שיחה:א

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

האם יש אפשרות להוסיף תמונה של האותיות בכתב העברי העתיק (כתב רהט)?

אם יש לך תמונה כזאת, שאינה מוגנת בזכויות יוצרים, אתה יכול להעלות אותו לויקיפדיה (יש קישור בצד "העלה קובץ לשרת"). ואז הוסף אותה לכאן, אני אוכל לעזור לך בזה, אם אתה צריך. Lazylemon 18:21, 20 יולי 2004 (UTC)
אתה כנראה מתכוון ל"כתב דעץ" או "ליבונאה". בנתיים מצאתי תמונות של אותיות כאלה באתר הזה [1] (ברוסית) אבל בסוף הדף יש סימון של זכויות יוצרים (למרות שאני לא יודע איך יכולות להיות זכויות יוצרים על צורת אותיות שקיימת כבר 5000 שנה) המממ 18:28, 20 יולי 2004 (UTC)

כדאי להוסיף הערה בקשר לערך אלפים, כיוון שהערך אלף מפנה לפה...

שור[עריכת קוד מקור]

בתחילת הערך, כאשר מדובר על מקור המילה, ישנו קישור לדף שור, שהוא דף פירושונים, וכתוצאה מהקישור לדף הפירושונים ולא לערך המתאים לא ניתן לדעת למה הכוונה במשפט. תומר ט 18:00, 25 בינואר 2007 (IST)

סודר. ‏DrorK‏ • ‏שיחה‏ 19:50, 27 בינואר 2007 (IST)

יידיש[עריכת קוד מקור]

  1. הדוגמה "שרון >> שאַראָן" להדגמת השימוש ב-א ביידיש אינה טובה, כי ביידיש כותבים מילים עבריות על-פי הכתיב המקורי שלהן. הערך בוויקיפדיה-יידיש נוהג כך, והוא מביא את הצורה "שאַראָן" בסוגריים רק כדי להבהיר איך צריך לקרוא את השם (מעין תעתיק פונטי). החלפתי את הדוגמה ב"לאָנדאָן" וב"פּאַריז".
  2. לא נכון לומר שהאות אַ מקבילה ל-a באנגלית, כשם שלא נכון לומר ש-אָ מקבילה ל-o באנגלית. בשפה האנגלית, שתי האותיות מייצגות תנועות שונות על-פי כללים מסובכים עם הרבה יוצאי דופן. אפשר לומר שההקבלה קיימת מול הכתב הלטיני באופן כללי (ראו דוגמת "לאָנדאָן" לעיל), אבל אי אפשר להתחייב על שפה מסוימת, בטח שלא אנגלית. ‏DrorK‏ • ‏שיחה‏ 19:45, 27 בינואר 2007 (IST)

[עריכת קוד מקור]

כדאי גם לכתוב על הליגטורה ﭏ (אלף ולמד מחוברות)--כרוזשיחה 17:37, 31 באוקטובר 2007 (IST)

א רבתי[עריכת קוד מקור]

משמעות הביטוי: א' גדולה. אות שנכתבת בגופן (פונט) גדול יותר מאשר שאר האותיות בקטע. הביטוי לקוח מכך שקיימות בתנ"ך אותיות שנכתבות בגופן גדול יותר או קטן יותר משאר הכתוב (וזאת ע"פ המסורת) והן נקראות "רבתי" או "זעירה", בהתאמה. א' רבתי מופיעה בתחילת ספר דברי הימים. באופן דומה, א' זעירא מופיעה בתחילת ספר ויקרא.


