שחייה בעירום

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
Gnome-colors-edit-find-replace.svg
יש לשכתב ערך זה. הסיבה לכך היא: תרגום ללא בדיקת מקורות.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.
שחייה בעירום.

רחצה בעירום (באנגלית: skinny dipping) היא שחייה בעירום, אשר במקור הייתה נפוצה בגופי מים טבעיים, אך לאחרונה נעשתה נפוצה בבריכות שחייה או בג'קוזי. הקונצנזוס כיום בנוגע לשחייה, במיוחד במקומות ציבוריים, הוא שעל השוחים ללבוש בגד ים בזמן הרחצה. ברוב מדינות העולם אין חוקים ספציפיים האוסרים על שחייה ורחצה בעירום. הנושא מוסדר בפועל בעיקר על ידי מוסכמות חברתיות. רוב פעולות השחייה בעירום כיום מתקיימות בחופי נודיסטים, או במקומות ייחודיים לנודיסטים, ומתחלקות לאזורי שחייה ציבוריים, ובריכות שחייה פרטיות. כמה מדינות ברחבי העולם מחשיבות שחייה בעירום כעירום בציבור, אשר מטופל במגוון דרכים, החל מסובלנות ועד אכיפה קפדנית של החוקים נגדו.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

רחצה בשטח ציבורי[עריכת קוד מקור | עריכה]

בארצות הברית, מדינות, מחוזות, ועיריות יכולים לחוקק ולקבוע את קודי הלבוש שלהם כרצונם, ורבים אכן עושים כך. על פי מגזין אוסטרלי, "בשנים המוקדמות של 1900, נשים התבקשו ללבוש שילובים של שמלה מסורבלת ופנטלון בעת שחייה. בשנת 1907, בשיא הפופולריות שלה, אנט קלרמן נעצרה בריבר ביץ', מסצ'וסטס, על חוסר צניעות – היא לבשה את אחת מתלבושות החלק-אחד שלה."[1] ב-1919, אתלדה בלייבטריי נעצרה על שחייה בעירום בחוף של מנהטן— היא הסירה ממנה את הגרביונים בבריכה, שם אסור היה לחשוף "את הגפיים הנשיים התחתונים בעת רחצה ציבורית". התמיכה הציבורית בבלייבטריי הובילה לנטישה של הגרביונים כחלק מבגדי ים לנשים.

שחייה בעירום נפוצה באזורים כפריים, שם פחות סביר להיתקל באורחים לא צפויים. עם זאת, במקומות מסוימים אפילו סוג זה של שחייה אסור על פי חוק. לא קיים חוק פדרלי נגד עירום. חופי נודיסטים, כגון בייקר ביץ' בסן פרנסיסקו, פועלים בתוך שטחי פארק פדרליים באדמות קליפורניה. עם זאת, תחת הוראה הנקראת סמכות שיפוט מקבילה, שומרים בפארקים פדרליים רשאים לאכוף את חוקי המדינה המקומיים, או להזמין את הרשויות המקומיות לעשות כן. כיום, שחיינים רבים בארצות-הברית מגבילים את העירום למצבים פרטיים, בשל חששות לגבי עמדות של עירום בציבור.

התנועה הנטוריסטית[עריכת קוד מקור | עריכה]

מאז תחילת המאה ה-20, התנועה הנטוריסטית התפתחה במדינות המערב, ומבקשת לשוב לחשיפה לא-מינית בעת שחייה ובמהלך פעילויות מתאימות אחרות.[2] בכמה מקומות ברחבי העולם, חופי נודיסטים נוצרו עבור אנשים אשר בוחרים לעסוק בפעילויות נורמליות בחוף, בעירום.

המצב כיום[עריכת קוד מקור | עריכה]

נודיסטים שוחים בעירום בברייטון

כיום, רוב השחייה בעירום מתבצעת בחופי נודיסטים, במתקנים נטוריסטיים, בבריכות שחייה פרטיות, או באזורי שחייה מבודדים או מופרדים. בחלק ממדינות המערב, כמו קנדה והממלכה המאוחדת, אין חוקים האוסרים שחייה בעירום באזורים הציבוריים, אבל בכמה מדינות ברחבי העולם נאכפים בקפדנות חוקים שונים נגד עירום בציבור, כולל שחייה בעירום. תחומי שיפוט מסוימים המקיימים חוקים נגד עירום בציבור עשויים להעלים עין ממקרים של שחייה בעירום בהתאם לנסיבות, שכן שוטרים במקום מסרבים לבצע מעצרים אלו.[3]

בתרבות הפופולרית[עריכת קוד מקור | עריכה]

אמנות[עריכת קוד מקור | עריכה]

שחייה בעירום היה נושא נפוץ של הציירים הגדולים – ציירים מלפני 1800 – וציורי שמן רומנטיים, בדרך כלל בציורים פסטורליים או מיתולוגיים או עם רקע היסטורי. לדוגמה, הציירים השוודיים גיאורג פאולי ואנדרס זורן ציירו מספר סצנות של שחייה בעירום. בתקופות מאוחרות יותר, תיאורים של סצנות שחייה בעירום הפכו לנדירים יותר.

