שיחה:אבודים

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

מקווה שזה בסדר לשאול בנושא שלא קשור לסדרה בטלוויזיה. כתוב שיש "החוויה האבודה". איפה זה? לא הבנתי אם זה משחק או אתר באינטרנט. מה זה באנגלית? lost experience או משהו אחר?

      מוהינדר.

דאוס אקס מכינה[עריכת קוד מקור]

דאוס אקס מכינה הוא מושג (ודוק: לא משפט) מלטינית, שמתורגם לעברית כפי שהוא, ולא מילולית (ואם כבר מילולית, זה "האל מתוך המכונה"). חיפוש בגוגל מאמת את דבריי. Cast 22:24, 17 אוגוסט 2005 (UTC)

אכן זה מושג אבל תרגום המושג כפי שהוא לא נותן אפשרות לרמוז על מה מדובר בפרק. בכל מקרה "האל מתוך המכונה" אכן הרבה יותר מתאים לדעתי מ "האל מקופסא".

עריכה: ממש מצטער, לא הבנתי אותך ואכן אתה צודק, עדיף לרשום דאס אקס מכינה עם קישור לערך בויקיפדיה. סלח לי, אני ממש חדש פה. osh

זה בסדר גמור, וכל הרעיון של הוויקיפדיה זה לתרום ולהיתרם. Cast 22:39, 17 אוגוסט 2005 (UTC)

אתם צריכים להוסיף תמונה למר אקו13:49, 4 מאי 2006 (IDT)

אני חושב שאתם צריכים להוסיף עוד כתבות ותמונות קרטמן 13:56, 4 מאי 2006 (IDT)

קראתי את הטקסט, די בסקרנות, והטבלאות עם הפרקים נראו לי מיותרות, בעיקר כאשר יש ערך מפורט ביותר על הפרקים.
האם מישהו יכעס אם אתחיל לנפות..? יובל י. 01:19, 18 יולי 2006 (IDT)

הערות (שאם לא יתייחסו אליהן יהפכו לשינויים בערך)[עריכת קוד מקור]

 1. הסדרה מסווגת בערך בתור "מדע בדיוני" אך אינה סדרת מדע בדיוני, ואם כבר היא נוטה למיסטיקה. עד כה טרם הופיע בסדרה אלמנט אחד שניתן לסווגו בבירור בתור מדע בדיוני.
 2. החל מהעונה השנייה כבר לא נכון לומר שיש "התמקדות בחייהם של 14 הדמויות הראשיות בתקופה שלפני ההתרסקות". יש יותר דמויות שמקבלות פלאשבקים, ואפילו דמויות לא מרכזיות (ברנרד ורוז).
 3. גם לדבר על "מאבק 48 ניצולי ההתרסקות וחייהם המשותפים באי" שגוי לאור העונה השנייה. לפחות צריך להוריד את המספר 48 (לא חייבים להרחיב עוד על הדמויות שלא הגיעו עם המטוס, כי זה יספיילר).
 4. המשפט הבא מופרך לחלוטין: "הבעיה היא שהישרדותם תלוייה במידה רבה בחשיפת הסודות המסתוריים של עצמם ובעיקר הסודות של האי: תכולת הפתח הקבור באדמה, מקור היצור הענק שהורס כל דבר בג'ונגל של האי". הישרדותם לא תלויה בכך (את הפתח הם פותחים בגלל סקרנות/תחושה של "גורל", תוך שימוש בתירוץ מקושקש של הגנה עצמית מפני האחרים), וה"יצור הענק" הוא לא ענק ולא הורס "כל דבר".
 5. "רעיון זה נחשב לאחד המאפיינים הגדולים של התוכנית ואחד הסודות להצלחתה." - עוד ניסוח עילג. מה זה "מאפיין גדול"? בולט, אולי. ולמה זה "סוד להצלחתה"? נשמע לי כמו גורם להצלחה.
 6. "השאלות הלא פתורות והצורך לחשוף אותן ואת הקשר ביניהן הוא אחד הדברים שמניעים את הצופים להמשיך ולראות את הסדרה באדיקות" - קשקוש. אני מציע להימנע מלדבר על מה שמניע את הצופים ועל האדיקות שלהם.
 7. "המספרים הינם מוטיב חוזר בסדרה בשל משמעותם המיסטית,ומופיעים כמעט בכל פרק בצורה כזו או אחרת." - מישהו מוכן להסביר לי מהי משמעותם המיסטית? פרט לכך, הם כבר הוזכרו קודם, ואיני חושב שצריך להזכיר אותם שוב.

