שקיפות בינ"ל ישראל

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
(הופנה מהדף שבי"ל)
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
שקיפות בינ"ל ישראל
שקיפות בינלאומית.png
מדינה ישראל עריכת הנתון בוויקינתונים
פעילות עידוד שקיפות ומלחמה בשחיתות
מנכ"ל יפעת זמיר
יו"ר נילי ארד
שנת ההקמה 1999
מייסדים פרופ' דב יזרעאלי
מיקום המטה הפקולטה לניהול באוניברסיטת תל אביב
http://www.ti-israel.org
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

שקיפות בינ"ל ישראלראשי תיבות: שבי"ל) היא עמותה, אשר הוקמה בשנת 1999, על מנת לקדם את נורמות השקיפות והאתיקה בחברה הישראלית, בארגונים ישראליים, בסקטור העסקי, הציבורי והממשלתי ולהגביר את מודעות הציבור לחשיבות השקיפות. העמותה הוקמה על ידי פרופ' דב יזרעאלי, מרצה לשיווק בפקולטה לניהול באוניברסיטת תל אביב, שהיה מחלוצי קידום האתיקה בעסקים בישראל ונושא דגל השקיפות. העמותה פועלת מהפקולטה לניהול באוניברסיטת תל אביב.

באוקטובר 2013 נבחר ליו"ר העמותה מבקר המדינה לשעבר, נשיא בית המשפט המחוזי בדימוס מיכה לינדנשטראוס.[1] הוא סיים את תפקידו בשנת 2017. במאי 2017 נכנסה לתפקיד יו"ר העמותה נשיאת בית הדין לעבודה בדימוס השופטת נילי ארד.

מנכ"לית העמותה היא העיתונאית ומגישת החדשות לשעבר יפעת זמיר.

ארגון "שקיפות בינלאומית"[עריכת קוד מקור | עריכה]

ארגון "שקיפות בינלאומית" (Transparency International TI) הוא ארגון חברתי בינלאומי, המוביל מאבק נגד השחיתות. הארגון פועל באמצעות קואליציה כלל עולמית, במטרה לשים קץ לתוצאה ההרסנית של השחיתות והשלכותיה על אוכלוסיית העולם. חזונו של הארגון הוא יצירת עולם נקי משחיתות. הארגון פועל באמצעות יצירת מפגש בין גורמים הקשורים בממשלה ובקהילה האזרחית לבין בעלי העסקים והמדיה על מנת לקדם את השקיפות בבחירות, במנהל הציבורי, הרכש והעסקים.

שקיפות בינ"ל ישראל[עריכת קוד מקור | עריכה]

"שקיפות בינ"ל ישראל" היא עמותה הפועלת בשיתוף המגזר העסקי, הציבורי והשלישי לשינוי נורמות קיימות והנחלת נורמות של אתיקה ושקיפות אשר הינן מאושיות החברה הדמוקרטית. בחברה אשר אין בה שקיפות עלול להיווצר מצב בו יופנו משאבים לגורמים שונים בלתי ראויים וחלוקת העוגה תעשה באופן לא צודק אשר אינו מאפשר ביקורת, הזדמנות שווה וקידום מטרות החברה.

העמותה פועלת להגברת המודעות הציבורית לנושאי שקיפות ואתיקה; עידוד ארגוני ממשל, ציבור ועסקים לפתח תוכנית אתיקה אפקטיבית; יישום וביצוע פרויקטים בשיתוף ארגון TI העולמי במטרה ליצור כלים לצמצום השחיתות; קידום חקיקה ואמנות בינלאומיות בנושא; הטמעת תחום האתיקה בארגונים; מתן מידע להכנת תוכניות אתיקה אפקטיבית לגופים ומוסדות.

הקוד האתי של שקיפות בינ"ל ישראל[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערכים לאורם פועלת שבי"ל הם ערכים של שקיפות, הוגנות ויושרה, כבוד לזולת ולזכויותיו, דמוקרטיה ושוויוניות, נחישות ועמידה על עקרונות שבי"ל, נקיטת יוזמה לקידום יעדי שבי"ל ונשיאה באחריות.