כמו כן, אם הבנתי נכון, קיימות בתנ"ך בדיוק 22 אותיות זעירות ו22 רבתיות כאשר לכל אחת מאותיות האלף בית יש אחת זעירה ואחת רבתי. אפשר אולי לצרף טבלה עם מיקומי האותיות הללו בתנ"ך

מצורפת רשימה שמצאתי בפורום יהדות לגבי הפסוקים שבהם מופיעות אותיות רבתי, אני לא יודע מאיזה ספר כל אחת לקוחה אבל הפסוקים מופיעים:

רשימת אותיות רבתי בסדר א-ב:

א-אדם שת אנוש, ב-בראשית ברא אלהים, ג-והתגלח ואת הנתק לא יגלח, ד-שמע ישראל ה' אלהינו ה' אחד, ה – הלה' תגמלו זאת עם נבל ולא חכם, ו – על גחון וכל הולך על ארבע, ז – זכרו תורת משה עבדי, ח – חור כרפס ותכלת, ט – טוב שם משמן טוב, י – ועתה יגדל נא כח ה', כ – וכנה אשר נטעה ימינך, ל – וישלכם אל ארץ אחרת כיום הזה, מ – משלי שלמה בן דוד, נ – ליני הלילה והיה בבקר אם יגאלך טוב, ס – סוף דבר הכל נשמע, ע – שמע ישראל, פ – באדין מלכא בשפר- פרא, ק – גם צפור מצא בית ודרור קן לה, ר – כי לא תשתחוה לאל אחר, ש – שיר השירים אשר לשלמה, ת – תמים תהיה עם ה' אלהיך.

כדאי להוסיף[עריכת קוד מקור]

שהאות A באנגלית (בכתב לטיני יותר נכון) התפתחה גם היא מצורתה הקדומה של א כמו שאפשר לראות בקלות היא רק מסובבת ב-90 מעלות. רציתי לכתוב את זה ליד התמונה של האות הקדומה אך לא היה מקום לזה ואני לא יודעת איפה להכניס את המידע הזה. מיתר פלדמן - שיחה 22:15, 11 ביולי 2009 (IDT)

עדיף לכתוב את זה כמשפט בערך עצמו. אגב, יש סימוכין לטענה זו, שכן דמיון אינו בהכרח מעיד על אבולוציה? Kulystabשיחההמטמון מחכה למוצא • כ' בתמוז ה'תשס"ט • 22:23, 11 ביולי 2009 (IDT)
נתקלתי בזה במקורות רבים. ראה למשל התפתחות האלפאבת בתמונות אילן שמעוני - שיחה 19:37, 12 ביולי 2009 (IDT)

בטוחה שקראתי. לא זוכרת איפה. מה שכן אחד הסימוכים האינטואיטיביים שלי לזה שגם השם ביוונית הוא אלפא מה שמעיד על השפעה מאחד הכיוונים. שמת לב גם עד כמה זה דומה? מיתר פלדמן - שיחה 22:40, 11 ביולי 2009 (IDT)

איך הגיוני שהערך באנגלית יותר ארוך?[עריכת קוד מקור]

לדעתי כל מה שכתוב באנגלית צריך להיות מתורגם!לא הגיוני שיש יותר מידע באנגלית מהעברית על אות עברית! -- הודעה זו הושארה על ידי אנונימי/ת

הערך האנגלי מתייחס הן לאות העברית והן למקבילותיה השמיות, אשר מוצאן של כולן (לרבות העברית) משותף. כאן בחרו לפצל את התוכן של האותיות השמיות על פני ערכים נפרדים לאותיות עבריות, ערביות וכו'. Kulystabשיחהשהאחרון מימין ייגע בשרוולו בתעלה • א' בחשוון ה'תשע"א • 14:16, 9 באוקטובר 2010 (IST)

פונט[עריכת קוד מקור]

(זה קשור לכל ערכי האותיות, אבל כאן נראה הכי יעיל לשאול) מישהו יודע לומר מה הפונטים של האותיות המוצגות בתמונה שבראש התבנית בערך? לענ"ד בחלק מהאותיות (בעיקר בסריף) זה לא נראה מאוד טוב ולא ברור לי על בסיס מה נבחר דווקא הפונט הזה. נתנאל - שיחה - הצילו 00:32, 30 ביולי 2017 (IDT)