שיחה:אינטליגנציה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

על אינטליגנציה גבישית ואינטליגנציה נוזלית[עריכת קוד מקור]

אינני מבין, האם המושג "נוזלית" מתיחס לגורם התורשתי והמושג "גבישית" לניסיון חיים והשפעות סביבתיות - או שמא "נוזלית", פרושו משהו בנוסח "הצע פתרונות אפשריים לבעיה" או "הצע כמה שיותר שימושים אפשריים לאוביקט מסוים"וכיו"ב, בעוד ש"גבישית" מתיחס רק ליכולת למצוא פתרון "אמריקני" לסדרת נתונים, מה שקורה למעשה במבחני iq מסורתיים (כגון: מהי הצורה החסרה בסידרה מתוך 4-5 אפשרויות, השלם את המספר החסר, מהו צמד המילים מתוך 4-5 אפשרויות שמתיחס אחד לשני כמו צמד המילים שבראש השאלה וכו'). Amirpedia 06:37, 12 מאי 2005 (UTC)

אינטליגנציה גבישית פירושה יכולת ההתמודדות עם בעיה מוכרת ואינטליגנציה נוזלית פירושה יכולת ההתמודדות עם בעיה לא מוכרת. ההגדרה השניה שהצעת אינה קשורה. ההגדרה הראשונה קשורה, אך לא לחלוטין. תנאי רחם, תת תזונה או פציעה בראש בפיגוע תופת הם כולם גורמים סביבתיים, אך יכולה להיות להם השפעה ניכרת על האינטליגנציה הנוזלית. שש"ז 19:34, 12 מאי 2005 (UTC)
שן שן יקר, אתה טועה. שתי האפשרויות שהוצעו אינן נכונות. ואכן הערך כתוב כרגע בצורה שאינה נכונה! (יתוקן מיד).
שני הסוגים הינם פרוק בניתוח גורמים של הגורם g. על פי המבחנים השונים והמיומנויות שהם דורשים שמתנקזים לכל גורם מגדירים מהי כל אינט'. אינטיליגנציה גבישית הינה הצטברות של מידע. כל הידע הכללי שלך הוא חלק מהאינט' הגבישית. רכיב זה של האינט' ממשיך להשתפר במשך כל חיינו (גם בגיל 82). לעומתו רכיב האינט' הנוזלית הינו היכולת לפתור בעיות, היכולת למצוא פתרונות חדשים לבעיות, היכולת להתמודד במצבים חדשים ומשתנים. זוהי בעצם התמצית של מה שרובנו חושבים עליו כעל אינטליגנציה. יכולת זו מפסיקה להתפתח בסביבות גיל 16. עם השפעות של מחלות דמנטיות למיניהן, היא יכולה להתחיל ולהתדרדר בשלב מסוים בחיים.
אין (!) רכיבי אינט' שונים שמוגדרים להתמודדות עם בעיות מוכרות ולא מוכרות.
בברכה- פסיכולוגית הבית (הנעדרת) F 15:41, 15 יוני 2005 (UTC)
ברוך מחיה המתים! אני מסכים עם כל מה שכתבת, זה מה שהתכוונתי שש"ז 15:54, 15 יוני 2005 (UTC)
איזו שמחה! F

הסרת קטע מהערך[עריכת קוד מקור]

הסרתי את הקטע הזה מהערך. ראשית לא מדובר במחקר עכשווי (במקור הופיעה תחת כותרת זו גם ביקורת על הרנשטיין ומארי והיא הועברה למקומה). שנית, יש פה בלבול של כמה דברים נכונים, אבל לא ממש (או יותר נכון - ממש לא) קשורים לתיאוריות באינטליגנציה. בעצם כל הפסקה נכונה, אם מסירים את כל תחילת המשפט עד ל"בעלי מקצוע מוצאים..".

