שחייה במשחקים האולימפיים

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Olympic rings with white rims.svg
Swimming pictogram.svg

תחרויות שחייה נערכו בכל האולימפיאדות בעידן המודרני. נשים התחרו החל מאולימפיאדת סטוקהולם (1912). אתלטיקה, התעמלות מכשירים ושחייה נחשבים לענפי הספורט הפופולריים במשחקים האולימפיים. ענף השחייה שני במספר האירועים שבו אחרי האתלטיקה.

בתחרויות השחייה נטלו חלק 8,202 שחיינים (4,828 גברים ו-3,374 נשים) מ-193 מדינות ב-55 אירועים.

בארבע האולימפיאדות הראשונות תחרויות השחייה לא נערכו בבריכת שחייה. באתונה 1896 נערכו התחרויות בים התיכון, בפריז 1900 נערכו תחרויות השחייה בנהר הסן, בסנט לואיס 1904 נערכו תחרויות השחייה באגם מלאכותי ובאתונה 1906 נערכו שוב תחרויות השחייה בים התיכון.

בסנט לואיס 1904, נמדדו מרחקי המשחים, בפעם היחידה בהיסטוריה של המשחקים האולימפיים ביארדים.

בלונדון 1908 התקיימו תחרויות השחייה לראשונה בבריכה של 100 מטר שנבנתה במיוחד, בתוך האצטדיון האולימפי שבו נערכו תחרויות האתלטיקה.

בסטוקהולם 1912 התקיימו תחרויות השחייה בבריכה שנבנתה בנמל סטוקהולם, מצד אחד היא תוחמה באצטדיון ומיתר צדדיה נסגרה על ידי סירות. נוסף לכך, לראשונה המדידה הייתה אלקטרונית. תחרויות השחייה התקיימו לראשונה בבריכה של 50 מטר עם מסלולים מסודרים בפריז 1924.

שחיינים גברים השתמשו בבגד ים שכיסה את כל גופם עד שנות ה-40 של המאה ה-20. השימוש במשקפי שחייה ניכנס רק במונטריאול 1976.

סגנון הפרפר הוכנס כסגנון נפרד במשחקים האולימפיים, רק במלבורן 1956, עד אז היה פיתוח של סגנון החזה. סגנון מעורב אישי הוכנס למשחקים האולימפיים, בטוקיו 1964.

אלפרד האיוש, יהודי-הונגרי, האלוף האולימפי הראשון בעידן המודרני, בעל שתי מדליות זהב באולימפיאדת אתונה (1896)
פאני דוראק (שמאל) ומינה וויילי היא האלופה האולימפית האשה הראשונה בעידן המודרני, בסטוקהולם 1912

השחיינים והשחייניות שצברו את מרב מדליות הזהב[עריכת קוד מקור | עריכה]

כולל את אולימפיאדת ריו דה ז'ניירו 2016.

מייקל פלפס מארצות הברית, הוא האלוף האולימפי בעל מספר מדליות הזהב (16) הרב ביותר בתולדות המשחקים האולימפיים המודרניים מכל ענפי הספורט. נוסף לכך הוא זכה במספר מדליות הזהב הגדול ביותר שזכה בו ספורטאי כלשהו באולימפיאדה אחת (8).
מארק ספיץ יהודי-אמריקאי הוא הספורטאי שזכה במספר מדליות הזהב הגדול ביותר שזכה בו ספורטאי כלשהו באולימפיאדה אחת (7) עד לאולימפיאדת בייג'ינג (2008), שבה זכה פלפס ב-8 מדליות זהב.

רשימת כל השחיינים שצברו לפחות 3 מדליות זהב או 5 מדליות בסך הכל.

