שטיסל

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
שטיסל
לוגו שטיסל.jpg
סוגה דרמה משפחתית
חברת הפקה אבוט-ברקאי הפקות, טליסמה הפקות
יוצרים אורי אלון, יהונתן אינדורסקי
כותבים אורי אלון, יהונתן אינדורסקי
בימוי אלון זינגמן
שחקנים דב גליקמן, מיכאל אלוני, נטע ריסקין,ששון גבאי (עונה 2), הדס ירון (עונה 2), אילת זורר (עונה 1), שירה האס, זוהר שטראוס.
פרסים ראה פסקה
פסקול אבי בללי
ארץ מקור ישראל
שפות עברית
מספר עונות 2
מספר פרקים

12 ׁ-עונה ראשונה, 12-עונה שנייה

(24 פרקים)
הפקה
מפיקים דקלה ברקאי, יונתן ארוך
מפיקים בפועל יסכה גור לוזון
עורכים גלעד אריאל, אתי לי-און זינגמן, אילה בנגד, תמר בן-ברוך, סייד קשוע (עונה 2)
אתר צילומים תל אביב, בני ברק, ירושלים
צלמים רואי רוט
אורך פרק כ-45 דקות
שידור
רשת שידור Yes Oh
תקופת שידור מקורית 29 ביוני 2013 – רץ
קישורים חיצוניים
עמוד הסדרה באתר yes
דף הסדרה ב-IMDb

שטיסל היא סדרת דרמה ישראלית העוסקת בקורותיה של משפחת שטיסל החרדית המתגוררת בירושלים. יוצרי ותסריטאי הסדרה הם אורי אלון ויהונתן אינדורסקי, והיא בוימה בידי אלון זינגמן.

העונה הראשונה עלתה לאוויר ב-29 ביוני 2013, ושודרה ב-Yes Oh. העונה השנייה עלתה לשידור ב-31 באוקטובר 2015 והיא תכלול 12 פרקים‏[1].

העלילה[עריכת קוד מקור | עריכה]

עונה ראשונה[עריכת קוד מקור | עריכה]

עקיבא שטיסל הוא רווק חרדי ירושלמי בן 26, המתגורר עם אביו, שלום (נהגה "שולם") שטיסל - אלמן מזה שנה. עקיבא, שהחל לעבוד כמלמד בחיידר, מתאהב באלישבע רוטשטיין (איילת זורר), אמו של תלמיד בכיתתו שהתאלמנה פעמיים. הוא מבקש מהשדכן קניסברג לשדך ביניהם באופן רשמי, למורת רוחו של אביו שרוצה שיתחתן עם רווקה. הם נפגשים פעם אחת והיא מסרבת להמשיך. שלום דוחק בעקיבא להיפגש עם אסתי בת התשע-עשרה. למרות היסוסיו, הוא מציע לאסתי נישואין לבסוף, על אף שעודו מאוהב באלישבע.

ליפא וייס, גיסו של עקיבא, שטס לחצי שנה לארגנטינה במסגרת עבודתו כשוחט, מתפקר שם ונעלם. אשתו גיטי מנסה להסתיר את החרפה ועובדת בסתר, תחילה כשמרטפית אצל גרושה חילונית מבוססת, ולאחר מכן בחלפנות כספים בביתה, כדי לפרנס את ילדיה. היא מתוודה על-כך רק בפני בתה הבכורה רוחמי. רוחמי בת ה-15 עוזרת בגידול אחיה ונוהגת לספר להם את הספר אנה קרנינה, תוך שהיא משנה את שמות הדמויות ומתאימה אותן למגזר החרדי.

צבי אריה, אחיהם של גיטי ועקיבא, מתמודד על משרת הוראה בכולל בו הוא לומד אך מפסיד, דבר השובר את ליבו. סבתא (באבע, נהגה בּוֹבֶּה) מלכה, אמו של שלום, מתגוררת בבית-אבות, ונחשפת לטלוויזיה לראשונה בחייה. היא הופכת לצופה נלהבת בסדרה היפים והאמיצים. עקיבא מוצא עבודה נוספת כצייר – הוא מכין תמונות עבור פוקס, אמן חרדי ידוע, וזה חותם עליהן כאילו היו שלו ומוכרן.

