שטיסל

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
שטיסל
לוגו שטיסל.jpg
סוגה דרמה משפחתית
יוצרים אורי אלון
יהונתן אינדורסקי
כותבים אורי אלון
יהונתן אינדורסקי
בימוי אלון זינגמן
שחקנים דב גליקמן
מיכאל אלוני
נטע ריסקין
שירה האס
ששון גבאי
הדס ירון
זהר שטראוס
אילת זורר
חנה ריבר
ליא קניג
ארץ מקור ישראל
שפות עברית, יידיש
מספר עונות 2
מספר פרקים 24
הפקה
מפיק דקלה ברקאי
יונתן ארוך
מפיקים בפועל יסכה גור לוזון
חברת הפקה אבוט-ברקאי הפקות
טליסמה הפקות
עורכים גלעד אריאל
אתי לי-און זינגמן
אילה בנגד
תמר בן-ברוך
סייד קשוע (עונה 2)
אתר צילומים תל אביב, בני ברק, ירושלים
צלמים רואי רוט
מוזיקה אבי בללי
אורך פרק כ-45 דקות
שידור
רשת שידור

yes Oh
הערוץ הראשון
כאן 11

נטפליקס
תקופת שידור מקורית 29 ביוני 2013 – רץ
קישורים חיצוניים
עמוד הסדרה באתר yes
דף התוכנית ב-IMDb

שטיסל היא סדרת דרמה ישראלית, העוסקת בקורותיה של משפחת שטיסל החרדית, המתגוררת בירושלים. יוצרי ותסריטאי הסדרה הם אורי אלון ויהונתן אינדורסקי, ובמאי הסדרה הוא אלון זינגמן.

הסדרה שודרה ב-yes Oh. שידור העונה הראשונה החל ב-29 ביוני 2013, והיא כללה 12 פרקים. שידור העונה השנייה החל ב-31 באוקטובר 2015, וזאת כללה גם כן 12 פרקים ופרק נוסף של מאחורי הקלעים[1].

העונה השלישית הייתה צפויה לעלות לשידור בשנת 2018[2], אך העלאתה נדחתה. בחודש מאי 2019, דווח כי העונה השלישית עלולה להתבטל עקב סכסוך בין ארגון השחקנים שח"ם לחברת yes[3]. באוגוסט 2020, נודע שהעונה השלישית תעלה לשידור במהלך שנת 2021[4].

סקירת סדרה[עריכת קוד מקור | עריכה]

עונה מספר הפרקים שודרה לראשונהישראל ישראל
הפרק הראשון הפרק האחרון
1
12
29 ביוני 2013 14 בספטמבר 2013
2
12
31 באוקטובר 2015 16 בינואר 2016

עלילה[עריכת קוד מקור | עריכה]

עונה 1[עריכת קוד מקור | עריכה]

עקיבא שטיסל הוא רווק חרדי ירושלמי בן 26, המתגורר עם אביו האלמן, שלום (נהגה "שוּלֶם") שטיסל. עקיבא, המכונה קיווע, החל לעבוד כמלמד בתלמוד תורה, ומתאהב באלישבע רוטשטיין (איילת זורר), אמו של תלמיד בכיתתו שהתאלמנה פעמיים. הוא מבקש מהשדכן קניגסברג (אברהם מור) לשדך ביניהם, למורת רוחו של אביו, שרוצה שיתחתן עם רווקה. הם נפגשים פעם אחת והיא מסרבת להמשיך. שלום דוחק בקיווע להיפגש עם אסתי בת התשע-עשרה. למרות היסוסיו, הוא מציע לבסוף לאסתי נישואים, על אף שעודו מאוהב באלישבע.

ליפא וייס (זהר שטראוס), גיסו של קיווע, שטס לחצי שנה לארגנטינה במסגרת עבודתו כשוחט, מתפקר שם ונעלם. אשתו גיטי מנסה להסתיר את החרפה מהסביבה ומילדיה. לפרנסתה היא עובדת, תחילה כשמרטפית אצל אישה חילונית מבוססת, ולאחר מכן בחלפנות כספים בביתה. היא מתוודה על-כך רק בפני בתה הבכורה רוחמי. רוחמי בת ה-15 עוזרת בגידול אחיה ונוהגת לספר להם את הספר "אנה קארנינה", תוך שהיא משנה את שמות הדמויות ומתאימה אותן למגזר החרדי.

צבי אריה, אחיהם של גיטי וקיווע, מתמודד על משרת הוראה בכולל בו הוא לומד אך מפסיד, דבר השובר את לבו. סבתא (באבע, נהגה בּוֹבֶּה) מלכה (חנה ריבר), אמו של שלום, מתגוררת בבית אבות, ונחשפת לטלוויזיה לראשונה בחייה. היא הופכת לצופה נלהבת בסדרה "היפים והאמיצים". קיווע מוצא עבודה נוספת כצייר – הוא מכין תמונות עבור פוקס (אורי הוכמן), אמן חרדי ידוע, וזה חותם עליהן כאילו היו שלו.

