שיחה:אבראהים אל-אוול

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

יש לעבוד כאן על הגהה שאינה טובה[עריכת קוד מקור]

מה המקור[עריכת קוד מקור]

לכך שהאונייה הצרפתית השתתפה בקרב? קראתי ראיון עם יוחאי בן-נון (מפקד אח"י יפו) שטוען שהצרפתים לא נטלו כל חלק בקרב.Ingsoc 10:05, 19 באפריל 2007 (IDT)

באתר חיל הים כתוב אחרת (ראה בקשחצ), וגם בספר המוזכר כמקור (וזמין בגוגל בוקס) ובספרים אחרים, כתוב שהצרפתים היו הראשונים לזהות נכונה את האוניה והראשונים לירות עליה. מטבע הדברים, היה קרב על הקרדיט וכל אחד מהמשתתפים בקרב אמר אחר כך שהשני לא עשה כלום. אשמח לראות את הראיון הנ"ל עם בן נון, אגב. בוודאי יש מה להרחיב את הערך לפיו. צביקה 10:14, 19 באפריל 2007 (IDT)
הראיון לקוח מתוך ספר בשם "צל"ש עשרים שנות גבורה בישראל" שם בן-נון נותן תיאור של הקרב (עליו ביססתי את תיאור הקרב בערך יוחאי בן-נון).Ingsoc 10:19, 19 באפריל 2007 (IDT)

מה עלה בגורל הספינה? נמכרה? הוטבעה? שנה? תודה Eliverson 00:00, 15 במאי 2007 (IDT)

לפי הערך באנגלית על משפחת הספינות en:Hunt class destroyer, היא (Mendip) הוצאה משימוש והפכה לגרוטאה, אך לא רשומה שנה. ערןב 00:18, 15 במאי 2007 (IDT)
אוקי, מצאתי את התשובה במקורות של הערך באתר הזה: http://uboat.net/allies/warships/ship/4624.html
"Was decommissioned in 1968 and sunk as a target ship after being hit by a Gabriel missile"
כנראה אני יוסיף את זה לערך.
תודה על העזרה ערן, Eliverson 00:34, 15 במאי 2007 (IDT)
תודה לך על המאמץ ועל שיפור הערך! ערןב 00:39, 15 במאי 2007 (IDT)
אגב, בערך גבריאל (טיל) נכתב שהגבריאל שוגר מאח"י חיפה ופגע בספינת המטרה. משום מה יש לי תחושה שאתה צודק ושם יש שגיאה, אבל כדאי לברר. ערןב 01:02, 15 במאי 2007 (IDT)
בהחלט מעניין איך היא הוצאה משירות ואז בוצע ממנה ירי טיל, הסתכלתי בפרש וגם כתוב שב69 נורה ממנה הגבריאל, בהחלט צריך לברר.Eliverson 01:18, 15 במאי 2007 (IDT)
זהו הכל ברור, השם אח"י חיפה הוענק לאחר מכן לספינת הטילים מסוג סער 2 וממנה נורה הטיל.Eliverson 01:26, 15 במאי 2007 (IDT)

האם הסיפא נכונה?[עריכת קוד מקור]

המשפט האחרון בערך:
בשנת 1968 הוצאה אח"י חיפה משירות והוטבעה כמטרת אימון על ידי טיל גבריאל.

ראו את הכתוב בסוף הערך "גבריאל (טיל)". אלדדשיחה 01:33, 15 במאי 2007 (IDT)

דנו על זה בדיוק מעליך, הטיל שוגר מאח"י חיפה מדגם סער 2, כידוע השמות חוזרים על עצמם אחרי שהספינות מתחלפות Eliverson 01:38, 15 במאי 2007 (IDT)
מעניין :) תודה! אלדדשיחה 08:25, 15 במאי 2007 (IDT)

איברהים אל אוול תחקיר הקרב ראיון עם הקצין הבודק למורשת ח"י אדמונד ברילנט[עריכת קוד מקור]

להלן מספר הארות והערות אשר לסיפור כפי שניתנו ע"י אבינו אדמונד וולהלם ברילנט ז"ל (http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3192074,00.html) עת התראיין לעדינה ממוזאון ההעפלה וח"י למורשת החיל. אדמונד היה ארכיטקט ימי שמאוחר יותר תכנן את אוניות התדלוק לספינות שרבורג (אניית מנוע לאה ואניית מנוע נתניה כגיבוי בביסקייה).

