שיחה:אהבת ישראל (מצווה)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

הבדל ברור[עריכת קוד מקור]

הערך על כלל הזהב התחיל כערך על מצוות התורה של אהבת ישראל, הנלמדת מפסוק ואהבת לרעך כמוך. משום מה נכנס שם גם כלל הזהב שקיים בדתות אחרות שדומה מאוד למצוות אהבת ישראל, על כן שם הערך אמור להיות שם כוללני שכולל את כל הערך שדן בנושא כלל הזהב של אהבה הדדית בכל הדתות, סובלנות, ואי עשיית משהו רע שלא היית רוצה שיעשו לך. בכל השפות האחרות הערך נקרא כלל הזהב. גם ביהדות קיים כלל זה והוא חלק ממצות אהבת ישראל לכן זה כלול בתוך הערך של כלל הזהב. אבל לאהבת ישראל יש משמעויות שונות שאינם חלק מכלל הזהב, והמצווה ראויה לערך בפני עצמה. כמו כן הכותרת ואהבת לרעך כמוך לא נכונה מאחר וזה רק הפסוק שממנו נלמד מצוות אהבת ישראל, אבל המצווה נקראת מצוות אהבת ישראל. אחדובי - שיחה 00:14, 31 באוגוסט 2010 (IDT)

מה זה המחטף הזה? היה ערך "ואהבת לרעך כמוך", ופתאום בום טראח - קוראים לו בשם אחר, משנים את הפסקה הפותחת שלו, ופותחים ערך אחר שעוסק באותו נושא בדיוק. מי שרוצה לכתוב ערך כל "כלל הזהב" - יכול לכתוב ערך חדש. מה ההגיון לדרוס את הערך הקיים "ואהבת לרעך כמוך"? אני-ואתהשיחה 01:37, 31 באוגוסט 2010 (IDT)
א. אין מצווה בתורה שנקראת מצוות ואהבת לרעך כמוך, יש מצווה בתורה שנקראת מצוות אהבת ישראל. ב. למה בתוך הערך על מצוות אהבת ישראל, יש מידע על מצוות דומות בדתות אחרות? אם זה דומה לזה, שיהיה לזה ערך בפני עצמו. אני לא בעד השינוי בחטף, אבל התוכן נכון. אחדובי - שיחה 02:29, 31 באוגוסט 2010 (IDT)
אין לי עמדה ברורה אם ראוי שהערך ייקרא "ואהבת לרעך כמוך" או "אהבת ישראל". על כך ראוי שיתקיים דיון, תוך עיון במקורות השונים, וחיפוש השם הנפוץ והנכון יותר (רק אעיר שהטענה "אין מצווה בתורה שנקראת מצוות ואהבת לרעך כמוך" אינה נכונה, וגוגל ופרוייקט השו"ת יוכיחו). אבל לא התלוננתי על החלפת השם "ואהבת לרעך כמוך" ב"אהבת ישראל" אלא על סלט שלם שעשו פה מהערכים. אני בכלל לא מבין את השאלה "למה בתוך הערך על מצוות אהבת ישראל, יש מידע על מצוות דומות בדתות אחרות" - מה, זה בית כנסת שאסור לגרום שם לחילול הקודש? זו אנציקלופדיה, והיא אמורה לתאר יותר מאשר את פרטי הדינים של המצווה. אני-ואתהשיחה 02:57, 31 באוגוסט 2010 (IDT)
זה כמו לומר שבהערך כהן צריך שיהיה מדע על אלו שהביאו קרבנות בכל שאר הדתות, או אולי לאחד את הערך רב עם גורו וכומר, וכיון שזה לא בית כנסת, לאחד גם את הערכים פסח ופסחא מכיון שהם באותו תקופה בשנה (לאחד פסח ופסח (נצרות) זה בכלל לא שאלה) . Larryyr - שיחה 06:46, 31 באוגוסט 2010 (IDT)
בכל ערך בנושא יהדות יש מקום לפסקה על ההשפעות של היהדות בנושא זה על דתות אחרות, וכן לפסקה העורכת השוואה בין היהדות לדתות שונות בהקשר של המצווה הזו. זה מידע מעניין וחשוב מאוד. יש גם מקום לערכים העוסקים בנושאים דתיים מתוך נקודת מבט רב-דתית. אני-ואתהשיחה 13:19, 31 באוגוסט 2010 (IDT)
אני ואתה צודק לגבי מצוות אחרות, אבל כאן, לפי היהדות ולפי הנצרות זה שתי מצוות שונות, לפי היהדות יש שני מצוות, א. אהבת ישראל. ב. כיבוד ואהבת הזולת באשר הוא. ולפי הנצרות יש רק מצווה אחת - כיבוד הזולת. כך שמכיון שאהבת ישראל הוא מושג פנים יהודי, לכאורה כדאי לעשותו בשני ערכים נפרדים. להב אש - שיחה 17:12, 31 באוגוסט 2010 (IDT)

לסיכום[עריכת קוד מקור]

לפי דעתי יש להשאיר כשני ערכים נפרדים. להב אש - שיחה 14:03, 1 בספטמבר 2010 (IDT)

איני מסכים. יש לאחד את שני הערכים.--FrenkelP42 - שיחה 01:03, 22 בינואר 2013 (IST)

משוב מ-11 במאי 2015[עריכת קוד מקור]

ההגדרה מהתניא אינה נכונה, בסוף פרק לב, בעל התניא כותב "ולא אמר דוד המלך עליו השלום תכלית שנאה שנאתים אלא למינים ואפיקורסים" משמע שהם לא בכלל ההגדרה שנכתבה לעיל שהיא נוגעת לסתם חוטא 95.86.65.95 20:24, 11 במאי 2015 (IDT)