שלום עצמו מנהל קשר מסוים (שכולל בעיקר ארוחות משותפות) עם עליזה (אורלי זילברשץ), מזכירה גרושה העובדת בתלמוד התורה שלו, אך סירובו להבהיר את כוונותיו מניע אותה לבחון קשר עם אדם אחר.

קיווע ממשיך להתלבט בנוגע לאירוסיו. דודו יששכר (זאב טנא), שביטל שידוך בעבר ונשאר רווק, מציע לו לשאול לדעתה של אלישבע. בשיחה ביניהם היא אומרת לו שהיא מבוגרת מדי עבורו. למרות זאת, הוא מודיע למחותנו המיועד כי אינו אוהב את בתו, וזה מבטל בכעס את האירוסין. שלום הנזעם מגרש את בנו קיווע מביתו. קיווע נע ונד בירושלים, ישן במקומות שונים, ומסתמך על חבריו הרווקים. לבסוף הוא מתפייס עם אביו.

שלום עצמו, שהחל בינתיים להיפגש עם אלמנתו של עמית שהלך לעולמו, חש זקן: הוא סובל מיחושים בחזהו ומגלה שהופרש לגמלאות לפני שנים, אך אשתו שילמה למנהל הת"ת כדי שיעמיד פנים שהוא מועסק על ידם. כמו כן, חוזרת לחייו בתו, שנודתה לאחר שהתקרבה לחב"ד והתחתנה עם ספרדי חוזר בתשובה. ומתגוררים עם ילדיהם בנהריה.

קיווע משכנע את אלישבע להתארס עמו. ליפא יוצר שוב קשר עם משפחתו ושב ארצה. גיטי שמחה, אך הבת רוחמי מתעבת את אביה. שלום מצליח להתמנות לתפקיד מנהל הת"ת. הוא משכנע את אלישבע לבטל את האירוסין עם בנו, והיא עוזבת את הארץ. קיווע נשבר. סבתא מלכה מסלקת לבסוף את הטלוויזיה מחדרה, אך לא יכולה לעמוד בפיתוי, יורדת לצפות בה בלובי, נופלת במדרגות ונפצעת קשה. המשפחה המפורדת והמסוכסכת מתכנסת סביב מיטת הסבתא בבית החולים.

עונה 2[עריכת קוד מקור | עריכה]

בובע מלכה (מגולמת בעונה זו על ידי ליא קניג), השקועה בתרדמת, מתעוררת ברגע שבנה נחום (נהגה "נוּחֶעם") מגיע לבקרה. היא מזהה אותו ומשוחחת אתו, אך אינה מזהה את שוּלֶם. נוחעם ובתו ליבי (הדס ירון), שאותה הוא מכנה "שטערצלע", מתארחים בביתו של שוּלֶם. נוחעם מחפש חתן לבתו, אך היא מתאהבת בקיווע. היא מוצאת אחדים מציוריו, מעודדת ומשכנעת אותו לנסות ולמכור אותם באמצעות גלריה.

ליפא וגיטי יוצרים קשר עם אלמנה חשוכת ילדים, המבקשת לשלם סכום נכבד לזוג שיסכים לקרוא לילדם על שם בעלה המנוח, זליג. גיטי מבטיחה שתקרא כך לילד ללא תמורה, אך ליפא ניגש בסתר אל האלמנה ומקבל ממנה סכום נאה, שאותו הוא משקיע בניירות ערך. מפגשים נוספים עם האלמנה גורמים לגיטי להתחרט על הבטחתה, אך בטקס ברית המילה היא מופתעת לשמוע שבעלה בחר לתת לתינוק את השם זליג. ליפא שולח את גיטי לבית החלמה כדי שתירגע, אך גיטי נשארת יותר זמן ממה שליפא ציפה ולכן הוא מבקר אצלה, אך היא לא מוכנה לקבל אותו, ובשל כך הוא שולח את ילדיהם בתקווה שאלו ייגרמו לה לחזור הביתה, אך גיטי בוחרת לשוב עם הילדים לבית אביה, שולם, ושוהה שם.

רוחמי בתם הבכורה, בת ה-16, התאהבה בבחור צעיר ופרוש בשם חנינא טוניק (יואב רוטמן), אשר מבלה את ימיו ולילותיו בלימוד עצמי בבית כנסת נטוש בשכונתם. היא מציעה לו להינשא לה כדי שאמה לא תחוש מחויבות לחזור לאביה על מנת להבטיח את עתידה היא, וגם כדי להציל את חנינא מהרהורי עבירה, ויוזמת טקס קידושין בין השניים לעיני עדים.