זהו לבינתיים. גדי אלכסנדרוביץ' 11:02, 24 בספטמבר 2006 (IDT)

מה עוד?[עריכת קוד מקור]

טוב, עריכה ראשונית בוצעה. הערך עדיין זקוק למהפך כולל. למשל, החלק של "נקודות חשובות בסדרה" הוא אחד מהדברים שמזהירים אותנו לא לעשות - מיש מש של פרטים עובדתיים שמובאים ב"נקודות" וכל אחד עוסק בנושא אחר. צריך לשלב את הדברים הללו בתוך הערך, ופירוש הדבר למעשה הוא שכתוב כולל. גדי אלכסנדרוביץ' 07:42, 26 בספטמבר 2006 (IDT)

אבודים-רשימת פרקים[עריכת קוד מקור]

יש לי שאלה למה מחקתם לפני כמה זמן את הערך של "אבודים-רשימת פרקים"?? ראיתם מה זה בוויקיפדיה האנגלית?יש ערך אפילו ערך לכל פרק של כל סדרה.. אני לא מבין מה הבעיה עם זה שיהיה כזה ערך של הפרקים,זה גם מאוד שימושי לאנשים שצופים בסדרה..

תוכל לקרוא את הדיון המלא בויקיפדיה:רשימת מועמדים למחיקה/:אבודים - רשימת הפרקים. לעת עתה אני ממליץ לך להשתמש בויקיפדיה האנגלית. בויקיפדיה העברית נימוק כמו "שימושי" אינו מקובל על מרבית הויקיפדים שמשתתפים בהצבעות מחיקה. גדי אלכסנדרוביץ' 14:52, 29 בדצמבר 2006 (IST)

אוקיי..אבל זה ממש חבל שמחקו..אפשר אולי לעשות הצבעה מחודשת להחזרת הערך?

הצבעה כזו כרגע היא בעייתית משתי סיבות: ראשית, המחיקה הייתה ממש לא מזמן, וברור שצריך לחכות במשך "תקופת צינון מסויימת" (אחרת על כל הצבעת מחיקה אפשר יהיה להעלות הצבעה שכנגד חיש מהר ונטבע בים של הצבעות). שנית, אין שום סיבה להניח שההצבעה לא תסתיים שוב באותה הצורה - ההרכב הפרסונלי של ויקיפדיה לא השתנה.
לדעתי כדאי לחכות עם רשימת הפרקים לפחות עד סוף העונה הרביעית - בשלב הזה אנחנו אמורים להבין מה הלך בסדרה, ואז נהיה בעמדה יותר טובה לכתוב על הסדרה כולה, ובפרט על רשימת הפרקים. גדי אלכסנדרוביץ' 15:39, 29 בדצמבר 2006 (IST)
בינתיים אתה יכול למצוא את הערך שנמחק בויקיתרבות פה --‏Mixngo‏• שיחה 15:51, 29 בדצמבר 2006 (IST)

אבודים - לאן הולכים?[עריכת קוד מקור]

