שביתת כלים

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
שביתת כלים
(מקורות עיקריים)
מקרא ספר שמות, פרק כ"ג, פסוק י"ג
משנה שבת פרק ב'
תלמוד בבלי מסכת שבת, דף י"ח, עמוד א'
שולחן ערוך אורח חיים סימן רמ"ו
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

שביתת כלים הוא מונח הלכתי משיטת בית שמאי, המדבר על החלת איסורי המלאכה בשבת גם על כלים שפועלים מעצמם ללא התערבות אדם. האיסור כולל כל כלי שעושה מלאכה בשבת, כגון שעון שבת המדליק ומכבה תאורה חשמלית באופן מתוכנן בשבת. להלכה נפסק כדעת בית הלל שאין חיוב שביתה על כלים.

האיסור ומקורו[עריכת קוד מקור | עריכה]

שביתת כלים הייתה נתונה במחלוקת בית שמאי ובית הלל, מחלוקת המובאת בכמה משניות בפרק א' במסכת שבת: ”בית שמאי אומרים: אין שורין דיו וסממנים וכרשינים אלא כדי שישורו מבעוד יום, ובית הלל מתירין” (מסכת שבת פרק א' משנה ה').

דוגמה נוספת המובאת במשנה היא הצבת מלכודות קודם כניסת שבת ללכידת בעלי חיים בשבת, שגם בה נחלקו בית שמאי ובית הלל.

כבכל מחלוקות בית שמאי ובית הלל נפסקה הלכה כבית הלל, ולכן אין חיוב שביתת כלים, ומותר להשאיר קודם לשבת כלים שיעשו מלאכה בשבת ללא התערבות האדם.

מקורם של בית שמאי הוא מהפסוק הבא: ”וּבְכֹל אֲשֶׁר אָמַרְתִּי אֲלֵיכֶם תִּשָּׁמֵרוּ” (ספר שמות, פרק כ"ג, פסוק י"ג). משפט זה, המיותר לכאורה, בא להוסיף חיוב שביתת כלים, לפי פירוש בית שמאי.

פסיקת ההלכה[עריכת קוד מקור | עריכה]

להלכה נפסק בשולחן ערוך[1] כדעת בית הלל שאין חיוב שביתת כלים, ולכן מותר להשאיר כלי או מכונה הפועלת מעצמה מלפני שבת, כך שתמשיך את פעולתה בשבת, אף שהיא עושה מלאכה שלאדם עצמו אסור לעשות בשבת, אך לכלל זה מספר הגבלות בודדות בתחומים שונים.

בניגוד לכלים המותרים בעשיית מלאכה בשבת כיוון שאין צורך בשביתת כלים, אך שביתת בהמה נאסרה ולכן בהמה שבבעלות יהודי אסורה בעשיית מלאכה בשבת אף אם התחילה בה לפני שבת, וכן עבדים גויים בבעלות יהודי אסורים בעשיית מלאכה בשבת לצורך אדוניהם.

מלאכות האסורות על ידי כלים[עריכת קוד מקור | עריכה]

לכלל היסודי המתיר מלאכה על ידי כלי בשבת מהתורה ישנם מספר הגבלות מדרבנן בתחומים שונים מסיבות שונות:

  • השארת תבשיל בתהליכי בישול על גבי מקור חום בעת כניסת שבת (השהיה) - מדרבנן נאסר להשאיר תבשיל לא מבושל על גבי מקור חום בעת כניסת שבת כל זמן שישנה אפשרות תאורטית שיבואו להגביר את עוצמת החום ('שמא יחתה בגחלים') כדי לזרז את הבישול.
  • מלאכה המלווה ברעש - כאשר עשיית המלאכה מלווה ברעש חיצוני ניכר וחריג, נוהגים לכתחילה להימנע מהשארת הכלי לעשיית המלאכה, אך כאשר ההימנעות משמעה הפסד ניכר, הדבר מותר. מסיבה זו אין להפעיל מוזיקה אלקטרונית או סרט וידאו (וכן רדיו או טלוויזיה) באמצעות שעון שבת לצורך האזנה או צפייה בשבת. מותר להפעיל מכשיר שנמצא בשימוש רחב אף שגורם רעש, וזאת מאחר שהכל יודעים שהפעלתו היא באמצעות שעון שבת. לדוגמה הפעלת מזגן באמצעות שעון שבת מותרת, אף שיש מזגנים שהפעלתם גורמת לרעש רב, וזאת מאחר שהמזגן בשימוש רחב, והכל יודעים שהופעל באמצעות שעון שבת[2].

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]