בשנת 1956 פרצה מלחמה בין ישראל למצרים. ישראל כבשה את סיני. המצרים שלחו את המשחתת "איברהים אל אוול" להפגיז את העיר חיפה. חיל הים תפש את המשחתת וקרא לה ק – 38 אח"י חיפה. אח"י פירושו אוניית חיל הים ו "ק" פירושו אניית קרב. אדמונד היה אז מפקד תורן במפקדת חיל הים בסטלה – מאריס בחיפה. אדמונד היה קצין בודק של הקרב בו נתפשה המשחתת המצרית הוא בדק את מהלך הקרב וכתב את התחקיר.

האנייה איברהים אל אוול הייתה בעברה משחתת בריטית מסוג HUNT "צייד" ששירתה במלחמת העולם השנייה. ב31 לאוקטובר בשעה 3:30 בבוקר החלה המשחתת המצרית לתקוף את חוף חיפה בירי 160 פגזים בקוטר 4 אינטש במשך 20 דקות. עם זיהוי המשחתת המצרית נפתח מרדף על ידי המשחתות יפו(ק-42 ) בפיקודו של סא"ל יוחאי בן נון (גיבור ישראל על הטבעת האמיר פראוק, אניית הדגל המצרית במלחמת השחרור, לימים מפקד שייטת 13 ומפקד חיל הים), אילת(ק-40 ) בפיקודו של סא"ל מנחם כהן והפריגטה מזנק בפיקודו של סא"ל דוד מימון. המש"ט היה ינאי סמק אל"מ ובעברו מפקד הפלי"ם. האניות אילת ויפו משחתות מטיפוס Z בריטי כלומר Zealous . בצפון סיירה קרסנט הסיירת (אונייה גדולה יותר ממשחתת) הצרפתית שהגנה על חיפה. במרכז הייתה הסורקוף אחותה של הקרסנט. במבצע סיני ישראל כרתה ברית צבאית עם צרפת ואנגליה במלחמה נגד מצרים. ישראל תפסה את סיני ובריטניה וצרפת היו צריכות להשתלט על תעלת סואץ שהולאמה ע"י נשיא מצרים גמאל עבדול נאצר. (לפי הברית הצרפתים השתתפו בהגנה על חופי הארץ). הסיירת הצרפתית פתחה באש חזקה על המשחתת המצרית אך לא הזיקה לה כי הפגזים שנורו היו פגזים נגד מטוסים עם מרעום קירבה מגנטי והם התפוצצו מבלי להזיק לאונייה המצרית. צה"ל שחשש ממלכודת הזניק מטוסי סילון מסוג אורגן מבסיס רמת דוד. המטוסים תקפו את המשחתת בצלילה והטילו פצצות. אבל מאחר והטייסים לא צללו בזווית חדה,הפצצות לא חדרו את הסיפון והחליקו מן החרטום לתוך חדר אוכל קצינים של המשחתת המצרית.

המשחתות הישראליות פתחו באש תותחים ופגעו בחרטום האונייה והתותח הקדמי של המשחתת חדר אוכל מלחים ובחדר מכונות האונייה וגרמו לשריפה האוניה אבדה מהירות והחלה לנטות על צידה. צוות השתלטות בפיקוד רס"ן אברהם בוצר (צ'יטה) ,לימים מפקד חיל הים, עלה על המשחתת המצרית הצוות הגיש עזרה ראשונה למפקד המצרי. המשחתת נגררה לחיפה שופצה והפכה לאניית חיל הים חיפה .

