שבתי דונולו

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
שלט רחוב דונולו הרופא בגבעת עלייה, בו ניצב בעבר בית החולים הממשלתי על-שם דונולו

ר' שבתי דונולו (913985) היה רופא וחכם סוד יהודי מאוריה, איטליה.

חייו[עריכת קוד מקור | עריכה]

כאשר היה ילד בן שתים עשרה (בט' בתמוז ד'תרפ"ה, 4 ביולי 925) נשבה דונולו בידי ערבים שכבשו את עיר מולדתו אוריה ונפדה על ידי הקהילה היהודית באוטרנטו. לבו נמשך אחרי הרפואה והאסטרונומיה, והוא נחשב לרופא מומחה ומפורסם.

ספרו של הרב דונולו, "חכמוני" נכתב כפירוש על ספר יצירה. בפירוש מוכנסים מוטיבים אסטרונומיים ואנטומיים, והמחבר מנסה להקביל ביניהם. רש"י, בפירושו לתלמוד, מדבר על ספר תחכמוני[דרושה הבהרה] הנזכר בהסבר על השפעת הכוכבים[דרושה הבהרה], "ור' שבתי דנול"ו הרופא זצ"ל פירשו היטב בספר חכמוני שלו"[1]. וכן במקום נוסף מביא פירוש של "אחד מגאוני לומברדיה" והוא כנראה ר' שבתי דונולו[2].

"ספר המרקחות" של הרב דונולו שהודפס מכתב יד נדיר באמצע המאה ה-19, מכיל מרשמים להכנת 120 תרופות. כמו "חכמוני", גם ספר זה כתוב בעברית. "ספר המרקחות והמשקיות" מבוסס כולו על הרפואה היוונית, כמעט ללא השפעה ערבית.[3]

במחקר נוטים לזהותו עם שבתי מאבותיו של אחימעץ בן פלטיאל הנזכר במגילת אחימעץ, בשל דברי המגילה ששבתי היה מ"משפחת אמיתי", ועדותו של דונולו על היותו קרובו של חסדיה בן חננאל, הנזכר גם הוא במגילה.

בית החולים הממשלתי ביפו שפעל משנת 1949 עד לסגירתו בשנת 1980 נקרא על שם דונולו.

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ רש"י מסכת עירובין דף נו.
  2. ^ רש"י מסכת ביצה לג.
  3. ^ מנחם שטרן, פילוסופים ואנשי מדע יהודיים ושומרוניים ב'חיי איסידורוס' לדמאסקיוס, בתוך: מחקרים בתולדות ישראל בימי הבית השני, עמ' 561–562, הערה 34.
P vip.svg ערך זה הוא קצרמר בנושא אישים. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.