כאשר רוחמי באה לספר לאביה על נישואיה מאבד ליפא את עשתונותיו ומכה את בעלה, בעקבות כך עוזבת רוחמי את הבית בזעם, ושבה אל בית הכנסת. ליפא מגיע לבית חותנו שם שוהים גיטי וילדיו כדי לספר על האירוע החריג, גיטי מצדיקה את תגובתו וקוראת לו להשיב את הילדה בכוח. ליפא יוצא לעשות זאת, אוחז במקל על מנת להכות את הבעל הטרי, אך כשהוא רואה את חיבתה העזה של רוחמי לבעלה, הוא חוזר בו.

הקשרים בין קיווע לליבי מתהדקים, ושוּלֶם, שמבחין בכך, מציע לאחיו נוחעם שהשניים יתחתנו, אך נוחעם דוחה זאת, והוא ובתו עוברים להתארח בבית מלון. כאשר מתברר לנוחעם שליבי אינה מעוניינת בשידוך אחר המוצע לה, הוא חוזר איתה לביתו שבאנטוורפן.

לרבנית ערבליך המתגוררת עם בובע מלכה באותו בית אבות, נודע שהיא חולה בסרטן, והיא משתפת את בובע מלכה בהחלטתה להתאבד. בובע מלכה מנסה למנוע אותה ומסרבת לשתף פעולה, אך הרבנית ערבליך מגשימה את תוכניתה בבליעת כדורי שינה, ומשכנעת את בובע מלכה שלא להזעיק עזרה, אלא לשהות איתה ברגעיה האחרונים.

קיווע זוכה ב"פרס וסרמן" לצייר מבטיח. בטקס הענקת הפרס מביך אותו אביו, המנצל הזדמנות זו כדי לבקש כסף מהתורמים לתלמוד תורה שבניהולו.

ליפא משלים עם נישואיה של רוחמי, ואף עוזר לזוג לשכור דירה. אך הנישואים משתבשים משום שהבעל הצעיר חש שהנישואים פוגעים ביכולתו ללמוד, ונוסע לצפת להקדיש עצמו לשם כך.

בובע מלכה אינה מרוצה ממנוחה, כלתו של שולם, ומכנה אותה "קלאפטע". בובע מלכה מביעה את רצונה לראות את הים, ומשלא מצאה מלווה היא נוסעת לים במונית, ומתה ביושבה על ספסל מול הים. לאחר הפטירה מגיע לביתו של שולם אדם המציע לו לרכוש תמורת סכום גבוה את סיפור חייה של אמו אשר צולם והוקלט על ידו, אך מנוחה משכנעת אותו לבל יעשה זאת. לאחר שהוא מתחרט ומבקש בכל זאת לרכוש מתברר לו שהחומר נמחק על ידי הצלם, בעקבות זאת הוא מודיע למנוחה על ביטול אירוסיהם.

בזמן השבעה, נוחעם וליבי מגיעים לארץ, והיא וקיווע מחליטים להתארס, תוך תנאים שקיווע מתחייב אליהם - להפסיק לצייר, לוותר על תערוכה שתכנן מחוץ לישראל ולעבוד בסוכנות נסיעות השייכת לנוחעם. לאחר שמתברר כי בובע מלכה הורישה בצוואתה את דירתה לנוחעם, נוחעם מודיע כי הדירה תהיה שייכת לזוג הצעיר (קיווע וליבי).

צבי אריה מקבל הצעה להיות זמר חתונות, הצעה לה ציפה מילדות, בהתחלה הוא נענה להצעה, אך בעקבות שיחה עם אחד הנגנים בהרכב התזמורת, בה הוא מספר לו על זמר קודם לו, שנסחף אחרי ההצלחה יתר על המידה ועזב את החברה החרדית, הוא מחליט לבטל את השתתפותו בלהקה.

ליפא מגלה לגיטי את סיפור הכסף שלקח מהאלמנה והשקיע בניירות ערך, הכסף הכפיל עצמו, ובצעד שנועד לתקן את העוולה שגרם לה הוא נותן לגיטי להחליט מה לעשות עם הכסף. גיטי בוחרת לפתוח מסעדה במרכז גאולה. במקביל נקבע דיון בבית הדין הרבני לחנינא ורוחמי, אך בעקבות שיחה מקרית יום קודם לכן בין גיטי לחנינא, בה חושף חנינא פרטים מסיפור חייו, במסעדה החדשה של גיטי וליפא, הם מחליטים לבטל את הדיון והנישואים נמשכים.

קיווע מחליט להפר את אחת מההתחייבויות אשר התנה עמו נוחעם בעידוד אביו - להפסיק לצייר. הוא מודיע לקאופמן (בעל הגלריה) שהוא יקיים את התערוכה כמתוכנן, ועל פי ההסכם הוא מצייר ציור אחד נוסף עבור התערוכה. נושא הציור המדובר הוא אישה המניקה את תינוקה, ציור שמרשים מאוד את קאופמן המודיע לו שהציור יופיע על ההזמנה לתערוכת הפורטרטים המתוכננת שלו. כחלק מקידום התערוכה מתראיין קיווע אצל ירון לונדון (בתפקיד עצמו) בתוכנית "לונדון את קירשנבאום", ומסביר בראיון שאפשר לראות באישה שבציור גם את אמו. שולם מספר לעקיבא שנפוצה השמועה אודות הראיון בציבור החרדי ולכן הוא רותח מזעם עליו. כשהוא רואה את התמונה, בה נראית אישה עם כיסוי ראש שחלק קטן משיער ראשה נראה לעין, הוא מספר לבנו בדמעות עד כמה אמו הקפידה על כיסוי שיער ראשה. עקיבא מסרב לוותר על הציור, והעימות גורם לפיצוץ ביחסי השניים.