מסקנות אלו של דו"ח ותחקר הקרב נכתבו ע"י אדמונד שראיין את המפקדים הישראלים והצרפתים אדמונד עם עמיתו סא"ל בן שמואל ז"ל בדקו את האונייה צילמו את הפגיעות עם צלם חיל הים והסיקו מסקנות מה יש לשפר בתותחנות חיל הים, ותקיפה מן האוויר. הדו"ח נכתב באנגלית והוגש לרמטכ"ל משה דיין ולצרפתים. הדו"ח המקורי מצוי בארכיון צה"ל.

אבינו ז"ל היה גם בעל רקע בתעופה שכן למד טייס עוד בפולין, היה מדריך טייס בהגנה והיה בקורס טייס של הצי הבריטי.

אשר להערה על הליברטי. זו אינה נכונה כלל. האמריקאים לא דווחו על הליברטי והיא זוהתה כאל קאזיר המצרית. לא הייתה שום תחרות בין ח"י לבין ח"א. אלא שיתוף פעולה כאשר מטוסי מירז תקפו באש תותחים וטרפדות פגעו פגיעה קשה באונייה.

הליברטי נגררה למלטה לתיקונים והיא אונייה אחות של אוניית הביון פואבלו שנשבתה ע"י צפון ויאטנם.

הסיפור הוא שרשרת של טעויות שנחקר ע"י טייס הצי האמריקאי תוך כדי ראיונות עם שלמה אראל והBRASS האמריקאי.

כל טוב

אבי ברילנט

חיל הים תקף את ליברטי בחיפזון?[עריכת קוד מקור]

על פי האמור בערך אודות הליברטי, חיל האוויר הישראלי תקף את הספינה ראשון. בעוד חיל הים הישראלי תקף רק לאחר שהותקף ע"י הליברטי. האם מדוייק האמור בערך על להיטות חיל הים הישראלי לתקוף מבלי לוודא זהות הספינה? הא? - שיחה 13:26, 25 בפברואר 2008 (IST)

איני יודע את התשובה. אם מקור המידע בערך על הליברטי מהימן, דומני שכדאי להשמיט מהאשמת החפזון כפי שהיא כתובה כעת את חיל הים ספציפית. צביקה - שיחה 09:46, 1 במרץ 2008 (IST)


סיפור הליברטי הוא טרגדיה של טעויות

הנספח הימי האמריקאי תודרך על כך שכלי שייט בלתי מזוהים יושמדו לפי הוראת מטכ"ל.

לפי התחקיר הוא לא דיווח לצי השישי וכן הצי לא עדכן על המצאות האוניה בסמיכות לזירה.

האמריקאים לא ידעו את ישראל.

במפקדת חיל הים ידעו על האוניה והיא סומנה בסטלה על לוח האיכון ערב קודם. אולם המפקד המחליף (אל"מ איזי רהב כמדומני) על פי הנוהל הסיר סימון זה כי המטרה נעה והסימון לא היה רלוונטי ליום המחרת.

במקביל האמריקאים לבקשות צה"ל לא דיווחו כלום. ופניות ישראל למפקד הצי באירופה היו ללא התייחסות.

כאשר כוחות היבשה נכנסו לעזה הם דווחו על רעשי פיצוץ מכוון החוף והעניין שוייך לדפ"א שייתכן שהמצרים מנסים להנחית כוחות בעזה. מטוסי ח"א הוזנקו ותקפו באש תותחים (דמתה בצללית לאל קאזיר המצרית) ואז ככל הנראה נתגלתה טעותם למרות שלא היה כל סימן זהוי. טרפדות ח"י התקרבו לאונייה במבנה וצוות האונייה נתן הוראה לא לירות. אולם צוות מקלע שהיה באונייה פתח באש ואיזי רהב נתן הוראה לסט"רים לפגוע במטרה. נורו טורפדות. האמריקאים נמנעו מהזנקת מטוסיהם כי חשבו שהתוקפים של האונייה הם רוסים.