שלום עצמו מנהל קשר מסוים (שכולל בעיקר ארוחות משותפות) עם עליזה, מזכירה גרושה העובדת בת"ת שלו, אך סירובו להבהיר את כוונותיו, מניע אותה להתחיל לבחון קשר עם אדם אחר.

עקיבא ממשיך להתלבט בנוגע לאירוסיו. דודו יששכר, שביטל שידוך בעבר ונשאר רווק, מציע לו לשאול לדעתה של אלישבע. בשיחה ביניהם, היא אומרת לו שהיא מבוגרת מדי עבורו. למרות זאת, הוא מודיע למחותנו המיועד כי אינו אוהב את בתו, וזה מבטל בכעס את הנישואין. שלום הנזעם מגרש את עקיבא מביתו. עקיבא נע ונד בירושלים, ישן במקומות שונים, וצריך להסתמך שוב על חבריו הרווקים. לבסוף הוא מתפייס עם אביו.

שלום עצמו, שהחל בינתיים להיפגש עם אלמנתו של עמית שהלך לעולמו, חש זקן: הוא סובל מיחושים בחזהו ומגלה שיצא לגמלאות לפני שנים, אך אשתו שילמה למנהל הת"ת כדי שיעמיד פנים שהוא מועסק. כמו כן, חוזרת לחייו בתו, שנודתה לאחר שהתקרבה לחב"ד והתחתנה עם ספרדי חוזר בתשובה. שניהם מתגוררים עם ילדיהם בנהריה.

עקיבא משכנע את אלישבע להתארס עמו. ליפא יוצר שוב קשר עם משפחתו ושב ארצה. גיטי שמחה, אך רוחמי מתעבת את אביה. שלום מצליח להתמנות לתפקיד מנהל הת"ת. הוא משכנע את אלישבע לבטל את האירוסין עם בנו, והיא עוזבת את הארץ. עקיבא נשבר. סבתא מלכה מסלקת לבסוף את הטלוויזיה מחדרה, אך לא יכולה לעמוד בפיתוי, יורדת לצפות בה בלובי, נופלת במדרגות ונפצעת קשה. המשפחה המפורדת והמסוכסכת מתכנסת סביב מיטת הסבתא בבית החולים.

עונה שנייה[עריכת קוד מקור | עריכה]

Gnome globe current event.svg קטע זה עוסק באירוע אקטואלי או מתמשך. הנתונים בנושא זה משתנים במהירות, ועל כן ייתכן שהם חלקיים, לא מדויקים או לא מעודכנים.

בובע מלכה, השקועה בתרדמת, מתעוררת ברגע שבנה נחום (קרי נוחעם) מגיעה לבקרה. היא מזהה אותו ומשוחחת אתו, אך אינה מזהה את שוּלֶם. נוחעם ובתו ליבי מתגוררים בביתו של שוּלֶם. נוחעם מחפש חתן לבת, אך היא מתאהבת בעקיבא. היא מוצאת אחדים מציוריו, ומשכנעת אותו לנסות ולמכור אותם באמצעות גלריה.

ליפא וגיטי יוצרים קשר עם אלמנה חשוכת ילדים, המבקשת לשלם סכום נכבד לזוג שיסכים לקרוא לילדו על שם בעלה המנוח, זליג. גיטי מבטיחה שתקרא כך לילד ללא תמורה, אך ליפא ניגש בסתר אל האלמנה ומקבל ממנה סכום נאה, שאותו הוא משקיע בניירות ערך. מפגשים נוספים עם האלמנה גורמים לגיטי להתחרט על הבטחתה, אך בטקס ברית המילה היא מופתעת לשמוע את המוהל אומר, בהנחיית ליפא, שהרך הנולד יקרא זליג. בהמשך שולח ליפא את גיטי לבית החלמה בטלז סטון כדי שתירגע למרות זאת גיטי נשארת יותר ממה שליפא ציפה ולכן מבקר אותה היא לא מוכנה לקבל אותו בגלל המצב הזה שולח הסחת דעת שמקווה שתחזיר אותה הביתה אבל גיטי שבה לבית אביה והיא מתגוררת איתו וגם ילדיה בינתיים רוחמי רוצה להתחתן עם הבחור שפגשה בבית הכנסת

דמויות[עריכת קוד מקור | עריכה]