השאלה שאני מציג כאן היא לגבי כל הנושא של אבודים ובתוכו ערכי הדמויות והמשנה. מי שיסתכל על התבנית של התפריט יראה שכמעט כל הערכים לא קיימים. ממעקב לא קטן אחרי כל מה שהולך סביב הנושא בוויקיפדיה אני רואה שהם לא נכתבו וגם נכון לאיך שהמצב נראה היום לא ייכתבו. גם אם יש מקום לתרום לערכים אלה (ואני אישית חושב שיש וצריך לתרום), הרי שגם אם הם ייכתבו ישר יבוא מישהו שיערער על קיומם הלא מוצדק לטעמו ויציע את הערך בסופו של דבר למחיקה, כמו שקרה עם האחרים. אז או שכותבים ערכים או שמורידים 90% מהתפריט היומרני הזה.

גם ערך הדמויות נראה מסורבל ובהחלט לא מושך את העין לקריאה. כאן אני נכנס לויכוח טעון מאוד מהעבר אבל גם ממנו לא יצאה מדיניות ברורה מאחר ובסופו של דבר המצב נותר מעורפל. אני לא מבין את ההיגיון בכך שלדמויות של ג'ק וסעיד יש ערכים משלהם ולדמויות כמו של קייט לוק או צ'ארלי אין. צריך להחליט אם לכתוב ערכים לרב אם לא לכל הדמויות הראשיות (מה שלצערי אני לא רואה קורה בוויקיפדיה העברית) או שסוגרים את הבאסטה והולכים על ערך אחד של דמויות. בשני המקרים אני חושב שצריכה לצאת התוצאה שהערך לא יישאר כמו שהוא ויהיה שינוי. גם אם חותכים, הרי שהערך של הדמויות לא יכול להישאר כזה מסורבל וענקי. אם יקרה כך, משמעות הדבר היא שהולכים על מדיניות של צמצום ואז אני לא רואה סיבה להשאיר כמויות מלל כאלה גדולות ולדעתי צריך לצמצם הכל (ראה למשל רוז ורנרד, דזמונד דייוויד יום). ממילא טקסטים כמו הטקסטים אלה הם טקסטים שמתורגמים מהוויקיפדיה האנגלית ואם הוויקיפדיה הזאת לא פועלת במדיניות הערכים שלה כמו של האנגלית ולא נותנת ערכים לדמויות הראשיות אז גם אין טעם להשאיר טקסטים ענקיים שמתורגמים ממנה על הדמויות המשניות. Ofirgm 19:36, 21 בינואר 2007 (IST)