שולם מגיע לגלריה של קאופמן ומבקש ממנו שלא יציג בתערוכה במוזיאון ישראל את התמונה, שעל פי תחושתו פוגעת בכבוד אשתו המנוחה דבורה. לאחר שקאופמן משיב לו שהתמונה אינה למכירה והדבר אינו אפשרי, הוא מציע לו 11 אלף דולר תמורת התמונה ורוכש אותה ממנו, את הסכום השיג באמצעות מכירת חלקת הקבר שהייתה לו בסמוך לבובע מלכה ולאשתו, לאחיו נוחעם (שקנה אותה בעורמה תוך התחזות לצרפתי, בתגובה לאמירתו של שולם כי טובה לו חלקת הקבר (שתיים וחצי אמות) ליד בובע מלכה מכל המטוסים ובנייני בלגיה של אחיו). לאחר שנוחעם מספר לליבי על רכישת הקבר בעורמה היא כועסת עליו ומחליטה לחזור לקיווע חרף כך שלא עמד בסיכומיהם.

יום התערוכה מגיע, וקיווע מגיע אליה לבדו. מעט לאחר הפתיחה הוא עוזב את התערוכה ומתיישב עצוב על ספסל באחד מבתי הכנסת במוזיאון. ליבי מגיעה אל התערוכה ומחפשת את קיווע, בסצנת הסיום של העונה, היא מוצאת אותו ומתיישבת על ידו.

דמויות[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • שלום "שוּלֶם" שטיסל (דב גליקמן) – אלמן חרדי בן 61, אביו של עקיבא, המחפש בעקשנות שידוך ראוי לעקיבא, בן הזקונים שלו.
 • עקיבא "קיווע" שטיסל (מיכאל אלוני) – רווק חרדי צעיר בן 26, אלטער בוחר, המחפש אהבה.
 • גיטל "גיטי" וייס (נטע ריסקין) – אחותו הגדולה של עקיבא ואם חרדית לחמישה (בעונה השנייה נולד בנה השישי), המנהלת מערכת יחסים רעועה עם בעלה ליפא.
 • נחום "נוּחֶעם" שטיסל (ששון גבאי, עונות 2-3) – אחיו הצעיר של שולם, אשר מגיע לארץ עם בתו ליבי כדי למצוא לה שידוך ראוי, לאחר שנים ארוכות בבלגיה.
 • ליבי שטיסל (הדס ירון, עונות 2-3) – בת דודתו של עקיבא, שמגיעה לארץ עם אביה, נוּחֶעם, במטרה למצוא לעצמה שידוך.
 • רוחמה "רוחמי" וייס (שירה האס) – בתם המתבגרת של גיטי וליפא. בעונה השנייה נישאת לחנינא, חרף התנגדות הוריה.
 • אלישבע רוטשטיין (איילת זורר, עונה 1) – אלמנה פעמיים ואם לילד, שעקיבא מתאהב בה.
 • ליפא וייס (זהר שטראוס) – בעלה של גיטי, שנעלם בארגנטינה בעקבות משבר דתי. בהמשך חוזר לארץ ומתמודד גם עם משבר בזוגיות.

דמויות משניות

 • סבתא (בּוֹבֵּע) מלכה (עונה ראשונה: חנה ריבר, עונה שנייה: ליא קניג) – אימו של שולם, אשר עוברת לבית אבות ומתמכרת לטלוויזיה ובפרט לאופרת הסבון "היפים והאמיצים".
 • צבי אריה שטיסל (שראל פיטרמן) – אחיו הבכור של עקיבא, הלומד בכולל וחולם לנהלו.
 • עליזה גווילי/גרליק (אורלי זילברשץ) – אלמנה, מזכירה בתלמוד תורה שבו מלמד שולם שטיסל. בעונה השנייה היא נישאת בשנית.
 • חנינא טוניק (יואב רוטמן, עונות 2-3) - נער ישיבה ליטאי, אשר רוחמי מתאהבת בו ומחליטה להתחתן עמו, ובכך גם בעקיפין להצילו מהרהורי עבירה.
 • מנוחה קניגסברג (חנה לסלאו, עונות 2-3) – אלמנתו של השדכן קניגסברג, אשר שולם מגלה בה עניין, שבסופו גוררת אותו למערכת יחסים כמעט כפויה.
 • איזי קאופמן (נפתלי אלטר, עונה 2) – בעל גלריה המעוניין בעקיבא ובציוריו.
 • הדסה לוי (מאיה מרון, עונה 2) – אמנית דתייה מצליחה, אשר הקדישה את כל חייה ואת כל מרצה לציור.