מקום שם מדינה  זהב   כסף ארד סך הכל  
1 מייקל פלפס ארצות הבריתארצות הברית  ארצות הברית 22 2 2 26
2 מארק ספיץ ארצות הבריתארצות הברית  ארצות הברית 9 1 1 11
3 ג'ני תומפסון ארצות הבריתארצות הברית  ארצות הברית 8 3 1 12
4 מאט ביונדי ארצות הבריתארצות הברית  ארצות הברית 8 2 1 11
5 דון שולנדר ארצות הבריתארצות הברית  ארצות הברית 7 1 0 8
6 ראיין לוכטה ארצות הבריתארצות הברית  ארצות הברית 6 3 3 12
7 אמי ואן דיקן ארצות הבריתארצות הברית  ארצות הברית 6 0 0 6
8 קריסטין אוטו מזרח גרמניהמזרח גרמניה  מזרח גרמניה 6 0 0 6
9 גארי הול ג'וניור ארצות הבריתארצות הברית  ארצות הברית 5 3 2 10
10 איאן ת'ורפ אוסטרליהאוסטרליה  אוסטרליה 5 3 1 9
11 ארון פירסול ארצות הבריתארצות הברית  ארצות הברית 5 2 0 7
12 צ'ארלס דניאלס ארצות הבריתארצות הברית  ארצות הברית 5 1 2 8
13 קריסטינה אגרסגי••• הונגריההונגריה  הונגריה 5 1 1 7
13 טום ג'אגר ארצות הבריתארצות הברית  ארצות הברית 5 1 1 7
15 ג'וני וייסמילר•• ארצות הבריתארצות הברית  ארצות הברית 5 0 0 (1) 5 (6)
16 מליסה פרנקלין ארצות הבריתארצות הברית  ארצות הברית 5 0 1 6
17 אלכסנדר פופוב רוסיהרוסיה  רוסיה 4 5 0 9
18 דארה טורס ארצות הבריתארצות הברית  ארצות הברית 4 4 4 12
19 קורנליה אנדר מזרח גרמניהמזרח גרמניה  מזרח גרמניה 4 4 0 8
19 דון פרייזר אוסטרליהאוסטרליה  אוסטרליה 4 4 0 8
21 אינגה דה ברוין הולנדהולנד  הולנד 4 2 2 8
21 רולנד מאתס מזרח גרמניהמזרח גרמניה  מזרח גרמניה 4 2 2 8
21 ג'ייסון ליזאק ארצות הבריתארצות הברית  ארצות הברית 4 2 2 8
24 מאט גרוורס ארצות הבריתארצות הברית  ארצות הברית 4 2 0 6
25 הנרי טיילור בריטניהבריטניה  בריטניה 4 1 3 8
26 ליבי טריקט אוסטרליהאוסטרליה  אוסטרליה 4 1 2 7
26 קוסוקה קיטאג'ימה יפןיפן  יפן 4 1 2 7
26 אליסון שמיט ארצות הבריתארצות הברית  ארצות הברית 4 1 2 7
29 נייתן אדריאן ארצות הבריתארצות הברית  ארצות הברית 4 1 1 6
29 דנה ולמר ארצות הבריתארצות הברית  ארצות הברית 4 1 1 6
29 מוריי רוז אוסטרליהאוסטרליה  אוסטרליה 4 1 1 6
32 ג'נט אוונס ארצות הבריתארצות הברית  ארצות הברית 4 1 0 5
32 ג'ו בוטם ארצות הבריתארצות הברית  ארצות הברית 4 1 0 5
32 קייטי לדקי ארצות הבריתארצות הברית  ארצות הברית 4 1 0 5
32 ג'ון נייבר ארצות הבריתארצות הברית  ארצות הברית 4 1 0 5
32 יאנה קלוצ'קובה אוקראינהאוקראינה  אוקראינה 4 1 0 5
37 ג'ון אולסן ארצות הבריתארצות הברית  ארצות הברית 4 0 1 5