כל הערכים הללו הם חצי אפויים, ואין שום טעם לנסות ולאפות אותם כל עוד ויקיפדיה העברית מחזיקה בגישה שלה. לדעתי כדאי להכיר בכך שלעת עתה ויקיפדיה העברית נכה, לקצץ את הערכים הללו בצורה מסיבית, ושמי שהסדרה מעניינת אותו ילך לויקיפדיה האנגלית. אני עצמי לא שש במיוחד לגשת למלאכת הקיצוץ, אבל לא אעצור את הנשמה הטובה שתבצע אותו בצורה מושכלת. גדי אלכסנדרוביץ' 20:08, 21 בינואר 2007 (IST)
אם אפשר לכתוב ערך טוב ומקיף על הדמות - אז כדאי לכתוב, והוא לא ימחק ככל הנראה. אם אי אפשר - רצוי להוציא את שם הדמות מהתבנית. דרור 20:11, 21 בינואר 2007 (IST)
צריך להתבגר, להכיר בכך שהוויקיפדיה העברית היא לא מאגר מידע על כל פרט שולי בכל סדרת טלוויזיה, ולא אתר מעריצים, למחוק את כל ערכי המשנה, ולצמצם את הערך לגודלו הטבעי (כ-10% מהטקסט הקיים). הוויקיפדיה היפה שלנו תראה אז כמו בחור שמנמן לאחר שעבר דיאטה והשיר ממשקלו 15 קילו עודפים. יש כאלה שקוראים לזה נכות. אני חושב במונחים של כולסטרול ותעוקת לב. אלמוג 20:22, 21 בינואר 2007 (IST)
אני אישית לא חושב כמוך וחושב שמידע שולי לבנאדם אחד הוא מאוד לא שולי לבנאדם אחר. אם תשווה את הנושא למכניקת הקוונטים אז סביר להניח שלערך אחד יש יותר משמעות אבל מה לעשות שלא כל הערכים שווים. מכאן ועד לזכות קיום של הערך, זה כבר השיפוט שלך בלבד. מה שאני כן מסכים איתך זה שאם בכל זאת הולכים במדיניות הקיימת "חסרת הכולסטרול", יש לצמצם את הערך בצורה משמעותית ולשנות את המצב. נוצר עיווט בו דמות משנה כמו רוז שלא מעניינת אף אחד ובקושי מופיעה בסדרה מתוארת לפרטי פרטים יותר מרב הדמויות בעוד תופעות מרכזיות בסדרה כמו המפלצת והמספרים, שמהוות מוקד משיכה אדיר לסדרה אינן זוכות לשום התייחסות. לפי דעתי צריך לצמצם את התבנית של התפריט לערך הראשי, ערך הדמויות שיצטמצם, האחרים, וערך חדש שיעסוק בתופעות המסתוריות של הסדרה. אני חושב שערך כזה הוא ראוי וקיומו לא פחות מוצדק מקיום של הערך של האחרים והוא יכול להיות ערך נהדר ומעניין אם יהיה כתוב טוב ובצורה כללית וחסרת מלל מיותר אבל בכל זאת מעניינת. צופי הסדרה יכולו להנות מהעיון בו הרבה יותר מבעיון בערך הראשי. כך תתקבל התייחסות פרופוציונלית ומקיפה של וויקיפדיה לנושא, בהתאם למדיניות הנוכחית שלה ובניגוד למצב כיום. Ofirgm 20:29, 21 בינואר 2007 (IST)
כתבתי לפני התנגשות עריכה: בדיון הארוך שהיה בויקיפדיה:רשימת מועמדים למחיקה/:האחרים (אבודים) (אשר בעיצומו אני כתבתי את הערך סעיד ג'ארה רק כדי להדגים כיצד דמות של אבודים יכולה לקבל ערך בעל מידע אנציקלופדי מעניין) נטען ע"י מצדדי אבודים כי הסדרה היא הרבה יותר מאשר עוד סדרה חולפת וכי יש להתייחס לדמויותיה כזכאיות לערך כמו דמויות ספרותיות/קולנועיות רבות אחרות. בינתיים, אני מסכים עם גדי והצעתו ונמנע בעצמי מלטפל בערכי הסדרה מכיוון שכבר חילחלו אליהם פרטים מהעונה השלישית שטרם ראיתי. בברכה, השמח בחלקו (-: 20:30, 21 בינואר 2007 (IST)

אתר[עריכת קוד מקור]

מה הבעיה בעריכה שלי!? זה אתר מקצועי של מעריצים, והוא בדיוק בסטנדרטים של ויקיפדיה. אבקש לא לערוך את הודעתי בלי הודעה מוקדמת. בבקשה!

התיאור שהכנסת הוא שקרי (אין זה האתר הרשמי), האתר הוא לא רציני והוא פרסומי. אל תקשר אליו שוב. ‏odedee שיחה 03:22, 17 בספטמבר 2008 (IDT)

אבודים ויקי[עריכת קוד מקור]

מישהו יכול להסביר לי איך יוצרים אבודים ויקי בעברית? אני חושב שיש ביקוש לזה. תודה, --87.68.185.192 21:14, 27 בנובמבר 2008 (IST)

אבודים פדיה!!![עריכת קוד מקור]

נפתח lostpedia בעברית!!! אתם מוזמנים לערוך את האתר [1].