בקיצור ברדק.

עוד הארה הליברטי היא האחות של אוניית הביון פואבלו שנפלה בשבי כוחות צפון וויאטנם.

אבי

כדאי לתמצת את זה לתוך הערך. חגי אדלרשיחההשתמשת כבר בבוט אכלוס הקטגוריות? • ד' בחשוון ה'תשס"ט • 03:51, 2 בנובמבר 2008 (IST)

ספקולצייה שלא הוכחה באף וועדת חקירה אין לה מקום בערך[עריכת קוד מקור]

תוצאה אפשרית אחת של מחלוקת זו היא שבמלחמת ששת הימים התקיף חיל הים ספינת ביון אמריקנית במה שנודע כתקרית ליברטי בחיפזון, בלי לוודא את זהותה קודם לכן. משה צלאל מעלה את ההשערה שהלהיטות להבטיח את הקרדיט בפעם הזו הייתה מהגורמים לאסון הליברטי. [1]


הערות[עריכת קוד מקור]

 1. ^ צלאל, עמ' 148

השינויים שבוצעו בערך[עריכת קוד מקור]

מאז שהערך הועלה בוצעו בו מספר שינויים רב, כולל תיקוני טעויות. חבל שאבי בריליאנט מתעקש להחזיר טעויות (ולהוסיף חדשות). דוגמה זועקת היא הניסיון לטעון שמקור הסדרה Z הוא בשם Zealous בעוד שהסיפור הפוך לגמרי. כל האוניות בסדרה קיבלו שמות שהמתחילים באות Z ו-Zealous היה שמה הקודם של אח"י אילת. טעות נוספת היא להתעקש שהקרסן (ולא קרסנט, זו אוניה צרפתית ולא אנגלית) היא סיירת כשהיא הייתה משחתת (נא לעיין כאן וכאן. היה רצוי לשחזר את הערך לגמרי, אבל אולי עדיף לטפל בו שוב, בתקווה שלא נכנס למלחמת עריכה. אביהושיחה 19:20, 11 במאי 2009 (IDT)

   אביהו
 
    אתה נסחף וחבל מאוד אתה מוציא דברים מכלל פרופורציה חבל.
    עניתי לך בדף השיחה שלך בעניין זה 
    הערכים שהנך מפנה כאן וכאן ניתנו לך על ידי בדף השיחת המשתמש שלך כאשר אמרתי לך שבדקתי
    עניין זה וראיתי כי טעות שלי, כך שהנך גם נוהג בחוסר הגינות קמעה . 
    בדף בדף השיחת המשתמש שלך אף הסברתי לך כי הנני רואה ושמח על השיפור האבולוציוני של ערך
    זה. הנני מפנה אותך לדף שיחה של ערך זה שם יש תיאור של מהלך המקרה שרשמתי מתוך זכרון 
    הראיון שנערך עם אבי שהסטיות ממנו לערך הסופי במהות עצמה שוליות.


    ממליץ לתקן את העברית, דוגמא: לא אומרים עונדים חליפות הצלה אלא לובשים (עונדים שעון).
    

כל טוב

Avibrillant - שיחה 14:18, 13 במאי 2009 (IDT)

