שושנה שושנה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
שושנה שושנה בביצוע משנת 1998 של "חבורת זמר רן" בעיבודו של אילן נובקוביץ'

שושנה שושנה הוא פזמון שכתב חיים חפר בזמן שירותו בפלמ"ח ללחן עממי איטלקי.

על פי הסברה[1], הרקע לכתיבת השיר הוא סיפור אוניית המעפילים "שבתאי לוז'ינסקי", שהצליחה להגיע לחופי ארץ ישראל בשנת 1947, בימי המנדט הבריטי. כשהגיעה האונייה לחוף ניצנים, פשטו כוחות בריטים על המקום. יהודים מן הסביבה הגיעו לאזור על מנת למנוע מן הבריטים לזהות את המעפילים שהגיעו עם האונייה. בסופו של דבר, גירשו הבריטים את המעורבים באירוע למחנה מעצר בקפריסין. שמה הקודם של האונייה לפני שנרכשה היה "סוזנה", וכינויה המנהלתי במוסד לעליה ב' היה "שושנה".

סברה אחרת היא, ששושנה היה שמה של אשה שגרה בימי המנדט הבריטי בצפון תל אביב סמוך לחוף הים. כשהייתה אוניית מעפילים מגיעה לחוף הייתה משדרת את המידע למטה הפלמ"ח, ושם הקוד היה "שושנה"[2].

השיר מתחיל בפזמון החוזר, במילים "שושנה שושנה". שלושת הבתים הראשונים מתארים שיט בספינה של אנשי הפלי"ם, בהם התגברות על סופה בים, מנהג הרמת כוסית בכל 13 לחודש והגעת ספינות משחית של הבריטים. הבית הרביעי מרמז על הבחורים הארצישראלים שגורשו יחד עם המעפילים למחנות קפריסין ("..עת שמוליק הגוץ לקפריסין הובא"), והבית החמישי מרמז על הורדת המעפילים והזעקת התושבים לספינה כדי למנוע את גירושה ("מסע הימים הגיע לסוף... ואז אל שושנה כל איש הסתער").

לאורך השנים ביצעו את השיר אורי זוהר, חבורת זמר רן, אריק איינשטיין, שושנה דמארי ויפה ירקוני.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ עפר גביש ועדי אדר, שיר לדרך עמ' 152, וכן דף הספינה באתר הפלי"ם, שם נכתב כי חפר לא הכחיש כי השיר נכתב בהשראת הספינה.
  2. ^ זיו ריינשטיין, לטייל בין שיריו: חיים חפר והמקומות שכתב עליהם, באתר ynet‏, 19 בספטמבר 2012
ערך זה הוא קצרמר בנושא שירים. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.