שיחה:אהרן חטר-ישי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

מסופקני אם הוא היה הפצ"ר הראשון, היה את סא"ל אברהם גורלי. וראו באתר הפרקליטות הצבאית. --גוונא - שיחה 20:35, 7 במרץ 2009 (IST)

הוא הראשון שנקרא פצ"ר והיו לו הסמכויות הנלוות לכך. כל זה ראוי לאזכור בערך. Dangling Reference - שיחה 13:53, 12 במרץ 2010 (IST)
גורלי היה התובע הכללי (התוכ"ל) של "ההגנה", ועם הקמת צה"ל - התוכ"ל של צה"ל וראש השירות המשפט של צה"ל (השם "שירות" - כפי שהיה נהוג בזמן מלחמת העצמאות - הומר אחרי המלחמה לשם "חיל", אך לא הוחל על השירות המשפטי). ניתן למצוא את הפירוט החלקי על כך כאן. במהלך שנת 1948 התואר "התובע הכללי" הומר ל"תובע צבאי ראשי", כך שלקראת תום תפקידו גורלי היה ראש השירות המשפטי של צה"ל והתובע הצבאי הראשי שלו. כשחטר-ישי החליף את גורלי בתפקידים האלה, הוא פעל לשינוי תפיסתי של תפקידי "השירות המשפטי" והפך אותו לפרקליטות הצבאית. הפרקליט הצבאי הראשי, להבדיל מתוכ"ל, הוא, בראייתו של חטר-ישי שעוגנה בפקודות צה"ל באותה עת, גורם עצמאי שמתחתיו פועלים גופי התביעה, הייעוץ והסניגוריה (מעבר לכך היו שינויים עמוקים נוספים, דוגמת נטילת סמכויות המעצר העצמאיות מידי התובע הצבאי וכד'). כך שמבחינת הדיוק ההיסטורי, חטר-ישי היה הפרקליט הצבאי הראשי הראשון. זה לא מבטל את המעמד של גורלי (שאף זוכה לעתים לאזכורים ב"שרשרת הדורות" של אנשי המשפט הראשיים בצה"ל), שהיה המייסד של השירות המשפטי בצה"ל (אם כי קצת נדחק לקרן הזווית, ממה שנראה כשתי סיבות: א) הסתבכותו בפרשת טוביאנסקי (הוא זה שהמליץ לאיסר בארי לקיים משפט שדה שהסתיים בהוצאה להורג); ב) פועלו האינטנסיבי של חטר-ישי לשינוי התפיסות שהנהיג גורלי), אך בכל מקרה הוא לא היה "הפרקליט הצבאי הראשי" הראשון.
אם אתם מעוניינים במקורות נוספים (רובם ככולם בעברית), ניתן למצוא אותם בהערות שוליים של הערך ברוסית על חטר-ישי. Prokurator11 - שיחה 22:34, 13 במרץ 2010 (IST)

הערת שכתוב[עריכת קוד מקור]

הערך הזה דורש דיאטה חמורה. ים של פרטים חלקם לא ענייניים, והרבה מאוד רטוריקה. כבר המשפט "פעילותו מתבטאת, לכל אורך חייו, בשני מסלולים: הגנת העם והגנת האמת. הוא הקדיש את כל חייו ואת כל מרצו, בלי כל שכר, למדינה שבדרך, לשפה העברית, לעולה הבלתי לגלי, להצלת לוחמי חירות מהגרדום, לסיוע לאדם הקטן במצוקתו ולעזרת ההתיישבות העובדת" בפיסקת הפתיחה מראה מה צפוי בערך. אלמוג 20:38, 7 במרץ 2009 (IST)

כמו-כן הערך כתוב באופן מוזר בזמן הווה.93.172.40.126 18:59, 25 באוקטובר 2009 (IST)