הכל טוב ויפה. אבל אני את הפסקה שראית רק היום כתבתי לפני יומיים (בשביל זה בדיוק יש חתימה!). לפני שאתה מאשים מישהו בחוסר הגינות. תבדוק דבר פשוט. מתי הוספתי את הפסקה? (11 במאי 2009 בשעה 19:20). מתי כתבת לראשונה בדף המשתמש שלי (12 במאי 2009 שעה 11:02), כלומר כתבתי בדף זה יום לפני שהגבת בדף השיחה שלי.
הלאה. אני מציין שני קישורים. את הראשון (http://www.battleships-cruisers.co.uk/surcouf_class.htm) גם אתה מצאת, אבל השני (http://www.harpoonhq.com/encyclopedia/HTML_Files/France.html) שהוא הרבה יותר מפורט אינו זהה לקישור שאתה מצאת.
הלאה, "ממליץ לתקן את העברית, דוגמא: לא אומרים עונדים חליפות הצלה אלא לובשים (עונדים שעון)". צודק, אבל ראשית לא אני אחראי לתוספת זו, אם כי זה לא פוטר אותי מאחריות לתקן אותה אחר כך. אבל גם אתה יכול לתקן אותה. איש אינו אוסר עליך לעשות שינויים בערך. אביהושיחה 21:00, 13 במאי 2009 (IDT)

שלום רב,

צודק לא ראיתי אבל האמת נסחפת.(Over reacted )

מציע כי יסמנו את הערך בסימן דורש ויקיזציה

כל טוב

Avibrillant - שיחה 22:50, 13 במאי 2009 (IDT)

מה אומר? כאשר אתה מאשים מישהו בחוסר הגינות, ואחר כך מתברר שטעית. הנימוס האלמנטרי מחייב שתתנצל. במקום זאת אתה כותב שוב שנסחפתי. לגבי עריכת הערך אני אפנה בבקשה לוויקיפדים אחרים. יום טוב. אביהושיחה 06:44, 14 במאי 2009 (IDT)

אדוני הנכבד,

הסברתי לך בדף השיחה שלך כי טעיתי והדבקתי לך מראה מקום. ברם, טרם כך, ערכת כאן שיחה משתלחת (שראיתי כאן בדיאבד). ניתן לאמור אותם דברים גם אחרת, סגנונך דרמטי כגון דוגמא זועקת וכולי. ניתן לפנות והציג ולהסביר בצורה מנומסת יותר, גישתך להשתלח ,הקצנות של דברים, ועל כך נאמר נסחפת. לא אשנה אותך ככל הנראה, שיבושם לך.


כל טוב

Avibrillant - שיחה 08:38, 14 במאי 2009 (IDT)

שאלות[עריכת קוד מקור]

ראשיתה של פרשת איברהים אל אוול בכישלון של חיל הים: "המשחתת התגלתה במכ"ם החוף הישראלי כשהתקרבה, אבל כיוון שבאותה עת הייתה תנועה רבה של כלי שיט אנגליים וצרפתיים, שנערכו בקפריסין ושטו לחוף המצרי, ובנוסף לכך התקבלה הודעה מוקדמת על אניות אמריקאיות שיגיעו לצורך פינוי אזרחי ארצות הברית מאזורי הלחימה, היא נחשבה כאחת מאוניות אלה עד שפתחה באש". כישלון זה איפשר לאונייה להפגיז את חיפה ללא הפרעה במשך 20 דקות. שאלתי: מי נכשל? האם זו תחנת המכ"ם, מפקדת בסיס חיפה, מפקדת חיל הים, או שהכישלון הוא יתום? האם התחקיר עסק בסוגיה זו? דוד שי - שיחה 22:25, 7 ביוני 2009 (IDT)

תשובות[עריכת קוד מקור]

להלן כמה פרטים על תחקיר הקרב שערך אבינו ז"ל יחד עם סא"ל בן שמואל איצוך ושלווה גם בצילומים של הצלם הצבאי של חיל הים.

התחקיר שנערך היה ברמת בדיקת יעילות הקרב עצמו מבחינת תותחנות חיל הים והתקיפה האווירית עצמה. במהלך התחקיר ראיין את אנשי הצי הצרפתי גם כן. למען האמת היה זה הדו"ח היחיד שכן חיל האוויר לא היה הגוף המתחקר אלא חיל הים.

התחקיר ניתח את הפגיעות באונייה מבחינת הנזק ובקרת נזקים.