דמויות ראשיות

 • שלום (שוּלֶם) שטיסל (דב גליקמן) - אלמן חרדי בן 61, אביו של עקיבא, אשר חיתן את הרוב הניכר של ילדיו מלבד בן הזקונים שלו.
 • עקיבא שטיסל (מיכאל אלוני) - רווק חרדי בן 26, המחפש אחר אהבה.
 • אלישבע רוטשטיין (איילת זורר) - אלמנה פעמיים ואם לילד, אשר עקיבא מתאהב בה.
 • גיטל (גיטי) וייס (נטע ריסקין) - אחותו של עקיבא, ואם חרדית לחמישה ילדים שבעלה, ליפא וייס, נעלם.
 • רוחמה (רוחמי) וייס (שירה האס) - בתה הבכורה והמתבגרת של גיטי.
 • נחום (נוֹחֶעם) שטיסל (ששון גבאי) - אחיו הצעיר של שולם, אשר חוזר לארץ אחרי שנים ארוכות בבלגיה.
 • ליבע (ליבי) שטיסל (הדס ירון) -בתו היפה של נוחעם, שבאה איתו לארץ במטרה למצוא לעצמה שידוך ראוי.
 • אלעזר ליפא וייס (זוהר שטראוס) - בעלה של גיטי שנעלם בארגנטינה בעקבות משבר דתי.

דמויות משניות

 • סבתא (בּוֹבֵּע) מלכה (חנה ריבר-עונה 1, ליה קניג-עונה 2) - אימו של שולם, אשר עוברת לבית האבות ומתמכרת לטלוויזיה, ולאופרת הסבון "היפים והאמיצים" בפרט.
 • צבי אריה שטיסל (שראל פיטרמן)- אחיו הגדול של עקיבא.
 • עליזה גווילי/ גרליק (אורלי זילברשץ) - גרושה בת 55, העובדת כמזכירה ב"תלמוד תורה" ליטאי, בו שולם מלמד.


יצירת הסדרה[עריכת קוד מקור | עריכה]

מתוך פתיח הסדרה

הסדרה שואבת את שמה ממסעדת מטבח יהודי-מזרח אירופי בשכונת גאולה בירושלים, בה ישבו אינדורסקי ואלון בעת שהגו את רעיון הסדרה. מפיקי הסדרה, כמו גם אחד מכותביה (אורי אלון), עמדו מאחורי הסדרה סרוגים ששודרה קודם לכן ביס, והתמקדה בחייהם של רווקים ורווקות ירושלמים מהמגזר הדתי לאומי.

הפקה[עריכת קוד מקור | עריכה]

באוקטובר 2010 קיבל המיזם מענק פיתוח מאת המיזם לקולנוע וטלוויזיה בירושלים[2]. הליהוק לסדרה הושלם ביולי 2012 ובאותו חודש החלו צילומי שנים עשר הפרקים, שהסתיימו באפריל 2013. בין היתר צולמו הפרקים בצפון תל אביב, בירושלים בשכונה החרדית מקור ברוך ובשכונת מאה שערים ממצלמה נסתרת ברכב‏[3][4] עבודת צוות הצילום הופרעה לפרקים בשל מחאת תושבים חרדיים‏[5]

שני היוצרים באו מתוך העולם החרדי-דתי: אלון הוא בנם של הרב בני ואמונה אלון, ואינדורסקי גדל במשפחה חרדית בשכונת גבעת שאול בירושלים ולמד בישיבת פוניבז'. לעומתם, השחקנים שהיו ברובם מרקע חילוני צפו בכתבות וסרטים דוקומנטריים וכן התארחו אצל משפחות חרדיות על מנת להכיר את שפת היידיש ואת ההווי החרדי בשכונה‏[6]. לצד השחקנים החילוניים, השתתפו בסדרה שחקנים וניצבים חרדים רבים מהמגזר הליטאי והחסידי‏[7].

איילת זורר עזבה את הסדרה בסיום העונה הראשונה, עקב אילוצי לוח זמנים. את מקומה תפסה הדס ירון, המגלמת את ליבי, בת הדודה הנכנסת במפתיע לחייו של גיבור הסדרה. בעקבות מות השחקנית חנה ריבר, שגילמה בעונה הראשונה את דמותה של בובע מלכה וזכתה לשבחים רבים ולאהדת הקהל והביקורת, הוחלט כי תחליף אותה חברתה - השחקנית ליא קניג. שחקנים נוספים שהצטרפו בעונה השנייה הם: ששון גבאי, חנה לסלאו ומאיה מרון.