כל אחד מחברי העמותה מקבל על עצמו עקרונות התנהגות התואמים את רוח שבי"ל ומתחייב לנהוג לפיהם. חברי שבי"ל מתחייבים, בין היתר, לגלות שקיפות והוגנות תוך נשיאה באחריות (accountability) בכל פעילותם, הן בקשרים בתוך שבי"ל והן מחוצה לה. בנוסף לכך, מתחייבים חברי העמותה כי להימנע מניגוד אינטרסים בין פעילותם בשבי"ל לבין פעילויותיהם האחרות.

עמותת שבי"ל פועלת בשיתוף פעולה עם פרטים וקבוצות הפועלים לקדם את נושאי השקיפות וההתנהגות האתית בישראל ובעולם, ומבססת את פעילותה על ניתוח שיטתי של נתונים ועובדות.

שבי"ל מחויבת לא לקבל מימון העלול להביא להתפשרות על העקרונות והערכים של העמותה או להגביל את יכולתה לפעול באופן חופשי וגלוי.

פעילויות שקיפות בינ"ל ישראל[עריכת קוד מקור | עריכה]

פרויקטים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הפרויקטים של העמותה הם בין היתר:

 • שקיפות במכרזים ציבוריים – מיפוי ובחינת סיכוני השחיתות במערכת המכרזים הציבוריים בישראל.
 • שקיפות ברשויות מקומיות – בחינת נגישות ושקיפות המידע לתושב באתרי הרשויות המקומיות, כולל הגברת השקיפות בענייני מכרזים, התקשרויות וניגודי עניינים.
 • שקיפות בתקציב המדינה – פרויקט בשיתוף משרד האוצר לביאור תקציב המדינה. בנוסף החלת שקיפות בוועדות ציבוריות בכלל ובוועדת השרים לחקיקה בפרט.
 • קידום אמנת האו"ם כנגד שחיתות (UNCAC)

פעילויות שוטפות[עריכת קוד מקור | עריכה]

הפעילות השוטפת של העמותה כוללת:

 • מתן מידע, הרצאות והסברה לארגונים

העמותה מספקת מידע והרצאות בנושאי אתיקה, שקיפות ומאבק בשחיתות לארגונים בכל הסקטורים.

 • קורסי אתיקה בארגונים

העמותה מקיימת קורסים בנושא תוכנית אתיקה אפקטיבית והטמעתה בארגון. הקורסים מקנים ידע בסיסי לפיתוח וגיבוש תוכניות אתיקה אפקטיבית ודרכי הטמעתה.

 • הענקת מגן השקיפות

מוענק מדי שנה לזכרו של פרופ' דב יזרעאלי, מייסד העמותה, ליחידים או לארגונים שהצטיינו בפעילותם לקידום השקיפות והאתיקה בחיים הציבוריים.

 • הענקת מלגות לסטודנטים

מוענקות מדי שנה לסטודנטים לתואר שני ושלישי, במטרה לעודד מחקר בתחום האתיקה והשקיפות

 • העברת ימי עיון, סמינרים ופעילויות מגוונות

במסגרתם מקיימת העמותה הרצאות פתוחות לקהל הרחב ומנהלת העמותה דיאלוג עם הקהל הרחב וקובעי המדיניות, במטרה להעלות את ערכי השקיפות והאתיקה לסדר היום.

 • ספריית האתיקה

כוללת ספרים ומאמרים בנושאי אתיקה, שקיפות ומאבק בשחיתות וכן קודים אתיים של חברות וארגונים מקצועיים. שירותי הספרייה ניתנים חינם, בתיאום מראש.

 • מרכז יזרעאלי

מרכז אקדמי המשמש ציר מקשר בין אנשי אקדמיה ומרצים בתחום האתיקה בעסקים.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]