38 תמאש דארני הונגריההונגריה  הונגריה 4 0 0 4
39 ולדימיר סלניקוב ברית המועצותברית המועצות  ברית המועצות 4 0 0 4
39 לני קרייזלברג ארצות הבריתארצות הברית  ארצות הברית 4 0 0 4
41 שירלי בבשוף ארצות הבריתארצות הברית  ארצות הברית 3 6 0 9
42 זולטאן הלמיי הונגריההונגריה  הונגריה 3 5 1 9
42 לייזל ג'ונס אוסטרליהאוסטרליה  אוסטרליה 3 5 1 9
44 נטלי קוגלין ארצות הבריתארצות הברית  ארצות הברית 3 4 5 12
45 פטריה תומאס אוסטרליהאוסטרליה  אוסטרליה 3 4 1 8
46 גרנט האקט אוסטרליהאוסטרליה  אוסטרליה 3 3 1 7
47 רבקה סוני ארצות הבריתארצות הברית  ארצות הברית 3 3 0 6
47 אנדריאה פולק מזרח גרמניהמזרח גרמניה  מזרח גרמניה 3 3 0 6
49 פיטר ואן דן הוחנבאנד הולנדהולנד  הולנד 3 2 2 7
50 סון יאנג סיןסין  סין 3 2 1 6
50 מיכאל גרוס מערב גרמניהמערב גרמניה  מערב גרמניה 3 2 1 6
52 ג'וש דייוויס ארצות הבריתארצות הברית  ארצות הברית 3 2 0 5
52 דיוק קהנמוקו ארצות הבריתארצות הברית  ארצות הברית 3 2 0 5
52 פאבלו מוראלס ארצות הבריתארצות הברית  ארצות הברית 3 2 0 5
55 ברנדן הנסן ארצות הבריתארצות הברית  ארצות הברית 3 1 2 6
56 שיין גולד אוסטרליהאוסטרליה  אוסטרליה 3 1 1 5
56 ג'אן האן ארצות הבריתארצות הברית  ארצות הברית 3 1 1 5
56 ג'ון הנקן ארצות הבריתארצות הברית  ארצות הברית 3 1 1 5
56 איאן קרוקר ארצות הבריתארצות הברית  ארצות הברית 3 1 1 5
60 ננסי הוגסהד ארצות הבריתארצות הברית  ארצות הברית 3 1 0 4
60 צ'ארלס היקוקס ארצות הבריתארצות הברית  ארצות הברית 3 1 0 4
60 מייק הית' ארצות הבריתארצות הברית  ארצות הברית 3 1 0 4
60 כריס וון סלטצה ארצות הבריתארצות הברית  ארצות הברית 3 1 0 4
60 קארן מטשוק מזרח גרמניהמזרח גרמניה  מזרח גרמניה 3 1 0 4
60 ריי מסטנברוק הולנדהולנד  הולנד 3 1 0 4
60 ג'יימס מקליין ארצות הבריתארצות הברית  ארצות הברית 3 1 0 4
60 שרון סטודר ארצות הבריתארצות הברית  ארצות הברית 3 1 0 4
60 ראנומי קרומווידיויו הונגריההונגריה  הונגריה 3 1 0 4
60 ג'ף ראוס ארצות הבריתארצות הברית  ארצות הברית 3 1 0 4
70 אנג'ל מרטינו ארצות הבריתארצות הברית  ארצות הברית 3 0 3 6
71 מרי טי מאהר ארצות הבריתארצות הברית  ארצות הברית 3 0 1 4
71 ג'ים מונטגומרי ארצות הבריתארצות הברית  ארצות הברית 3 0 1 4
71 מישל סמית' אירלנדאירלנד  אירלנד 3 0 1 4
74 מליסה בלוט ארצות הבריתארצות הברית  ארצות הברית 3 0 0 3