ראשית הסביר אבינו, שהקים את מדור בקרת נזקים כישות עצמאית בשנת 1951, כי במהלך קרב ימי המטרה העיקרית הנה לפגוע באונייה ולהטביע אותה. יעילות הפגיעות הן ע"י השבתת מכונה ראשית וניטרול חדר המכונות. האונייה מאבדת לחץ והנע. בנוסף פגיעה בחדר מכונות גורמת לפיצוצים (למשל פיצוצי דוודים) וחורים גדולים שיטביעו את כלי השייט. בנוסף פגיעה במחסני חימוש כגון מחסן הזנה לתותחים הנו קריטי.

בתקיפה האווירית הסביר כי המטרה לפגוע כך שהרקטה או הפצצה תחדור את הסיפון ותגיע למרכזי העצבים של האונייה קרי, חימוש והנעה.

במסקנותיו מן הדו"ח עולה בברור כי תתקיפת חיל האוויר אינה זו שהשביתה את כלי השייט ומסקנותיו רשומות בערך וכן בדף השיחה שנרשם לפני הרחבת ערך זה. הירי היעיל ביותר היה זה של חיל הים אם כי המטרה עצמה לדעתו בדו"ח לא הושגה שכן כלי השייט לא טובע. אולם במבט הסטורי, הרווח היה גדול מן המטרה ועוד אונייה התווספה לכח של חיל הים.

הדו"ח נכתב באנגלית ונמסר ואושר גם ע"י הפיקוד הצרפתי. אח"כ הכתיב את הדו"ח לפקידה של ענף אדריכלות ימית. משה דיין שהיה רמטכ"ל פנה לחיל הים לאשר עניין הקרב והדו"ח נמסר לדיין.

אשר לזהוי, שוב אין כאן שום מחדל שכן עת שהה יוחאי בן נון עם אח"י יפו מול עזה כאשר שם גם אוניות צי אמריקאי, מספר חברו של אבינו, סא"ל אדם ענב ווינטראוב שהיה קצין על אח"י יפו והביאה מאנגליה, שיוחאי ביקש הזדהות מאונייות הצי מול עזה. אלו סרבו להזדהות ושיחקו במשחקי אגו מי מזדהה ראשון. יוחאי איים בפתיחה באש ואז היה זהוי. אותו דפוס של האיברהים אל אול נתרחש בחיפה ולכן יכלה לפתוח באש . כך שלאמור שהיה מחדל, איני בטוח. יש לזכור שבימים ההם לא היו מערכות זע"ט על כלי השייט והיו שם כוחות רבים של אוניות צי צרפת ארה"ב ואנגליה.

הדבקתי קטע וידאו וצילומים מאתר ארגון שבויי המלחמה המצרי. שוב יש לקחת את הנאמר על ידם בערבון מוגבל מאוד.

Avibrillant - שיחה 13:24, 6 באוגוסט 2009 (IDT)

מקף בשם הערך[עריכת קוד מקור]

נמקף? אביעדוסשיחה 13:27, 6 באוגוסט 2009 (IDT)

זאת שאלה ששאלתי את עצמי מספר רב של פעמים - קרי, בכל פעם שהערך עמד לנגד עיניי, ובכל פעם התלבטתי, וחשבתי שאולי לא (זו הסיבה שעד היום הערך לא ממוקף). חשבתי שאולי מדובר על שם שהשתרש כך בעברית, אבל, במחשבה שנייה, למה באמת שלא נמקף? אין סיבה שלא נפעל על פי כללי הכתיב שאנחנו מחילים על כל השמות הערביים (פרט, לדוגמה, ל"גמאל עבד אל נאצר", שבו היינו אמורים לכתוב את השם "גמאל עבד א-נאצר", והיות שצורת הכתיב הזאת לא מקובלת, נשארה ה"אל" המיותמת, בלי חיבור ל"נאצר" שאחריה). בקיצור, אני חושב שכדאי למקף את "איבראהים אל-אוול". אלדדשיחה 16:35, 6 באוגוסט 2009 (IDT)
אוקיי. אם לא תהיה התנגדות, נעביר. אביעדוסשיחה 17:03, 6 באוגוסט 2009 (IDT)