את תסריט העונה השנייה ערך העיתונאי והתסריטאי סייד קשוע.

מוזיקה[עריכת קוד מקור | עריכה]

שיר הנושא הוא עיבוד מיוחד של השיר "לאן הולכים פתאום כולם" שהולחן על ידי אבי בללי, סולן להקת נקמת הטרקטור.

קבלת הסדרה[עריכת קוד מקור | עריכה]

שידור[עריכת קוד מקור | עריכה]

הסדרה שודרה בערוץ Yes Oh מה-29 ביוני 2013. באוגוסט אותה שנה הוקרן מרתון של כל פרקי הסדרה בסינמטקים. הסדרה יצאה בפורמט די וי די עם כתוביות באנגלית וברוסית. זכויות לשידור הסדרה נמכרו גם לערוץ טלוויזיה פרטי בשוודיה Axess TV ולמפיץ קולנועי בצרפת. היא הוקרנה בפסטיבלי סרטים יהודיים ברחבי העולם, ושני הפרקים הראשונים הוקרנו בפסטיבל FIPA צרפת.

ביקורות[עריכת קוד מקור | עריכה]

העונה הראשונה של הסדרה התקבלה בביקורות חיוביות בקרב מבקרי טלוויזיה רבים בישראל‏[8][9][10][11].

פרסים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • הסדרת זכתה בפרס 'נמר הזהב' ( Golden Leopard ) לסדרת הטלוויזיה הטובה ביותר בפסטיבל הטלוויזיה והסרטים הבינ"ל של ונקובר (International Film & TV Festival CIFTF ) שהתקיים זו השנה השנייה.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

מידע וכתבות:

ביקורות:

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ גילי איזיקוביץ, פרסום ראשון: עונה שנייה לדרמה "שטיסל", באתר הארץ, 10 בדצמבר 2013
 2. ^ באתר המיזם לקולנוע וטלווזיה בירושלים
 3. ^ רן בוקר, אורלי זילברשץ מצטרפת לסדרה "שטיסל", באתר ynet‏, 25 ביולי 2012.
 4. ^ רדיו ללא הפסקה - דובל'ה גליקמן ומיכאל אלוני מספרים על 'שטיסל', סדרת דרמה חדשה בכיכובם: אל תחמיצו!
 5. ^ אלי שלזינגר, 'שטיסל' גורשו מהשטעטל • "דרשו שלא נצלם בשכונה", באתר בחדרי חרדים, 3 בספטמבר 2012.
 6. ^ nrg יהדות, טיפים למציאת שידוך במגזר החרדי, באתר nrg‏, 27 ביוני 2013.
 7. ^ יצחק טסלר, כבר לא מדביקים זקן: החרדים מגיעים לטלוויזיה, באתר ynet‏, 9 באוקטובר 2012.
 8. ^ רן בוקר, הזוכה הגדולה של פרסי הטלוויזיה: "שטיסל", באתר ynet‏, 24 בינואר 2014
 9. ^ לילך וולך‏, "שטיסל": דרמה ששומעים גם מבלי שתצטרך לצעוק, באתר וואלה! NEWS‏, 30 ביוני 2013
 10. ^ נטע חוטר, ‏דוס קריק: בקיץ הזה תתאהבו ב"שטיסל", באתר ‏mako‏‏, ‏30 ביוני 2013‏
 11. ^ אופיר ארצי, "שטיסל" לא מתעניינת בקירוב לבבות, באתר עכבר העיר, 30 ביוני 2013
 12. ^ הוכרזו המועמדים לפרסי האקדמיה לטלוויזיה 2013-14: הוט מובילה עם 16 מועמדויות.
 13. ^ הוכרזו זוכי פרסי האקדמיה לטלוויזיה 2013-14: "שטיסל" ו"הפרלמנט" הטובות ביותר.
הקודם:
201230 ש"ח לשעה
פרס האקדמיה לטלוויזיה - סדרת הדרמה היומית
2013 – שטיסל
הבא:
2014זגורי אימפריה