74 אתלדה בלייבטריי ארצות הבריתארצות הברית  ארצות הברית 3 0 0 3
74 ברוק בנט ארצות הבריתארצות הברית  ארצות הברית 3 0 0 3
74 מייק ברטון ארצות הבריתארצות הברית  ארצות הברית 3 0 0 3
74 ראודי גיינס ארצות הבריתארצות הברית  ארצות הברית 3 0 0 3
74 קטינקה הוסו הונגריההונגריה  הונגריה 3 0 0 3
74 ניקול הייזלט ארצות הבריתארצות הברית  ארצות הברית 3 0 0 3
74 ג'ודי הנרי אוסטרליהאוסטרליה  אוסטרליה 3 0 0 3
74 דבי מאייר ארצות הבריתארצות הברית  ארצות הברית 3 0 0 3
74 הלן מדיסון ארצות הבריתארצות הברית  ארצות הברית 3 0 0 3
74 מרתה נורליוס ארצות הבריתארצות הברית  ארצות הברית 3 0 0 3
74 סנדרה נילסון ארצות הבריתארצות הברית  ארצות הברית 3 0 0 3
74 קרי סטיינסייפר ארצות הבריתארצות הברית  ארצות הברית 3 0 0 3
74 ריק קארי ארצות הבריתארצות הברית  ארצות הברית 3 0 0 3
74 טרייסי קולקינס ארצות הבריתארצות הברית  ארצות הברית 3 0 0 3
74 סטיבן קלארק ארצות הבריתארצות הברית  ארצות הברית 3 0 0 3
74 ברברה קראוזה מזרח גרמניהמזרח גרמניה  מזרח גרמניה 3 0 0 3
74 נורמן רוס ארצות הבריתארצות הברית  ארצות הברית 3 0 0 3
74 ריקה רייניש מזרח גרמניהמזרח גרמניה  מזרח גרמניה 3 0 0 3
74 סטפני רייס אוסטרליהאוסטרליה  אוסטרליה 3 0 0 3
74 אולריקה ריכטר מזרח גרמניהמזרח גרמניה  מזרח גרמניה 3 0 0 3
- סוזי אוניל אוסטרליהאוסטרליה  אוסטרליה 2 4 2 8
- אמנדה בירד ארצות הבריתארצות הברית  ארצות הברית 2 4 1 7
- קירסטי קובנטרי זימבבואהזימבבואה  זימבבואה 2 4 1 7
- מייקל קלים אוסטרליהאוסטרליה  אוסטרליה 2 3 1 6
- אינס דירס מזרח גרמניהמזרח גרמניה  מזרח גרמניה 2 2 1 5
- מלני שלנגר אוסטרליהאוסטרליה  אוסטרליה 2 2 1 5
- דאגמר האסה גרמניהגרמניה  גרמניה 2 1 3 6
- ג'ון ג'רוויס•• בריטניהבריטניה  בריטניה 2 (3) 1 2 5 (6)
- קליט קלר ארצות הבריתארצות הברית  ארצות הברית 2 1 2 5
- דניאלה הונגר גרמניהגרמניה  גרמניה 1 5 1 7
- בוי צ'רלטון אוסטרליהאוסטרליה  אוסטרליה 1 3 1 5
- אלישיה קוטס אוסטרליהאוסטרליה  אוסטרליה 1 3 1 5
- ארנה בורג שוודיהשוודיה  שוודיה 1 2 2 5
- גלינה פרוזומנשחיקובה ברית המועצותברית המועצות  ברית המועצות 1 2 2 5
- פרנציסקה ואן אלמסיק גרמניהגרמניה  גרמניה 0 4 6 10
- אנדרס הולמרץ שוודיהשוודיה  שוודיה 0 4 1 5
- פרנק בוריפר אוסטרליהאוסטרליה  אוסטרליה 0 3 3 6
- לאסלו צ'ה הונגריההונגריה  הונגריה 0 3 2 5
- אניה בושולטה גרמניהגרמניה  גרמניה 0 0 5 5

