שיזף רפאלי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
שיזף רפאלי
נולד ב-1955
Sheizaf Rafaeli.jpg
תרומות עיקריות
כתב את "לוטוס 3-2-1" ו-"NetWork and NetPlay", וטורים רבים בעתונות

הקים וערך את The Journal of Computer Mediated Communication

נתונים נוספים
ענף מדעי תרבות האינטרנט ותקשורת מתווכת מחשב, ניהול, ניהול ידע
נולד 7 ביוני 1955 (בן 60)
ארצות מגורים ישראל, ארצות הברית
רפאלי מנחה את טקס הפתיחה של כנס "ויקימניה 2011"

פרופסור שיזף רפאלי (נולד ב-7 ביוני 1955) הוא מחלוצי האינטרנט בישראל, חוקר ומרצה בתחום תרבות האינטרנט ותקשורת מתווכת מחשב. רפאלי עומד בראש מרכז שגיא לחקר האינטרנט (לשעבר המרכז לחקר חברת המידע), ומוביל את מיזם משחקי מנהלים באוניברסיטת חיפה. בין השנים 2005 - 2011 שימש כראש ביה"ס לניהול באוניברסיטת חיפה‏[1].

התרומות המדעיות העיקריות שלו עוסקות בשאלות של אינטראקטיביות, חקר רשתות, ערך המידע, שיתוף במידע והיצף מידע, ריבוי משימות, שימושי מערכות מידע לפרטים וארגונים, ותרבות האינטרנט. עסק רבות בשאלות של אתיקה במחשבים ורשתות, וגם בבנייה של מערכות למידה מקוונת ומשחקים ממוחשבים.

ביוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

נולד בקיבוץ מעגן מיכאל. הוא בנם של אליעזר רפאלי ושל דבורה רפאלי (אשכול), בתו של לוי אשכול. למד בביה"ס הריאלי בחיפה. שירת בצה"ל בחיל השריון, והמשיך בשירות קבע כקצין שריון, קמב"ץ ומ"פ טנקים.

שימש כרכז חינוכי של הפנימייה הצבאית לפיקוד שליד ביה"ס הריאלי בחיפה. לאחר מכן ריכז פעילות של משרד החוץ במערב התיכון ואחר כך בחוף המערבי של ארצות הברית.

רפאלי הוא בעל תואר ראשון מאוניברסיטת חיפה, תואר שני מאוניברסיטת המדינה של אוהיו (OSU) ותואר שני ודוקטור מאוניברסיטת סטנפורד. קיבל מינוי פרופסור גם באוניברסיטה העברית בירושלים, באוניברסיטת סטנפורד שבקליפורניה, באוניברסיטת מישיגן בארצות הברית ובאוניברסיטת סידני באוסטרליה.

בשנות השמונים והתשעים של המאה העשרים שימש מרצה בבית הספר למנהל עסקים של האוניברסיטה העברית. לימד כפרופסור אורח באוניברסיטאות אוהיו סטייט, קליפורניה (ברקלי), וירג'יניה, ומישיגן בארצות הברית, וב-Essec, ו-CIIM, במרכז הבינתחומי הרצליה, באוניברסיטה הפתוחה בישראל ובטכניון.

רפאלי היה מעורב בהקמת מספר מיזמים בתחום האינטרנט בישראל ובעולם, כולל כתבי עת מקוונים, אתרי שיתוף ידע, עיתונות מקוונת, שימושי אינטרנט בממשל ובחברה, רשתות חברתיות, שימוש בוויקי לצורכי השכלה, שוקי מידע וחיזוי ידע, חקר הערך הסובייקטיבי של מידע ומשחקים רציניים (משחקי מחשב לצורכי למידה ושכנוע). הוא מקיים מערכות ויקי העוסקות בנושאי עסקים אלקטרוניים וקהילות וירטואליות. מאז שנות התשעים משמש רפאלי חבר בצוות השופטים של התחרות הבינלאומית במערכות מידע.

רפאלי עוסק בייעוץ לגופים ממשלתיים ובינלאומיים רבים, ובהם משרדי החוץ, האוצר, הרווחה, המסחר והתעשייה והמשפטים וארגון אונסק"ו. הוא חבר מערכות העריכה של מספר כתבי עת מדעיים ודירקטור במספר חברות לתועלת הציבור ובמלכ"רים, בהם שירות ייעוץ לאזרח, להב"ה, StartUpSeeds ו-NPTech. כמו כן, החל מדצמבר 2013, הוא חבר הוועד המנהל של עמותת ויקימדיה ישראל.

רפאלי מתגורר בחיפה, נשוי לפרופ' ענת רפאלי ואב לשלושה ילדים.

פרסומים[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 1989 הוציא לאור יחד עם שלמה לזר את הספר "לוטוס 3-2-1", שהיה ספר חלוצי בתחום הגיליון האלקטרוני בשפה העברית.

ב-1995 הקים וערך את כתב העת המדעי בתחום תקשורת מתווכת מחשב,"The Journal of Computer Mediated Communication", אחד מכתבי העת המדעיים הראשונים מסוגו, אשר יצא לאור במהדורה מקוונת בלבד, ללא מקבילה מודפסת. תכניו היו פתוחים לכל בגישה חופשית והופיעו במלואם.

במרוצת השנים כתב טורים שבועיים על תרבות האינטרנט בעיתוני העסקים "גלובס" ו"כלכליסט" ובאתר החדשות ynet. חיבר וערך מספר ספרים ועשרות מאמרים מדעיים, בהם הספר המוביל על קהילות וירטואליות, "NetWork and NetPlay"‏[2].

ביחד עם דפנה רבן כתב את סימולציית משחק העסקים: "דוכן הלימונדה".

פרסים[עריכת קוד מקור | עריכה]

זכה בפרס החוקר הצעיר המצטיין של ה-AERA בשנת 1985. על עבודתו ופועלו בתחום מערכות אינטרנטיות חלוציות כמו כפיות, שוונג ומקום היה שותף לפרס WebAwards 2006, ופרס "מלאכים ברשת" בשנים 2005 - 2008.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא שיזף רפאלי בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]