שיחה:אביאלאה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש


קישור שבור[עריכת קוד מקור]

במהלך מספר ריצות אוטומטיות של הבוט, נמצא שהקישור החיצוני הבא אינו זמין. אנא בדקו אם הקישור אכן שבור, ותקנו אותו או הסירו אותו במקרה זה!

--Matanyabot - שיחה 01:47, 17 ביוני 2013 (IDT)

נבדק ותקין. H. sapiens - שיחה 11:46, 9 ביולי 2013 (IDT)

שם הערך[עריכת קוד מקור]

השם אביאלאה צורם לי. הוא קשה לכתיבה בעברית. אני לא יודע האם הוא המונח הרשמי לענף זה גם בעברית, אבל אם כן צריך לכתוב אותו כ"אוויאלאה" כי הוא בא מהמילה Aves שקשורה ל-Avia, תעופה. אני מעדיף לתרגמו לעברית ומציע את המונח "דמויי עופות". מה דעתכם? מתייג את משתמש:H. sapiens, משתמש:מינוזיג ומשתמש:בנימין שמתעניינים בזואולוגיה, עופות ודינוזאורים מנוצים. – ד"ר MathKnight (שיחה) 21:18, 25 במרץ 2019 (IST)

אין לי התנגדות לשינוי ל"אוויאלאה" אך צריך להיוועץ על כך עם מומחי התיעתוק והאקדמיה ללשון (זכור לי במעורפל שבזמן שפתחתי את הערך ראיתי ש"ב" לא דגושה מועדפת על "וו" כתיעתוק של V). המילה איננה קשה לביטוי, וכדאי לנקד אותה. בעברית כמובן אין שם לקבוצות טקסונומיות רבות ובייחוד החדשות ביניהן. באופן אישי אני מעדיף להימנע מלהמציא שמות עבריים חדשים בויקיפדיה אלא אם אין ברירה. במידה ומתעקשים על שם עברי אני מציע "עופות כנף" (התרגום המילולי המדוייק) או "בעלי כנף".H. sapiens - שיחה 22:02, 25 במרץ 2019 (IST)
הכלל הוא שמתעתקים v לבי"ת כשהיא בסוף מילה או בסמוך לחולם או שורוק. בשאר המקרים עדיף לתעתק לוי"ו. Symbol support vote.svg בעד השינוי המוצע (ויש כמובן קשר בין המילה הזו למילה העברית "אווירון" שהמציא איתמר בן אב"י). Ronam20 - שיחה 02:31, 15 באפריל 2019 (IDT)
בהזדמנות ניתן לשנות פאראבס לפאראווס מאותם טעמים. H. sapiens - שיחה 16:26, 15 באפריל 2019 (IDT)
שלחתי שאילתא להאקדמיה ללשון העברית. אעדכן ששהם יענו. – ד"ר MathKnight (שיחה) 21:11, 18 במאי 2019 (IDT)

להלן תשובת האקדמיה ללשון העברית:

הוועדה למונחי זואולוגיה לא תעסוק כרגע בשתי קבוצות אלה, המושתתות על 'עופות פלוס מאובנים' אלה ואחרים, מאובנים מלפני 160–66 מיליון שנה. המונחים קשים לתרגום, כי הם אינם מוגדרים היטב מבחינה מדעית – עדיין רבה ההתרוצצות בשאלה אילו מאובנים צריכים להיכלל באיזו קבוצה. אם באמת מוכרחים לתת שם, אני מייעץ:

Paraves – דמויי-עוף. הקבוצה כוללת, מלבד העופות החיים כיום, גם יצורים מאובנים שהיו להם כנף נוצות הן בידיים הן ברגליים, שיניים, ארבע אצבעות, טופר מיוחד, ושהם עפו או דאו, או קיפצו. זאת בניגוד לעופות של ימינו שיש להם כנף-נוצות רק בידיים, אין להם שיניים אלא מקור קרני, ושרובם מעופפים.

Avialae – עופות-רבתי. קבוצה בתוך דמויי העוף הכוללת, מלבד העופות החיים כיום, גם את ארכיאופטריקס שהוא מאובן מעידן היורה.

אני מציע לקבל את המונחים שהוא הציע. מתייג את H. sapiens,‏ מינוזיג, Ronam20 ובנימין. – ד"ר MathKnight (שיחה) 13:42, 27 במאי 2019 (IDT)

מן הניסוח "הוועדה למונחי זואולוגיה לא תעסוק כרגע בשתי קבוצות אלה" ו"אם באמת מוכרחים לתת שם" אני מבין שגם הוא בעד לא לתרגם. אגב, מי העונה? האם מסר את שמו? לא הייתי אומר ש-Avialae "אינו מוגדר היטב מבחינה מדעית" רק בגלל שיש מינים אשר לא ברור אם הם משתייכים אליו. בשורש של הרבה קבוצות טקסונומיות (ובייחוד קבוצות מבוססות, עתיקות ומרובות מינים), יש הרבה מינים שלא ברור לאן הם שייכים. זה בדיוק טיבו האבולוציוני של שורש. המונח הטקסונומי Avialae הוגדר לפני למעלה מ-30 שנה, וגוגל סכולר מוצא 1,130 מאמרים מדעיים שמשתמשים בו. H. sapiens - שיחה 16:49, 27 במאי 2019 (IDT)
"דמויי-עוף" נשמע לי טוב, אבל "עופות-רבתי" פחות. Ronam20 - שיחה 01:32, 28 במאי 2019 (IDT)
ביטוי מהצורה דמויי-X הוא בדרך-כלל תרגום של Xform או Xmorph. התרגום המילולי של Paraves הוא "מעל עופות" ולא "דמויי-עוף". "עופות-רבתי" גם לי נשמע לא משהו. התשובה גם לא מדייקת באפיון שתי הקבוצות, למשל היא כוללת בהן "עופות החיים כיום" ומתעלמת מעופות מאובנים ששייכים אליהן באותה מידה. לגבי רוב התכונות שצוינו באפיון לא ברור אם הן אכן נכונות לכל או רוב חברי שתי הקבוצות. שתי הקבוצות כיום מוגדרות באופן פילוגנטי לפי מינים ידועים, ולא לפי מאפיינים כלשהם. H. sapiens - שיחה 15:49, 28 במאי 2019 (IDT)

H. sapiens, משתמש:MathKnight, Ronam20 – הגעתם להסכמה? דגש — 11:52, 4 ביוני 2019 (IDT)

לא נראה לי. אני כאמור בעד לתעתק ולא לתרגם, ולדעתי תשובת האקדמיה תומכת בכך. H. sapiens - שיחה 13:30, 4 ביוני 2019 (IDT)