52 שחיינים ושחייניות זכו ב-4 מדליות כל אחד:

  • 19 שחיינים ושחיוניות זכו בשתי מדליות זהב
  • 15 מהם זכו במדליית זהב אחת
  • 18 לא זכו במדליית זהב

• כולל את המדליות שזכו באולימפיאדת אתונה (1906)
•• ג'ון גרוויס מבריטניה זכה גם במדליית זהב בכדורמים. ג'וני וייסמילר מארצות הברית זכה גם במדליית ארד בכדורמים.
••• קריסטינה אגרסגי מהונגריה זכתה ב-5 מדליות זהב אישיות ו-7 מדליות אישיות בסך הכל (זולטאן הלמיי מהונגריה וקירסטי קובנטרי מזימבבואה זכו כל אחד ב-7 מדליות אישיות), שנייה רק למייקל פלפס מארצות הברית שזכה ב-9 מדליות זהב אישיות וב-10 מדליות אישיות בסך הכל.

טבלת המדליות[עריכת קוד מקור | עריכה]

כולל את אולימפיאדת ריו דה ז'ניירו 2016.

מקום מדינה  זהב   כסף ארד סך הכל  
1 ארצות הבריתארצות הברית  ארצות הברית 246 172 135 553
2 אוסטרליהאוסטרליה  אוסטרליה 60 64 64 188
3 מזרח גרמניהמזרח גרמניה  מזרח גרמניה 38 32 22 92
4 הונגריההונגריה  הונגריה 28 25 20 73
5 יפןיפן  יפן 22 26 32 80
6 הולנדהולנד  הולנד 21 18 19 58
7 בריטניהבריטניה  בריטניה 16 28 30 74
8 סיןסין  סין 13 19 11 43
9 גרמניהגרמניה  גרמניה 13 18 28 59
10 ברית המועצותברית המועצות  ברית המועצות 12 21 26 59
11 שוודיהשוודיה  שוודיה 9 15 14 38
12 קנדהקנדה  קנדה 8 15 25 48
13 צרפתצרפת  צרפת 8 15 20 43
14 דרום אפריקהדרום אפריקה  דרום אפריקה 6 6 6 18
15 Olympic flag.svg המשלחת המאוחדת 6 3 1 10
16 רוסיהרוסיה  רוסיה 5 9 9 23
17 איטליהאיטליה  איטליה 5 5 11 21
18 אוקראינהאוקראינה  אוקראינה 4 5 1 10
19 מערב גרמניהמערב גרמניה  מערב גרמניה 3 5 14 22
20 דנמרקדנמרק  דנמרק 3 5 6 14
21 רומניהרומניה  רומניה 3 2 4 9
22 אירלנדאירלנד  אירלנד 3 0 1 4
23 זימבבואהזימבבואה  זימבבואה 2 4 1 7
24 Flag of Australasian team for Olympic games.svg אוסטרלאסיה 2 3 3 8
25 ספרדספרד  ספרד 2 2 4 8
26 ניו זילנדניו זילנד  ניו זילנד 2 1 3 6
27 תוניסיהתוניסיה  תוניסיה 2 0 1 3
28 אוסטריהאוסטריה  אוסטריה 1 6 4 11
29 German Olympic flag (1959-1968).svg המשלחת הכלל-גרמנית 1 5 6 12
30 ברזילברזיל  ברזיל 1 4 9 14
31 יווןיוון  יוון 1 4 3 8
32 פוליןפולין  פולין 1 3 2 6
33 דרום קוריאהדרום קוריאה  דרום קוריאה 1 3 0 4
34 בלגיהבלגיה  בלגיה 1 2 2 5
35 קוסטה ריקהקוסטה ריקה  קוסטה ריקה 1 1 2 4
36 ארגנטינהארגנטינה  ארגנטינה 1 1 1 3
בולגריהבולגריה  בולגריה 1 1 1 3
38 יוגוסלביהיוגוסלביה  יוגוסלביה 1 1 0 2
39 מקסיקומקסיקו  מקסיקו 1 0 1 2
סורינאםסורינאם  סורינאם 1 0 1 2
41 ליטאליטא  ליטא 1 0 0 1
סינגפורסינגפור  סינגפור 1 0 0 1
קזחסטןקזחסטן  קזחסטן 1 0 0 1
44 בלארוסבלארוס  בלארוס 0 2 1 2
45 סלובקיהסלובקיה  סלובקיה 0 2 0 2
46 פינלנדפינלנד  פינלנד 0 1 3 4
47 נורווגיהנורווגיה  נורווגיה 0 1 1 2
קובהקובה  קובה 0 1 1 2
49 סלובניהסלובניה  סלובניה 0 1 0 1
סרביהסרביה  סרביה 0 1 0 1
קרואטיהקרואטיה  קרואטיה 0 1 0 1
52 הפיליפיניםהפיליפינים  הפיליפינים 0 0 2 2
53 ונצואלהונצואלה  ונצואלה 0 0 1 1
טרינידד וטובגוטרינידד וטובגו  טרינידד וטובגו 0 0 1 1
שווייץשווייץ  שווייץ 0 0 1 1
בסך הכל 557 554 555 1666

