שטראסריזם

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

שטראסריזםגרמנית: Strasserismus או Straßerismus) הוא זרם באידאולוגיה הנאצית, שקורא לפעולה רדיקלית ומאסיבית יותר שמבוססת על מעמד העובדים. השטראסריזם דגל באנטישמיות כלכלית יותר מסוגים שונים של אנטישמיות, מתוך שאיפה להגיע ל"לידה מחדש לאומית". השם של התנועה מגיעה משמות גרגור ואוטו שטראסר, שני אחים שמזוהים עם הרעיון הזה.

אוטו שטראסר, שהתנגד לרעיונות של אדולף היטלר בגלל רעיונות אסטרטגיים שונים, גורש מהמפלגה הנאצית בשנת 1930 והוגלה לצ'כוסלובקיה, בזמן שאחיו גרגור נרצח בגרמניה הנאצית ב-30 ביוני 1934 בזמן ליל הסכינים הארוכות, מבצע רצחני נגד המתנגדים של היטלר, שכלל את האלמנטים השטראסריסטים בכל המדינה. השטראסריזם נישאר עמדה אקטיבית בזרמים הנאו-נאציים הבינלאומיים שלאחר מלחמת העולם השנייה.

האחים שטראסר[עריכת קוד מקור | עריכה]

גרגור שטראסר[עריכת קוד מקור | עריכה]

גרגור שטראסר בשנת 1928

גרגור שטראסר (1892-1934) התחיל את הקריירה שלו בכך שהצטרף ל"פרייורפס" אחרי ששירת במלחמת העולם הראשונה. שטראסר היה חלק ב"פוטש של קאפ" הוא הקים "וולקישר וורברבנד" ("איחוד הגנתי פופולרי") שהוא איחד עם המפלגה הנאצית בשנת 1921. בהתחלה הוא היה תומך נאמן של היטלר, ולקח חלק ב"הפוטש במרתף הבירה" והחזיק במספר עמדות גבוההות במפלגה הנאצית. אבל לאחר זמן קצר שטראסר התחיל להיות תומך חזק בימין הראדיקלי של המפלגה וטען שהמהפכה הלאומית צריכה להיות חזקה נגד עוני ולנסות לבנות תמיכה אצל העובדים. שטראסר נרצח בזמן ליל הסכינים הארוכות בשנת 1934.

אוטו שטראסר[עריכת קוד מקור | עריכה]

אוטו שטראסר בעודו נושא נאום מעט אחרי חזרתו לגרמניה אחרי מלחמת העולם השנייה

אוט שטראסר (1897–1974) היה גם חלק מה"פרייקורפס", אבל הוא הצטרף למפלגה הסוציאל-דמוקרטית של גרמניה ונלחם נגד הפוטש של קאפ. שטראסר הצטרף למפלגה הנאצית ב-1925, שם הוא המשיך לקדם את החשיבות של הסוציאליזם בנאציונל-סוציאליזם. שטראסר הוגלה על ידי המפלגה הנאצית ב-1930 והקים את ה"חזית השחורה", ארגון שקרא ללאומנים גרמנים להתחיל מהפכה סוציאליסטית. שטראסר ברח מגרמניה ב-1933 וחי בצ'כוסלובקיה וקנדה לפני שחזר למערב גרמניה מאוחר יותר בחייו, בכל הזמן שלו בגלות הוא רשם נגד היטלר וטען שהוא (היטלר) בגד באידאולוגיה הנאצית.