איחוד ערכים[עריכת קוד מקור]

יש לאחד את הערך עם איברהים אל-אוול תחת השם איברהים אל אוול. מדובר בגילגוליה של אותה ספינה ואין כל סיבה לקרוא שני ערכים בנפרד. פרשיית שבייתה ידועה יותר משירותה בצי הישראלי ועל כן הערך הראשי צריך להיות איברהים אל אוול. שנילי - שיחה 17:27, 11 במאי 2012 (IDT)

הערך הוכן כדי לעמוד בפני עצמו. נא לבדוק אותו לפי עקרונות היסוד של הויקיפדיה:- באם הינו נכון מקיף ומענין. מעיון בויקיפדיות הזרות נראה שלכל כלי שייט אשר יש לו שם יכול להיות לו גם ערך אם יש בכך ענין.
ארוע הקרב איברהים אל-אוול נוהל בתקופה קצרה השתתפו בו גופים ואנשים אחרים לגמרי מאלה ששירתו על האניה במהלך 12 השנים שפעלה בחיל הים הישראלי. הערך על הארוע טופל לאחר שהיו בו טעויות מהותיות. רק הקטע על שירות קודם בצי הבריטי דומה בשני הערכים.
בהקבלה לנושאים ימיים אחרים - הערך אח"י אילת (ק-40) עומד בנפרד מטיבוע המשחתת אילת הערך אח"י דקר עומד בנפרד מהערך טביעת הצוללת דקר ואפילו יש אנדרטת הצוללת אח"י דקר. באם אין כוונת צמצום כללית ימצא גם מקום לערך אח"י חיפה (ק-38) בויקיפדיה העברית. קודקוד צהוב - שיחה 19:14, 12 במאי 2012 (IDT)

כמפקד אח"י חיפה בשנים 1961-2 ובמלחמת 'ששת הימים', אני בטוח שיש לאחד את הערך איברהים אל-אוול ואחי חיפה, אחרי הכול זו אותה אוניה. מה גם שעבדול נאצר טען שהיא טבעה בעת הקרב לאחר שהיא הפגיזה את נמל חיפה. כמי שעוסק בהיסטוריה ב-20 השנים האחרונות, בין היתר הקמה וניהול אתר הפלי"ם וההעפלה - www.palyam.org -, אני משוכנע שכל מי שימצא לנכון - חוקרים צעירים ותלמידי ביה"ס - יעדיף לקבל את הערך המאוחד. (יהודה בן-צור - שיחה 19:51, 15 במאי 2012 (IDT))

הערך המאוחד נראה עכשיו הרבה יותר טוב משני ערכים נפרדים. הזכרת מקרים שבהם יש חלוקה בין הספינה והאירועים שקרו אותה, אני לא מוצא לכך סיבה אלא אם מדובר בערך ארוך במיוחד. במקרה של אח"י אילת (א-16) כתבתי ערך הכולל את כל מהלך חייה מפעילותה בצי האמריקאי, דרך חייה כספינת מעפילים ועד שירותה בצי הישראלי, כך התקבל ערך מקיף וקוהרנטי.ואם בערך עצמו עסקינן רצוי להוריד את הכותרת "כללי" והפסקה תשמש פתיח כמקובל. שם הערך צ"ל איברהים אל אוול והפניה מ מ"אח"י חיפה (ק-38)" צריך להיות דף פירושונים ל"אח"י חיפה" שינתב את הקורא לאחת משתי הספינות הנושאות שם זה. שנילי - שיחה 09:04, 25 במאי 2012 (IDT)

פרטים חסרים[עריכת קוד מקור]