ביטויים אופייניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

אחת הדרכים שננקטו כדי לאפיין את הדמויות הראשיות היא השימוש בביטויים אופייניים להן[5]. ביטויים אלה כוללים:

 • שולם שטיסל:
  • "יישר כויח". נהגה "שכויֵיח". בדומה ליידיש, משמעותו "תודה", ולאו דווקא "כל הכבוד".
  • "בהחלט" – לציון הסכמה.
  • "חסדי השם" – ביטוי תודה לאל, מקביל בפי שולם ל"ברוך השם" הנפוץ יותר.
  • "נו נו" – לציון זלזול קל במידע המוצג לו.
  • "וכו'..." – הדרך של שולם מסיים משפט כשאין ברצונו להאריך בדיבור.
 • נוחעם שטיסל:
  • "רשעים ארורים" – ביטוי גנאי כלפי מי שמכעיס אותו.
  • "שטערצלע" – שם חיבה לבתו ליבי. בעברית פירושו "מכסה", במשמעות "כלה" על דרך הביטוי "לכל סיר יש מכסה".
 • כללי:
  • "פארשלופען" (מיידיש: ישנוני) – כינוי של אחד מחבריו של עקיבא.
  • "הלך למכור בייגלעך" - ביטוי שכוונתו הלך לעולמו.

יצירת הסדרה[עריכת קוד מקור | עריכה]

מתוך פתיח הסדרה

הסדרה שואבת את שמה ממסעדת "שטיסל", מסעדה ותיקה המבשלת אוכל יהודי-מזרח אירופי, לה סניפים בירושלים ובבני ברק. אינדורסקי ואלון, יוצרי הסדרה, שהו במסעדה בשכונת גאולה בעת שהגו את רעיון הסדרה.

הפקה[עריכת קוד מקור | עריכה]

באוקטובר 2010 קיבל המיזם מענק פיתוח מאת המיזם לקולנוע וטלוויזיה בירושלים[6]. הליהוק לסדרה הושלם ביולי 2012 ובאותו חודש החלו צילומי שנים עשר הפרקים, שהסתיימו באפריל 2013. הפרקים צולמו, בין היתר, בצפון תל אביב, בשכונות הירושלמיות מקור ברוך ומאה שערים, לעיתים גם ממצלמה נסתרת ברכב[7][8]. עבודת צוות הצילום הופרעה לפרקים בשל מחאת תושבים חרדים[9].

שני היוצרים באו מתוך העולם החרדי-דתי: אלון הוא בנם של הרב בני אלון ואמונה אלון, ואינדורסקי גדל במשפחה חרדית בשכונת גבעת שאול בירושלים ולמד בישיבת פוניבז'. השחקנים הם ברובם מרקע חילוני, וצפו בכתבות ובסרטים דוקומנטריים, ואף התארחו אצל משפחות חרדיות, על מנת להכיר את שפת היידיש ואת הווי החיים החרדי[10]. לצד השחקנים החילוניים, השתתפו בסדרה שחקנים וניצבים חרדים רבים מהמגזר הליטאי והחסידי[11].

עם תום העונה הראשונה, איילת זורר עזבה את הסדרה, עקב אילוצי לוח זמנים. את מקומה תפסה הדס ירון, המגלמת את ליבי, בת הדודה הנכנסת במפתיע לחייו של גיבור הסדרה.

בעקבות מות השחקנית חנה ריבר, שגילמה בעונה הראשונה את דמותה של בובע מלכה וזכתה בשבחי הביקורת והקהל, החליפה אותה בעונה השנייה חברתה השחקנית ליא קניג.

שחקנים נוספים שהצטרפו בעונה השנייה הם: ששון גבאי, חנה לסלאו ומאיה מרון.

צילומי העונה השלישית החלו ב-13 ביולי 2020 והסתיימו ב-24 באוגוסט 2020[4].

מוזיקה[עריכת קוד מקור | עריכה]

שיר הנושא הוא עיבוד מיוחד של השיר "לאן הולכים פתאום כולם" שהולחן על ידי אבי בללי, סולן להקת "נקמת הטרקטור" שביצעה את השיר במקור.

ציור[עריכת קוד מקור | עריכה]

את הציורים שמופיעים בסדרה כציורים שצייר עקיבא, ציירו מנחם הלברשטט (עונה 1) ואלכס טוביס (עונה 2).

התגובות לסדרה[עריכת קוד מקור | עריכה]

שידור[עריכת קוד מקור | עריכה]

הסדרה שודרה בערוץ yes Oh, החל מ-29 ביוני 2013. באוגוסט של אותה שנה הוקרן מרתון של כל פרקי העונה הראשונה בסינמטקים. הסדרה יצאה בפורמט DVD עם כתוביות באנגלית וברוסית.