סעיד ג'ראח/ג'ראה[עריכת קוד מקור]

לא ראיתי בשום מקום שנערך דיון בתעתיק של השם. לי ברור לחלוטין שזה צריך להיות "סעיד ג'ראח". ככל ששמתי לב, כך מופיע בתרגום הרשמי של הסדרה בישראל. יותר מכך: אם בודקים איך רשום השם בערבית (מצאתי כאן), הוא מסתיים באות הערבית המקבילה בעברית לחי"ת ולא לה"א. אמנם, לפי מה שכתוב ‏בדף השיחה באותו אתר, נראה ששם התקבלה החלטה ללכת לפי הדרך בה השם מבוטא בסדרה, אבל לפי אותו היגיון היינו צריכים לכתוב "כריסצ'ן שפרד". לטעמי הגיע הזמן לשנות, בכל העריכם הרלבנטיים. יש התנגדות? Goldmoon - שיחה 14:59, 25 במאי 2010 (IDT)

לא קיבלתי שום תגובה בעניין. מצפייה אתמול באחד מפרקי הסדרה, עולה חד משמעית שהשם מבוטא (כפי שגם נכתב) "ג'ראח" ולא "ג'ראה", ואנימשנה בהתאם. --Goldmoon - שיחה 11:17, 10 באפריל 2011 (IDT)


קישור שבור[עריכת קוד מקור]

במהלך מספר ריצות אוטומטיות של הבוט, נמצא שהקישור החיצוני הבא אינו זמין. אנא בדקו אם הקישור אכן שבור, ותקנו אותו או הסירו אותו במקרה זה!

--Matanyabot - שיחה 12:42, 3 במאי 2013 (IDT)


קישור שבור 2[עריכת קוד מקור]

במהלך מספר ריצות אוטומטיות של הבוט, נמצא שהקישור החיצוני הבא אינו זמין. אנא בדקו אם הקישור אכן שבור, ותקנו אותו או הסירו אותו במקרה זה!

--Matanyabot - שיחה 21:49, 13 במאי 2013 (IDT)


קישור שבור 3[עריכת קוד מקור]

במהלך מספר ריצות אוטומטיות של הבוט, נמצא שהקישור החיצוני הבא אינו זמין. אנא בדקו אם הקישור אכן שבור, ותקנו אותו או הסירו אותו במקרה זה!

--Matanyabot - שיחה 21:49, 13 במאי 2013 (IDT)

מסע בזמן[עריכת קוד מקור]

לא כדאי להוסיף פסקה או יותר על המסע בזמן שהיה במהלך העונה החמישית? אני זוכר שהייתה כזאת באחת מהגרסאות הקודמות של הערך.

אני מוסיף כזאת ומבקש שירחיבו אותה

Snir102 - שיחה 16:27, 17 ביולי 2013 (IDT) מישהו לפחות יכול להגיד לי מה יעשו בעניין? Snir102 - שיחה 11:07, 14 באוקטובר 2014 (IDT) מקפיץ שוב פעם, פשוט התעלמתם ממה שכתבתי בדף השיחה ומחקתם את הפסקה, אני מוסיף שוב והפעם מבקש שלפחות תשקלו לעשות משהו בנידון לפני שאתם מוחקים Snir102 - שיחה 22:41, 6 ביוני 2015 (IDT)

מצטער, אך מחקתי את הפסקה משום שיצרת את הפרק באמצע הערך והשתמשת בו כמין פרק של דף שיחה. הערכים בויקיפדיה הם לקריאה ולהפקת מידע בידי הקוראים. לא כותבים בערכים הערות, הארות וכדומה. Chropeשיחה | תרומות | 00:45, 7 ביוני 2015 (IDT)

"בון נהרג בגלל ג'ון לוק"[עריכת קוד מקור]

משפט בעייתי מאוד! ג'ון ניסה לעזור לבון ואף הוביל אותו אל ג'ק, זוהי בהחלט טעות לומר שהוא נהרג בגללו.