שחיינים יהודים שזכו במדליות במשחקים האולימפיים[עריכת קוד מקור | עריכה]

דארה טורס מארצות הברית לאחר זכייתה במדליית כסף במשחה ל-50 מטר חופשי באולימפיאדת בייג'ינג (2008)
ג'ייסון ליזאק מארצות הברית מקבל מדליית זהב במכביה ה-18, 22 ביולי 2009

בסך הכל צברו שחיינים יהודים במשחקים האולימפיים 77 מדליות: 36 מדליות זהב, 16 מדליות כסף ו-25 מדליות ארד, מהן 37 מדליות אישיות: 15 מדליות זהב, 7 מדליות כסף ו-15 מדליות ארד.

  • אלפרד האיוש מהונגריה, שתי מדליות זהב: 100 מטר חופשי, 1200 מטר חופשי
  • פאול נוימן מאוסטריה, מדליית זהב: 500 מטר חופשי
  • אוטו הרשמן מאוסטריה, מדליית ארד: 100 מטר חופשי
  • אוטו ואלה מאוסטריה, שתי מדליות כסף: 1000 מטר חופשי, 200 מטר מכשולים, מדליית ארד: 400 מטר חופשי
  • יוז'ף מונק מהונגריה, מדליית כסף: משחה שליחים 4x200 מטר חופשי
  • אימרה זכר מהונגריה, מדליית כסף: משחה שליחים 4x200 מטר חופשי
  • אוטו שיף מאוסטריה, מדליית ארד: 400 מטר חופשי
  • מרגרט אדלר מאוסטריה, מדליית ארד: משחה שליחות 4x100 מטר חופשי
  • קלרה מילך מאוסטריה, מדליית ארד: משחה שליחות 4x100 מטר חופשי
  • ז'וזפין שטיקר מאוסטריה, מדליית ארד: משחה שליחות 4x100 מטר חופשי
  • ז'ראר בליץ מבלגיה, מדליית ארד: 100 מטר גב
  • אלברט שוורץ מארצות הברית, מדליית ארד: 100 מטר חופשי
  • לסלו סבדוש מהונגריה, מדליית ארד: משחה שליחים 4x200 מטר חופשי
  • אנדרה סקלי מהונגריה, מדליית ארד: משחה שליחים 4x200 מטר חופשי
  • וולי וולף מארצות הברית, מדליית זהב: משחה שליחים 4x200 מטר חופשי
  • ולריה גינג מהונגריה, מדליית זהב: 400 מטר חופשי
  • אווה סקלי מהונגריה, מדליית זהב: 200 מטר חזה, מדליית כסף: 200 מטר חזה
  • יהודית תמש מהונגריה, מדליית זהב: משחה שליחות 4x100 מטר חופשי, מדליית ארד: 100 מטר חופשי
  • הרברט קליין מגרמניה, מדליית ארד: 200 מטר חזה
  • מרילין רמנובסקי מארצות הברית, מדליית כסף: 400 מטר חופשי
  • מארק ספיץ מארצות הברית, תשע מדליות זהב: משחה שליחים 4x100 מטר חופשי, משחה שליחים 4x200 מטר חופשי, 100 מטר חופשי, 200 מטר חופשי, 100 מטר פרפר, 200 מטר פרפר, משחה שליחים 4x100 מטר חופשי, משחה שליחים 4x100 מטר מעורב, משחה שליחים 4x200 מטר חופשי, מדליית כסף: 100 מטר פרפר, מדלייית ארד: 100 מטר חופשי
  • סמיון בליץ-גיימן מברית המועצות, מדליית כסף: משחה שליחים 4x100 מטר חופשי, מדליית ארד: משחה שליחים 4x200 מטר חופשי
  • קינה רותהמר מארצות הברית, מדליית זהב: 800 מטר חופשי, מדליית ארד: 200 מטר חופשי
  • אנדריאה גיארמטי מהונגריה, מדליית כסף: 100 מטר גב, מדליית ארד: 100 מטר פרפר
  • ונדי ויינברג מארצות הברית, מדליית ארד: 800 מטר חופשי
  • טיפני כהן מארצות הברית, שתי מדליות זהב: 400 מטר חופשי ו-800 מטר חופשי
  • דארה טורס מארצות הברית, ארבע מדליות זהב: משחה שליחות 4x100 מטר חופשי, משחה שליחות 4x100 מטר חופשי, משחה שליחות 4x100 מטר חופשי, משחה שליחות 4x100 מטר מעורב, ארבע מדליות כסף: משחה שליחות 4x100 מטר מעורב, משחה שליחות 4x100 מטר חופשי, משחה שליחות 4x100 מטר מעורב, 50 מטר חופשי, ארבע מדליות ארד: משחה שליחות 4x100 מטר חופשי, 50 מטר חופשי, 100 מטר חופשי, 100 מטר פרפר
  • קונסטנטין דוברובין מגרמניה, מדליית ארד: משחה שליחים 4x200 מטר חופשי
  • אנטוני ארווין מארצות הברית, שתי מדליית זהב: 50 מטר חופשי, 50 מטר חופשי, מדליית כסף: משחה שליחים 4x100 מטר חופשי
  • ג'ייסון ליזאק מארצות הברית, ארבע מדליות זהב: משחה שליחים 4x100 מטר מעורב, משחה שליחים 4x100 מטר מעורב, משחה שליחים 4x100 מטר חופשי, משחה שליחים 4x100 מטר מעורב, שתי מדליות כסף: פעמיים במשחה שליחים 4x100 מטר חופשי, שתי מדליות ארד: משחה שליחים 4x100 מטר חופשי, 100 מטר חופשי
  • לני קרייזלברג ארצות הברית, ארבע מדליות זהב: 100 מטר גב, 200 מטר גב, משחה שליחים 4x100 מטר מעורב, משחה שליחים 4x100 מטר מעורב
  • סקוט גולדבלט מארצות הברית, מדליית זהב: משחה שליחים 4x200 מטר חופשי, מדליית כסף: משחה שליחים 4x200 מטר חופשי
  • שרה פווה מגרמניה, מדליית ארד: משחה שליחות 4x100 מטר מעורב
  • גארט וובר-גייל מארצות הברית, שתי מדליות זהב: משחה שליחים 4x100 מטר חופשי, משחה שליחים 4x100 מטר מעורב
  • בנג'מין ויילדמן-טוברינר מארצות הברית, מדליית זהב: משחה שליחים 4x100 מטר חופשי
  • ריצ'רד ויינברגר מקנדה, מדליית ארד: משחה 10 ק"מ שחייה במים פתוחים.

שחיינים ישראלים במשחקים האולימפיים[עריכת קוד מקור | עריכה]