זכויות לשידור הסדרה נמכרו גם לערוץ טלוויזיה פרטי בשוודיה Axess TV ולמפיץ קולנועי בצרפת. היא הוקרנה בפסטיבלי סרטים יהודיים ברחבי העולם, ושני הפרקים הראשונים הוקרנו בפסטיבל FIPA צרפת.

הסדרה נרכשה לשידור על ידי הערוץ הראשון והעונה הראשונה החלה לשודר בו מסוף ינואר 2016[12]. כל פרק שודר כעבור כמה ימים גם בערוץ 33 עם תרגום לערבית. העונה השנייה שודרה בערוצים הללו בחודשים יוני-ספטמבר 2016. החל מסוף 2018, שתי העונות זמינות לצפייה גם בנטפליקס.

עם תום שידור עונתה השנייה של הסדרה בישראל, דווח כי מפיקת הטלוויזיה היהודיה-אמריקאית מרתה קאופמן החליטה לרכוש את הזכויות על הסדרה ושבכוונתה ליצור לה אדפטציה אמריקאית.

מאוחר יותר דיווח אתר "דדליין" כי הסדרה נרכשה על ידי רשת אמזון, היא תכתב ותבוים על ידי התסריטאי איתן כהן וגרסתה האמריקאית תקרא -"Emmis"[13].

ביקורות[עריכת קוד מקור | עריכה]

העונה הראשונה של הסדרה התקבלה בביקורות חיוביות בקרב מבקרי טלוויזיה רבים בישראל[14][15][16][17].

הסדרה "שטיסל" בכלל והעונה השנייה בפרט זכתה לחשיפה גבוהה ולביקורות חיוביות ברובן גם במגזר החרדי[18], על אף ההתנזרות של חלקים בציבור זה מטלוויזיה או מאינטרנט.

פרסים[עריכת קוד מקור | עריכה]

מאפייני הסדרה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הסדרה מתארת חרדים מהיישוב הישן, המכונים בעגה החרדית "צ'אלמערס" או "צ'אלמערים". הם מתגוררים באזור שכונת גאולה, המתאפיין בפשקווילים על קירות הבניינים.

הגברים לבושים בלבוש חרדי, פאותיהם ארוכות ומסולסלות והם אינם מגלחים את זקנם. היידיש שלהם היא בהברה ליטאית, ומשכך אפשר להניח שמדובר במשפחה פרושית. הבנים עוסקים בלימוד תורה, הבנות לומדות בסמינר בית יעקב ולמבוגרים משרה עם זיקה תורנית - שולם שטיסל הוא מנהל בתלמוד תורה וחתנו ליפא הוא שוחט. כיוון שהציפייה היא שהגבר החרדי יעסוק בלימוד התורה או בתחומים משיקים, הרצון של עקיבא לעסוק באמנות מעורר ביקורת מצד אביו.

אורח החיים הדתי מודגם בסדרה במקומות רבים, כמו הברכות שהגיבורים מברכים לפני האוכל ולאחריו, המנהג המורה לנשק מזוזה, הפרדה בין גברים ונשים ושמירה על איסור ייחוד.

דרמה משפחתית[עריכת קוד מקור | עריכה]

הסדרה "שטיסל" היא דרמה משפחתית, שבה נושאי זוגיות, יחסי הורים וילדים ויחסים בין אחים תופסים מקום מרכזי.

זוגיות[עריכת קוד מקור | עריכה]

נושא מרכזי, לכל אורך הסדרה, הוא ענייני זוגיות[21] במגזר החרדי האשכנזי. נושא זה בא לידי ביטוי בקורותיהם של מרבית גיבורי הסדרה:

 • שוּלֶם שטיסל הוא אלמן מזה שנה, המתחיל לנסות ולמצוא שידוך ראוי באמצעות השדכן קניגסברג. תחילה הוא מנהל קשר מסוים (שכולל בעיקר ארוחות משותפות) עם עליזה, מזכירה גרושה ב"תלמוד תורה" בו הוא מלמד (ובהמשך אף מנהל אותו), אך סירובו להבהיר את כוונותיו מניע אותה להתחיל לבחון קשר עם אדם אחר. בהמשך הוא מתחיל להתחבר אל הרבנית חשין, אלמנה של עמיתו לעבודה שהלך לעולמו, אך קשר זה נקטע במהרה לאחר ששולם מרגיש חסר ישע משום שהיא מרבה לדאוג לו ולהתייחס אליו כאל ילד. בעונה השנייה שולם מתארס למנוחה, אלמנתו של קניגסברג, אך לבסוף מגלה שאינו רוצה בה באמת שכן היא שתלטנית ומרבה לנהוג בחנפנות[22].
 • גיטי וייס, בתו של שולם, נשואה לליפא, שבעקבות הצעת עבודה נוסע לארגנטינה, אך שם נעלם ללא כל הסבר ומותיר אותה עגונה עם חמישה ילדים. הוא חוזר לקראת סוף העונה הראשונה, אך בעקבות הולדת ילדם השישי פורץ סכסוך בינו ובין גיטי[23], העוזבת את הבית עם ילדיה. בפלאשבק מוצגת גם תחילת הזוגיות הבעייתית של גיטי וליפא.
 • נוחעם, אחיו של שולם, מגיע לישראל עם בתו, ליבי, כדי למצוא לה חתן ראוי[23]. הוא מנסה למצוא לה שידוך בדרך המקובלת על ידי השדכן קניגסברג, אך בסופו של דבר היא ועקיבא מתאהבים.
 • עקיבא, בנו של שולם, מתאהב באלישבע האלמנה[24], למורת רוחו של אביו שרוצה שיתחתן עם רווקה צעירה. למרות התנגדות שולם, עקיבא ואלישבע נפגשים פעם אחת, והיא מסרבת להמשיך. בעונה השנייה הוא מתאהב בליבי, בת דודו, ואף היא מתאהבת בו, אך התנגדותו של אביה נוחעם מונעת את התפתחות הרומן.
 • רוחמי, בתם בת ה-16 של גיטי וליפא מתאהבת בבחור ישיבה צעיר - חנינא, ומביאה לנישואיהם.

