אל ראש הממשלה" (באנגלית: Questions to the Prime Minister) הוא שמה של מוסכמה חוקתית הקיימת בממלכה המאוחדת בה מדי יום רביעי מתייצב ראש ממשלת בריטניה בפני בית הנבחרים הבריטי ובמשך מחצית השעה עונה על שאלות חברי הפרלמנט. בקנדה נקראת מוסכמה חוקתית זו בשם "זמן השאלות" והיא קיימת הן במישור הפרלמנטרי הפרובינציאלי והן במישור הפדרלי. באוסטרליה ובניו זילנד מוסכמה חוקתית זו נקראת "זמן שאלות" (Question Time) ובסקוטלנד ובוויילס מנהג זה נקרא "שאלות השר הראשון" (First Minister's Questions). בבית הנבחרים של הודו, הלוק סבהא, נקרא מנהג זה "שעת השאלות" (Question Hour).

בפרלמנט הבריטי[עריכת קוד מקור | עריכה]

המנהג של שאלות לראש הממשלה מקורו בשנות ה-50 של המאה ה-20. חבר פרלמנט המעוניין לשאול את ראש הממשלה שאלות, ירשום את שמו. לאחר מכן מעורבבים השמות על מנת לשמור על אקראיות השאלות. שם שואל השאלה ייקרא על ידי יו"ר בית הנבחרים.

השאלה הראשונה, הנשאלת בפשטות בצורה "שאלה מספר אחד, אדוני הדובר" (באנגלית: "Number One, Mr. Speaker"), היא שאלה על סדר יומו של ראש הממשלה.

ראש הממשלה, בטרם השיבו לשאלה, יכול לתת הצהרה ראשונית, וכן להודיע הודעות שונות. מקורה של שאלה ראשונה זו במנהג שהיה קיים, לפיו כל שר בממשלה יכול היה לענות על כל שאלה. עוד היה נהוג כי מרגע ששר מתחיל להשיב על שאלות, יתר השאלות נענות אף הן על ידיו. על מנת למנוע מצב בו ראש הממשלה אינו עונה על שאלות, אלא השרים עונים במקומו, החל המנהג של שאלה לראש הממשלה על סדר יומו - שאלה שרק ראש הממשלה יכול לענות עליה (ואז ניתן לשאול אותו שאלות נוספות).

עם סיום מתן התשובות רשאי מנהיג האופוזיציה לשאול שש שאלות נוספות (הנשאלות בשתי קבוצות של שלוש שאלות הנענות יחד), ומנהיג המפלגה השלישית בגודלה (כיום, המפלגה הליברלית הדמוקרטית) רשאי לשאול שתי שאלות נוספות.

אם ראש הממשלה אינו יכול להשיב על שאלות של פעילות רשמית מתוקף תפקידו (לדוגמה, ביקורים במדינות זרות) יענה על השאלות סגן ראש הממשלה, ואם הסגן אינו נמצא, יענה על השאלות ראש הקואליציה.

מאז החלה רשת ה-BBC לשדר את שאלות ראש הממשלה, הפכו השאלות לתוכנית פופולרית ביותר, שרבים צופים בה, ובתוכניות הפרשנות בעקבותיה.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]