גם אם מישהו טען את הטיעון הזה כלשונו היכנשהו, זהו טיעון זניח ושאין עליו הסכמה. המחקר עצמו ידוע ומוכר, ועוסק בדברים אחרים בכלל (סטטיסטיקה נאיבית לדוג'). אם מישהו השתמש בממצאיו לצרכיו, מבלי לערוך על זה מחקר שיכלול מבחנים נוספים, לא הופך את זה לטיעון רווח, רלוונטי, מעמיק או ... (הבנתם את הנקודה, לא?). בנוסף אני ממש סקפטית אם מישהו שאינו מכיר את המחקר המקורי יכול להבין משהו מהפסקה המפולפלת. F 18:07, 15 יוני 2005 (UTC)

הקטע שהוסר:

המחקר העכשווי

אחת מהטענות השוללות את הגישה הדטרמיניסטית והחד מימדית לאינטליגנציה היא שאצל בעלי מקצוע מוצאים שימוש בטכניקות קוגנטיביות ברמה גבוהה כדי לפתור בעיות הקשורות לתחום התמחותם, אך אין הם יודעים להחיל אותן על נושאים אחרים. אחד המחקרים החשובים הציג זאת על ידי בחינת חישובים מתמטיים לא לינאריים מתוחכמים שעורכים מהמרים מקצועיים על סוסים, שיכולת החשיבה הכמותית שלהם, כפי שהיא נמדדת במבחנים סטנדרטיים, אינה יוצאת דופן.

אפרת, חוששני שנפלה אצלך טעות, כי חיפשתי בגוגל "ceci" יחד עם "horse" ו"intelligence" ומצאתי המון אזכורים. שש"ז 07:00, 28 יוני 2005 (UTC)

יופי יופי[עריכת קוד מקור]

אתר מאוד יפה.

אני מכירה את המונח אינטיליגנציה נזילה ומגובשת,וזה נשמע הרבה יותר הגיוני.לתקן?

תיאוריית האינטיליגנציות המרובות של גרדנר[עריכת קוד מקור]

יש צורך בהרחבת המושג, לדעתי, שכן הרעיון של גרדנר הוא עדכני ומתפתח ונקשר רבות ליצירתיות ולמידה

להמחשה נהירה בעברית :
http://www.articles.co.il/article.php?id=16480

מאזין זמן רב ומתקשר רק עכשיו
26 בפברואר 2010

אינטליגנציה - הגדרה[עריכת קוד מקור]

היכולת לפתח קשרי סיבה ותוצאה באופן מדויק, כלליים ככל שיהיו.

זה לא מדוייק. יש מצבים שבהם לא ניתן לפתח קשרי סיבה ותוצאה ברורים. כמו במערכות מורכבות. אתה מוזמן לקרוא על כך בהרחבה באתר אינטליגנציה ארגונית.שרה פולי - שיחה 11:39, 18 במאי 2012 (IDT)

הצעה[עריכת קוד מקור]

מה דעתכם להעביר את שם הערך ל-"תבונה"? אם יש מילה יפה ומקובלת בעברית, היא עדיפה על לועזית. 217.132.79.227 04:31, 5 בינואר 2012 (IST)

ומה לגבי מבחנים פסיכוטכניים ופסיכומטרי לעומת מבחני IQ[עריכת קוד מקור]

מה ההבדל בינהם? מה יש באחד שאין בשני, שמצריך שני סוגי מבחנים, וכיצד השאלות בכל סוג מבחן מפיקות את המטרה השונה של המבחן?

על אינטליגנציה של חיות[עריכת קוד מקור]

בעקבות דבר מה רציתי לברר אם ישנה אינטליגנציה של חיות ואין שום התייחסות בדף זה לנושא זה.אנונימי/ת לא חתם/ה

בפרק למטה "ראו גם" מופיע קישור לערך הנאה אינטליגנציה בבעלי חיים, ותוכל/י לקרוא על כך שם. Ravit - שיחה 17:19, 4 במאי 2012 (IDT)

סוגי אינטליגנציה[עריכת קוד מקור]

למה לא כתוב בערך הזה שום דבר על אינטליגנציה רגשית, אינטליגנציה ארגונית ואינטליגנציה קולקטיבית? הם לא נחשבים לסוגי אינטליגנציה? שרה פולי - שיחה 11:36, 18 במאי 2012 (IDT)

הגדרת תהליך תגובה[עריכת קוד מקור]

 ידע הינו ניצול המשאבים שרכשתה .אינטליגנציה יכולת ההנגשה של אותם משאבים ! 82.81.74.227 10:38, 19 בנובמבר 2016 (IST)