יש להניח תבנית כלשהי שמעידה על בעיות הערך[עריכת קוד מקור]

ישנם לא מעט בעיות ניסוח, עיצוב וכו'. צריכה להיות תבנית שמעידה על כך, לדעתי. Chropeשיחה | תרומות | 13:48, 27 בספטמבר 2014 (IDT)

קריינא דאיגרתא איהו ליהוי פרוונקא. בריאן - שיחה 13:51, 27 בספטמבר 2014 (IDT)
בשמחה, אך איני בטוח לגמרי אם יש צורך, ולכן אני מאפשר למשתמש ותיק ומבין ממני לעשות זאת. אך אם לדעתך זה יהיה תקין לעשות את מה שאני חושב שצריך לעשות, אעשה זאת. Chropeשיחה | תרומות | 13:54, 27 בספטמבר 2014 (IDT)
Chrope, כולנו התחלנו מעריכות קטנות, אל תחשוש לפעול בכוחות עצמך. מקסימום תטעה ועריכתך תשוחזר, לא נורא. כמו כן, אולי במקום להניח תבנית תחזוקה, תנסה לטפל בעצמך בבעיות שאתה מוצא בערך זה? תוכל לפנות אלי לסיוע אם תזדקק לכך. גילגמש שיחה 13:57, 27 בספטמבר 2014 (IDT)
אכן, כרגע איני יכול לטפל בבעיות אלו משום שאני עמוס בדברים ועובד על ערך אחר. אך אתקן ללא שום ספק טעויות אלו (אם יהיה צורך עוד) כשאתפנה. תודה רבה! :) Chropeשיחה | תרומות | 14:01, 27 בספטמבר 2014 (IDT)
Chrope יקר, אני מצטרף לדעתו המלומדת של גילגמש חברי הויקיפד. אין ברירה, אם אתה מוצא בעיות בעריכה, אז אל תשים תווית עריכה ותצפה שמישהו, יעשה משהו כי זה לא ייעשה בסופו של דבר. הפתרון הוא לא תווית עריכה, אלא לשבת ולתקן את כל מה שדורש תיקון, כפי שאני עושה. ולא רק זאת, אלא שתקבל הרבה ניסיון בעריכה של טקסטים, וניסיון מעין זה לא יסולא בפז. אם תסתכל בהסטורית הערכים, תראה שאני הוא זה שערך ובסופו של דבר גם הסרתי את תווית העריכה כשהגעתי למסקנה שלא נחוץ בה יותר. אנא ממך, אם אתה מגלה ערכים שדורשים עריכה, תערוך אותם ואל תוסיף תווית עריכה. כי שום גמדים לא יבואו ויערכו את הערכים הללו... מהפכן - שיחה 11:27, 14 באוקטובר 2014 (IDT)
אני בהחלט לא מוסיף תבניות של בעיות בערך בשביל שאחרים יתקנו את אותם הבעיות. אני בהחלט רוצה לתקן אך לפעמים אין לי את הזמן הדרוש בשביל לעשות זאת, בגלל זה, אני רוצה לפתוח את עיניהם של אחרים שידעו שיש טעויות, ואולי יבואו ויתקנו לפני שאעשה זאת בעצמי (עדיף מוקדם ממאוחר ומאוחר מבכלל, לא?). אני מניח שהובנתי לא נכון. Chropeשיחה | תרומות | 17:13, 14 באוקטובר 2014 (IDT)
Chrope יקר, מעצם קיומה של הויקיפדיה, רוב דפיה זקוקים לעריכות נוספות ברמה כזו או אחרת. כך שאין זה הגיוני להניח תווית עריכה על כל הערכים בויקיפדיה. 37.26.147.138 10:33, 15 באוקטובר 2014 (IDT)
מקובל. Chropeשיחה | תרומות | 13:56, 15 באוקטובר 2014 (IDT)