מוסד השידוך כדרך ליצירת זוגיות בעולם החרדי מוצג בהרחבה בסדרה, אך לצדו ניתן משקל גדול מהסביר להתאהבות (בין גיטי וליפא, עקיבא ואלישבע, עקיבא וליבי, רוחמי וחנינא). סמדר שילוני ציינה כי "החרדים שצופים בה קצת נבוכים מהעלילה. בעיקר הרומנטית (בין רב שולם למנוחה, בין קיווע לליבי, בין רוחמה לחנינא), שכנראה מתירנית מזאת שנהוגה בקהילה החרדית, לפחות בזו שמשתייכת לזרם שמשפחת שטיסל אמורה לייצג"[25].

יחסי הורים וילדים[עריכת קוד מקור | עריכה]

נושא נוסף המוצג בסדרה הוא יחסי הורים וילדים:

 • יחסיה של בובע מלכה עם שני בניה, שולם ונוחעם: נוחעם מתגורר בחו"ל, ושולם הוא הנושא העיקרי בעול הטיפול בסבתא מלכה, אך היא מעדיפה בבירור את בנה הצעיר, נוחעם. שולם נמצא לידה זמן רב כאשר היא שרויה בתרדמת, אך היא מתעוררת רק עם ביקורו של נוחעם, ובתחילה כלל אינה מזהה את שולם. בצוואתה היא מורישה את דירתה לנוחעם.
 • יחסיו של שולם עם בנו קיווע: קיווע הבוגר ממשיך להתגורר יחד עם אביו שולם. שולם מתייחס אליו בנוקשות מסוימת, ומתנגד לעיסוקו בציור. יחסיהם חווים עליות ומורדות במהלך הסדרה.
 • יחסי גיטי וליפא עם בתם רוחמי: בעונה הראשונה כאשר גיטי וליפא לא כל כך מתפקדים כהורים, רוחמי נאלצת להשלים את החסר ומטפלת באחיה הקטנים. בעונה השנייה, כשהיא מתאהבת בנער צעיר ונישאת ללא ידיעת הוריה, נוצר משבר ביחסים. גיטי מסרבת להכיר בנישואים וליפא מתרכך בהמשך. אולם בסופו של דבר ההדורים מתיישרים.
 • יחסיו של נוחעם עם בתו ליבי: אלה מתאפיינים בצייתנות גמורה של ליבי, גם לנוכח נוכלותו של אביה. מלבד בפרק סיום העונה השנייה, כאשר נוחעם מספר לה כיצד "סידר" את שולם וזאת יוצאת נגדו לראשונה.

יחסים בין אחים[עריכת קוד מקור | עריכה]

יחסים בין אחים באים לידי ביטוי בסדרה ביחסים שבין שולם לאחיו הצעיר ממנו נוחעם, יחסים המתאפיינים בתחרותיות וקנאה. התחרותיות בולטת כאשר נוחעם מספר בגאווה לבתו ליבי כיצד קנה בעורמה משולם את חלקת הקבר שליד קברה של בובע מלכה. בשלב מוקדם יותר בסדרה חש שולם קנאה כאשר בובע מלכה מתעוררת מתרדמתה, מזהה את נוחעם ושמחה לראותו, וכלל אינה מזהה את שולם, שטיפל בה במסירות.

היחסים בין עקיבא לאחיו אינם בליבת הסדרה, אך נרמז שקיימת תחרותיות בין עקיבא לאחיו צבי אריה (צבי אריה טוען בפני אביהם כי עקיבא הוא בטלן), וכן הערצה של עקיבא לאחותו הגדולה גיטי (בעונה הראשונה הוא מציג אותה לארוסתו ואף מתאר אותה כ"אחותו הגדולה והכל יכולה").