סרטים[עריכת קוד מקור | עריכה]

סצנת שחייה בעירום בסרט "The Well"

מספר סרטים הפכו בולטים רק או גם בשל סצנות השחייה בעירום שלהם.

 • 1933 – הסרט אקסטזי נאסר במקומות רבים, וצונזר באחרים. הסרט כולל סצנת שחייה בעירום עם הדי לאמאר.
 • 1934טרזן, וחברים שלו בהשתתפות השחקנית הראשית הציג שחייה בעירום. עם זאת, קבוצות דתיים גרמו להסרת הסצנה. שלוש גרסאות של הסרט הזה קיימות כיום.
 • 1943ילד הכלה, בהשתתפות השחקנית הראשית בת ה-12 שירלי מילס, הציג שחייה בעירום. הסצנה נחשבת לאחת הבולטות בסרט.
 • 1962 – בסרטה האחרון של מרילין מונרו חייב לוותר על משהו, אלן ארדן (מרילין מונרו), שוחה בעירום בלילה בבריכה.
 • 1971טרק, סרט אוסטרלי/בריטי הסרט שבוים על ידי ניקולס רוג, מראה את השחקנית ג'ני אגאטר ואת השחקנים דוד גולפילי ולוק רוג שוחים בעירום. סצנות השחייה בעירום מתקיימות במספר בורות מים באזור האאוטבק האוסטרלי, במהלך זמן ממושך שהוא מנותק מהציוויליזציה.
 • 1975 – ב "מלתעות", הדמות כריסי ווטקינס, ששוחקה על ידי סוזן באקליני, שוחה בעירום בים, ואז מותקפת ונהרגת על ידי הכריש. סוזן באקליני מאוחר יותר חזרה על הסצנה בפרודיה עצמית בקומדיה 1941 (1979), שבו היא נתפסה על ידי פריסקופ של צוללת יפנית.
 • 1994סירנות, סרט אוסטרלי/בריטי בבימויו של ג'ון דואיגן, מראה את השחקניות אל מקפירסון, פורשיה דה רוסי, טארה פיצג' רלד ואת קייט פישר שוחות בעירום. השחייה בעירום מתרחשת בארץ אומנים בהרים הכחולים באוסטרליה, ומדגישה את ההתנגשות של הרגישות שמוצגת על ידי הדמויות הראשיות.
 • 2007חזירי פרא, קומדיית אופנוענים פורעי חוק, בה קיימת סצנה שבה הדמות של וויליאם ה. מייסי'ס קופצת עירומה לתוך בריכה, ואז משכנעת את חבריה – בגילומם של ג'ון טרבולטה, טים אלן ומרטין לורנס – להצטרף אליה. תוך זמן קצר מצטרף אליהם שוטר הומו (ג'ון סי מקינלי) אשר קודם לכן ארבעת הגברים היו על הכוונת שלו, והם ממהרים לעזוב ברגע שהם מבינים את כוונות השוטר.

טלוויזיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • 2009 – איב קלי אירח את The Skinny Dip, תוכנית נסיעות קנדית שחיפש את מקומות השחייה הנידחים בעולם.[4]

תקשורת[עריכת קוד מקור | עריכה]

בעבר פרסום של תמונות עירום, ביניהן תמונות של שחייה בעירום, לא היה מתאפשר ברוב חלקי התקשורת מטעמי צנזורה וחוסר עניין. אולם, עם התפתחות ענף הפפראצי והפתיחות ההולכת וגוברת כלפי עירום בתקשורת, מראות של ידוענים רוחצים בעירום נעשו שכיחים יותר. כך, תמונות של ידוענים כמו רוחצים בחוף עירומים לחלוטין, מתפרסמות כיום בחלק מאמצעי תקשורת המיינסטרים.

שיא העולם[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • 2013 – שיא העולם הנוכחי עבור האנשים הרבים ביותר ששחו בעירום מוחזק על ידי פסטיבל הקיץ BW ו-The Edge. המספר הרשמי של המשתתפים הוא 744, אשר הושג ב-31 בדצמבר 2013 בחוף מידווי, גיסבורן, ניו זילנד. הניסיון לשבור את שיא העולם הוא חלק מתוכנית פסטיבל הקיץ BW.[5]

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא שחייה בעירום בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ "Herstory: Annette Kellerman", The Dawn (54), March 2004, archived from the original on 2005-11-18
 2. ^ British Naturism (BN), ISSN 0264-0406, archived from the original on 2012-03-31, retrieved 2011-08-30
 3. ^ Goodman 2013.
 4. ^ CBC.ca 2009.
 5. ^ "Largest skinny dipping (swimming naked)".