אולימפיאדה שחיינית/שחיין משחה שלב תוצאה מקום
הלסינקי 1952 נחום בוך 100 מטר חופשי מוקדמות 1:05.6 דקות 59
מלבורן 1956 שושנה ריבנר 100 מטר חופשי מוקדמות 1:10.4 דקות 30
רומא 1960 עמירם טראובר 100 מטר חופשי מוקדמות 59.07 שניות 35
400 מטר חופשי מוקדמות 4:58.6 דקות 36
יצחק לוריא 100 מטר חופשי מוקדמות 1:00.9 דקות 42
יורם שניידר 100 מטר גב מוקדמות 1:11.1 דקות 33
גרשון שפע 200 מטר חזה מוקדמות 2:51.7 דקות 24
עמירם טראובר, יצחק לוריא, יורם שניידר, גרשון שפע 4X100 מטר מעורב מוקדמות 4:37.6 דקות 17
טוקיו 1964 אברהם מלמד 200 מטר פרפר מוקדמות 2:20.7 דקות 23
גרשון שפע 200 מטר חזה מוקדמות 2:40.6 דקות 22
400 מטר מעורב מוקדמות 5:11.2 דקות 20
מקסיקו סיטי 1968 איבונה טוביס 100 מטר פרפר מוקדמות 1:12.0 דקות 19
200 מטר מעורב אישי מוקדמות 2:41.0 דקות 20
400 מטר מעורב אישי מוקדמות 5:53.8 דקות 21
אברהם מלמד 100 מטר פרפר מוקדמות 59.4 שניות
חצי גמר 59.6 שניות 11
200 מטר פרפר מוקדמות 2:15.4 דקות 15
שלומית ניר 100 מטר חזה מוקדמות 1:20.9 דקות 19
200 מטר חזה מוקדמות 2:58.5 דקות 23
יואל קנדה 100 מטר חזה מוקדמות 1:12.3 דקות 23
200 מטר חזה מוקדמות 2:44.3 דקות 31
אמנון קראוס 100 מטר חופשי מוקדמות 57.2 שניות 43
200 מטר חופשי מוקדמות 2:09.3 דקות 41
גרשון שפע 200 מטר חזה מוקדמות 2:42.6 דקות 28
200 מטר מעורב אישי מוקדמות 2:26.6 דקות 32
400 מטר מעורב אישי מוקדמות 5:22.6 דקות 30
מינכן 1972 שלומית ניר 100 מטר חזה מוקדמות 1:20.9 דקות 34
200 מטר חזה מוקדמות 2:53.6 דקות 32
מונטריאול 1976 דב ניסמן 400 מטר מעורב מוקדמות 4:47.13 דקות 27
עדי פרג 100 מטר פרפר מוקדמות 59.99 שניות 36
200 מטר פרפר מוקדמות 2:09.91 דקות 30
לוס אנג'לס 1984 יורם כוכבי 200 מטר פרפר מוקדמות 2:04.08 דקות 21
200 מטר מעורב מוקדמות 2:11.81 דקות 27
400 מטר מעורב מוקדמות 4:35.70 דקות
גמר ב' 4:40.00 דקות 16
אייל שטיגמן 100 מטר חזה מוקדמות 1:05.92 דקות 22
200 מטר חזה מוקדמות 2:25.18 דקות 23
הדר רובינשטיין 200 מטר חופשי מוקדמות 2:12.32 דקות 26
400 מטר חופשי מוקדמות 4:43.95 דקות 21
200 מטר פרפר מוקדמות 2:22.78 דקות 26
סיאול 1988 אייל שטיגמן 100 מטר חזה מוקדמות 1:05.92 דקות 42
200 מטר חזה מוקדמות 2:25.18 דקות 37
ברצלונה 1992 יואב ברוק 50 מטר חופשי מוקדמות 23.72 שניות 32
100 מטר חופשי מוקדמות 51.46 שניות 31
ערן גרומי 100 מטר גב מוקדמות 57.67 שניות 28
200 מטר גב מוקדמות 2:07.91 דקות 37
100 מטר פרפר מוקדמות 55.18 שניות 20
טימאה טוט 100 מטר פרפר מוקדמות 1:03.18 דקות 29
200 מטר פרפר מוקדמות 2:16.84 דקות 20
קרן רגאל 50 מטר חופשי מוקדמות 27.93 שניות 41
200 מטר מעורב מוקדמות 2:27.85 דקות 37
400 מטר מעורב מוקדמות 5:07.97 דקות 21
אטלנטה 1996 יואב ברוק 50 מטר חופשי מוקדמות 23.22 שניות 24
100 מטר חופשי מוקדמות 50.61 שניות 22
איתן אורבך 100 מטר גב מוקדמות 50.61 שניות 22
ודים אלכסייב 100 מטר חזה מוקדמות 1:02.92 דקות 18
200 מטר חזה מוקדמות 2:20.47 דקות 16
דן קוטלר 100 מטר פרפר מוקדמות 55.11 שניות 31
יואב ברוק, איתן אורבך, ודים אלכסייב, דן קוטלר שליחים 4X100 מטר מעורב מוקדמות 3:42.24 דקות 8
גמר 3:42.90 דקות 8
סידני 2000 יואב ברוק 50 מטר חופשי מוקדמות 23.21 שניות 34