הערך נפתח למרות שחסרים פרטים חשובים בתיקווה להשלמתם ע"י המשתמשים. כמה הרוגים היו בקרב המצרים? במקום אחד בלבד מופיע המספר 2 הרוגים ו8 פצועים. האם ניתן לאמת זאת. ענין אחר -בצילומי השבויים המובאים באתר שבויי המלחמה המצרים, הם נראים ללא בגדים עליונים. מה שמביא אותם המצרים לטעון שהיתה השפלה מכוונת. לא זו המסקנה שעולה מיומנים וזכרונות של משתתפי הקרב הישראליים. האם יש לכך הסבר?קודקוד צהוב - שיחה 16:51, 9 ביוני 2012 (IDT)

שינוי שם[עריכת קוד מקור]

אני מציע לקרוא לערך המאוחד "אחי חיפה" ולא "איברהים אל-אוול" כי בשם זה האוניה מוכרת לקורא העברי. גילגמש שיחה גם אני משתתף במיזם העשור! 17:07, 9 ביוני 2012 (IDT)

רובו של הערך עוסק בסיפורה של "איברהים אל-אוול" וכך היא מוכרת. שמה לאחר שהייתה חלק מחיל הים אינו מוכר לציבור הרחב, והסיכוי שמישהו יחפש בשם זה הוא קטן מאד. חנה Hanayשיחהמיזם אוניברסיטת חיפה יצא לדרך 18:37, 9 ביוני 2012 (IDT)

מסכים עם חנה. שנילי - שיחה 18:38, 9 ביוני 2012 (IDT)

אותיות מוטות[עריכת קוד מקור]

יש שימוש רב באותיות מוטות בעברית בערך. מכיוון שאותיות מוטות נראות רע בשפה שבה האותיות מרובעות יש ההחלטה שבוויקיפדיה העברית לא יהיה שימוש בהן. יש צורך להחליף אותן או באותיות מודגשות או לבטל בכלל את הסימון. אביהושיחה 18:28, 9 ביוני 2012 (IDT)

התחלתי בתיקון, זה מצריך עבודה רבה. שנילי - שיחה 18:38, 9 ביוני 2012 (IDT)
אני מסכימה. בכל פעם שאני נתקלת באותיות מוטות אני מתקנת. למעט בשם מדעי של צמחים, לאחר שנאמר לי שכך נהוג במקרה זה. חנה Hanayשיחהמיזם אוניברסיטת חיפה יצא לדרך 18:41, 9 ביוני 2012 (IDT)
אין בעיה באותיות מוטות הכתובות לטינית ומקובל להדגיש כך (למשל שמות ספרים). הבעיה היא רק בעברית. אביהושיחה 22:29, 9 ביוני 2012 (IDT)

משה דיין - רמטכ"ל מבצע סיני[עריכת קוד מקור]

בתקופת מבצע סיני היה משה דיין רמטכ"ל ולא שר ביטחון. 93.172.190.228 23:39, 8 בנובמבר 2012 (IST)

תוקן. תודה על ההערה. איני יודע אם ידוע לך זאת, אולם יש ביכולתך לבצע שינויים מסוג זה גם בעצמך. נשמח אם תצטרף אלינו לכתיבת האנציקלופדיה והכנסת שיפורים בה. Ldorfmanשיחה 17:30, 9 בנובמבר 2012 (IST)


קישור שבור[עריכת קוד מקור]

במהלך מספר ריצות אוטומטיות של הבוט, נמצא שהקישור החיצוני הבא אינו זמין. אנא בדקו אם הקישור אכן שבור, ותקנו אותו או הסירו אותו במקרה זה!

--Matanyabot - שיחה 23:47, 13 במאי 2013 (IDT)

טולון[עריכת קוד מקור]

הוספתי קישור לידיעה בעיתון על הגעת המשחתות לטולון אבל התאריך לא מתאים. על פי העיתון המשחתות הגיעו ב-26 באוקטובר 1962 ולא 1957 כפי שנכתב. Geagea - שיחה 23:27, 24 בינואר 2016 (IST)