בין היתר מתואר גם האופן בו מגוננת רוחמי על אחיה הקטנים - יוסל'ה, בנימין וחיימק'ה. בעונה הראשונה, אף על פי שעודנה נערה, היא נאלצת ליטול על עצמה את תפקיד ההורה לאחר שאביה נטש אותם ואמה עסוקה בניסיונות לפרנס את הבית: דוגמה לזה, הם המכתבים שהיא כותבת לכל אחד מהם באופן פרטני ובשם האבא, וזאת על מנת למלא את החסך שלהם שבהיעדר אב.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

Green globe.svg אתר האינטרנט של שטיסל מידע וכתבות:

ביקורות:

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ גילי איזיקוביץפרסום ראשון: עונה שנייה לדרמה "שטיסל", באתר הארץ, 10 בדצמבר 2013
 2. ^ טלי קיים‏, חסדי השם: החלה כתיבת העונה השלישית של "שטיסל", באתר וואלה! NEWS‏, 1 ביוני 2016
 3. ^ שח"ם מאיימת לעצור את הפקת העונה השלישית של "שטיסל", וואלה! תרבות, ‏2019-05-21
 4. ^ 1 2 זהו זה, הסתיימו צילומי העונה השלישית של "שטיסל"., פייסבוק, ‏2020-08-24
 5. ^ שטיסל 2: נו נו, בהחלט! מה השאלה?, בערוץ YouTube של yes
  יצחק טסלר, מילון "שטיסל" השלם: רשועים ארורים, וכולי, באתר ynet, 16 בינואר 2016
 6. ^ באתר המיזם לקולנוע וטלוויזיה בירושלים
 7. ^ רן בוקר, אורלי זילברשץ מצטרפת לסדרה "שטיסל", באתר ynet, 25 ביולי 2012
 8. ^ רדיו ללא הפסקה - דובל'ה גליקמן ומיכאל אלוני מספרים על 'שטיסל', סדרת דרמה חדשה בכיכובם: אל תחמיצו!
 9. ^ 'שטיסל' גורשו מהשטעטל • "דרשו שלא נצלם בשכונה", באתר בחדרי חרדים, 3 בספטמבר 2012
 10. ^ nrg יהדות, טיפים למציאת שידוך במגזר החרדי, באתר nrg‏, 27 ביוני 2013
 11. ^ יצחק טסלר, כבר לא מדביקים זקן: החרדים מגיעים לטלוויזיה, באתר ynet, 9 באוקטובר 2012
 12. ^ קדימון, באתר רשות השידור
 13. ^ Nellie Andreeva, Nellie Andreeva, Marta Kauffman Sets Miniseries At HBO Starring Natalie Portman, Drama Series At Amazon, Deadline, ‏2016-08-05 (באנגלית)
 14. ^ רן בוקר, הזוכה הגדולה של פרסי הטלוויזיה: "שטיסל", באתר ynet, 24 בינואר 2014
 15. ^ לילך וולך‏, "שטיסל": דרמה ששומעים גם מבלי שתצטרך לצעוק, באתר וואלה! NEWS‏, 30 ביוני 2013
 16. ^ נטע חוטר, ‏דוס קריק: בקיץ הזה תתאהבו ב"שטיסל", באתר ‏מאקו‏‏, ‏30 ביוני 2013‏
 17. ^ אופיר ארצי, עכבר העיר אונליין, "שטיסל" לא מתעניינת בקירוב לבבות, באתר הארץ, 30 ביוני 2013
 18. ^ נעמה עידן, שטיסל מסעירה את המגזר החרדי: המדיה מתקשה להתעלם, תמונות הכוכבים מופצות ברשתות, באתר אייס, 26 בינואר 2016
 19. ^ הוכרזו המועמדים לפרסי האקדמיה לטלוויזיה 14–2013: הוט מובילה עם 16 מועמדויות.
 20. ^ הוכרזו זוכי פרסי האקדמיה לטלוויזיה 14–2013: "שטיסל" ו"הפרלמנט" הטובות ביותר.
 21. ^ מיכל שוורץ, זוגות זוגות – שטיסל עונה שנייה, באתר "תרבות.il",‏ 18 בנובמבר 2015
 22. ^ חגית כהן, שטיסל: להיפרד מכל הלב, באתר "yes blog",‏ 20 בדצמבר 2015
 23. ^ 1 2 שרי שביט, "שטיסל 2": סדרה חילונית עם ציציות, באתר ynet, 1 בנובמבר 2015
 24. ^ שרי שביט, "שטיסל": להתאהב בחדרי חרדים, באתר ynet, 15 בספטמבר 2013
 25. ^ סמדר שילוני, יישר כוח: "שטיסל" סיימה עונה מצוינת, באתר ynet, 17 בינואר 2016


הקודם:
201230 ש"ח לשעה
פרס האקדמיה לטלוויזיה - סדרת הדרמה היומית
2013 – שטיסל
הבא:
2014זגורי אימפריה