100 מטר חופשי מוקדמות 56.62 שניות 38
יואב מאירי 100 מטר פרפר מוקדמות 55.38 שניות 37
מיקי חליקה 200 מטר פרפר מוקדמות 2:01.97 דקות 31
200 מטר מעורב מוקדמות 2:07.53 דקות 39
400 מטר מעורב מוקדמות 4:19.97 דקות 11
טל שטריקר 100 מטר חזה מוקדמות 1:03.99 דקות 32
200 מטר חזה מוקדמות 2:19.33 דקות 32
איתן אורבך 100 מטר גב מוקדמות 55.44 שניות 9
חצי גמר 55.31 שניות 6
גמר 55.74 שניות 8
יואב גת 200 מטר גב מוקדמות 2:00.80 דקות 13
חצי גמר 2:30.80 דקות 16
אלכסיי מנז'ולה, איתן אורבך, אורן אזרד, יואב ברוק 4X100 מטר חופשי מוקדמות 3:22.06 דקות 14
איתן אורבך, טל שטריקר, יואב מאירי, יואב ברוק 4X100 מטר מעורב מוקדמות 3:43.39 דקות 17
עדי ביכמן 400 מטר חופשי מוקדמות 4:27.33 דקות 38
800 מטר חופשי מוקדמות 9:01.90 דקות 25
400 מטר מעורב מוקדמות 5:06.72 דקות 26
ורד בורוכובסקי 100 מטר פרפר מוקדמות 1:00.34 דקות 19
200 מטר מעורב אישי מוקדמות 2:18.99 דקות 21
אתונה 2004 ורד בורוכובסקי 200 מטר מעורב מוקדמות 2:20.63 דקות 24
100 מטר פרפר מוקדמות 1:00.69 דקות 26
אניה גוסטומלסקי 100 מטר גב מוקדמות 1:04.06 דקות 28
100 מטר חופשי מוקדמות 57.15 שניות 32
50 מטר חופשי מוקדמות 26.72 שניות 35
בייג'ינג 2008 גל נבו 400 מטר מעורב מוקדמות 4:14.03 דקות 11
200 מטר מעורב מוקדמות 1:59.66 דקות 12
חצי גמר 2:00.43 דקות 13
תום בארי 100 מטר חזה מוקדמות 1:02.42 דקות 42
200 מטר חזה מוקדמות 2:11.44 דקות 20
אלון מנדל 200 מטר פרפר מוקדמות 1:59.27 דקות 28
100 מ' פרפר מוקדמות 52.99 דקות 36
נמרוד שפירא בר אור 200 מטר חופשי מוקדמות 1.47.78 דקות 15
חצי גמר 1:48.16 דקות 15
100 מטר חופשי מוקדמות 49.10 שניות 26
גיא ברנע 100 מטר גב מוקדמות 54.50 שניות 15
חצי גמר 54.93 שניות 16
איתי צ'מה 200 מטר גב מוקדמות 2:00.93 דקות 27
אניה גוסטומלסקי 100 מטר פרפר מוקדמות 59.50 שניות 36
100 מטר גב מוקדמות 1:01.42 דקות 25
100 מטר חופשי מוקדמות 55.18 שניות 22
50 מטר חופשי מוקדמות 25.23 שניות 19
לונדון 2012 גל נבו 400 מטר מעורב מוקדמות 4:14.77 דקות 10
200 מטר פרפר מוקדמות 1:59.98 דקות 32
200 מטר מעורב מוקדמות 1:59.56 דקות 12
חצי גמר 1:59.17 דקות 10
יעקב טומרקין 100 מטר גב מוקדמות 54.91 שניות 24
200 מטר גב מוקדמות 1:57.33 דקות 8
חצי גמר 1:57.33 דקות 8
גמר 1:57.62 דקות 7
נמרוד שפירא בר אור 200 מטר חופשי מוקדמות 1:48.60 דקות 21
אמרי גניאל 100 מטר חזה מוקדמות 1:02.07 דקות 32
ריו דה ז'ניירו 2016 אנדראה מורז 50 מטר חופשי מוקדמות 25.41 שניות 35
100 מטר חופשי מוקדמות 55.47 שניות 30
עמית עברי 100 מטר חזה מוקדמות 1:09.42 דקות 29
100 מטר פרפר מוקדמות 59.42 שניות 27
200 מטר חזה מוקדמות 2:31.49 דקות 28
זוהר שיקלר 50 מטר חופשי מוקדמות 25.38 שניות 33
קרן זיבנר, זוהר שיקלר, עמית עברי, אנדראה מורז 4X100 מטר חופשי מוקדמות 3.41.97 דקות 16
גל נבו 200 מטר מעורב מוקדמות 1:59.80 דקות 17
400 מטר מעורב מוקדמות 4:18.29 דקות 19
200 מטר מעורב מוקדמות 1:58.64 דקות 26
יעקב טומרקין 100 מטר גב מוקדמות 54.66 שניות 27
200 מטר גב מוקדמות 1:57.58 דקות 16
חצי גמר 1:58.63 דקות 15
זיו קלונטרוב 50 מטר חופשי מוקדמות 22.80 שניות 41
100 מטר חופשי מוקדמות 50.65 שניות 45

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]