שטיח באייה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
סצנה מתוך שטיח באייה

שטיח בָּאיֶיהצרפתית: Tapisserie de Bayeux) הוא עבודת רקמה שנוצרה בשנת 1077, ונמצאת כיום במוזיאון ייעודי בעיר באייה שבנורמנדי. הוא נרקם באנגליה, ככל הנראה בקנט לאחר הכיבוש הנורמני בשנת 1066. השטיח מתעד את האירועים שהובילו לקרב הייסטינגס שבעקבותיו כבשו הנורמנים את אנגליה מידי הסקסונים. שטיח באייה נחשב לאחת מיצירות האמנות הגדולות של ימי הביניים.

אורכו של השטיח כ-70 מטרים ורוחבו כחצי מטר. מתוארות בו באופן כרונולוגי ובחיות רבה 58 סצנות המפרטות את דרכו של ויליאם הכובש לכתר, בצירוף הסברים ותיאורים בלטינית שרבות בה השגיאות. יש הרואים בשטיח אחת מיצירות הקומיקס הראשונות בהיסטוריה. ישנם מקורות הטוענים שאת השטיח יצרה אשתו של ויליאם, מתילדה מפלנדריה וגבירותיה. בצרפת יש המכנים את השטיח La Tapisserie de la Reine Mathilde (שטיח המלכה מתילדה), אולם ככל הנראה השטיח נוצר בסדנה לפי הזמנתו של אודו, בישוף באייה, אחיו החורג של ויליאם.

תקציר האירועים המתוארים בשטיח[עריכת קוד מקור | עריכה]

תמונה פנורמית של שטיח באייה (העלילה משמאל לימין)
Magnify-clip.png
תמונה פנורמית של שטיח באייה (העלילה משמאל לימין)
  • בינואר 1066 על ערש דווי, מבקש מלך אנגליה אדוארד המודה מהרולד גודווינסון הרוזן של מחוז וסקס להפליג לעבר דוכסות נורמנדי ולהודיע לדוכס וויליאם ה-I שהוא המועמד המוביל לרשת את המלך עם מותו.
  • לאחר הפלגה במימי התעלה הסוערים, הרולד נוחת במקום לא ידוע ונשבה על ידי הרוזן "גי מפונטיה", וויליאם אשר שומע על שבייתו של הרולד דורש מגי לשחרר את הרולד לרשותו.
  • הרולד מגיע לטירתו של וויליאם ומבשר לו על החלטת המלך. בהמשך הוא יוצא עם וויליאם למסעות מלחמה בצרפת ועוזר לו בניצחון על "קונאן" דוכס ברטאני. מאוחר יותר נשבע הרולד אמונים לוויליאם על שרידי קדושים נוצרים, שבועה שנחשבת לעליונה במעלה.
  • אולם זמן קצר חזרתו של הרולד לאנגליה מת אדוארד ובאותו היום של הלוויה מכתיר את עצמו הרולד למלך החדש של אנגליה הסקסונית.
  • וויליאם שומע על דבר זה וחמתו בוערת בו, הוא מגייס מיד צבא ובונה 700 אוניות לפי ההיסטוריונים, בהן ישוט אל עבר אנגליה להחזיר לעצמו את הכתר ששייך לו.
  • לאחר המתנה של כמה חודשים הרוחות מתאימות לשוט לכיוון אנגליה, וויליאם ואנשיו מפליגים בכוח רב לעבר כוחותיו של הרולד שאמורים להימצא בדרום אנגליה.
  • לאחר הנחיתה באנגליה, וויליאם מצווה לבנות מחנה מבוצר אשר יגן על הכוחות והוא מכין גם סעודה לכבוד אנשיו בערבו של הקרב.
  • ב-14 באוקטובר ניצבים הכוחות הנורמנים והסקסונים זה מול זה בשדה הקרב בהייסטינגס. לוויליאם כפי שניתן לראות לפי השטיח יש גם פרשים. הנורמנים תוקפים את הכוחות הסקסונים, הם הורגים בקרב את אחיו של הרולד ונראה כי הם מנצחים בקרב. וויליאם שנחשב כי נהרג בקרב מוריד את קסדתו כדי שחייליו יראו שהוא בחיים וימשיכו להילחם. הנורמנים קרבים לניצחון ואז ברגע האמת הרולד נפגע מחץ בעינו ומת. הנורמנים רודפים אחרי הסקסונים והורגים בהם ללא רחמים.

ביאורים ותוספות[עריכת קוד מקור | עריכה]

שביט היילי כפי שהוא מופיע בשטיח באייה (בצד הימני העליון של התמונה).

זיהויו של הרולד השני בגפנית המתארת את מותו מוטל בספק. ישנם היסטוריונים שחולקים על הדעה המקובלת לפיה הרולד הוא הדמות שבעינה נעוץ חץ. התומכים בזיהוי מציינים את המילים "Harold Rex" - "המלך הרולד" המופיעות מימין ומעל לראש הדמות. השטיח כולל גם רקמה של שביט, שהוא ככל הנראה שביט היילי, שהופיע סמוך להכתרתו של הרולד. אף על פי שעיצוב השטיח הושפע בבירור ממטרות תעמולה פוליטית ורצון להאדיר את ויליאם, שטיח באייה הוא עדיין מקור חזותי חשוב ביותר לתיעוד כלי-נשק, לבוש והיבטים אחרים של תרבות ימי הביניים, ובין הבודדים ששרדו מאותה תקופה. עם זאת, בשטיח מופיעים הלוחמים כשהם נלחמים בידיים חשופות, בעוד מקורות אחרים גורסים שבאותה תקופה נהגו להילחם ולצוד חבושים בכפפות.

האורגים השתמשו בצמר שנצבע תוך שימוש בצבענים ממקור צמחי. ניתן למצוא בשטיח צבעי לבנה שרופה, חלודה, צהוב חרדלי, ירוק זית, חום כהה ולבן "מלוכלך", שנמצא גם בבדים אחרים שנוצרו באותו אזור.

ויליאם, דוכס נורמנדי, מלווה על ידי איוסטטיוס, רוזן בולון, ועל ידי אביריו. -- לבוש צבאי של המאה ה-11, משטיח באייה.

השטיח היה השראה לעבודות רקמה אחרות, בין השאר פרודיות, בעיקר כאלו שמנציחות פלישות.

השטיח כיום[עריכת קוד מקור | עריכה]

השטיח נמצא כיום בעיר באייה שבצרפת, הוא שוכן במבנה הבנוי כאליפסה (אליו הועבר מקתדרלת באייה), כאשר המבקרים הולכים לכל אורכו ומתבוננים בתצוגה המתחלפת ושומעים את מהלך האירועים דרך אוזניות אישיות. יצירתו של עותק של השטיח בגודל מלא הסתיימה בשנת 1886 והעותק מוצג במוזיאון רדינג ברדינג שבברקשייר שבאנגליה.

החלק האחרון של השטיח המציג את כניעת הסקסונים בברקהמסטד והכתרתו של ויליאם בווסטמינסטר אבד.

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • "The Bayeux Tapestry and the Battle of Hastings 1066" מודנס רוד, בהוצאת כריסטיאן אילרס, קופנהגן, 1962. מכיל תמונות צבע של השטיח והסברים.
  • "900 Years Ago: the Norman Conquest" קנת' מ. סטון, מגזין "נשיונל ג'אוגרפיק" (אוגוסט 1966): 206-251, מסביר על הפלישה הנורמנית ועל השטיח. צילומי השטיח על ידי מילטון א. פורד וויקטור ר. בוזוול הצעיר.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]